Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Türk şirketlerine iki şok suçlama birden!


collo1
24-06-2011, 12:48
Türkiye'ye bir şok da Ermenistan'dan

El Cezire'nin Libya ordusuna bağlı askerlerin Türkiye'de üretilmiş kumanyaları kullandığı iddiasının ardından, şimdi de...
http://icdncube.posta.com.tr/editor/HD/24/6/2011/fft2mm652278.jpg
Azerbaycan’da yayınlanan Yeni Müsavat gazetesi, Türkiye’nin Ermenistan’a doğrudan mal satmasının yasak olmasına rağmen, bir Türk şirketinin halen Bakü ile Erivan arasındaki en büyük sorun olan Dağlık Karabağ’ın başkenti Stepanakert’te yapılan havaalanına inşaat malzemesi sattığını iddia etti.

News.am adlı Ermeni haber portalının haberine göre, bizzat Ermenistan ve Karabağ yetkilileri de bu şirketten inşaat malzemeleri aldıklarını kabul etti. Karabağ Sivil Havacılık Dairesi, Stepanaket Havalimanı için Türk teknolojisi satın alındığını doğruladı.
Karabağ Sivil Havacılık Dairesi Başkanı Dmitri Adbaşyan, “Biz Türk şirketinden Stepanakert Havalimanı için metal tel örme makinesi satın aldık. Finansal anlamda bu kazançlı bir işlemdi, çünkü Avrupa’daki benzerlerinden daha ucuzdu” dedi. Adbaşyan, “Niçin Türk firması seçildi?” sorusuna, “Avrupa menşeli diğer makinelere kıyasla Türk firmasının makinesi yüzdelerle kıyaslanarak değil, birkaç kat daha ucuzdu” yanıtını verdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey yetkilinin, bunun Türkiye’nin iç siyasi menfaatlerine darbe olduğuna yönelik açıklama yaptığının belirtilmesi üzerine, Adbaşyan, “Bu Türkiye Dışişleri Bakanlığında memnuniyetsizlik yaratıyorsa, kendi firmalarıyla olayı açıklığa kavuştursunlar, bizim ne ilişkimiz var?” dedi.

Azerbaycan’da yayınlanan “Zerkalo” gazetesi, bir Türkiye Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilisinin, bir Türk firmasının Stepanakert havalimanının donatımına katılmasından kaygı duyduğunu açıkladığını yazmıştı.

Yeni Müsavat gazetesi ise, Türk şirketin Karabağ’a mal satmasının Azerbaycan’da büyük öfke yarattığını duyurmuştu.

Yeni Müsavat’a konuşan şirket yetkilisi ise, doğrudan Ermenistan veya Karabağ’a mal satmadıklarını savunarak, Stepanekert havaalanında kullanılan makinelerin üçüncü bir ülkeden satın alınmış olabileceğini belirtmişti.

El Cezire'den ortalığı karıştıracak iddia
El Cezire televizyonu, Libya ordusuna bağlı askerlerin Türkiye'de üretilmiş kumanyaları kullandığını iddia etti. Bu iddianın doğru olması halinde, bunun BM yaptırım kararının ihlali olacağı öne sürüldü.

El Cezire'nin Libya muhabiri James Bays, ülkenin Nefusa kentinde devlet başkanı Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin terk ettiği bir üste Türkiye'de üretilmiş kumanyaların ele geçirildiğini ifade etti.
Bays, El Cezire kanalından haberi vermesinin ardından Twitter hesabı üzerinden de konunun ayrıntılarını paylaştı. Bays'in kumanyaya ait olduğunu söylediği fotoğrafta ele geçirilen lavaş ekmeğin üretim tarihi Mart 2011 olarak görülüyor.

Koalisyon güçlerinin Libya operasyonu 19 Mart'ta başlamış, BM Güvenlik Konseyi'nin bu ülkeye yönelik yaptırım kararı ise Şubat ayı sonunda alınmıştı.

Bays'in paylaştığı bir başka fotoğrafta ise aynı firma tarafından üretilen, paketlenmiş dönerli pirinç pilavı görülüyor. El Cezire muhabiri, ürünün 2010'da imal edildiğini belirtiyor.
El Cezire'ye konuşan hukukçular, BM kararının ardından Türkiye'den Kaddafi güçlerine askeri gıda sevkiyatının yapıldığının teyit edilmesi halinde, bunun yaptırımların ihlali anlamına gelebileceğini söyledi.
Kumanyayı ürettiği iddia edilen Türk şirketine telefonla ulaşmaya çalıştık, ancak mesai saati bittiği için şirket çalışanlarının işten çıktığı, üst düzey yöneticilerin ise toplantıda olduğu bildirildi

Haber bilgi amacli eklenmistir LÜTFEN siyasi yorum iceren mesaj yazmayalim.