• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Ortodontİ (ÇarpraŞik DİŞlerİ DÜzeltme

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Ortodontİ (ÇarpraŞik DİŞlerİ DÜzeltme

Ortodonti çapraşık dişlerin düzeltilmesi, diş, çene ve yüzdeki uyumsuzlukların giderilmesi ile ilgilenen bir bilim dalıdır.

Ortodontistler (ordodonti uzmanı) çene kemiğinizin ve dişlerinizin doğru yerde ve doğru konumda yerleşmesini sağlar.
    Dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ile önemli bir estetik kazanım sağlandığı gibi, ağız ve diş sağlığına da pek çok katkıda bulunulur. Çapraşıklıkların giderilmesi ile bu bölgelerin daha kolay ve etkili temizlenmesi sağlanır, böylece çürük ve dişeti hastalıklarının önüne geçilmiş olur. Ayrıca dişlerin ve çenelerin birbiriyle kapanışları düzeleceği için daha sağlıklı çiğneme fonksiyonu kazanılmış olur.

Çocuğunuz yaklaşık olarak 7 yaşına gelince, bir ortodonti uzmanı tarafından böyle bir tedaviye ihtiyacının olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir.

TEDAVİ:

1-SABİT ORTODONTİK APAREYLER:

Diş üzerine yapıştırılan braketler ile yapılan tedavi şeklidir. Braketler metal yada porselenden olabilir. Diş rengindeki porselen braketler estetik olarak hiçbir rahatsızlık vermezler.

2-HAREKETLİ ORTODONTİK APAREYLER: Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği apareylerdir. Daha basit vakalarda uygulanırlar.

3-ÇENE ORTOPEDİSİ: Alt ve üst çenenin birbirine göre bozulan ilişkilerini küçük yaşlarda yüze takılan özel apereylerle düzeltmeyi amaç edinen bir ortodonti alanıdır. Çoğu zaman ortopedik tedavi (çenelerin uyumu sağlanır) ve ortodontik tedavi (dişlerin kapanış uyumu sağlanır) birlikte yürütülür.

4-ORTOGNATİK CERRAHİ: Ortodontik veya ortopedik tedavi ile düzeltilemeyecek durumlarda ortognatik cerrahiye başvurulur. Çene ve yüzde oluşan bozukluklar doğuştan yada kaza ve hastalıklara bağlı olarak sonradan ortaya çıkabilmektedir. Çenelerin birbirine ve yüze göre uyumsuzluğu hastalarda hem estetik hem de fonksiyonel rahatsızlıklara yol açmaktadır. Gelişen üstün teknoloji ve cerrahi teknikler ile bu bozuklukların düzeltilmesi sağlanabilmektedir.

5-INVISALIGN: Bazı basit vakalarda braket kullanmadan, şeffaf kalıpların kullanımıyla çapraşıklıklar artık düzeltilebilmektedir. İki haftada bir değiştirilecek olan hastaya özel bu kalıpları günde yaklaşık olarak 20 saat takmak gerekmektedir. Her tedavi ortalama 60 çift (alt-üst çene) farklı düzeltici kalıp gerektirmektedir. Tedavi süresi braketlerle yapılan tedavi süresine yakındır. Vakaya göre 6 ay ile 24 ay arasında değişir.

ORTODONTİK TEDAVİ SIRASINDA DİŞLER NASIL HAREKET EDER?

Diş üzerine braket ve tellerle bir kuvvet uygulanır. Böylece kuvvetin yönünde bir hareket oluşur. Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusunda bir yıkım olur, hareketin aksi yönünde ise yeni kemik dokusu yapılır. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına da otururlar.

ORTODONTİK PROBLEMLERİN NEDENLERİ:

1.Beslenme Bozuklukları: Yeterli beslenemeyen kişilerde, çene ve yüz yapısında hacimsel küçülme meydana gelecek ve normal hacimdeki dişler küçük çenelerde gerekli yeri bulamayacakları için çapraşıklıklar, rotasyonlar (dönme), hatta gömüklük olguları görülecektir.

