• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Çeltiksuyu tazminatına Danıştay’dan destek

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Çeltiksuyu tazminatına Danıştay’dan destek

Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2003’teki Bingöl depreminde Çeltiksuyu İlköğretim Okulu’nda ölen bir öğrencinin ailesinin kazandığı tazminat için yürütmeyi durdurma istemini reddetti.

DANIŞTAY 10. Dairesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Bingöl’de 1 Mayıs 2003 tarihinde meydana gelen depremde Çeltiksuyu Pansiyonlu İlköğretim Okulu (PİO) enkazında kalarak ölen bir öğrencinin ailesinin kazandığı tazminat kararının yürütmesinin durdurulması istemini reddetti.

Güven Ailesi, okul pansiyonunun depremde yıkılması sonucu 7. sınıf öğrencisi oğulları Mehmet Güven’in ölümünde davalı Milli Eğitim Bakanlığı’nın hizmet kusuru bulunduğu iddiasıyla 80 bin YTL maddi, 215 bin YTL manevi tazminat istemiyle dava açmıştı. Elazığ Bölge İdare Mahkemesi, 30 Aralık 2005’te tazminat taleplerini kısmen kabul etmişti. Milli Eğitim Bakanlığı, Bölge İdare Mahkemesi’nin kararını temyiz etmiş ve yürütmesinin durdurulmasını istemişti.

Temyiz istemini görüşmeye başlayan Danıştay 10. Dairesi, temyiz dilekçesinde öne sürülen konuların, yerel mahkeme kararının yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek nitelikte görmeyerek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın istemini reddetti. Diğer davaların temyiz istemlerinin görüşülmesi de sürüyor.

Bingöl’de 1 Mayıs 2003’te meydana gelen depremde, Çeltiksuyu PİO’da 85 öğrenci yaşamını yitirmiş, öğrencilerin aileleri Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine tazminat davası açmıştı. Elazığ Bölge İdare Mahkemesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilerin ailelerine 50 ile 120 bin YTL arasında değişen tazminat ödemesine karar vermişti.

Mehmet Güven’in babası Arap Güven, ölen diğer çocuklar için de adaletin yerini bulmasını istedi. Güven, "Çocuğumuzun ölümünün ardından büyük acılar yaşadık. Bir daha böyle acılar yaşamak istemiyoruz. Okulun bulunduğu bölgeden geçerken yüzümüzü çevirerek gidiyoruz. Adalete güveniyoruz. Buna benzer başka acı olayların bir daha tekrarlanmasını istemiyoruz" dedi.

hürriyet internet

Hazırlanıyor...
X