• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Windows 10 Sistem hakkında önemli detaylar

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

Uzun zamandır beklenen Windows 10 yıldönümü güncellemesi nihayet çıktı.

Microsoft’un bir yıldır üzerinde çalıştığı Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi hazır. Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre güncelleme kullanıcılara aşamalar halinde sunulacak. Güncellemeyi ilk edinecek kişiler, yeni bir Windows bilgisayar alanlar olacak.
    Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi, “Windows 10 sürüm 1607” olarak geçiyor. Bu güncellemeyi almak için özel olarak yapmanız gereken bir şey yok. Bu standart bir güncelleştirme olduğu için, kendiliğinden indirilip yüklenecektir.
    Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi nasıl yüklenir?

Eğer biraz eski bir bilgisayarınız varsa ve Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi’nin otomatik olarak yüklenmesini beklemek istemiyorsanız hiç sorun değil. Ayarlar’dan Güncelleştirme ve Güvenlik menüsüne, oradan da Windows Update kısmına gidin.
    Söz konusu güncelleme, “Windows 10, sürüm 1607 özellik güncelleştirmesi” olarak görünecektir. Bu güncellemeyi indirdiğinizde, Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi’ne kavuşacaksınız.

Windows 10 Mobile kullanıcıları bekleyecek

Windows 10 Mobile kullanıcılarına ise kötü bir haberimiz var. Windows Phone kullananlar, Windows 10 Yıldönümü Güncellemesini henüz alamayacaklar. Windows Mobile kullanıcıları bu duruma üzülseler de, Microsoft’un hazırladığı listede Windows telefonlar bulunmuyor.
    Windows 10 Mobile kullanıcıları, her zamanki gibi bu güncellemeyi de beklemek durumundalar. Microsoft’un yaptığı açıklamalara göre söz konusu güncelleme, telefonlara önümüzdeki birkaç hafta içinde sunulacak.

Geride bıraktığımız haftalarda Microsoft tarafından Windows 10 Anniversary Update yayınlanma tarihi 2 Ağustos olarak açıklanmıştı. Nihayet beklenen gün geldi ve Microsoft, Windows 10 Anniversary Update (Yıldönümü Güncellemesi) için düğmeye bastı. Windows 10 Anniversary Update ilk olarak yeni Windows 10 bilgisayarlar için yayınlandı. Önümüzdeki günlerde tüm Windows 10 bilgisayarlar Windows 10 Anniversary Update
    güncellemesini alacak.

Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi Yenilikleri

Microsoft, Yıldönümü Güncellemesi ile Windows 10 işletim sisteminde oldukça önemli sayısız geliştirmeye imza attı. Sadece batarya performansı için bile 150'den fazla değişiklik ve düzeltmeler yapıldı. İşte Windows 10 Anniversary Update ile gelen yeniliklerden öne çıkanlar:
    Windows Ink, Windows’un gücünü kaleminizin ucuna getirerek, kolay ve hızlı not almanıza, bir ekran alıntısı üzerinde ya da sıfırdan çizim yapmanıza olanak tanıyor.
    Windows Defender ve Windows Hello’da uygulama ve web siteleri için yeni güvenlik özellikleri var.
    Microsoft Edge ile gelen artırılmış güç verimliliği, PC’nizin pil ömrünü en iyi şekilde kullanmanızı sağlıyor; Pinterest Pin It Button, Amazon Assistant, AdBlock, Adblock Plus, LastPass gibi yeni uzantılar tarayıcı deneyiminizi daha fazla kişiselleştirmenize yardımcı oluyor.
    Cihazınızı açmanıza gerek kalmadan soru sorabilmeniz, PC’nizden müzik çalabilmeniz veya anımsatıcı ayarlayabilmeniz için Cortana kilit ekranının üzerinde yer alacak. Cortana ayrıca ABD ve Birleşik Krallık’ta Xbox One’da da kullanılabilecek.
    Yeni Windows Mağazası, Windows ve Xbox’ın en iyilerini bir araya getiriyor. Artık iş ve eğlence için aradığınız her şeyi aynı yerde bulacaksınız.
    Modern dersliğe yönelik yenilikler, eğitimcilerin kısa sürede kullanmaya başlayabilecekleri yepyeni araçlar ile daha hızlı ve daha basit bir kurulum içeriyor.

