• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Windows 10 Sistem hakkında önemli detaylar

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Microsoft, grafik performansını önemli ölçüde artıracak Vulkan API'nin yalnızca Windows 10'a özel olacak yanlış anlaşılması hakkında bir açıklama yaptı. API, yalnızca Windows 10'da çalışmayacak.
    API’ler bilgisayarımızda oyun oynarken bulundurmamız gereken ve performansa doğrudan etki eden yazılımlardır. Bu yazılımları çıkartan birkaç şirket bulunuyor. Aralarındaki en ünlüsünün, Microsoft’un çıkardığı DirectX serisinin olduğunu söyleyebilirim. Ancak DirectX dışında piyasada yer alan birkaç ünlü API daha var. DirectX’in karşısında en kararlı şekilde duran Khronos Group’un geliştirdiği Vulkan API, GDC’de sunulan slaytların yanlış anlaşılmasından dolayı yaşadığı hatalı anlaşılmayı giderdi.

3D Grafikleri İyileştirecek Vulkan API Geliyor!
    Vulkan, DirectX 12’de olduğu gibi yalnızca Windows 10 işletim sistemini destekleyecek diye konuşuluyordu, ancak Khronos Group, Vulkan API’nin yalnızca Windows 10 değil Windows 7, 8, ve Linux işletim sistemlerine de geleceğini açıkladı. Vulkan API, aynı zamanda Google’ın son işletim sistemi Android 7.0 Nougat’ta da kullanılmaya başlamıştı.

Bu yanlış anlamayı düzelten şirket, slaytın anlaşılır olmamasında kendi hatalarının olduğunu belirtti. Bu slaytlarda, SLI ve Crossfire özelliklerini desteklemek için “WDDM, bağlı ekran bağdaştırıcısı(LDA) modunda olmalıdır.” diye bir ibare yer alıyordu. WDDM 2.0’ın yalnızca Windows 10’a özel olmasından dolayı herkes, sistemin Windows 7 ve Windows 8’de çalışmayacağını düşünmeye başlamıştı. Ayrıca Vulkan, birden fazla ekran kartı desteğinin olması için LDA modunun kesinlikle kullanılmasına gerek olmadığını bildirdi.

Vulkan, DirectX’in karşısına sağlam bir rakip olarak çıkıyor. Bu tarz rekabetler, en çok biz son kullanıcılara yarayacaktır. Birçok kullanıcı DirectX 12’nin Windows 10 zorlamasına karşı tepki gösteriyor.

Yorum yap

• Creators Update'in Dağıtımı Aylar Sürebilir!

Creators Update'i bekliyorsanız, düşündüğünüzden çok daha fazla beklemek zorunda kalabilirsiniz!

Windows 19 uplate'in yayınlanmasını sabırsızlıkla bekliyorsanız, sabırlı olmanız gerekebilir. AdDuplex tarafından paylaşılan veriler, Windows 10 Anniversary Update'in dağıtımının aylar sürdüğünü gösteriyor.
      Kendi reklam ağını işleten ve reklamların kullanıldığı platformları inceleyen AdDuplex, Anniversary Update'in yaklaşık 4 ayda ancak kullanıcıların yüzde 80'ine ulaştığını söylüyor. Anniversary Update'in kademeli olarak dağıtılmış olması şaşırtıcı değil. Firma, güncellemeleri bu şekilde dağıtarak sunuculara gelecek yükü azaltıyor. Microsoft, Ağustos ayında Anniversary Update'i duyururken, güncellemenin ilk olarak en yeni cihazlara dağıtıldığını söylemişti.
      Anniversary Update gibi büyük ihtimalle Creators Update de kademeli olarak dağıtılacak. Güncellemeleri daha çabuk almak istiyorsanız, Ayarlar > Güncellemeler ve Güvenlik > Windows Update yolunu izleyin ve Güncellemeleri denetle düğmesine tıklayın. Güncellemenin buradan indirilebilir hale gelmesi de birkaç gün alabilir.

Microsoft, Creators Update için bir çıkış tarihinden bahsetmese de, güncellemenin Mart sonunda yayınlanması sürpriz olmayacak.

Yorum yap

• Windows 10 ile hayatımıza giren Ayarlar uygulaması ile birlikte kimi kullanıcılara karışık gelse de aslında bir çok yenilik olduğunu söyleyebiliriz.Özellikle ülkemizde AKK (Adil Kullanım Kotası) uygulanması sebebiyle internet kullanımını takip etmek durumunda kaldığımız zamanlar olabiliyor. Bu sebeple ki Windows 10’un bize sunmuş olduğu seçenekler içerisinden internet kullanımı takip etmemiz mümkün hale geliyor.Windows 10 internet kullanımı

Dilerseniz internetten indirmiş olduğunuz ver miktarını ve bu veri miktarını hangi uygulamaların ne kadar kullandığını görebilirsiniz

Hadi başlayalım;

1- Ayarlar uygulamasını açın ve ardından Ağ ve İnternet/Veri Kullanımı yolunu takip edin. Açılmış olan pencerede son 30 güne ait internet kullanımınızı görebileceksiniz.

2- İnternet kullanımını hangi uygulamalar ne kadar kullanmış merak ediyorsanız Kullanım Ayrıntıları bağlantısına tıklayın.

3- Açılmış olan sayfada her uygulamanın kullanmış olduğu veri miktarını ayrı ayrı görebilmeniz mümkündür.

Yapılacakların hepsi bu kadar. Unutmayın ki veri kullanımını son 30 gün ile görebiliyoruz.

Yorum yap

• Windows’u bazı uygulamalar ve sistem araçları zaman ayarlı şekilde yeniden başlatabiliyor veya kapatabiliyor. Yapacağımız işlem, zaman ayarlı kapatma ayarlamak.

