• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Yedek Alma - Geri Yükleme Metodları & SSH Kullanımı !!

Gizle
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Yedek Alma - Geri Yükleme Metodları & SSH Kullanımı !!

Yedek Alma - Geri Yükleme Metodları & SSH Kullanımı

cPanel Üzerinden Yedek Almak

- Üstteki resimdeki numaralara göre açıklayayım :

1) Hem veritabanı (db) hem de ftp 'deki dosyaları kapsayan full yedektir. Server yansa bile başka yerde bu yedek geri yüklendiğinde site eski haliyle geri döner. Onun nasıl alınacağını altta anlattım.

2) FTP programı açıldığında karşınızda ne varsa olduğu gibi yedek alınır. Sadece buradaki dosyalar alınır; forumun bilgilerinin tutulduğu veritabanını kapsamaz ! Forumunuz göçerse ve elinizde sadece buradan alınan yedek varsa hiçbir işe yaramaz. Bu yedek yöntemi veritabanı kullanmayan ve sadece FTP'deki dosyalardan oluşan siteler içindir.

3) FTP'deki dosyalar haricinde (php'ler ve diğerleri) ; sadece forumun veritabanını kapsayan yedekleme türüdür. Server hacklendiğinde, elinizde sadece buradan alınan yedek varsa forumunuzu kurtarabilirsiniz bu yedeği geri atarak. FTP'ye uygun sürümdeki vBulletin php dosyalarını eskisi gibi upload edip kullanmaya devam edebilirsiniz.

4) 2 numaralı kısımdan alınan yedeği yüklemek için bu kısım kullanılır.

5) 3 numaralı kısımdan alınan yedeği yüklemek için bu kısım kullanılır.

----------- 1 Numaralı Kısımdan Nasıl Yedek Alınır ------------

- 1 Numaralı Full Backup linkine tıklayınca alttaki sayfa açılır.

Hiçbirşey yapmadan direk OK'un gösterdiği kısma tıklayınca full yedeği almaya başlar. Yedeği tar.gz formatında FTP'ye ana dizine atar. Ordan da FTP programı ile bilgisayarınıza alabilirsiniz. Sereve veya siteye bir haller olma ihtimali veya siteyi başka servere taşırken bu yolla alınan yedek en garantidir ve tavsiye ederim. Tek kötü tarafı, bu yedeği kendiniz restore edemezsiniz, anca serverde root yetkisi olan birinin yüklemesi gerek veya SSH (shell) yetkiniz olması gerek.

Resimdeki diğer "Remote FTP" ile olan kısımlar da; aynı servere değil de, direk başka bir server üzerine yedeğin alınmasını sağlar. Bunun için hedef serverin root şifreleri ve ftp portunun da bilinmesi gerek.
    Eklenen Dosyalar

AdminCP Kullanarak Yedek Almak

- Buradan alınacak yedek sadece forumun veritabanının yedeğidir. Eklentileriniz (attachments) veritabanındaysa onlar da dahil olur. Ancak herzaman eklentilerin veritabanı yerine FTP'de saklanmasını tavsiye ederim.

- AdminCP >> Bakım >> Database Yedekleme kısmına gelince yedek alma sayfası açılır.

- Şekildeki gibi otomatik olarak dosyaya bir isim verilir. "Kaydet" tıkladığınızda işlem başlar. Yedek dosyasını FTP içine atar, daha sonra bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu yedek dosyasını cPanel içinden (üstteki mesajda resimde 5 numaralı kısımdan) , phpMyAdmin'den , SSH yoluyla (en pratik yol budur) veya bigdump gibi alternatif bir yöntemle geri yükleyebilirsiniz.

- Aynı sayfada daha üstte tablolar tek tek listelenmiştir. Tercih halinde sadece tek bir tablonun veya birkaç tablonun yedeğini de sql dosya uzantısı şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
    Eklenen Dosyalar

Yorum yap

PhpMyAdmin Yoluyla Yedek Almak

- Bu yöntemle de sadece forumun veritabanının yedeği alınır. FTP'deki dosyaları kapsamaz.

- cPanel'inize girip alttaki iki resimdeki kısımlara tıklayarak PhpMyAdmin'e ulaşın.

- Açılan sayfanın en altına inin ve alttaki okun gösterdiği kısma tıklayın.

- Yeni bir pencerede phpMyAdmin açılır. Sol menüden forumunuzun kurulu olduğu veritabanını seçin resimdeki gibi.

- Daha sonra sağ tarafta veritabanında bulunan foruma ait olan tabloların listesi çıkar. En üstten, resimdeki okun gösterdiği "Export" tıklayın.