2.Ağızdan Nefes Alma: Kronik iltihaplar ve benzeri nedenler,uzun süre devam ederse bademcikler aşırı derecede büyüyebilir. Bu durumda solunum yolları daralır ve nefes alma güçlüğü meydana gelir. Bu güçlüğü yenebilmek ve o bölgedeki hava geçiş yolunu genişletebilmek amacıyla çocuk alt çenesini ve buna bağlı olarak dilini öne alma zorunluluğu duyar. Bu durum, uzun süre devam edecek olursa alt çenenin öne doğru konumu yerleşir. Dil ön dişler arasına girer ve dişlerin sürmelerine engel olursa açık kapanış meydana gelir. Hasta burundan nefes alamıyor ise ,üst çenenin büyüme potansiyeli üzerinde negatif etki oluşabilir.

3.Parmak Emme: Yeni doğmuş bir bebekte oldukça gelişmiş bir emme mekanizması vardır. Emme içgüdüsü tatmin edilmemiş bir bebek, bu ihtiyacını gidermek için bazı alışkanlıklar edinir. Anne sütü ile 9-18 ay beslenen çocuklarda çoğunlukla bu alışkanlık görülmez.
    Yapılan araştırmalar parmak emmenin yaşamın ilk birkaç haftasında açlığa bağlı olarak geliştiğini göstermiştir. Dişlerin sürmeye başladığı dönemde lokal iritasyonlardan doğan ağrı, parmak emme yoluyla giderilebileceğinden bu alışkanlığın dişlenmeye yardımcı olduğu düşünülebilir. Parmak emme yaşla azalır.

Parmak emmenin nedenleri:

Ani olarak anne memesi veya biberondan kesilme

Bebek beslenirken emmesini çok kısa sürede sonlandırmak

Bebeğin beslenmesini uzun aralıklar olacak şekilde değiştirmek

Parmak emme alışkanlığında erken dönemde hiç önlem alınmaz. Bu devrede alışkanlığı önlemek, çocuğun fizyolojisini etkileyeceği için zararlıdır.
    Parmak emme alışkanlığının tedavisi için kesin bir yaş söylenemez. Uygun zaman ayarlanması her çocuk için ayrı ayrıdır. Alışkanlığın derecesi, çocuğun geçmişi zaman ayarlanmasını etkiler. Genel olarak parmak emme 3.5 yaşından sonrada devam ediyor ise tedavisine başlanmalıdır.

Bu alışkanlığı sürdüren çocukta, emilen parmağa ve sayısına göre etki alanında bulunan alt ve üst dişlerde yer değiştirmeler ve kapanış düzensizlikleri görülecektir.

4. Yalanc Emzik: Fizyolojik özellikleri olan bir emziğin 1.5 yaşına kadar emilmesi zararlı değildir. Hatta çocuğun parmak emme gibi kötü bir alışkanlık edinmesini önleme yönünden yararlıdır.Yalancı emzikler sürekli olarak kullanıldıkları zaman, etki alanları içindeki dokulara uzun süreli anormal etki yapacağı için o bölgelerde düzensizlik ve çeşitli kapanış bozukluklarına neden olmaktadır.

5. Yatış Şekli: Yatış şekli, çoğunlukla alt çenenin yatma sırasındaki konumunu belirler. Bu da bize alt çenenin ortalama günde 8 saat hangi konumda olduğu hakkında bilgi verir.
    Örneğin yüzü koyun yatan bir çocuk ile sırt üstü yatan bir çocukta alt çenenin konumu farklıdır. Uyurken sürekli aynı tarafa yatıp elini veya yumruğunu yüzü ile yastık arasına koyma alışkanlığı olan kişilerde o tarafta yüz devamlı bir basınç altında bulunacağı için ortodontik problemler çıkabilir.

6. Diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma, dudak ısırma gibi kötü alışkanlıklar.

7. Süt dişlerinin erken kaybı.

8. Dişeti problemlerine bağlı diş düzensizlikleri.

9. Diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler.

10. 20 yaş dişlerinin öndeki dişleri sıkıştırmasına bağlı düzensizlikler.

11. Genetik olarak yatkınlık.

12. Hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar.

YETIŞKINLERDE ORTODONTI

Ortodontik tedavi için yaş sınırlaması yoktur. Dişleri çevreleyen kemikleri sağlıklı olan herkese ortodontik tedavi uygulanabilir. Ayrıca artık braketler diş renginde porselenden yapılmaktadır. Böylece braketlerinizi kolay kolay kimse fark edemez. Tedavi, hastanın problemi ve yaşına göre 3 ay ile 30 ay arasında sürer.

NEDEN ORTODONTİ?

Çapraşık dişlerle ağız hijyeni sağlamak daha güçtür ve bu yüzden dişeti rahatsızlıkları ve çürükler daha kolay oluşur.

Çapraşıklıkta ve eklem ilişkisi bozuk olduğunda çiğneme tam yapılamaz sindirim sisteminde bir takım problemler başlar.

Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam uyumlu olmadığı durumlarda, çene eklemine veya tek bir dişe fazla yük gelerek ağrılı ve tedavisi zor problemlere yol açabilir.

Estetik olarak özellikle bazı vakalarda inanılmaz değişiklikler yaratılabilir.

Ortodontik braketler gülüşünüzü düzenlemek ve sağlığınıza kavuşmak için en iyi seçeneklerden biridir.

ORTODONTIK TEDAVINIZ SIRASINDA DIKKAT ETMENIZ GEREKENLER

Braketler yiyecek ve bakteri plağının kolayca toplanmasına sebep olurlar. Bu yüzden ağız bakımı büyük önem taşır.

Orta yumuşaklıkta bir fırça kullanmak gerekir. Özel ortodontik fırçaların kullanılması da yararlı olur.

Superfloss diş ipi kullanmak hijyenin tam sağlanması açısından büyük önem taşır.

Ağız hijyeninizi sağlamak için size yardımcı olacak diğer bir yardımcı materyal ise interdental fırçadır.

Ayrıca ağız gargaraları fırça ve diş ipinin yanında yardımcı olarak kullanılabilir, ama unutmayın ki asla fırça ve ipin görevini göremezler.

Elma, havuç gibi sert yiyecekler bıçakla kesilerek yenmelidir. Yoksa braketlerin kırılmasına neden olabilirler.

Özellikle kabuklu ve sert çerezler braketlerin kırılmasına sebep olabileceği için bunların tüketilmesinden kaçınılmalıdır.

Karamel gibi yapışkan yiyecekler braketlere yapışıp hem çürümelere hem de braketlerin kırılmasına neden olabilir. Bu dönemde diş eti sağlığınız açısından rutin kontrolleriniz büyük önem taşımaktadır.

Konuyla ilgili Soru ve Cevaplar:

merhaba 7 yaşın bir kızım var alt çeneden 2 dişi çıktı yerine gelen dişlerin biri yamuktu bende bir diş doktoruna götürdüm doktorun söylediği çene yapısının ufak olduğunu ve çıkacak dişlerinde yamuk olacagını ve 12 yaşına kadar beklememizi söyledi acaba beklemelimiyiz yoksa bir ortodonti uzmanınamı başvurmalıyız

Ortodonti tedavisi tüm kalıcı dişler çıktıktan sonra yapılan bir tedavidir. Buda yaklaşık olarak 12 yaş demektir. Ama eğer çeneler arasındaki orantıda problem varsa daha erken yaşta ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmesinde fayda var.

Merhaba. Ben 24 yaşındayım. Ön dişlerinde yamukluk var.Ne gibi bir tedavi uygulayabilirim? Zaman olarak ve fiyat olarak ortalama ne kadar olabilir? Şimdeden teşekkürler.