Zaman ayarlı kapatma nedir?
          – Bilgisayara bir zaman belirtip o zamanda kapat komutu işleme sokmasıdır.
          Siz bilgisayarınızdan uzaktayken daha önceden belirttiğiniz bir zaman vererek kapanmasını sağlayabilirsiniz, veya bir kaç saat sonra uyuya kalacağınızı biliyorsanız yine bunu tahmini bir ileri zamana verip, kapatabilirsiniz. Veya diyelim ki, bir torrent indiriyorsunuz ve evden çıkmanız gerekiyor, torrent indirme işlemi tamamlandığında bilgisayar boş yere çalışmasın, elektrik yakmasın diye işlem bittiğinde kapanmasını istiyorsunuz.
          Bilgisayarı önceden belirlenen zamanda kapatmanın bir kaç yolu var, bu yazımızda sizlerle bu konuyu paylaşıyoruz.

Bilgisayarı 4 farklı yolla otomatik kapatabiliriz:

Yöntem 1 : Çalıştır komutuyla bilgisayarı otomatik kapatmaya programlama

Çalıştır penceresini açıyoruz (Win + R), Çalıştır’ın satırına shutdown –s –t süre yazıp Enter‘a basıyoruz.
          Not: Süre kısmına saniye cinsinden sayı belirtiyoruz.
          Örneğin, Eğer bilgisayarın 10 dakika sonra otomatik olarak kapanmasını istiyorsanız, shutdown –s –t 600 yazmalısınız.
          (60 sn X 10 dakika = 600 Saniye)

Ayarlamayı bitirip, Tamam dediğinizde, aşağıdaki gibi veya Windows 10’da sağ tarafta bir uyarı alarak bilgisayarınız ne zaman kapatılacağı gösterilecek.

Yöntem 2: Komut satırı kullanarak otomatik kapatma zamanlaması yapmak.
          Adım 1: Komut satırını açın (başlat menüsüne cmd yazıp arattığınızda gelecektir, üzerine sağ tıklayıp yönetici olarak çaıştırın)
          Adım 2: shutdown –s –t 1200 ( 20 dakika sonra kapatmak için) ve Enter‘a basın.

Yöntem 3: Windows PowerShell’i kullanarak otomatik kapatma zamanlaması yapmak.
          Windows PowerShell’i açın (başlat arama satırına powershell yazdığınızda gelecektir, sağ tıkalyıp yönetici olarak çalıştırın),
          shutdown –s –t 1800 (30 dakika sonra kapatmak için ) ve Enter‘a basın.

Yöntem 4: Zamanlanmış görev oluşturarak otomatik kapatma zamanı belirlemek.
          Adım 1: Görev Zamanlayıcı’yı açın. ( başlat menüsüne görev yazdığınızda gelecektir, yine yönetici olarak açıyoruz)
          Adım 2: Sağ taraftaki Temel Görev oluştur butonuna basıyoruz.

Adım 3: Shutdown adı veriyoruz ve ardından ileri butonuna basıyoruz.

Adım 4: Zaman dilimini seçin Günlük, Haftalık, Aylık, Bir kez, Bilgisayar Açıldığında, Oturum Açtığımda ve Belirli bir olay günlüğe kaydedildiğinde ve ardından İleri‘yi tıklayın.
          Burada seçmemiz gereken Bir Kez seçeneğidir.

Adım 5: Görevin başlayacağı zamanı belirtip ardından İleri‘yi tıklıyoruz. Zaman Ayarlı Kapatma için bir zaman seçiyoruz yani.

Adım 6: Bir program başlat seçeneğine tıklıyoruz.

Adım 7: Göz at butonuna basıyoruz,C/Windows/System32 dizinine gidiyoruz, shutdown adındaki uygulamayı seçiyoruz ve Aç butonuna tıklıyoruz.

Adım 8: Bağımsız değişkenler ekle kuucuğuna –s yazıp İleri’ye basın.

Adım 9: İşlemler bittiğinde Bitir butonuna tıklıyoruz ve işlem başlamış oluyor.

Hepsi bu kadar, kolay gelsin

Yorum yap

• Microsoft, 2016 yılının Mart ayında Windows 10 Mobile güncellemesinin nihayet destekleyen Windows Phone 8.1 cihazlar için geleceğini açıklamıştı. Bu harika bir haberdi zira geliştiriciler artık telefonlar için Evrensel Windows Platform (UWP) uygulamalarını geliltirmeye başlamıştı ve eski Windows Phone 8.1 uygulama modülünü daha az kullanmaya ihtiyaç duyacaklardı. Maalesef Microsoft, uygulama mağazasından indirmeniz gereken bir uygulama aracılığıyla Windows 10 Mobile güncellemesini "tercihli" yapmaya karar verdi; yani, bu hala Windows Phone 8.1'i kullanan insanların büyük çoğunluğunun aslında güncellemeyi alamadıkları anlamına geliyor.

İşte gelecek yıl Windows 10 Mobile'a Gelecek Bazı Değişiklikler
            Çoğu Windows Phone 8.1 kullanıcısı bu güncellemeyi yapmadı ve Windows Phone kullanan insanların çoğu gerçekten umursamadığı için bu güncellemeyi yüklemedi ve muhtemelen Windows 10 Mobile'ın mevcut olduğunu bile bilmiyorlardı. Microsoft, kullanıcılara Windows 10 Mobile güncellemesinin hazır olduğunu bildiren herhangi bir reklam yayınlamadı ve Windows Phone 8.1 uygulama mağazasında, Güncelleme Danışmanı uygulamasını öne çıkan uygulamalar listesine bile yükseltmedi. Güncellemenin hazır olup olmadığına dair bilinen tek yol, platformu takip eden bir kullanıcı olmaktı.

Bu, aslında sadece birkaç Windows Phone 8.1 kullanıcısının Windows 10 Mobile'a geçtiği ve dolayısıyla geliştiricilerin UWP platformuna geçmek için bir neden hissetmedikleri anlamına geliyor. Bu nedenle hala, Windows Phone 8 için sunulan bazı Windows Phone 8.1 uygulamasının günümüze kadar güncellenmeye devam ettiğini görüyoruz. Daha da kötüsü, Windows 10 Mobile kullanıma sunulduğundan bu yana tam bir yıl geride kaldı ve birçok kullanıcı hala Windows Phone 8.1'i kullandılar, çünkü Windows 10 Mobile yükseltmesinin onları beklediğini bilmiyorlar.

