• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

wireless + anten guclendirme

Gizle
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• wireless + anten guclendirme

Kablosuz bilgisayar ağı cihazları, , ilk olarak askeri ihtiyaçları karşılamak amacıyla geliştirilen, daha sonraları sivil amaçlarla da kullanılmaya başlayan SPREAD SPECTRUM tekniği üzerinde DIRECT SEQUENCE modülasyonu kullanmaktadır. Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS), RF sinyalinin geniş bir bant aralığına oturtulması, ve bu aralığa yayılmış olan sinyalin verici - alıcı cihazlar tarafından işlenmesi teknolojisidir. Cihazların sinyalleşmede kullandığı RF sinyali Telsiz Genel Müdürlüğü’nden onaylı 2.4 - 2.5 Ghz frekansını kullanmaktadır. Cihazların çıkış gücü, insan sağlığına zararı olmayan 100 mw seviyesindedir (900 Mhz GSM şebekesine bağlı bir cep telefonunun yirmide biri).

Direct Sequence Spread Spectrum modülasyonu ile geliştirilen ve standartları IEEE- 802.11b (DS) ile belirlenen Kablosuz Bilgisayar Ağı (WLAN:Wireless Local Area Network), 11 Mbps (megabit per second) veri akış hızına çıkabilmektedir. Kablosuz ağ arayüzü ve ethernet arayüzü bulunan iki portlu köprü cihazı ve bu cihaza bağlanan bir alıcı-verici anten, kablosuz ağ ile yerel alan ağı (LAN: Local Area Network) arasındaki iletişimi sağlar. Frame filtering, dynamic address learning özellikleri bulunan köprü cihazı ikinci OSI katmanı olan Data Link seviyesinde çalışmaktadır.

Yönetimi konsol portu veya SNMP (Simple Network Management Protocol) üzerinden yapılabilen her bir köprü cihazı, en çok 250 civarında kullanıcıya hizmet verebilmektedir. Kullanıcılar sabit olabileceği gibi, kapsama alanı içerisinde bulunmak şartıyla gezer durumda da (Roaming) WLAN’a bağlı durumda çalışabilmektedirler.

Bir başka kablosuz bilgisayar ağı parçası, son kullanıcıların bilgisayarına takılabilen WLAN arayüzü ve dahili alıcı-verici anteni bulunan PCMCI kartıdır. Gerektiği durumlarda güçlü antenlerin de takılabilmesi için üzerinde yuvası bulunan bu kart, köprü cihazlarının kablosuz ağ arayüzü olarak kullanılabildiği gibi ISA veya PCI adaptörler aracılığı ile günümüz kişisel bilgisayarlarına da takılabilmektedir.

WLAN uygulamalarında kullanılabilecek iki alıcı-verici anten çeşidi mevcuttur:

Tek yönlü (unidirectional) anten
    Çok yönlü (omnidirectional) anten
    Tek yönlü antenler 14 db de çalışmaktadır. Çok yönlü antenlerin 3 ayrı çeşidi bulunmaktadır:
    7 db omnidirectional anten
    5 db omnidirectional anten (araç kiti)
    5 db omnidirectional desktop anten
    WLAN güvenliği, standardları IEEE tarafından belirlenen IEEE 802.11 WEP (Wired Equivalent Privacy) ile sağlanmaktadır. Buna göre WLAN’a bağlanmak isteyen kullanıcılar ile köprü cihazı arasında karşılıklı RC4 algoritması ile şifre kontrolu yapılmaktadır. Kullanıcı ayrıca WLAN adını bilmek durumundadır. IEEE 802.11 WEP standardı köprü cihazlarında ve son kullanıcılarda bulunan PCMCI kartı üzerinde çalışmaktadır.

Kablosuz Bilgisayar Ağı, 3 ayrı topolojide mümkün olabilmektedir:

Wireless Infrastructure Network
    Bu topoloji, son kullanıcıya hizmet veren köprü cihazları ve bunlara bağlı alıcı-verici antenlerden oluşur. Çok yönlü (omnidirectional) antenler ile geniş kapsama alanları yaratılarak, sabit veya gezer durumda ki son kullanıcının ağa bağlantısı sağlanır.

Wireless LAN to LAN Network
    LAN to LAN topolojisi, iki köprü cihazı ve bağlı bulunan tek yönlü (directional) antenler ile birbirlerine bağlanan iki ayrı yerel alan ağından (LAN) oluşmaktadır.

Wireless AD-HOC Network
    AD-HOC topolojisi köprü cihazı içermez. Son kullanıcıların bilgisayarlarında bulunan alıcı verici antenlerin bağlandığı kablosuz ağ arayüzleri kendi aralarında bir ağ oluşturur ve kullanıcılar bu ağ üzerinde birbirleriyle konuşur.

IEEE 802.11b (DS) standartlarında çalışan kablosuz bilgisayar ağı, aradaki mesafeye ve görüş açıklığına göre 11 Mbps - 1 Mbps arasında değişim göstermektedir.