Windows 10 Anniversary Update güncellemesinin bilgisayarlar için yayınlanmasından sonra gözler Mobil sürüme çevrildi. Fakat Microsoft'un yaptığı açıklamaya göre bazı hatanın giderilmesi için Windows 10 Mobile Anniversary Update güncellemesinin yayınlanmasına bir kaç haftayı bulacak.

Yorum yap

burdan win 10 gecebilirsiniz herseyi kendi yapiyor
      kendim denedim sorunsuz yükledim

https://www.microsoft.com/de-de/soft...load/windows10
      Yürekte Büyür Yeşerir
      Gözler den Derman Aşirir
      Mecnun Eder Dile Düsürür
      Cani Tende dir Sevdanin
      Ruhu Sende dir Sevdan in

Yorum yap

Windows 10 Anti Google Chrome Çıktı!

Microsoft tarafından yapılan bir yazılım, Windows 10’da Google Chrome kullanıcılarını hedef alıyor. Kullanıcılara uyarı veren Microsoft, Edge kullanılmasını istiyor.

İnternet tarayıcı sektörünün en çok tercih edilen tarayıcısı Google Chrome olurken, Microsoft kendi tarayıcısının ön plana çıkarmak için her yolu deniyor. Geçtiğimiz günlerde fraklı testler ile Microsoft Edge’i öven Microsoft, şimdi de kullanıcıları uyarmaya başladı.

Windows 10 kullanıcıları için bildirim alanında yapılan uyarılar ile Google Chrome kullanımından vazgeçilmesi ve Microsoft Edge kullanılması öneriliyor. Üstelik yüzde 36’ya varan bir tasarruf sağlanabileceği de ifade edilirken, Google Chrome için RAM’in suyunu çekiyor ifadeleri kullanılıyor.

Windows 10 üzerinden yayınlanan bu mesaj ile birlikte Microsoft’un Google Chrome karşı savaş açtığı net bir şekilde görülürken, hedefinin Chrome kullanıcılarını Edge’ye geçiş yapması. Fakat bugüne kadar Edge için her ne kadar iyileştirmeler yapılmış olsa da kullanıcıların yeni tarayıcıya çok fazla ilgi göstermediği de görülüyor.

Microsoft Haklı

Microsoft, söylemlerinde her ne kadar haklı olsa da markanın planları şu ana kadar tutmuş değil. Chrome kullanım oranları düşerken, bu payı Opera’nın aldığı görülüyor. Bu bakımdan şu ana kadar Edge için olumlu bir gelişme yaşanmamış durumda. Explorer ile yoğun eleştiri alan Microsoft bu alandaki yenliklere geç kalınca, pek çok kullanıcısını kaybetmişti.

Yorum yap

Windows 10 Anniversary Update Bilgisayarları Donduruyor!

Windows 10 Anniversary Update olarak adlandırılan birinci yıldönümü güncellemesinde pek çok kullanıcının hata almaya başlaması yeni bir tartışma başlattı.

Microsoft tarafından Windows 10 işletim sistemine özel olarak Kullanıma sunulan yeni güncellemenin pek çok sorun içerdiği anlaşıldı. Yeni güncelleme Windows 10 Anniversary update Adını alırken birinci yıla özel olarak kullanıma sunulan bu güncellemenin işletim sisteminde iyileştirmeler yapması ve performans açısından da geliştirme sağlaması amaçlanıyordu. Bu bakımdan güncellemenin kullanıma sunulmasının ardından pek çok kullanıcı güncellemeyi bilgisayarlarına kurarken özellikle donma sorunlarının yaşanmaya başlanması pek çok kullanıcı için sorunlu bir dönem başlattı.