Öncelikle, Microsoft'un Windows 10 Mobile'ı tercihli olarak olarak sunmayı planladığını düşünüyorum. Zira üzerinde çalışılması gereken birkaç hata ve sorun vardı. Bu, güncellemeyi tercihen sunmak için geçerli bir sebep olabilir. Ancak yine de aradan geçen bir yıldan sonra güncellemenin hala tercihli olmasını beklemiyordum. Microsoft, Windows 10 Mobile için hazırlanan ikinci büyük güncellemeyi yayınlamak üzere; bu konuda son zamanlarda gelen bilgiler, platformun şimdiye kadarki en iyi şekilde çalıştığını işaret ediyor. Bunu, Windows Insider Yapı 15063 sürümü üzerinde test ederek de kontrol ettik. Bu nedenle şimdi, Windows 10 Mobile güncellemesini tüm cihazlar için Windows Update üzerinden yayınlamanın tam zamanı olduğunu düşünüyorum.

Microsoft, güncellemeleri kendileri kurması için kullanıcılara güvenemez; bu nedenle, normal herhangi bir Windows Phone 8.1 güncellemesi gibi yayınlaması gerekiyor. Microsoft'un Upgrade Advisor (Güncelleme Danışmanı) uygulaması da zaten tam olarak bunu yapıyor. Update Advisor uygulaması ile güncelleme yüklemek için sadece bir tuşa basmanız yeterli. Microsoft'un kalan Windows Phone 8.1 kullanıcılarını üç yıllık eski platformdan kurtarmak için bu adımı kaldırma ve telefonun Windows 10 Mobile'ı otomatik olarak almasını sağlama zamanı geldi.

Windows 10 Mobile'ı tüm Windows Phone 8.1 cihazlara vermek için bir diğer sebep ise Windows Phone 8.1'in destek süresinin bu yaz sona erecek olması. Yani, Windows 10 Mobile güncellemesi verilmeyen Windows Phone kullanıcısının çoğunun Microsoft tarafından artık desteklenmeyen bir işletim sistemi kullanacağı anlamına geliyor. O yüzden Microsoft için Creators Update ile Windows 10 Mobile güncellemesini yayınlamanın tam zamanı diyebiliriz.

Çevremizde Windows telefon kullananları görebilirsiniz. Genellikle Lumia 640, 640 XL, Lumia 930 ve hatta Lumia 735 kullanıcıları az değil. Çok az sayıda Lumia 950, 950 XL ve Lumia 550 kullanıcısı var. Ancak, sokakta gördüğümüz Lumia 640'larda ve 930'larda neyin yanlış olduğunu biliyor musunuz? Onlar hala bir yıldan fazla bir süredir hazır olan bir güncelleme olan Windows 10 Mobile değil, Windows Phone 8.1'i kullanıyorlar. Microsoft'un şimdilik mobil işletim sistemi üzerine yoğunlaşmadığını biliyorum, ancak en azından son birkaç kişiyi Windows Phone 8.1'den Windows 10 Mobile'a yükseltip geliştiricilere yardımcı olmalı.

Ne düşünüyorsunuz? Windows 10 Mobile Creators Update güncellemesi ile kalan ve uygun Windows Phone 8.1 kullanıcıları için Windows 10 Mobile'ı OTA güncellemesi olarak vermeye başlamanın Microsoft için iyi bir zaman olduğu doğru mudur?

Yorum yap

• Dünyada kullanım oranı en yüksek işletim sistemlerinden Windows’ta gizli modda olan kablosuz ağ yayınına nasıl bağlanılır, sizler için derledik.

İşlemlerimize masaüstünde sağ alt köşede bulunan ağ simgesine sağ tuş ile tıkladıktan sonra “Ağ ve Paylaşım Merkeziâ€â€˜ne girerek başlıyoruz.

Ağ ve Paylaşım Merkeziâ€â€˜ne girdikten sonra, bu bölümde bulunan “Yeni bağlantı veya ağ kurun†linkine tıklıyoruz.

Karşımıza “Bağlantı veya Ağ Kur†ekranı gelecektir. Bu ekrandan “Kablosuz ağa el ile bağlan†seçeneğni seçerek “İleri†butonuna tıklıyoruz.

Bir sonraki ekranda ise bağlanmak istediğimiz kablosuz ağ yayınına ait bilgileri girdikten sonra “İleri†butonuna tıklayıp, ağ ekleme işlemini tamamlıyoruz.

Gerekli ağ ekleme işlemlerinin ardından ise, son olarak eklediğimiz ağa bağlanarak, gizli konumda olan kablosuz yayına bağlanma işlemlerini bitirmiş oluyoruz.

Yorum yap

• Microsoft sonunda windows 10işletim sistemi için sunacağı ücretsiz güncellemesinin çıkış tarihini açıkladı. Peki merakla beklenen Windows 10 Creators Güncellemesi ne zaman geliyor?

Windows 10 Creators Güncellemesi için tarih 11 Nisan

İlk olarak Ekim 2016 tarihindeki Windows 10 etkinliğinde duyurulan Creators Güncellemesi’nin 11 Nisan’da tüm kullanıcılara ücretsiz olarak dağıtılacağı açıklanmış durumda. Windows Insider kullanıcıları ise, 15063 yapı numarasına sahip bu güncellemeye 20 Mart tarihinde kavuştu.
                Ağustos 2016’da sunulan Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi’ni takip eden Creators Güncellemesi işletim sistemine gelen üçüncü büyük güncelleme olarak dikkat çekiyor. Çıkışının ilk haftasında 75 milyondan fazla cihazda yerini alan işletim sistemi 14 ayda ise 400 milyon cihaza ulaştı.
                Öte yandan şirketin Windows 10’un 2-3 yıl içerisinde 1 milyar cihazda yer alması planları maalesef suya düştü. İşletim sistemi maalesef hala yarım milyar barajının altında seyrediyor.
                3 boyut ve karışık gerçeklik özelliklerinin yanı sıra oyuncular için canlı yayın işlevleri, Edge internet tarayıcısı için geliştirmeler, yeni güvenlik işlevleri ve gizlilik araçları Windows 10 Creators Güncellemesi’nin öne çıkanları arasında.