- "Export" sayfası açılacak. Alttaki iki resimde gösterildiği şekilde ayarları yapın ve en alttan "Go" tıklayın; yedeğiniz inmeye başlar. (Internet Explorerden hata verirse veya sayfa görüntülenmezse, Firefox veya Opera ile deneyin)

Eklenen Dosyalar

Yorum yap

SSH (Shell) Yoluyla Veritabanı Yedeği Almak ve Geri Yüklemek

- Üstte anlattığım yollarla ve bu yolla alınan ve sadece veritabanını kapsayan tüm yedekler; altta gösterdiğim SSH yoluyla geri yüklenebilir. Önce SSH ile nasıl veritabanı yedeğinin alındığını göstereyim.

- Not : Bu yolu kullanabilmek için serverde root yetkiniz veya host hesabınızda SSH (Shell) yetkisi verilmiş olmalıdır !

- "Buraya" tıklayarak, servere bağlanarak yedek almak için kullanacağınız programı (Putty) indirin.

- Programı açın; ve resimde gösterdiğim gibi serverin IP'sini ve SSHD port numarasını girin. Port numarası genelde 22 'dir. Sonra alttaki "Open" e tıklayın.

- Servere bağlanacak ve alttaki gibi komut konsolu ekrana gelecek. cPanel veya FTP hesabınıza girerken kullandığınız kullanıcı adı ve şifreyle gireceksiniz. Server root yetkiniz varsa, serverin root kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yapın. Şifreyi yazarken imleç hareket etmez o nedenle panik yapmayın. Şifreyi de yazın ve giriş yapın.

- Giriş yaptıktan sonra altta gösterdiğim gibi (kodları da verdim) ; kendi veritabanı bilgilerinizi komuta uyarlayarak yazın ve enter yapın, password soracak; veritabanı için kullandığınız user'in şifresi neyse onu da yazıp enter yapın; server yedeği almaya başlar belirttiğiniz dizin içersine. Tekrar komut konsolu geldikten sonra yedek alma işlemi bitmiştir.

örnek komut;

Kod:
        mysqldump --opt -Q -u db_username -p db_name > /yedek_alınacak/dizin_yolu/yedegin_adı.sql
        db_username : veritabanı için atanan kulanıcı adı
        db_name : veritabanının adı
        Eklenen Dosyalar

Yorum yap

SSH Yoluyla Veritabanı Yedeğinin Geri Yüklenmesi

- Bir üst mesajda anlattığım yolla Putty kullanarak servere login olun. Altta verdiğim örnek komutu da kendinize göre uyarlayarak yedeğinizi belirttiğiniz veritabanı üzerine geri yükleyin.

Örnek Komut ;

Kod:
          mysql -u db_username -p db_name < /yedeğin/içinde_olduğu_dizinyolu/yedek_dosyasının_adı.sql
          - "/yedeğin/içinde_olduğu_dizinyolu/" nedir ?

- örneğin yedek dosyası FTP'nizde public_html klasörü içinde olsun; FTP giriş kullanıcı adınız da organik81 olsun; komut şöyle olur;

Kod:
          mysql -u db_username -p db_name < /home/organik81/public_html/yedek_dosyasının_adı.sql
          Not : Genelde serverin home dizininde bulunan ve host hesabınızın kullanıcı adı ile dizin adı aynıdır. Farklıysa üstte verdiğim örnek tam olarak tutmaz, bu durumda server sahibinizle görüşüp account (host hesabı) adınızı öğrenmeniz gerek.

Not : Hangi tip yedek alma veya geri yükleme metodu kullanırsanız kullanın; işlemler yapılırken forumunuz mutlaka kapalı olmalıdır. Aksi halde yedek dosyasının bozuk olma ihtimali olur ve elinizde kalır !!!

Kolaygelsin....

Yorum yap

Dostum harikasın eline koluna bileğine sağlık, baya zaman almıştır şimdi bu yedekler emeğin için teşekkür ederim.

Saygılar,

Yorum yap

çok güzel anlatım sağol eline emeğine sağlık

Yorum yap

bilgiler sağol organik
                yedek almak ve yüklemek için en sağlıklı yol ssh dir

Yorum yap

ya üstad phpmy admin den yedek alıyom fakat malesef arşiv hatalı diyo ben anlamadım sorun nerde

Yorum yap

aokten Nickli Üyeden Alıntı
                    ya üstad phpmy admin den yedek alıyom fakat malesef arşiv hatalı diyo ben anlamadım sorun nerde
                    hatalı diyorsa veritabanında o tabloda arıza vardır. ImpEx ile veritabanını tazeleyebilirsin.