1.Ortodontik tedavi: Çapraşıklığın durumuna göre tedavi 6ay ile 1.5 yıl arasında sürer. Eğer kesinlikle ortodontik tedavi istemiyor iseniz; 2. Porselen laminate veneer: Bu yöntemde dişlerin sadece ön yüzünden çok az madde kaldırılarak tırnak şeklinde porselenler ile güzel bir gülüş tasarlanmaktadır. Bununla ilgili fotoğrafları internet sitemizde vakalar-porselen laminate bölümünde bulabilirsiniz. Yaklaşık işlem 7-10 gün arasında sürmektedir. Fiyat laminate çeşidine ve kaç dişin yapılmasına bağlı olarak çok değişkenlik göstermektedir. İlginize teşekkür ederiz

Ortodontik tedavide erişkin yaşta çekilen dişin yerine herhangi bir aparey konuyormu yoksa o bölge boşmu kalıyor Teşekkürler

Erişkin dönemde ortodontik amaçlı çekilen diş boşluğu ortodontik tedavi sırasında kapatılır. Yara yeri iyileştikten bir süre sonra apereyler takılabilir.Eğer siz tedaviden vazgeçtiniz ve asla ortodonti yaptırmayı düşünmüyür iseniz boşluğu implant yada köprü uygulaması ile kapatmak gerekmektedir.

SELAMLAR.BEN 23 YASINDA BIR BAYANIM.ORTODONTİ TEDAVİSİNE BASLAMAK İSTİYORUM.FAKAT BU KONUDA PEK BİR BİLGİM OLMADIGI İÇİN KAFAMA TAKILAN SORULAR YUZUNDEN TEDAVİM GECİKİYOR.BENİM SORUM:ORTODONTİ TEDAVİSİ ( HASTAHANE DISINDA) ÖZEL YAPTILIRSA ÖDEDİĞİMİZ FİYATIN %50 VEYA %60'INI GERİ ALABILIYORMUYUZ.BİR DE TEDAVİ ONCESİ DİŞ TEMİZLİĞİ MUTLAKA YAPILIYORMU( DİŞ TAŞI VB) AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM.SAYGI İLE..

Eğer çalıştığınız kurum ortodonti tedavisini asgari ücret üzerinden karşıyor ise, siz özelde tam ödemenizi yapıp kurumunuzdan asgari ücret kadarını alabilirsiniz. Diş taşı temizliği 6 ayda bir defa yapılması gereken bir uygulamadır. Hem taşlar hemde nekrotik dokular temizlenerek diş eti sağlığı korunur. Güveninize teşekkür ederiz

sayın uzman, kapanma sorunu nedeni ile 15 aydır ortodontik tedavi görüyorum.tedavim başarılı bir şekilde tamamlanmak üzere.ancak sağ yanağımda çiğneme kaslarının gelişmesinden kaynaklı bir şişme var.bu şişmenin botox ile geçici olarak tedavi edilebileceği söylendi.bir de ameliyat önerildi.ancak bu ameliyetın hangi uzman tarafından yapılacağını ve iyi sonuçlar alınıp alınmadıgını ve risklerini öğrenmek istiyorum.teşekkür ediyorum.

Bu büyümenin tam nerede olduğu, nekadar büyüklükte olduğunu görmeden yorum yapmak çok zor. Tükrük kanallarında olan taşda bu tür büyümelere neden olabilir. Tam nedeninin araştırılması gerekiyor. Bizim bilgilerimiz dahilinde böyle bir ameliyat yok. Bizim size tavsiyemiz cerrahi konusunda uzman bir diş hekimine bu konu ile ilgili muayene olmanız.

Ben ortodontık tedavı goruyorm ve halka takılan ust molar dısım morardı.braketlerım cıkınca normal rengıne dönermı..neyapmalıyım dısımın tekrar beyazkaması ıcın

Büyük bir olasılıkla dişiniz renklenmiştir. Ortodontik braketler nedeni ile fırçalamk daha güçleşir ve bir takım renklenmeler meydana gelir. Bahsettiğiniz halka dişe bir yapıştırıcı ile tuturuluyor ve bu yapıştırıcıda zamanla renkleşiyor. Eğer renklenme ise halka çıkınca geçecektir. Ortodonti hastalarında fırçalama güçlüğünden dolayı çürükte sık görülür. Bu yüzden hekiminizin görmesinde fayda var.

