• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Maraş’ın kıyıları perşembe günü açılıyor

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Maraş’ın kıyıları perşembe günü açılıyor

Maraş’ın kıyıları perşembe günü açılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, "Çalışmaları bir aşamaya getirdik. Kapalı olan Maraş*ın kıyılarını, sahillerini perşembe gününden itibaren halkımızın kullanımına açıyoruz..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Başbakanı Ersin Tatar*ı kabul ettikten sonra Başbakan Tatar ile birlikte KKTC Su Temin Projesi Boru Hattı Onarımını Müteakip Su Verme Merasimine video konferans sistemi ile bağlandı. Bağlantının ardından kameralara bir müjde veren Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs*ta kapalı Maraş*ın açılacağını açıkladı.
    “Kapalı Maraş*ın yeniden açılmasıyla ilgili bir mutluluğumuzu paylaşmak istiyorum” açıklamasında bulunan Tatar sözlerini şöyle sürdürdü:
    * Maraş, tartışmasız bir şekilde KKTC toprağıdır, tartışmasız bir şekilde KKTC sınırları içindedir. Barış harekatımızın ardından uluslararası toplum tarafından Kıbrıs meselesinin bütünü gibi Maraş da adeta kendi kaderine terk edilmiştir. Geçmişte, 1980*li, 1990*lı yıllarda bu konu defalarca masaya getirilmiş olmasına rağmen maalesef Rum Kesimi*nin karşı çıkması sebebiyle neticeye kavuşturulamamıştır.
    “ÇALIŞMALARIMIZI BİR AŞAMAYA GETİRDİK”
    * Özellikle 1994 yılındaki Güven Artırıcı Önleme Paketi ve 2004 yılındaki Annan Planı bu konuda çok önemli fırsatlardı. Ancak, Rum tarafı barış ve refahı hiçbir zaman tüm süreçte olduğu gibi yine bu planı da çökertmişti. Bu çözümsüzlük dayatmasını artık kabul edemiyoruz. Biz 2019 yılında hükümete geldiğimizde hükümet ortağım ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı ile halkımıza verdiğimiz sözlerden biride Maraş*ın tekrar açılmasıydı.
    * Hamdolsun hazırladığımız yol haritası doğrultusunda çalışmalarımızı bir aşamaya getirdik ve ilk somut adımı atıyoruz. Kendi toprağımızın kamuya ait olan sahil ve Demokrasi caddeleri ile kıyı bölgesini halkımızın istifadesine sunmak üzere fiilen çalışmalarımızı başlatıyoruz.
    “MARAŞ’A İLK CANSUYUNU VERİYORUZ”
    * Adeta hayalet bir şehre dönüşen Maraş*a böylece ilk cansuyunu veriyoruz. İnşallah Perşembe günü sabah saatlerinde halkımızı Maraş sahilinde istifade etmeye başlayacağız. Maraş*ın canlanması Gazimağusa*nın gelişmesine de katkı sağlayacaktır. Maraş meselesini her türlü siyasi rekabetin ve tartışmanın üzerinde milli bir dava olarak görüyoruz. Bunun için Kıbrıs*taki tüm siyasi partileri ve STK*ları bu milli davaya sahip çıkmaya davet ediyorum.
    * Bunun yanında Taşınmaz Mal Komisyonu, 1974 hak sahiplerinin yeniden işyerlerine ve evlerine kavuşmasını temin edecek faaliyetleri sürdürmektedir. Avrupa İnsan hakları Mahkemesinin kararları da elbette dikkate alınmaktadır. Maraş meselesinde yeni bir safhaya geçiyoruz. Maraş*ta attığımız bu geri dönülmez adımın KKTC*ye, tüm hemşehrilerimize, adanın tamamına hayırlı olmasını diliyorum.
    “KIBRIS MESELESİ 1963 YILINDAN BU YANA ÇÖZÜM BEKLİYOR”
    “Bu güzel gelişme için gerek Sayın Tatar*ı ve şahsınızda tüm Kıbrıs Türk halkını tebrik ediyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Maraş*ın yeniden kullanıma açılmasının Kıbrıslı Türkler için ne anlama geldiğini çok iyi bildiğini söyledi. Erdoğan şu açıklamalarda bulundu:
    * Kıbrıs Türklerinin Ada*daki beş asırlık varlığını ortadan kaldırmaya yönelik saldırıların arttığı bir dönemde bu gelişmelerin yaşanmış olması anlamlıdır. Biliyoruz, birçok yeri rahatsız edecektir. Ama birilerinin bilmesi gerekir ki, bugüne kadar hep Kıbrıs*taki Türkler sabretti, biz sabrettik. Bu sabrın karşılığını ne yazık ki alamadık. Annan Planı dediğimiz zaman, bizzat Annan Planı*nın içinde olduk.