Windows 10 Creators Güncellemesi özellikleri

Windows 10 Creators Güncellemesi ile gelecekleri biraz daha detaylandıralım:
                Paint 3D - Güncelleme ile gelecek bu yeni uygulama sayesinde 3 boyutlu nesneleri sıfırdan oluşturabilecek, renk ve kaplamalarını değiştirebilecek ya da 2 boyutlu bir nesneyi 3 boyutlu hale getirebileceksiniz. Ek olarak Remix3D.com adresinin çevrimiçi kütüphanesinden çeşitli hazır modellere erişmeniz ve kendi tasarımlarınızı paylaşmanız da mümkün.

Youtube Kanalımıza Abone Olun

Windows Karışık Gerçeklik Başlıkları - Acer, Asus, Dell, HP ve Lenovo gibi şirketlerin yeni cihazlarına da destek sağlanacak. Bu başlıkların öne çıkan özelliğiyse bütünleşik sensörler sayesinde harici işaretleyicilere ya da sensörlere ihtiyacın ortadan kalkması

Beam – Windows 10 PC ve Xbox One oyuncuları canlı olarak oynanış videoları paylaşabilecek, sohbet edebilecek ve topluluk ile etkileşime geçebilecek. Yani Beam için Microsoft’un Twitch rakibi diyebiliriz

Oyun Modu – Daha fazla kaynağın oyunlara ya da seçtiğiniz uygulamalara aktarıldığı bu mod oldukça işe yarayacağa benziyor.
                Edge için gelişmiş sekme yönetimi – Edge internet tarayıcısı için sunulan geliştirme ile bulunduğunuz sayfayı terk etmeden sekmeleri bulabilecek, organize edebilecek ve açabileceksiniz

Edge Kitaplar – Windows Mağaza (Windows Store)’dan e-kitaplar edinebilecek ve tüm Windows 10 cihazlarınızdaki Edge üzerinden bunları okuyabileceksiniz.

Gece Işığı – Bu özellik daha iyi uyku için ekranlardaki mavi ışık oranının düşürülmesini sağlıyor.
                Mini Gösterim – Bu özellikle çalışmakta olduğunuz pencerenin üzerine küçük bir pencere konumlandırılarak, Skype görüşmesi veya müzik kontrollerinin ön planda tutulmasını sağlayacak.
                Ekran Süresi Sınırları – Xbox One oyun konsolunda da yer alan benzer kontrol setleri Windows 10’a taşınıyor. Bu sayede ebeveynler çocuklarının konsol veya bilgisayarda oyun başında geçirecekleri süreyi kontrol altına alabiliyorlar. Hem de bunun her bir çocuk için her güne özel olarak ayarlamak mümkün.
                Uzaktan Kilit – Windows Hello bundan böyle bilgisayarınız veya tabletiniz ile eşlenmiş herhangi bir akıllı telefonu, spor bandını veya cihazı tespit ederek uzaklaştığınızda bilgisayarınızın otomatik olarak kilitlenmesini sağlayabilecek.

Windows Defender Güvenlik Merkezi – Tek bir ana ekran üzerinden anti-virüs, ağ ve güvenlik duvarı gibi güvenlik araçlarınızı kontrol edebilecek; cihaz performansı ve sağlığını değerlendirebilecek, uygulamaları kısıtlayabilecek ve aile güvenliği seçeneklerini görüntüleyebileceksiniz.
                Gizlilik – Bu özellik, Windows 10 ve diğer Microsoft servisleri ile ilgili ayarlamaları yapabileceğiniz yeni bir kurulum deneyimi olarak sunuluyor.

Yorum yap

• Windows 10 Creators Güncellemesi, 25 Nisan'da Mobil Cihazlar için Yayınlanacak

Microsoft, Windows 10 Creators Güncellemesinin Mobil cihazlar için yayınlanma tarihini açıkladı. Windows 10 Mobile Creators güncellemesi 25 Nisan tarihinde yayınlanacak.
                  Redmond merkezli yazılım ve donanım devi Microsoft, 11 Nisan tarihinde bilgisayar ve tabletler için Windows 10 Creators güncellemesini yayınlayacağını açıklamıştı. Şirket, PC'ler için güncellemeyi farklı aşamalardan geçirerek yayınlayacak ancak mobil cihazlar ne olacak?

"Windows Phone, aynı aşamalı yaklaşımı izleyecek ve yayınlanma 25 Nisan'da başlayacak şekilde planlandı. Güncelleme olanaklarının üreticiye, modele, ülkeye veya bölgeye, mobil operatör veya servis sağlayıcısına, yüklü belirli yazılımlara, donanım sınırlamalarına ve müşterilerin geri bildirimleri gibi diğer faktörlere göre farklılık gösterebileceğini unutmayın."Microsoft'un daha önce de belirttiği gibi, Creators Güncellenmesi, bilgisayarlarda başlatılmasından birkaç hafta sonra Mobil cihazlar için de gelecek. Microsoft bugün, şirketin 25 Nisan'da Mobil cihazlar için Creators Güncellemesini sunmaya başlayacağını açıkladı.
                  Burada dikkat edilmesi gereken kilit nokta, güncellemenin 25 Nisan'da piyasaya sunulması için "planlanmış" olması; bu da, Microsoft'un 25 Nisan'dan önce güncellemeyi hazırlamayı başaramaması durumunda Microsoft'un güncellemeyi yayınlamayı erteleyebileceği anlamına geliyor. Ayrıca, güncellemenin cihazınızda kullanılabilir olup olmadığı, kullandığınız cihaza, bulunduğunuz yere ve bulunduğunuz operatöre bağlı olarak değişebilir.
                  Dürüstçe söylemek gerekirse, Windows 10 Mobile için Creators Güncellemesi, önemli bir şey değil. Sadece Microsoft Edge'in en güncel özelliklerine sahip olduğu oldukça küçük bir güncelleme olacak. Cortana ve Windows Mağazası gibi diğer şeylerde iyileştirmeler yapıldı, ancak bir kez daha büyük ya da çığır açıcı yenilikler değiller.
                  Yine de, Windows 10 Mobile Creators Güncellemesi, sistemin geleceği konusunda büyük etkiye sahip olacak. Bu güncelleme Windows 10 Redstone 3'ün temelini atıyor ve Continuum'da çoklu pencere desteği gibi önemli yeni özellikler getirecek.