28 yaşındayım.Ön üst dişimin birinde çarpıklık var.Özellikle yandan bakıldığında göze çarpıyor. Bunun dış görünüşü bozmadan ortodontik tedavisi mümkün mü? Tedavisi ne kadar zaman alır? Teşekkürler

Dış görünüşü bozmadan porselen braketler kullanılarak veya basit vakalarda invisalign denen şeffaf plak yöntemi ile tedavi etmek mümkün. Muayene etmeden zaman vermek çok zor. Vakaya göre 6ay ile 1.5 yıl arasında değişmektedir.

Ben 27 yaşındayım, dişlerimde çarpıklık ve kapanış bozukluğu var. Bu durum telle veya uyguladığınız plaketlerle düzeltilebilirmi? Bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim

Evet her iki yöntemlede düzeltme yapılabilir. Ortodontik tedavi ile dişlerinize tel takılarak yaklaşık 1-1.5 yıl gibi bir sürede sonuç elde edilir. Dişlerinizden hiç bir madde kaldırılmaz, dişlerde form değişikliği yapılamaz. Sadece eğri olanlar düz hale getirilir. Laminate veneer yöntemi ile yaklaşık 10 gün gibi bir sürede yeni bir gülüşe kavuşursunuz. Bu yöntem de dişlerinizin sadece ön yüzünden hafif bir madde kaldırılır ve istenen renk ve formda yüzünüzle uyumlu porselen laminate veneerler takılır. Burada önemli olan sizin ne istediğiniz. Sadece eğri dişlerinizi düzeltmek istiyorsanız ve 1-1.5 yıl gibi bir süre tel takmak bir problem teşkil etmiyorsa, doğru olan tedavi yöntemi ortodontidir. Ama daha kısa sürede sonuç almak ve yeni renk ve formda yeni bir gülüşe kavuşmak istiyor iseniz laminate veneer yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu konu ile ilgili fotoğrafları vakalar bölümünde bulabilirsiniz.

Yanak ısırmak kanser nedeni olabilir diye okudum. Benim ağzımda teller var ve yanaklarımı aşındırıyorlar aynı hesaba gelir gibi geldi.Sizce de kanser sebebi olurmu bu durum? Teşekkürler

Evet uzun süreli travma kanser sebebi olabilir. Fakat tellerin yaptığı tahrişin böyle bir etkisinin olma ihtimali bile olsa emin olun kimsenin ağzına tel takılmazdı. Bu tahriş hem kısa süreli hem de hafif olduğundan böyle bir tehlikesi yoktur. Bahsedilen travma yıllarca yanak ısırmak veya çiğnemek olabilir. Bu bile çok az bir oranda kanser ihtimalini arttırır. İlgi ve güveninize teşekkür ederiz

Merhaba ben 20 yaşındayım 4 yıl kadar ortodonti tedavisi gördüm geçen sene tedavim bitmişti, fakat dişim bir miktar tekrar geriye kaydı. Tedaviyi İzmirde görmüştüm şimdi İstanbuldayım acaba yine ortodonti tedavisi mi görmek zorundayım.

Ortodonti tedavisi gördükten sonra dişlerinizin tekrar hareket etmemesi için bir kaç yıl arkadan ince bir telle sabitlemek gerekmektedir. Eğer böyle bir işlem yapılmadıysa hareket olabilir. Bir ortodonti uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederiz.