Geçtiğimiz günlerde piyasaya sunulan bu uygulama ile birlikte kullanıcıların bilgisayarlarını yeni bir işletim sistemi sürümüne yükseltmesi sağlanırken yapılan işlemler ile birlikte milyonlarca kullanıcının bu güncellemeyi aldığı belirtildi. Şu anda 350 milyon barajını geçmeyi başaran ve böylece yüksek bir kullanıcı sayısına ulaşan Windows 10 yaşanan bu hatalar nedeniyle de milyonlarca kullanıcının bilgisayar kullanımını da engellenmiş durumda.

Windows 10 Anniversary Update Güncellemesi alan kişilerin bilgisayarlarının çok sık donmaya başladığı ve herhangi bir hata vermeden kullanım dışı kaldığı belirtilirken bu sorunun şu ana kadar çözülememesi de sorunun daha da büyümesine yol açıyor.

Microsoft Sessiz!

Güncelleme alan bilgisayarlarda yaşanan bu soruna ilişkin Microsoft tarafından herhangi bir açıklama yapılmazken sorunun yeni bir güncelleme ile giderilmesi bekleniyor.

Yorum yap

Windows 10 Redstone 2 Yapı 14901 Insider Preview Yayınlandı

Microsoft, Windows 10 Anniversary Update'in ardından ilk Redstone 2 Insider Preview ön izleme sürümünü de kullsnıma sundu.

Microsoft, 2 Ağustos tarihinde Windows 10 Anniversary Update güncellemesini yayınlandıktan sonra bir sı raki büyük Windows 10 güncellemesi olan Redstone 2 kod adlı yeni güncelleme için çalışmalarına başladı. Bu kapsamda hazırlanan ilk Windows Insider ön izleme sürümü de bilgisayar ve tabletler için kullanıma sunuldu.
            Microsoft Windows ve Cihazlar Grubu Yazılım Mühendisi ve Windows Insider Program yöneticisi Dona Sarkar'ın yaptığı açıklamaya göre ileride yapılacak geliştirmeler ve eklenecek yeni özellikler için Windows 10 Onecore çekirdeğinde yapılan geliştirmeler içeren Yapı 14901 sürümü bu nedenle çok önemli yenilikler getiriyor

Dona Sarkar'ın Windows Blog yazısında belirttiği yenilikler arasında Dosya Gezgini uygulamasına eklenen ve yeni özelliklerin kullanıcı tarafından daha kolay keşfedilmesini sağlayan uygulama içi bildirimler dikkat çekiyor. Ayrıca Sürüm 1394'ten gelen çekirdek hata ayıklama desteği kaldırıldı fakat önemindeki yeni yapılarda bu destek yeniden sağlanacak. Bilinen sorunlar arasında ise Adobe Acrobat Reader uygulaması başlatıldığında çökme meydana geldiği rapor ediliyor.

@mehmetkarahanlı@

Dona Sarkar ayrıca Windows 10 ekibinin yoğun bir şekilde Windows 10 Mobile Anniversary Updategüncellemesine odaklandığını belirtiyor. Son olarak yayınlanan Yapı 14393.67 sürümü üzerinden gelen geri bildirimler ışığında yüksek kaliteli bir güncellemenin çok yakında sunulacağını belirten Dona Sarkar, ayrıca Windows 10 Mobile için Redstone 2 Insider Preview sürümlerini de bir kaç hafta içinde yayınlayacaklarını belirtti.
            Windows 10 Redstone 2 Yapı 14901 sürümü tüm Windows Insider kullanıcıları için aynı anda gözükmeyebiliyor. Bunun nedeni ise destekleyen cihaz listesinde yapılan güncelleme olarak gösteriliyor. Windows Insider güncellemelerini yönetmek için bilgisayarınızda Ayarlar / Güncelleştirme ve Güvenlik / Windows Insider Programı menüsünü kullanabilirsiniz.

Yorum yap

Microsoft Windows 10 Çalışmalarını Sürdürüyor

Microsoft tarafından Windows 10 için yapılan güncellemelerde kullanıcıların oldukça memnun olduğu görülürken yeni güncellemeler için test aşaması başladı.