Yorum yap

• Microsoft’un en başarılı işletim sistemlerinden biri olarak gösterilen Windows 10 işletim sistemi yayınlandığı beta sürümünden beridir belli aralıklarla güncellemeler almaya devam ediyor. İşletim sisteminin sürekli güncellemeler almasıyla beraber Microsoft hem kullanıcıların güvenliğini sağlamaya yönelik yeni adımlar atıyor hem de her seferinde işletim sistemine yeni bir özellik daha getiriliyor. Yayınlanan tüm bu güncellemelerle beraber çok daha işlevsel hale gelen işletim sisteminin şimdilerde ise Windows 10 Creators güncellemesi le gündemde olduğunu biliyoruz. Peki yeni güncellemeyle bı kez neler değiştirilecek?
                    Windows 10 Creators ile Yeni Office

Güncellemenin en iyi özelliklerinden birisi tablet serileri için ya da dokunmatik ekranlar için gelecek. Söz konusu yeni özellikle beraber tabletlerinde ya da dokunmatik ekran özelliğine sahip olan bilgisayarlarda Office programlarını akıllı kalemleriniz ile daha rahat kullanım yapabileceksiniz.

Özellikle Word üzerinde yapılan değişikliklerle beraber artık sadece akıllı kalemlerinizi kullanarak yazı içerisinde düzenlemeler yapabileceksiniz. Bunun için ekstra çizim bölümleri değil doğrudan yazı içerisinde yer alan satırları kullanmanıza izin verilecek. Zaten ekstra herhangi bir sisteme de ihtiyacınız kalmayacak. Sadece akıllı kalemler ve Windows 10 Creators güncellemesi sonrası değişen Word yeterli.
                    Eylem Merkezinde İyileştirmeler

Windows 10 Creators güncellemesi ile beraber bir önceki güncelleme sürümünde eylem merkezi üzerinde yapılan değişiklikler yeniden düzenleniyor. Öncelikle eski sistemden biraz bahsetmek gerekiyor. Şu an için kullanılan mevcut sistemde eylem merkezinde ses ve parlaklık ayarları daha önceden varsayılan ayarlar olarak kullanılıyor. Parlaklık için örnek verecek olursak parlaklık ayarına tıkladığınızda parlaklık ayarınız %0, %25, %50, %75 ve %100 olarak değiştirilebiliyor.

Aslında her isteğe yönelik olarak parlaklık değeri sunuluyormuş gibi gözükse de bu sistem pek kullanışlı bir sistem değildi. Bu sistem ile beraber hassas parlaklık ayarını doğrudan eylem merkezinden yapmak mümkün olmuyor. Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında ise hem ses hem de parlaklık ayarları seviye çubukları şeklinde gösteriliyor. Bu çubuklar üzerinde parlaklık değerini daha hassas şekilde ayarlayabiliyor olacaksınız. Bunun dışında diğer eylem merkezi ikonlarına da ek olarak hızlı eylem merkezi menülerinin sunulacağı ve ikonların daha geniş tutulacağı belirtiliyor.
                    Groove Music Maker Geliyor

Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında Windows varsayılan müzik uygulamasında da yenilikler yapacak. Varsayılan müzik uygulamasının Groove müzik uygulaması olduğunu zaten biliyoruz. Hemen hemen her formatta müzik açabilen uygulamaya ek olarak Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında yeni bir müzik düzenleme uygulaması kullanıcılara sunulacak. Kullanıcılara sunulacak olan Groove Music marker sayesinde artık basit seviyede ses dosyalarını düzenleyebileceksiniz. Yapmanız gereken sadece ses dosyalarını programla açmak olacak. İsterseniz yeni seri içerisinde oluşturduğunuz ses dosyalarını doğrudan kullanabileceksiniz.

Edge Tarayıcılarında Oturum Sekmelerinde Değişiklikler Geliyor

Windows 10 Creators internet tarayıcıları kısmında da yenilikler sunacak. Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında varsayılan tarayıcı olan Edge değişiyor. Artık Edge tarayıcılarında yer alan sekmeler çok daha detaylı olarak görüntülenebilecek. Diyelim ki aynı anda birden fazla sekme açtınız bu durumda yeni sekme özelliğini kullanarak açık olan tüm sekmelerin kutucuklar halinde ön izleme formatında görebileceksiniz.

Hem sekmeler arasında çok hızlı geçiş yapmanızı sağlayacak olan özellik hem de sekmelerin içeriklerini görüntülemenizi sağlayacak. Ayrıca sayfa yenilemelerine de uyumlu bir özellik kullanılacağı belirtiliyor. Edge tarayıcıda bu sistem ile beraber daha ne gibi yeniliklerin geleceği ise şimdilik net değil.
                    Özel Tema Renkleri

Windows 10 ile beraber işletim sisteminde belli başlı tema değişimleri yapılabiliyor. Tema seçimlerinde ise kullanıcılara pencerelerin geçişlerinde ve menü renklerinde istediklerini seçmeleri olanağı sağlanıyor. Hemen her türlü rengi seçerek tema tasarımlarınızı menüleriniz ve uygulama pencereleriniz dahil hemen her yerde kullanabiliyorsunuz.

Dosya pencerelerinde de rahatlıkla kullanılan renk seçim sistemi Windows 10 işletim sisteminin en çok sevilen yanlarından da biri olarak gösteriliyor. Bu özelliğin oldukça sevilmesi ise Microsoft’un yeni güncellemede bu özelliğe de yer vermesini sağlamış durumda. Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında artık tema renk seçimlerinde çok daha fazla renk seçeneğiniz olacağı gibi renklerinin tonuna kadar ayarlamalar yapabileceksiniz. Ayrıca özel oluşturulmuş olan renk tonları, yazı renklerinin farklı seçilmesi gibi özelliklerde kullanılabilir olacak.
                    Yardım Sisteminde Değişiklikler

Windows 10 işletim sisteminde ayarlar kısmına girdiğiniz zaman bir dizi menü ayarı karşınıza çıkıyor. Ekran, pil, kablosuz bağlantı gibi birçok ayarı bu ekranlar üzerinden düzenleyebiliyorsunuz. Ayrıca hemen her ayar menüsü altında da Microsoft tarafından o ayar ya da o sistem hakkında kullanıcılara bilgi vermek amaçlı olan yardım bölümüne ulaşabiliyorsunuz. Bu sistem sayesinde kullanıcılar rehber yazılarını okuyarak kolayca destek alabiliyor.