    * Kuzey Kıbrıs*ta ve Kıbrıs*ta yapılan referandum neticesinde yüzde 65 Kuzey Kıbrıs bu referanduma ‘evet* derken, Güney yüzde 75 ‘hayır* dedi. Güney AB*ye alındı ama Kuzey Kıbrıs o dönemde de yine AB*ye alınmadı. Süreci götüren o zamanlar Annan*dı. Şimdi Annan yok. Ama hayatta olanlar da Annan*ın bıraktığı o mirasa sahip çıkmadılar. Verilen sözlere sahip çıkmadılar. Hiçbir zaman AB mensupları ‘Kıbrıs*taki Türklerin AB*de olması gerekir* demediler, hep ötelediler.
    * Bölgemizdeki önemli kriz alanlarından biri olan Kıbrıs meselesi 1963 yılından bu yana çözüm bekliyor. Yarım asırdan uzun bir süredir aralıklarla gerçekleştirilen müzakereler her seferinde Rum Kesimi ve Yunanistan*ın oyunbozanlığı nedeniyle sonuç vermemiştir. Şu anda da öyle. İşte 1963, işte 2020. AB*ye Türkiye*nin kabulüyle ilgili hala ‘evet* dediler mi?
    * Bu kadar fasıl açılması bekleniyor, açmadılar. Hep oyalama. Bugün de Sayın Merkel ile görüşmem vardı, bu ay AB bir araya geldi, görüşmeler yapıldı, yine oyalama. Bütün bunlara rağmen çözümsüzlüğün bedeli hep Kıbrıs Türk*üne ödetilmek istenmiştir. Kıbrıs adasının en nadide semtlerinden biri olan Maraş da bu çözümsüzlüğün bir parçası olarak kapalı kalmıştır. En son 2017 yılında yapılan çok taraflı görüşmelerin ardından artık Kıbrıs*ta kapsamlı bir çözüm ihtimalinin kalmadığı görülmüştür.
    “MARAŞ’IN KKTC TOPRAĞI OLDUĞU TARTIŞMASIZ BİR GERÇEKTİR”
    Kıbrıs*ın geleceğini hayaller yerine somut gerçeklerle inşa etme kararı alındığını belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
    * Maraş*ın KKTC toprağı olduğu tartışmasız bir gerçektir. Buradaki tasarruf hakkı Kıbrıs Türk makamlarına aittir. Bu hakikatler çerçevesinde hazırlanan yol haritası Maraş*ın güzel sahil şeridine halkınızın istifadesine sunulması kararını sonuna kadar destekliyoruz. Sizi bu cesur kararınız ve bu dirayetli tutumunuz için şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum.
    * Bir zamanlar tüm Doğu Akdeniz*in en gözde tatil mekanlarından olan Maraş*ın yeniden eski güzel günlerine döneceğine inanıyorum. İlk adım olarak KKTC halkının perşembe sabahından itibaren Maraş’ın sahil şeridinden yararlanmak üzere kapalı bölgeye girebilecek olmasından memnuniyet duyuyoruz. Kullanıma açılan bölgede özel mülk bulunmaması sebebiyle herhangi bir mağduriyete yol açılmayacağı için karşı tarafın itirazı şimdiden boşa çıkmıştır.
    “KKTC’YE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”
    Maraş’ın mülkiyet haklarına saygı duyarak bir an önce kullanıma açılması temennisinde bulunan Erdoğan sözlerini şöyle sonlandırdı:
    * Bu anlamda KKTC ‘ye her türlü desteği vermeye hazırız. Maraş bölgenin gözde bir turizm merkezine dönüşmesi, özellikle KKTC ekonomisine büyük bir fırsattır. Bölgede süren doğalgaz arama faaliyetlerden her an müjdeli haberler alabiliriz. Su boru hattı ile değerlendirdiğimizde enerji, tarım ve turizm sektörlerinden sağlanan gelirlerin önümüzdeki dönemde katlanarak artacağını söyleyebiliriz.
    * KKTC büyüdükçe, güçlendikçe kendisine uygulanan ambargo zincirleri de birer birer kırılmaya başlayacaktır. Türkiye’nin siyasi, diplomatik, askeri gücünün desteğiyle Kıbrıs’ta artık eskilerin ‘Zor oyunu bozar’ dediği yere doğru gidiyoruz. Başbakan Tatar*ın ortaya koyduğu güçlü irade, Kıbrıs Türklerinin aydınlık ve müreffeh geleceği için önemli bir fırsattır. Maraş*ın açılması kararının Kıbrıs Türk halkına hayırlı olmasını diliyorum.
    MARAŞ NEDEN KAPATILDI?
    Maraş, KKTC*nin Gazimağusa şehrinde bulunan mahalle, ülkenin en ünlü bölgesiydi. Maraş, Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak biliniyordu. ‘Hayalet Şehir* olarak da bilinen Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı.
    Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos*ta (o gün son bulan) İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos*ta İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi.
    Sorularınızı forumda ilgili cihaz ve hangi konuda ise o bölümlerde yazıp sorun arkadaşlar özel mesajlarda teknik konular sorular sormayın lütfen açık alanda sorunki herkes yanıtlayabilsin daha çok paylaşım olsun başkalarıda aynı soruyu soracak faydalanabilsin..