Yorum yap

organik81 Nickli Üyeden Alıntı
                      hatalı diyorsa veritabanında o tabloda arıza vardır. ImpEx ile veritabanını tazeleyebilirsin.

ya üstad biraz açarmısın ipexi nasıl tazeliyeceğimi impexi okudum az önce fakat bana biraz riskli geldi eğer phpmyadminde varsa bana söylermisin üstad ksura bakma seni yoruyorum valla ben anlamadım bir türlü bu yedeği alamadım bana yardımcı olurmusun

Yorum yap

ya üstad biraz açarmısın ipexi nasıl tazeliyeceğimi impexi okudum az önce fakat bana biraz riskli geldi eğer phpmyadminde varsa bana söylermisin üstad ksura bakma seni yoruyorum valla ben anlamadım bir türlü bu yedeği alamadım bana yardımcı olurmusun
                        - Yeni bir veritabanı oluşturup sıfır forum kuracaksın.
                        - Bu kurduğun forumun içine de talimata göre impex yükleyeceksin.
                        - Sonra da impex kullanarak şuanki forumundaki üyeleri konuları mesajları bu yeni kurduğun foruma import edeceksin ve ayarları vesaire sıfırdan yapacaksın.

bu şekilde veritabanı tazelenmiş olur tüm hatalar gider...

Yorum yap

organik81 Nickli Üyeden Alıntı
                          - Yeni bir veritabanı oluşturup sıfır forum kuracaksın.
                          - Bu kurduğun forumun içine de talimata göre impex yükleyeceksin.
                          - Sonra da impex kullanarak şuanki forumundaki üyeleri konuları mesajları bu yeni kurduğun foruma import edeceksin ve ayarları vesaire sıfırdan yapacaksın.

bu şekilde veritabanı tazelenmiş olur tüm hatalar gider...
                          ben php my admine giriyorum herşeyi yapabiliyom fakat orda yazıyo yeni bir veri tabanı oluşturmaya yetkiniz yok diyonasıl olcak anlamdım valla peki ben bişii diiyim mesela ftp ye girip ordaki bütün dosyaları bilgisayara kes yapıştır yapsam yada kopyala yapıştır yapsam sonrada forum klasörünün içine install vebulletini atsam tekradan kursam forumu yani database empty yaparak hani kurarken next setup 3 mü 4 mü oralara gelince database reset yazıyo onu yapsam yani anlayacağın üstad forumu sıfırdan kursam sonra o bilgisayara indirdiğim dosyaları tekrar ftpye atsam bir sorun olurmu özellikle ben bunu öğrenmek istiyom çünkü bir kere dilim yandı o kadar emek boşuna gitti ondan olurmu olmazmı üstadım ya özür dilerim senide böyle sık sık rahatsız ediyorum kusuruma bakma neyse abi sadece sen evet veya hayır de

Yorum yap

ben php my admine giriyorum herşeyi yapabiliyom fakat orda yazıyo yeni bir veri tabanı oluşturmaya yetkiniz yok diyonasıl olcak anlamdım valla peki ben bişii diiyim mesela ftp ye girip ordaki bütün dosyaları bilgisayara kes yapıştır yapsam yada kopyala yapıştır yapsam sonrada forum klasörünün içine install vebulletini atsam tekradan kursam forumu yani database empty yaparak hani kurarken next setup 3 mü 4 mü oralara gelince database reset yazıyo onu yapsam yani anlayacağın üstad forumu sıfırdan kursam sonra o bilgisayara indirdiğim dosyaları tekrar ftpye atsam bir sorun olurmu özellikle ben bunu öğrenmek istiyom çünkü bir kere dilim yandı o kadar emek boşuna gitti ondan olurmu olmazmı üstadım ya özür dilerim senide böyle sık sık rahatsız ediyorum kusuruma bakma neyse abi sadece sen evet veya hayır de
                            kullandığın host paketine göre sadece tek bir veritabanı iznin var demek. hostçuyla görüşerek limiti arttırmasını rica et. diğer bahsettiğin yol olmaz; çünkü forumun kayıtları (üyeler konular vs..) php dosyalarında ftp'de tutulmaz; veritabanında tutulur. resetlersen hepsi gider..

Yorum yap

abi hostum malesef funpic ve malsef yabancı dilim yok o yüzden olmuyo ben nasıl edcem valla bilmiyom ama genede teşekkürler allah razı olsun üstad yedeği nasıl alcam bilmi yom ya peki üstad bişey daha soracam kızmazssan mesela hiç bir şeye karışmadan sadece bv_install dosyasını upload edip orada resetlemeden devam edip tekrar kurarsan tabi hiç bir şey gitmiyo ben denedim çünkü bu dediğin impex tazelenirmi yani o zaman ben yedek alabilirmiyim ou sorcaktım bir de üstad cpanel dediğiniz hostunuzun size verdiği c panel mi funpicde kendi menüme girdiğim zaman orada backup diye bişiii yok onu nasıl edicez bir yardım etsen sana zahmet

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X