Microsoft Windows 10 yıldönümüne özel olarak oldukça kapsamlı güncellemeleri kullanıcılara sunarken bu kapsamda önümüzdeki dönemde sunulacak olan Redstone 2 için yeni testlerin başlatılacağı belirtildi.

Microsoft tarafından yapılan ilk güncellemelerde çok fazla değişiklikler yer almasa da önümüzdeki dönemlerde sunulacak güncellemelerde daha kritik değişikliklerin sisteme eklenmesi bekleniyor. Yapılacak güncellemelerin Eylül ve Ekim ayı itibariyle sunulması beklenirken bu tarihe kadar çeşitli testler ve geliştirme süreçleri yaşanacak. Microsoft Windows 10 işletim sistemi için piyasadaki beklentileri giderek yükseltirken markanın çalışmalarının büyük bir kısmı yeni işletim sistemine yönelik oluyor.

Windows 7 ve Windows 8 için şu anda hiçbir güncelleme yapmayan Microsoft, daha çok Windows 10 işletim sistemine yönelirken bu konuda pek çok kullanıcı daha iyi bir işletim sistemine sahip olmanın avantajını yaşıyor. Ücretsiz olarak geçiş yapma imkanı bulunmayan kullanıcıların bundan sonraki süreç içerisinde mutlaka ücretli versiyona sahip olması gerekirken geçiş yapan kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden ömür boyu Windows 10 işletim sistemini kullanabilecek.

Yorum yap

Windows 10'da Koyu Tema Nasıl Kullanılır?

Windows 10 işletim sisteminin kullanıma sunulmasıyla birlikte en çok dikkat çeken özelliklerden bir tanesi de koyu tema desteğinin sunulması oldu.

Microsoft tarafından geliştirilen son işletim sistemi Windows 10 adı ile yayınlanırken Windows 10 işletim sistemi pek çok gelişmiş özelliğiyle kullanıcı dostu bir yapıda bulunuyor. Windows 10 işletim sisteminde yer alan koyu tema pek çok kişinin tercih ettiği temalardan bir tanesi olurken rehberimizde yer alan adımlar sayesinde sizler de kolay bir şekilde Windows koyu temayı aktif hale getirebilir ve yeni temeli kullanmaya başlayabilirsiniz.

Windows 10 Koyu Tema Nasıl Etkinleştirilir?

Koyu temayı etkinleştirmek isteyen kişilerin öncelikli olarak kayıt defteri düzenleyicisini girmesi gerekir.

Kayıt defterine giriş yapmak isteyenler başlat menüsünü açtıktan sonra ve regedit yazarak kolay bir şekilde kayıt defteri ekranına erişim sağlanmalıdır.

Giriş yapıldıktan sonra yukarıda resimde görüldüğü gibi özel bir ekran görüntülenecektir. Bu ekranda ise sırasıyla aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir.

HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Themes

Bu alana ulaştığınızda için sağ taraftaki bölüme sağ tıklayarak yeni bir DWORD değeri oluşturun.

DWORD yerinin adı AppsUseLightTheme, değeri ise 0 olmalıdır. İşlemler tamamlandıktan sonra ise bilgisayarın resetlenmesi ile birlikte yeni tema etkin olacaktır.

Yorum yap

Windows 10 Yapı 14905 Pc ve Mobil Cihazlar için Yayınlandı

Microsoft, Windows 10 ve Windows 10 Mobile için Yapı 14905 sürümünü insider Fast için yayınladı.

Microsoft, 2 Ağustos tarihinde Windows 10 Anniversary Update güncellemesini yayınlandıktan sonra bir sonraki büyük güncelleme için de çalışmalara başlamıştı. İlk olarak Windows 10 PC'ler için Yapı 14901 sürümünün Windows Insider programı dahilinde yayınlanmasından sonra bugün de Yapı 14905 sürümü Windows 10 ve Windows 10 Mobile için yayınlandı.
                  Windows 10 Yapı 14905 sürümü Windows Insider Fast Ring kullanıcıları için hem mobil hem de masaüstü kullanıcıları için yayınlandı. Fakat yaptığımız kontrollerde bu güncellemenin bazı Windows Insider kullanıcıları tarafından yüklenemediği ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan Windows Insider ekibinin yeni lideri Dona Sarkar, soruna tespit ettiklerini ve kısa zamanda çözüleceğini belirtti.
                  Windows 10 Mobile Yapı 14905 sürümü Windows 10 Mobile için ilk Redstone 2 ön izleme sürümü oldu. Yenilik olarak sadece sistem sesleri setinin değiştirildiği belirtilirken bazı hataların da giderildiği Windows Blog duyurusunda açıklandı.