Fakat işletim sistemine uzak olan kullanıcılar yardım bölümünü etkili bir şekilde kullanamayabiliyor. Windows 10 Creators güncellemesi sorasında ise yardım sisteminde yenilikler getiriliyor. Artık yardım sisteminde kullanıcıların daha fazla bilgi alabilmesi ve daha kolay işlemlerini yerine getirebilmesi için yardım videoları da bulunacak. Ayarlar kısmından kullanıcılara girdikleri menülerde aradıkları ayarlarla ilgili olarak yardım videolarını görüntüleyebiliyor.
                    People Bar Sistemi Geliyor

Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında artık masaüstüne people bar adı verilen bir bölüm geliyor. Bu bölümde kullanıcıların mesajlarını veya postalarını anında paylaşması sağlanacak. Sadece yeni menüyü açmanız yeterli olacak. Yeni menüyü açtıktan sonra paylaşmak istediğiniz video ve fotoğrafları ya da mailleri gönderme alanına kopyalamanız yeterli olacak. Doğrudan buradan bilgileri göndermek istediğiniz kullanıcının iletişim bilgilerini girip paylaşmanız yeterli oluyor. Bu sistemde ise ilk aşamada Skype ve Mail bölümü kullanılıyor. Daha sonradan sistemin desteklediği yeni uygulamalar olacak mı merak konusu. Belki de bu sistem ile sosyal medya uygulamaları da bağlantılı olabilir.

Windows Defender Serisinde İyileştirmeler

Windows 10 Creators güncellemesi sonrasında Defender uygulaması da değişiyor. Defender uygulamasının ayrıcalıklarını arttırmak ve başka bir virüs programına duyulan ihtiyacı azaltmak için uygulamanın çok daha etkili menüler sunulacağı belirtiliyor.Daha detaylı ve daha işlevsel menüler sunacak olan yeni Defender arayüzünün dışında artık izleme koruyucu sistemi ve kablosuz bağlantıların güvenliğini izlemek gibi ayrıcalıklı özellikler kullanıcılara sunulacak. Gezinme koruması gibi ekstra özelliklere de sahip olacak olan yeni koruma sisteminin yazılımsal olarak da geliştirilmesi ve daha güvenli hale getirilmesi de beklentiler arasında.

Windows Strore ve Haritalar Değişiyor

Windows 10 Creator güncellemesi Windows uygulamalarında da değişikliklere neden olacak. Öncelikle yeni Store uygulamasında ekstra tema indirme seçenekleri değişecek. Bunun yanında mağazanın genel tasarımlarında da değişikliklere gidilecek. Son olarak haritalar uygulamasına da ekstra menüler ekleneceğini belirtelim.
                    Windows 10 Creators Ne Zaman Çıkacak?

Tüm bu özellikleri ile beraber Windows 10 Creators güncellemesi 11 Nisan’dan sonra dağıtılmaya başlayacak. Güncellemenin tamamen tamamlanması için ne kadar süre gerekecek bilinmiyor.

Yorum yap

• Netflix'in mobil uygulamalar için gelen çevrimdışı video izleme özelliği şimdi de Windows 10 için geldi.
                      Dizi ve film izleme alışkanlığını iyiden iyiye değiştirmeyi başaran Netflix, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru Android ve iOS uygulamaları için çevrimdışı izleme özelliğini sunmuştu. Her film - dizi için sunulmayan bu özellik, birçok videoda yer aldığı için ben dahil birçok kullanıcının beğenisini kazanmıştı. Örneğin ben yolculuk sırasında daha önceden indirdiğim dizileri izlemekten çok zevk almıştım. Bu özellik şimdi de Windows 10 PC uygulaması için geldi.

Mobil uygulamalarda olduğu gibi Windows 10 PC üzerinden deçevrimdışı izlemelere uygun olan filmleri indirebilir ve çevrimdışı değilken bile film ve dizi izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Netflix'te orijinal serilerin yanı sıra binlerce muazzam dizi ve film yer alıyor. Aylık ücret karşılığı kullanılan Netflix, neredeyse bütün platformlarda faaliyet gösteriyor. Çevrimdışı özelliğinin Windows 10 Mobile veya Xbox One sürümlerine gelip gelmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Yorum yap

• 11 Nisan’da dağıtımına başlanacak olan yeni Windows 10 güncellemesi ile gelen yenilikleri inceledik.

Microsoft’un yeni büyük güncellemesinin yayınlanmasına sayılı günler kaldı. Üretkenlikten oyunlara, web tarayıcılardan sistem güvenliğine pek çok alanda yenilikler vadeden Creators Update, 11 Nisan’dan itibaren dağıtılmaya başlayacak. Peki bu yeni güncelleme gündelik bilgisayar kullanımımıza neler katacak?
                        Creators Update, adından da anlaşılabileceği üzere yaratıcılık ve üretkenlik temelleri üzerine oturtulan bir güncelleme, pek çok kozmetik ve işlevsel yenilik sunacak. Ancak bu kategoriler dışında kalan önemli konu başlıkları da es geçilmeyecek.

Herkes için 3D

Windows’un en köklü parçalarından biri olan Paint, Creators Update ile birlikte yeni bir boyut kazanıyor. Yeni güncelleme ile birlikte kullanıma sunulacak olan Paint 3D sayesinde kullanıcılar kolaylıkla kendi 3D projelerini yaratabilecek.
                        Paint 3D ile sadece basit 3D çizimler yapılmayacak. Creators Update ile birlikte Windows karma gerçeklik platformu, Paint 3D’nin tüm avantajlarından faydalanabilecek. Acer, ASUS, Dell, HP ve Lenovo, Creators Update güncellemesinin yayınlanmasının ardından dünyanın ilk karma gerçeklik ürünlerini piyasaya sürecek.

