• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

[*.macOS ] macOS 8 emülator olarak yayınlandı!

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• [*.macOS ] macOS 8 emülator olarak yayınlandı!

macOS işletim sisteminin de bir tarihi var. iOS kadar köklü, hatta belki daha da çok üzerinde durulan bir işletim sistemi. Şu sıralar Big Sur versiyonun beta süreci devam ediyor ama bizi eskilere götürecek bir gelişme yaşandı. İlk defa 1997 yılında yayınlanan macOS 8 geri döndü.
    Macintosh bilgisayarlara can veren Apple’ın işletim sistemi, 1997 yılına göre gayet başarılı bir işletim sistemiydi. Sürümün yeniden yayınlanmasını sağlayan ise Apple değil, bağımsız bir yazılımcı oldu.
    Slack geliştiricilerinden bir isim tarafından emülatöre gömülerek yeniden yayınlanan işletim sistemi, bizi eski günlere götürmeye yetiyor.
    macOS 8 Tarayıcı Üzerinden Çalışıyor

Eski işletim sistemini getiren emülatör tamamen JavaScript tabanlı olarak yazılmış. Zaten bağımsız bir uygulama yerine emülatörün tarayıcı üzerinden çalıştığını görmekteyiz.
    Emülatöre gömülmüş olsa da burada bir sorun var. Apple, eski işletim sistemini kullandığı yıllara Intel işlemcileri kullanmıyordu. Bu emülatörün uyum sorunu yaşaması anlamına geliyor. Geliştirici buna da bir çözüm bulmuş gibi gözüküyor.

Sanal makine üzerinde kurulum yapılmasıyla yayınlanan emülatör, bu sayede işlemcilerle de tam uyumlu olarak çalışıyor ve cihaz desteği konusunda bir sıkıntı yaşanmıyor. Tarayıcı üzerinden çalışan macOS 8 işletim sisteminin beraberinde getirdiği oyunlar ve uygulamalar da var. Tabii ki oyunlar ve uygulamalar da sizi geçmişe götürecek.
    Emülatör içerisinde Apple web sayfası kiti, Premiere 4, Stufflt Expander, Photoshop 3 programları bulunuyor. Ayrıca efsane olan oyunlar da var. Bu oyunlar; Duke Nukem 3D, Civilization II, Alley 19 Bowling, Oregon Trail, Dungeons & Dragons yapımları.
    Sizi geçmişe götürecek olan ve tamamen Javascript ile yazılmış olan macOS 8 gömülü emülatöre ulaşmak isterseniz
    GitHub sayfasını da paylaşalım. 250 MB dosya boyutları olan

GitHub sayfasına buradan gidebilirsiniz.
Hazırlanıyor...
X