Tüm paylaşımlar test ve bilgi amaçlıdır herhangi bir sorumluluk kabul edilmez..

WeTekPlay1-2-Next Machina 3D-2000 HD Minix-Fta-HD Vu+ Ultimo-WeTekCore4K-Gigablue Quad Plus-Hiremco Turbo4K-S10-Next 64-Next 2071-Wifi-Hiremco Impala-Dreamstar A5-Hiremco Matrix-Hiremco GTV8plus-Next QPLAY 4K-Next Innova 4K..

CCcam Serverda 39 ile 30 batı arasındaki birçok uyduda 39d-36d-23.5d-19d-16d-13d-5d-1.9d-1batı-30 batı vs yabancı paket kanalları bulunmaktadır....

CCcam pay servera Üye olmak için sadece bana özel mesaj atıp bilgileri öğrenebilirsiniz

http://www.mach1digital.com/mach1forum/private.php?do=newpm&u=2

Depo
    http://www.mach1digital.com/repo/

Next Yazılımları için
    www.nextyazilim.com

Hayırlı olsun, güzel bir gelişme.
    Mega 180 cm hareketli parabol anten, Sharp beyaz LNB. (30 batı - 105 doğu)
    DM 900 UHD 4K-Open ATV 6.4, DM 7080 HD, DM 8000 HD PVR

Yorum yap

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti*nde yer alan Kapalı Maraş*ın kademeli olarak açılmasında ilk adım bugün atıldı. 46 yıldır yerleşim ve iskana kapalı tutulan bölgeye girişlerin başladığı duyuruldu.

KKTC*de 46 yıl sonra tarihi adım atıldı. Ülkede yer alan Kapalı Maraş*ın kademeli olarak açılmasında ilk adım bugün atıldı. Maraş*ta kamuya ait olan sahil bölümünün bir kısmı ve Demokrasi Caddesi halkın kullanımına açıldı. KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Kapalı Maraşâ€™ın bir kısmının bugünden itibaren, belirli kurallarla 09.00-17.00 arasında halkın yaya ziyaretine açıldığını duyurdu.

Can ve mal güvenliği için ikazlara uyulması istendi. KKTC vatandaşlarının numaratör eşliğinde Kapalı Maraş*a geçmeye başladığı öğrenildi. Kimliksiz devam eden girişlerde vatandaşlar Maraş*ın sahil kısmına ilerlediği aktarıldı.

Denize girilebilecek alan 1 kilometre uzunluğunda

Konuyla ilgili yapılan açıklamada fotoğraf çekmenin –drone hariç- serbest olacağı belirtilirken, denize girilecek alanın da Astsubay Orduevi ile Golden Sands Otel arasındaki 1 kilometrelik alanda olacağı aktarıldı.

Ne olmuştu?

KKTC hükümeti, geçen yıl alınan kararla 1974*ten bu yana kapalı olan Maraş*ın açılması konusunda adım atarak uzman ekiple bilimsel envanter çalışmasını başlattı. Türkiye*den üst düzey yetkililerin katılımıyla Maraş*ta 15 Şubat*ta Türkiye Barolar Birliğince "Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı" düzenlendi.

1974*teki Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kontrolü sağlanan ve yerleşime kapatılan Maraş*ın kademeli olarak açılım süreci başladı.

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, dün Ankara ziyareti sırasında Maraş*ın açılmasıyla ilgili kararı duyururken Maraş*ın açılmasına dair hazırladıkları yol haritası doğrultusunda çalışmaları belli bir aşamaya getirdiklerini ve ilk somut adımı attıklarını kaydetmişti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK),cuma günü KKTC*nin kapalı Maraş*ın sahil şeridini halka açma kararını görüşece
      Sorularınızı forumda ilgili cihaz ve hangi konuda ise o bölümlerde yazıp sorun arkadaşlar özel mesajlarda teknik konular sorular sormayın lütfen açık alanda sorunki herkes yanıtlayabilsin daha çok paylaşım olsun başkalarıda aynı soruyu soracak faydalanabilsin..

Tüm paylaşımlar test ve bilgi amaçlıdır herhangi bir sorumluluk kabul edilmez..

WeTekPlay1-2-Next Machina 3D-2000 HD Minix-Fta-HD Vu+ Ultimo-WeTekCore4K-Gigablue Quad Plus-Hiremco Turbo4K-S10-Next 64-Next 2071-Wifi-Hiremco Impala-Dreamstar A5-Hiremco Matrix-Hiremco GTV8plus-Next QPLAY 4K-Next Innova 4K..

CCcam Serverda 39 ile 30 batı arasındaki birçok uyduda 39d-36d-23.5d-19d-16d-13d-5d-1.9d-1batı-30 batı vs yabancı paket kanalları bulunmaktadır....

CCcam pay servera Üye olmak için sadece bana özel mesaj atıp bilgileri öğrenebilirsiniz

http://www.mach1digital.com/mach1forum/private.php?do=newpm&u=2

Depo
      http://www.mach1digital.com/repo/

Next Yazılımları için
      www.nextyazilim.com

Yorum yap

Hazırlanıyor...
      X