Windows 10 masaüstü sürümünde yapılan geliştirmeler ve hata gidermeleri ise şu şekilde sıralanıyor:

Microsoft Edge yeni bir sekme açarken, adres çubuğu ve web içeriği arasında büyük boşluk görünmesine neden olan bir sorunu çözüldü.
                  Biz şimdi tablonun sonuna gitmek için CTRL + ALT + END ve başlangıcına gitmek için CTRL + ALT + HOME kısayolları desteği eklendi
                  Microsoft Edge tarayıcıda adres çubuğuna odak ayarı için CTRL + O klavye kısayolunu desteği eklendi
                  Cetvel ve mürekkep rengini değiştirirken oluşan çökme sorunu giderildi.

Microsoft, Windows 10 Redstone 2 güncellemesi için henüz bir tarih açıklamadı. Fakat gelen bilgilere göre iki ölüm halinde yayınlanacak olan güncelleme 2017 yılından önce kullanıcılara sunulmayacak.

Yorum yap

Windows 10 Görev Çubuğu Rengi Nasıl Değiştirilir?

Windows 10 işletim sisteminde tasarım açısından iyileştirmeler yapılırken pek çok seçenek kullanıcılara bırakılmıştır.

Windows 10 kullanıcıları daha iyi bir tasarıma sahip işletim sistemini kullanırken aynı zamanda işletim sisteminin pek çok farklı bölgesini istediği şekilde değiştirebilmektedir. Bu konuda en çok ön plana çıkan seçenek ise görev çubuğu rengidir.

Görev çubuğu rengini istenilen renk ile değiştirilmesi mümkündür. Böylece kişiler sevdiği renkler üzerinden işletim sistemini kullanabilmektedir. Windows 10 görev çubuğu rengini değiştirmek isteyen kişiler öncelikli olarak denetim merkezine ulaşmalıdır. Denetim merkezini ulaştıktan sonra ise görünüm ve kişiselleştirme, ardından ise kişiselleştirme seçeneklerini takip ederek görev çubuğu rengi değiştirebilmektedir.

Renk Nasıl Değişir?

İlk olarak denetim masası açılmalıdır.

Ardından ise görünüm ve kişiselleştirme seçeneği seçilmelidir.

Bu ekranda pek çok farklı işlem de yapılabilir. Görev çubuğu için işaretli seçenek seçilmelidir.

Ardından ekranda renkler açılacaktır. Buradan istediğiniz seçebilirsiniz.

Yorum yap

Windows 10 Sürüm Numarası Nasıl Öğrenilir?

Microsoft tarafından piyasaya sunulan Windows 10 işletim sistemi farklı sürüm numaralarına sahiptir. İşte sürüm numarasının nasıl öğrenileceği ile ilgili anlatım.

Windows 10 için geliştirilen güncellemeler bilgisayarlardaki işletim sisteminin sürüm numaralarını da değiştirirken her güncellemeyle birlikte bu sürüm numarasının değiştiği de bilinmelidir. Kişiler Windows 10 sürüm numarasını öğrenebilmek adına bilgisayar üzerinden kolay bir şekilde kontrol yapabilmektedir. Böylece sürüm numarasına bakarak yeni bir güncellemenin yapılıp yapılmadığı daha kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir. Üstelik özel olarak yapılacak işlemlerde çoğu zaman işletim sisteminin sürüm numarası da önem kazanmaktadır.

