• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

[Dosya uzantısı] Dosya Kavramı ve Faydalı Programlar

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• [Dosya uzantısı] Dosya Kavramı ve Faydalı Programlar

Dosya Kavramı ve Faydalı Programlar

Dosya nedir?

Bilgisayarda bilgilerin kaydedildiği birimlere dosya adı verilir.
    Bilgisayarda her dosyanın içerdiği bilgiye göre bir türü vardır.
    Dosya içerisindeki bilgi; resim, yazı, çizim, ses gibi her şey olabilir.
    Dosya adında özel karakter olmamalıdır. (?, :, > gibi)
    Bir dosya ismi 3 kısımdan oluşur. Dosya Adı - nokta - dosya uzantısı

Dosya uzantısı
    Dosyanın türünü, hangi yazılım tarafından oluşturulduğunu ve açılabileceğini gösteren kısımdır.
    Genellikle 3 harften oluşur. Bu harfler dosya türünün İngilizce karşılığının kısaltmasıdır.
    Örneğin şiir yazdığımız bir dosyanın uzantısı txt’dir. txt uzantısı text kelimesinin kısaltılmış hali olup yazı anlamına gelir.
    Bir dosyanın sadece uzantısına bakarak içerisindeki bilginin türünü öğrenebiliriz.
    Örneğin mp3 uzantılı bir dosyada müzik, PDF uzantılı bir dosyada bir kitap olduğunu dosyayı açmadan anlayabiliriz.
    Eğitim alanında kullanılan bazı faydalı programlar;
    İşletim Sistemleri: Windows 7 , Windows 8, Macosx, Linux vb
    Microsoft Office Yazılımları: Word, Excel, Powerpoint vb.
    Antivirüs Programları: Avast, Norton vb.
    Video Oynatıcıları: Bs Player, Gom Player vb.
    Müzik Çalar Programları: Winamp, Vlc Player, Media Player
    E-Kitap Görüntüleyici Programlar: Adobe Reader, Foxit PDF v.b
    İnternet Tarayıcıları: İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera vb.
    Grafik – Tasarım Programları: PhotoShop, Coreldraw vb.

Kaspersky, 14 yıllık geliştirme sürecinin ardından, Kaspersky OS işletim sistemini tamamladı.

Antivirüs yazılımı üreticisi Kaspersky, 11 Kasım 2002 tarihinden bu yana kırılamayan bir işletim sistemi çıkarmak için çalışıyor. 14 yıl sonra nihayet proje tamamlandı. Kaspersky OS, tamamen yeni bir işletim sistemi ve Linux tabanlı değil. Yazılım geliştirme ekibi, olası güvenlik açıklarının ortaya çıkmaması için, işletim sistemini sıfırdan yazmaya karar vermiş.
    Bu yüzden projenin başlangıcında sadece mimari ve teknik ayrıntılar üzerinde konuşulmuş. İşletim sisteminin programlanmasına birkaç yıl sonra başlanmış. Kaspersky OS, en yüksek güvenlik taleplerine cevap vermek için tasarlanmış ve tüm saldırılara karşı koyabileceği iddia ediliyor.

Firmanın ifade ettiğine göre, işletim sistemini kırmak için aşırı yüksek bir işlem gücü gerekiyor. Bu tip bir sistem de oldukça pahalı. Kaspersky Labs aynı zamanda yeni işletim sistemine sahip olan ilk network switch cihazını da tanıttı. Bu cihaz, özellikle aşırı yüksek veri güvenliğine ihtiyaç duyan yerler için tasarlanmış.

Yorum yap

Türkiye'de programlama ve yazılıma karşı ilgi her geçen gün artıyor. 2016 verilerine göre ise dünyada bu sene en çok popülerlik kazanan programlama dilleri açıklandı. TIOBE Index tarafından yapılan açıklamaya göre bu sene Java zirvede yer alırken, hızlı ivme kazanan diller arasında Google'ın programlama dili olan Go yer aldı.

Bu liste yapılırken mühendislerin sayısı, kursların verdiği dil hizmetleri, üçüncü parti tedarikçiler, Google, Yahoo, Bing, Wikipedia, YouTube ve Baidu gibi arama motorlarının sonuçları da değerlendirmelere dahil edildi. 2016 yılının en çok ivme kazanan ve tercih edilen programlama dili ise Java oldu.

TIOBE tarafından hazırlanan Ocak 2017 raporuna göre dünya genelinde tercih edilen en iyi 20 programlama dili ise şu şekilde:

Orijinal boyotunu görüntülemek için buraya tıklayın 866x665px.

Listeye baktığımızda Visual Basic .NET, Javascript, Perl ve Pascal dilleri revaçta görünüyor. Öte yandan Türkiye'de en çok tercih edilen programlama dillerinden birisi olan PHP için düşüş görünüyor. Google'ın yeni programlama dili olan Go için de 2.16 reyting puanı alarak hızlı bir artış elde edilmiş.

Apple bu konuda Google ile yarıştığı gibi, henüz istediği verimi yakalayamadı. Apple'ın programlama dili olan Swift ise listede 14.sırada yer alıyor. Swift bu sene sadece 0.57 puan alarak olduğu yeri korumuş. Eğer siz de programlama dillerine başlamak istiyor ve hangisinden başlayacağınız konusunda fikir sahibi olamıyorsanız, bu liste biraz da olsa fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
      X