• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Forum alanı vede trafik ile ilgili problem

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Forum alanı vede trafik ile ilgili problem

Değerli Ustalarım, ve sevgili adminler,
    benim forum sitemde bir problem yaşamaktayım, çok uğaşmama vede araştırmama rağman bunu çözemedim sizlerin bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

20 gb trafik alanım vede 600 mb alanım var yanlız hostum bana bu alanların dolduğunu trafiğin 35 gb çıktığını 600 mb alanın 700 mb olduğunu söyledi vede bunları yükseltmemiz gerektiğini söyledi. Şu anda 20 gb trafik vede 600 mb alan için ayda aylık 50$ ödemekteyim. Şu anda ise bu maliyet iki katını geçti ve en son konuşmamda forumumda 200 kişinin aynı anda online oldukları için çok olduğunu vede tamamiyle server için amerikada yeni bir hat çekilmesi gerektiğini dolayısı ile bunun içinde +yüksek bir maliyet gerektiğini söyledi. Ama ben bakıyorum bazı dostların forumlarıdna aynı anda 1000 kişi bile online oluyor bu sorunları nasıl aşarım yardım ederseniz sevinirim.

1-600 mb alan küçük bir alanmıdır vb log tutarmı?
    2-trafik sorununu nasıl halletmem lazım
    3- Servere yeni hat çekilme işine nasıl yaklaşmam lazım.

şimdiden teşekkürler

saygılarımla,

Öncelikle hostun biraz fazla abartmış (tabiri caizse uçmuş). Biz de server kontrol ediyoruz ve bu derece bir trafikte o servere ayrı hat çekmek gerekiyorsa (-ki böyle birşey ilk defa duyuyorum o ayrı konu) o serveri atsın bahçeye.

600 MB alan ve 20 GB trafik olayına gelince; forumunda nekadar bilgi (üye, konu, eklenti vs) var bilmiyorum o nedenle net birşey söyleyemiyorum. Forumundaki eklentiler ziyaretçilerin vs indirmesine açıksa, veya zararlı dosya bulaşmışsa bantını yer. Ayrıca bant için .htaccess önlemi de alabilirsin.

Şahsi fikrim; bahsettiğin gibi nedenler öne süren bir hostun varsa değiştir bence; çünkü server ayarlarını da o yapıyorsa ayarlar da ona göredir. Kötü ayarlanmış bir serveri 50 online kullanıcı bile kasabilir..

Yorum yap

Sevgili adminim verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Forum istatiklerim

Konular: 7,991, Mesaj: 63,807, Üyeler: 2,302 dir. Beni yönlendirmeniz için ekliyorum.

"bizdeki linux paralı versiyonu bunları otomatik yapıyor " diye cevap aldım hosttan.

Teşekkür ediyorum saygılarımla

Yorum yap

Hiç güleceğim yoktu.. Bir serverde paralı olan ve işlemleri otomatik yapan "cPanel , WHM veya Plesk" gibi toplu yönetim yazılımlarıdır. Bunlar zaten lisanssız ve paralı kullanılamaz ve dünyadaki tüm serverler için geçerlidir. Senin hostunun serverine özel bir durum değil yani bunu özellikle belirtmesine veya mazeret göstermesine gerek yok. 63 bin mesaj ve 2 bin üye 600 MB alan kaplamaz öncelikle; forumunda nekadar eklenti (attachment) var bilmiyorum, çok varsa onlar yer kaplayabilir. Ve yüksek miktarda download varsa bantı (bw) da yer. Onu tespit etmek için günlük ayrıntılı takip gerekli. Kendi host hesabının cPanel'ine girerek ayrıntılı logları ve istatistikleri izleyebilirsin..

Yorum yap

Bence hostçu kazıklamaya çalışıyor arkadaşı
          En büyük aptallık,
          Kendini akıllı sanmaktır...

Yorum yap

Hazırlanıyor...
          X