Sürüm numarasını öğrenmek isteyen kişilerin başlat menüsüne çalıştır yazarak özel ekrana ulaşması gerekmektedir. Bu ekranı ise winver yazılmalıdır.

Yapılan sorgulama sonucunda yeni bir pencere açılacaktır. Bu pencerede yayınlanan bilgiler sayesinde kişiler kolay bir şekilde işletim sisteminin sürüm numarasını öğrenebilmektedir. Yapacağınız bu kontroller ile birlikte istediğiniz zaman sürüm numarasını öğrenebilirsiniz. Yapacağız kontrollerde sürüm numarasını eski olduğunu görürseniz güncelleme alarak yeni sürüm numarasını geçiş yapabilirsiniz.

Yorum yap

Windows 10 Uyanırken Parola Sorma Nasıl İptal Edilir?

Windows 10 işletim sisteminin uyanırken parola sorma işlevini etkisiz hale getirebilirsiniz.

Gün içinde sürekli bilgisayar kullanan kişiler özellikle Windows 10 işletim sisteminin uykudan sonra parola istemesinden rahatsız olabilmektedir. Bu bakımdan kişilerin uyanırken parola sorma işlemini etkisiz hale getirmesi gerekecektir.

Yapılacak işlemler sayesinde sizler de işletim sisteminizin bir daha parola paralı sormasını önleyebilirsiniz. Üstelik bu seçenek sayesinde parola ekranına ulaşılmayacağından dolayı işletim sistemi çok daha hızlı bir şekilde açılacaktır.

Kişiler bu işlemleri yapabilmek adına başlat menüsünü açarak ilk olarak güç seçeneklerine ulaşmalıdır.

Seçenekler açıldığında ise sol tarafta yer alacak menüde uyanırken parola gerekir seçeneği seçilmelidir.

Açılacak yeni ekranda ise şu anda kullanılamayan ayarları değiştir seçeneği seçilmelidir.

Bu bölümde resimde gördüğünüz ayarları yapmanız ile birlikte parola sorma işlemleri iptal edilecektir.

Yorum yap

AdDuplex, Windows 10 Mobile raporunu açıkladı

AdDuplex tarafından yapılan son araştırmaya göre, Windows 10, kendi ekosistemi içerisinde tırmanıyor!

Nokia'dan sonra bir türlü işleri yolunda gitmeyen Windows Mobile, Android ve iOS'un gerisinde durmaya devam ediyor. Fakat gelen yeni işletim sistemi Windows 10 Mobile, yükselişte. AdDuplex tarafından hazırlanan rapora göre Windows 10 Mobile, ekosistem içinde geçtiğimiz aya göre yükseliş gösteriyor.
                          İşletim sistemini, kullanıcılar tarafından kullanılan versiyonlarla ele alan, ayrıca Windows ekosisteminde kullanılan telefonları da elden geçiren AdDuplex, özellikle Windows 10 Mobile kullanımında ciddi bir artış görüntüledi. Bir önceki ay kullanım oranı yüzde 11.9 olan Windows 10 Mobile, şu an paydasını yüzde 14'e genişletmiş durumda. Ayrıca Windows 10 Mobile kullanıcıların yüzde 52.4'ü de şimdidenAnniversary Update'e terfi etmiş.

Windows 10 Mobile'ın büyümesine karşın Windows ekosisteminin halen lideri Windows Phone 8.1. Yüzde 77.3'lük kullanım oranıyla pastadan en büyük payı alan 8.1'i, 10 Mobile takp ediyor. Ardından Windows Phone 8.0 yüzde 6.7 ile gelirken, son sırada yüzde 1.9'la Windows Phone 7.x yer alıyor.
                          Ayrıca Windows 10 Mobile kullanan cihazları da listeleyen AdDuplex, Lumia 550, Lumia 640 ve Lumia 535'le en çok Windows 10 Mobile kullanan telefon modelleri olduğunu da ortaya koymuş.

Yorum yap

Windows Başlangıç Kontrolü Nasıl Yapılır?

Windows işletim sisteminin açılması sırasında başlangıçta çalışan uygulamaların kontrol edilmesi performans açısından oldukça önemlidir.