Merhaba 19 yaşındayım. Üst ön 2 dişim ve üstteki köpek dişlerim diğerlerine göre oldukça ileride ve ayrıca daha uzun. daha önce danışmak için gittiğim bir ortodontist hekim, bunun çene yapımdan kaynaklandığını ve tel takmam gerektiğini söylemişti, Ama ben tel takmak istemiyorum. Bunun başka bir yolla çözümü mümkün olmaz mı? ( porselen diş yaptırmak vb...) sorunum yüzünden gülmek dahi istemiyorum. Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

Elbette herşeyin alternatif bir çözümü daha vardır. 19 yaş için dişleriniz hiç kesilmeden güzel dişlere kavuşmak en idealidir. Kısacası, sizin durumunuzda en koruyucu tedavi ortodontik tedavidir. Bunun alternatifi sadece laminate veneerler olabilir. Porselen ya da kompozitten hazırlanan ve dişlerinizin ön yüzeyine yapıştırılan bu yaprakçıklar hem estetik hemde sağlamdır. Size kaç tane gerektiğini görmeden söylemek malesef mümkün değil. Kesinlikle dişlerinizi kestirerek jaket kuronlar (kaplama) yaptırmanızı önermiyoruz. Bu hayat boyu üzüleceğiniz yanlış bir karar olur. Dişlerinize minimum dokunarak maksimum estetiği elde etmenizi öneririz.

2002 doğumlu kızımda alt çene de dişler ilerde. En erken tedaviye ne zaman başlanır? Tedavi aralığı nedir? İzmirde iyi bir çocuk diş doktoru ismi verebilirmisiniz.

Malesef İzmir den bir ortodontist tanımıyoruz ama araştırarak size döneceğiz. Ailede alt çene gelişim fazlalığı var ise en kısa zamanda bir ortodontiste göstermekte fayda var.Ailede böyle bir durum yok ise alışkanlığa bağlı alt çeneyi öne getirme durumu olabilir ki bunun tedavisi daha kolaydır. Bunun hangi tip olduğunu ancak muayene ile anlayabiliriz. Alt çenenin hızlı büyüdüğü durumlarda erken dönemde bu gelişimi yavaşlatıcı tedbirler alınabiliyor.Sizin gibi bilinçli bir annesinin olması kızınız için büyük bir şans

Ben 2.5 yıl ortodontik yedavi gördüm daha sonra 6 ay kadar koruyucu kullandm ancak şimdi dişlerimde biraz kayma oldu farkedilmiyor ancak ben farkındayım tedaviyi tekrarlamak istemiyorum daha kolay bir çözümü var mı ne yapmalıyım?

Koruyucuyu en az 2 yıl kullanmak gerekiyor. Dişlerinizi hekiminiz arkadan incecik bir tel ile sabitliyebilir. Böylece dişlerinizin hareketi durdurulmuş olur. Maalesef eski haline dönmesini sağlamak için tekrar tedavi etmekten başka pek çare yok. bazen küçük hareketler özel olarak hazırlanmış sert plastiklerlede sağlanabiliyor. En iyi çözümü ortodontistiniz sizi muayene ettikten sonra söyliyecektir.

Merhaba Yaşım 17. 1 Ay 10 Gün Evel Dişlerime Tel Taktırdım. Ön Dişlerimin Yanındaki bi diş gerideydi ve kopek dişimde bu yüzden tamamen çıkamamıştı kökünün bi bölümü yukarıdaydı. şimdi o diş aşa indi ve yerine oturdu. arkada çıkan diş ise onla ön dişin arasına dayandı. Dişin 1 1 Bucuk cm si fazla geliyor. yani diş yandan bir bucuk santim olsa öne gelecek. ama Şuan gelemiyor. 1 2 haftadırda hiç bi deişiklik Göremiyorum.Acaba Çıkacak yer bulamıyormu.? Düzelmicek diye Telaşlanıyorum. Siz Bu Konu hakkında ne diceksiniz acaba? Şimdide Teşekkürler , Saygılar.

Merak etmeyin düzelecektir. Ortodonti tedavisi biraz sabır isteyen bir tedavidir. Yeteri kadar yer olmasada hekiminiz diğer dişleri yandan hafif törpüleyerek yerine oturtur. Mutlaka endişelerinzi hekiminizle paylaşın.

ALINTI

Hazırlanıyor...
X