300 dolardan başlayan bu karma gerçeklik setleri, içlerindeki sensörler ile kullanıcılara geniş çaplı ve kolay kullanılan bir karma gerçeklik deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Yeni yayınlanan karma gerçeklik geliştirme kitleri sayesinde dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler de ufuktaki bu yeni teknolojiye hazır uygulamalar geliştirmeye başladı.

Beam

Microsoft bir süredir Xbox ve Windows 10 platformlarını bir araya getirmeye çalışıyor. Xbox Play Anywhere gibi satın alınan bir oyunun birden fazla platformda oynanmasına olanak sağlayan girişimler ile bu birlikteliğin temelleri atılmaya başlandı.
                        Creators Update ise bu denkleme Beam adında yeni bir değişken katıyor. Windows 10 ve Xbox One oyuncularının minimum gecikme ile anlık yayın yapmasına olanak sağlayacak olan Beam, fazladan herhangi bir donanım veya yazılım gerektirmeyecek.

Microsoft Edge

Microsoft Edge, Microsoft’un uzun süredir arka planında kaldığı tarayıcı savaşlarındaki yeni gözdesi ve Creators Update güncellemesi yarışın en genç üyesi için bazı yenilikler içeriyor.
                        Yeni güncelleme ile birlikte Edge’e gelişmiş sekme yönetimi özelliği geliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar bulundukları sekmeyi terk etmeden sekmeleri arayıp bulabilecek ve düzenleyebilecek. Ayrıca artık Windows mağazası üzerinden satın alacağınız e-kitapları bütün Windows 10 cihazlarınızda Edge üzerinde okuyabileceksiniz.

Microsoft ayrıca rakip tarayıcılar konusunda da bir çift açıklamada bulundu. Microsoft’un belirttiği üzere Edge tarayıcı, en büyük rakibi Chrome’dan daha hızlı, daha güvenli ve daha verimli bir güç tüketimine sahip. Microsoft verilerine göre Edge, Chrome’a kıyasla tuzak sitelere karşı %9 daha fazla koruma sağlarken, malware tehdidine karşı %13’e varan daha etkili bir koruma sağlıyor.
                        Hız konusunda ise Microsoft, Google’ın verilerinden faydalanıyor ve Edge tarayıcının Chrome’dan daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Son karşılaştırma ise pil ömrü üzerinden yapılıyor ve Edge tarayıcının Chrome’a kıyasla 1.5 saat daha fazla video oynattığı iddia ediliyor.

Daha etkili Windows deneyimi

Creators Update beraberinde bazı beklenmedik yenilikler de barındırıyor. Örneğin yeni gece ışığı seçeneği ile ekranınızdaki mavi ışık oranını azaltıp geceleri daha kolay uykuya dalabilirsiniz. Bir süredir akıllı telefonlarda yer alan bu özellik, pek çok kullanıcının imdadına yetişecektir.

Bir diğer beklenmedik yenilik ise Windows mağazasından aldığınız TV dizileri ve filmleri izlerken veya bir Skype görüşmesi yaparken kullanabileceğiniz küçük görünüm özelliği. O anda meşgul olduğunuz işi bir kenara atmadan film izlemenize veya arkadaşınızla görüşmenize olanak sağlayan bu özellik, aynı anda birden fazla iş yapan kullanıcılar bir nebze rahatlatacaktır.

Güvenlik ve gizlilik

Güvenlik ve gizlilik konularındaki düzenlemeler, bir yazılım güncellemesinin vazgeçilmezlerindendir. Hatta çoğu zaman güncellemelerin başlıca sebebi, olan güvenlik açıklarını kapatmaktır. Creators Update bu konuda kendisinden bekleneni yerine getireceğe benziyor.
                        Creators Update ile birlikte Microsoft kullanıcılara yeni bir güvenlik servisi sunuyor. Windows Defender güvenlik merkezi olarak adlandırılan bu yeni servis ile kullanıcılar tek bir ekrandan bütün güvenlik seçeneklerine erişebilecek.

Anti-virüs, ağ güvenliği, uygulama yönetimi ve aile güvenliği seçeneklerinin tek bir çatı altında toplandığı güvenlik merkezine, bir diğer yeni servis olan cihaz sağlığı danışmanı eşlik edecek. Cihazınızın durumu hakkında bilgiler sunacak olan ve uygulama kurulumlarında işinizi kolaylaştıracak yeni ayarlar önerecek olan bu özellik ile cihazınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanız hedefleniyor.
                        Yeni gizlilik ayarları da Creators Update ile birlikte hayatımıza girecek. Yeni güncelleme ile birlikte kullanıma sunulacak olan gizlilik paneli ile tüm Windows 10 cihazlarınız için var olan bütün gizlilik ayarlarına tek bir pencereden ulaşabileceksiniz.

Yorum yap

• sorun skypedeki proğramdır proğramı sil tekrar kur ama bşka versionunu neden derseniz windwos 10 sistemi son sürüm olduğü için yeni son sürüm sistemlere uygunluk getirilmiş ama yinede sistemee bakmak lazım aslında olması gerekir hata kodu nereden geldi acaba bir sisteme bakayım dur sen

Yorum yap

• Windows 10 Mobile Creators Güncellemesini Tüm Telefonlar Alamayabilir

Microsoft'un 25 Nisan'dan itibaren yayınlayacağı Windows 10 Mobile Creators Güncellemesini hangi cihazların alacağı belli olmaya başladı. Eski Lumia cihazları güncelleme almayabilir.
                            Microsoft'un Windows 10 Creators Güncellemesi kısa bir süre önce kullanıma sunuldu ve ilk Windows 10 Mobile güncellemesinde olduğu gibi Windows 10 Mobile Creators güncellemesi de yine belirli cihazlar için kullanılabilir olacak.