Özellikle bilgisayarın çok geç sürede açıldığını tespit eden kullanıcılar mutlaka başlangıç ayarlarına bakmalıdır. Zaman içerisine bilgisayar kurulan programların başlangıçta çalışması için ayarlanması, açılış süresini doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle hem stabil bir sisteme hem de hızlı açılan bir işletim sistemine sahip olmak isteyen kişilerin Windows için ayarlama yapması gerekiyor.

Windows ayarlamalarını yapmak isteyen kişilerin başlangıç öğelerini kontrol etmesi yeterli. Başlangıç öğeleri için kişilerin görev yöneticisini çalışması gerekiyor.

Görev yöneticisi açıldıktan sonra ise üstte yer alan sekmelerden başlangıcın seçilmesi gerekiyor.

Seçim sonrasında Windows başlangıcında hangi programların başladığı görebilir. Burada istediğiniz program devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için program ismine sağ tık yaparak devre dışı seçeneğini kullanmanız yeterli.

Yorum yap

Hızlı Getirme Özelliği Nasıl Kapatılır?

Bilgisayarda hızlı kapatma özelliğinin bulunduğunu pek çok kullanıcı bilmese açılış süresini önemli ölçüde bu ayar kapatılabilmektedir.

Superfetch olarak tanımlanan hızlı getirme özelliği sayesinde kişilerin bilgisayarlarını daha hızlı bir şekilde açabilmesi mümkün. Fakat bu özellik bilgisayarda farklı sorunların da yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu bakımdan bazı durumlarda bu özelliğin kaldırılması gerekebilmektedir. Superfetch özelliğini kaldırmak isteyen kişilerin rehberdeki adımlarını takip etmesi gerekir.

Superfetch özelliğini devre dışı bırakmak istiyorsanız bu konuda Windows + R kombinasyonu ile çalıştırı açın ve services.msc yazarak ayar ekranına erişin.

Hizmetler penceresinde kişilerin hızlı getirme seçeneğini bularak sağ tık yapması ve ardından özelikleri açması gerekir.

Özellikler bölümünde ise kişilerin devre dışı ayarını yapması yeterli olacaktır. Bu sayede Superfetch pasif hale gelecektir.

Yorum yap

Windows 10 Anniversary Update sizi unuttu mu?

Windows 10'un yıllık güncellemesi, aradan geçen zamana rağmen henüz size uğramadı mı? Öyleyse kötü habere hazır olun!

Geçtiğimiz Temmuz ayında aldığımız duyumlara göre Windows 10 Anniversary Update'in kademeli olarak sunulacağı ve bazı kullanıcıların bu güncellemeyi almasının zaman alabileceğini biliyorduk. Fakat Microsoft'un nasıl bir zaman aralığından bahsettiği şimdiye kadar bir muamma olarak kalmıştı.
                                Söz konusu güncelleme birçok kullanıcıya Ağustos'ta değil Eylül'de bile sunulmadı. Bu durum bu yıllık güncellemeyi bazı kulanıcıların Ekim ayında bile almayacağını düşündürmeye başladı. Daha da kötüsü, söz konusu güncellemeninWindows 10 kullanıcılarının bir kısmına Kasım başı gibi gelmesinin bekleniyor olması.
                                Microsoft'un konuyla ilgili yaptığı resmi açıklamada ise Yıllık Güncelleme'nin Windows Update aracılığıyla indirilip yüklenebileceği belirtilmiş ve bu indirmenin kullanıcılara otomatik olarak sunulacağı ifade edilmişti. Aynı açıklamada, 2 Ağustos 2016'da başlayacak olan dağıtımın bütün kullanıcılara ulaşmasının 3 ay sürebileceği de belirtilmişti.
                                Microsoft'un güncellemeyi bu şekilde kademeli bir biçimde sunmasının nedenlerinden birinin de bu süreçte ortaya çıkabilecek donanım ve yazılım bağlamındaki sorunlarla daha etkin bir şekilde başa çıkabilmesi olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                                X