Mobile için Windows 10 Creators güncellemesi, eski cihazlar için pek fazla yenilik getirmiyor. Kullanıcılar Windows 10 Creators güncellemesi mobil cihazlar için kullanılabilir olduğunda Microsoft Edge geliştirmeleri, e-kitap desteği, geliştirilmiş mağaza uygulaması ve yeni paylaşma menüsü gibi geliştirmelere sahip olacak. Microsoft, artık bu sürümle birlikte Lumia 930, Lumia 1520 veya Lumia 830 gibi eski cihaz desteklemeyecek. Microsoft, bu cihazları artık sadece yamalar ve toplu güncelleştirmeleri alacakları genişletilmiş destek grubuna dahil edecek. Bu cihazların şu an iki yaşın üstünde olduğunu ve beklenen destek süresinin çok üzerinde destek aldıklarını belirtmemiz gerekir.
                            Bir Microsoft sözcüsü, ZdNet'ten Mary Jo Foley'e "Geçmişteki Windows güncelleştirmelerinde olduğu gibi, cihaz donanımı uyumsuzsa, geçerli sürücülerden yoksun veya Orijinal Ekipman Üreticisinin ('OEM') destek süresinin dışında kalan bir aygıt Creators Güncellemesini alamayabilir." şeklinde açıklama yaptı.
                            İşte Windows 10 Mobile Creators Güncellemesini alacak cihazların tam listesi:

Alcatel IDOL 4S
                            Alcatel OneTouch Fierce XL
                            HP Elite x3
                            Lenovo Softbank 503LV
                            MCJ Madosma Q601
                            Microsoft Lumia 550
                            Microsoft Lumia 640/640XL
                            Microsoft Lumia 650
                            Microsoft Lumia 950/950 XL
                            Trinity NuAns Neo
                            VAIO VPB051 [Vaio Phone Biz]

Yorum yap

• Windows 10, Her Yerde Yükseliyor!

Windows 10, sadece genel kullanım oranlarında değil; önemli platformlarda da hız kazanmaya devam ediyor!

Windows 10, görünüşe göre yavaş yavaş Microsoft'un istediği konuma doğru yaklaşıyor. Genel kullanım oranlarında küçük de olsa, istikrarlı bir şekilde artış yaşayan Windows 10, Steam platformunda da güçleniyor.
                              Valve'in açıkladığı son rakamlara göre Windows işletim sistemi, platform kullanıcılarının yüzde 96.05'i tarafından tercih ediliyor. Sürüm bazında bakacak olursak, Windows 10, yüzde 51.2'ye kadar ulaşmış durumda. Yüzde 50.15'lik kısım 64bit Windows 10 kullanırken, sadece yüzde 1.05'in bilgisayarlarında 32bit Windows 10 bulunuyor. Windows 10'un toplam kullanım oranı, bir önceki aya göre yüzde 2.43 artmış durumda.
                              Windows 7 ise, yüzde 2.07'lik düşüşle, yüzde 34.74'lük bir kullanım oranı ile Windows 10'u takip ediyor.
                              Apple OS X kullanıcıları, toplam Steam kullanıcıları arasında yüzde 3.11'lik paya sahip. Linux kullananlar ise, ancak yüzde 0.77'ye ulaşabiliyor.

Yorum yap

• Beklenen güncelleme Creators Update ile birlikte gelen gece modunu nasıl kullanacağınızı ayrıntılı olarak anlattık.
                                Gece bilgisayarınızda karanlık bir ortamda çalışırken ekrandan yansıyan ışık bir süre sonra gözlerinizi rahatsız etmeye başlayabilir. Windows, bu durumu ortadan kaldırmak için bu zamana kadar hiçbir işletim sistemine bir özellik eklememişti. Üçüncü kaynak yazılımlar (f.lux gibi) sayesinde ancak böyle bir rahatlığa kavuşabiliyorduk. Microsoft yayınladığı büyük güncelleme Creator Update ile birlikte artık bunun için dışardan bir yazılım kullanma zorunluluğumuzu oratadan kaldırdı.

Doğal uyku düzenimizi bozabilecek, gözlerimizi uzun süreli kullanımlarda oldukça rahatsız edecek mavi ışığı ortadan kaldırmak için yapmanız gerekenleri en ince ayrıntısına kadar aktarıyoruz:

Gece Işığı Özelliğini Nasıl Aktif Ederim?
                                1. Başlangıç butonuna sağ tıklayın

2. Ayarlara tıklayın.

3. Sisteme tıklayın

4. Ekrana tıklayın.

5. Gece Işığı yanındaki anahtarı açık hale getirin.

Manuel olarak Gece Işığı özelliğini bu şekilde açabilirsiniz. Elbette bunun bulunduğunuz konuma bağlı olarak otomatik şekilde gerçekleşmesini istiyorsanız yazıya devam etmenizde fayda var. Öncelikle sağ alt köşeye bir Gece Işığı botonu ekleyelim ki yukarıdaki süreçten kurtulun:

Gece Işığı Eylem Merkezi'nden nasıl kontrol ederim?
                                1. Eylem Merkezine tıklayın. Ekranınızın sağ alt köşesindeki konuşma balonudur.

2. Gece Işığına tıklayın.

Gece Işığını nasıl programlayabilirim?
                                Bulunduğunuz zaman dilimi ve konuma göre bu özelliği otomatik olarak kullanmak mümkün.

1. Başlangıç butonuna sağ tıklayın

2. Ayarlara tıklayın.

3. Sisteme tıklayın

4. Ekrana tıklayın.

5. Gece Işığı Ayarlarına tıklayın

6. Gece Işığını Programla kısmındaki anahtarı açık konuma getirin. Varsayılan olarak Gece Işığı, bulunduğunuz yere uygun zamanlar arasında açılacak şekilde programlanacaktır. Eğer bu saat aralıklarını değiştirmek istiyorsanız yazıya devam edin.

7. Saatleri Ayarlaya tıklayın.

8. Açık Bırak kısmının altındaki boşluğa tıklayın.

9. İstediğiniz saat değerini girin.

10. "Kapat" altındaki boş alana tıklayıp kapanmasını istediğiniz zamanı girin.

11. Gece Işığı Ayarlarında bulunan ince uzun bardan rengin sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                                X