11 Mbit/s 2.5 km (1.5 mi) 6.3 m (21 ft) 1.1 km (0.7 mi) 4.1 m (14 ft)
    5.5 Mbit/s 3.5 km (2.1 mi) 7.5 m (25 ft) 1.6 km (1 mi) 4.9 m (16 ft)
    2 Mbit/s 5 km (3.1 mi) 9.1 m (30 ft) 2.2 km (1.4 mi) 5.9 m (20 ft)
    1 Mbit/s 7.1 km (4.4 mi) 11.3 m (37 ft) 3.2 km (2 mi) 7.1 m (24 ft)

Birbirine yakın iki cihazın enterferasyonunu önlemek için 2.4 Ghz - 2.5 Ghz frekans aralığında alt frekans bantları kullanılır. 13 kanal desteğine sahip PCMCI kartı üzerinde gerçekleştirilen bu işlem, yakın cihazlar arasında en az 5 kanal atlayarak kullanılmalıdır. Bilgisayarına PCMCI kartı takarak WLAN bağlantısı yapan son kullanıcılarda bu işlem otomatik olarak, köprü cihazlarında ise manuel olarak yapılmaktadır.

antenle ilgili bir tiyo cok basit bir parca yaparak ciddi oranda alış gucunuzun arttını goruceksiniz aşşada benim yaptıgım parcanın resmi ve uzerinde olcusu mevcut 8 cm lik bu yansıtıcıyı bir mukavva yı aleminyum folyo ile kaplaya bilirsiniz yada bir sut kutusunu veya meyva suyu kutusunu bu olculere gore kesip resim deki gibi yerleştirin ve farkı gorun kolay gelsin..

Yorum yap

buda basit farklı bir acı da yapılmış oncekine gore %4 fazladan kazanc elde etti
      malzeme cd kutusu kapagı ve aleminyum folyo yarım ay şeklinde yapıştırılmış
      okadar tam ortasına anteni koyunca fark ortaya cıkıyor ...

Yorum yap

aradaki farkı gormeniz için odanın içindeki anten ve sinyalseviyesi alttaki resimde ise yaplan basit parcayı koyunca oluşan fark...

Yorum yap

dostum bilgilerin için çok teşekkürler.....
          kay: :yazyaz: :dedeeee: kay:

Yorum yap

arkadaşım eline sağlık güzel bilgiler bende resimler gözükmüyor.
            next ye 2000 cx süper plus usbsiz
            dreambox 500s

Yorum yap

madem anten olayına bukadar daldık biraz daha acılalım yabancı bir siteden buldugu dokumanı turkceleştirmiş arkaş teşekkurler bende bu dokumanı denemek istedim ve anteni yaptım ben bahsedilen kablo yerine rg58 50ohm kablo kullandım ve abartıp 3 metre yaptım anmacım camın onune cekebilmekti
              belki cok kayıp vedim ama bu halinle bile coştu camın onunde nereye cevirsem 3-4 modem goruyor kablo mesafesi 1 metre olsa dahaneler yapıcak kim bilir malzeme basit şeyler olmasına ramen pcı ın cıkışındaki soket bulunması zor bir soket ama temın edemesseniz pcı karttakini dişi f konnektorle degiştirip karşılını elimizde bol bulunan f konnektorle yapa bilirsiniz mesafe problemi olanlar kısa kablo ve birbirini goecek şekilde iki tane bu antenden olursa 4 kilometre ye ulaşılabildigi idda ediliyor daha onceki verdigim resimlerde ki modemin bunla olan gucunude vericem %33 luk deger 3metre kablo olmasına ramen %66 ya cıktı yapmak isteyenler dokuman aşşda kolay gelsin en alta kendi yaptımın resmini koycam ..

Yorum yap

Yüksek hızlarda ve 10mW gibi düşük güçlerde bilgisayarlarla kablosuz ağ kurmak herkes için vazgeçilmezdir. Bu yazıda günümüzde yaygın olarak kullanılan 802.11b/g wi-fi için yüksek kazançlı bi-quad antenin yapılışını bulacaksınız. Anten tarafımdan denenmiş olup, hassas çalışılması neticesinde daha iyi sonuçlar verebilir. Anten benim denemelerimde 4.5 Km kuşuçumu mesafede başarılı olmuştur.

73! Onur KERVANCIOGLU, TA2RM

Yazida bahsi geçen bi-quad antenin kazancı yaklaşık 11-12 dBi' dır. Antenin yapılış sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Öncelikle anten elemanlarının ölçülerine mutlaka dikkat edilmelidir. Çalışılacak frekansın yüksek olması ve dalga boyunun kısa olması (12cm) antenin ölçülerinin küçük olmasını sağladığı gibi hassasiyeti de artırmaktadır. Bir diğer husus ise, transmisyon hattındaki kayıp. Anteni elinizdeki wi-fi kartınııza bağlarken mutlaka 2.4 Ghz için kaybı az olan kablolar kullanmalısınız. Şu an piyasadaki bu tür kabloların pahalı olduğunu düşünürsek elimizdeki RG-58 ve RG-213 gibi kabloları da kısa olması koşuluyla (ben 300mm kadar RG-213 kullandım) kullanabilirsiniz. Ancak kaynak sitelerde bahsedilen CNT-400 veya LMR-400 türü kabloları temin ederseniz sizin için daha kayıpsız bir anten olacaktır.

Gerekli Malzemeler:

-110x110mm bakır plaket (veya levha) (http://www.trevormarshall.com/biquad.htm adresinde eğer anten tek başına kullanılacaksa 123x123mm kullanın diyor)
                -50mm uzunluğunda bakır boru (burada gerekli olan çap, kullanacağınız kablonun çağına göre olacaktır)
                -250mm uzunluğunda 2.5mm^2 kesit alanında bakır tel (çap farklı da olabilir, yeter ki şekil vermek mümkün olsun ve kolay deforme olmasın)
                -Mümkün olduğunca kısa (300mm) kablo (yukarıda bahsedilen türden)
                -Amacınıza uygun konnektörler. Ben kendi denemelerimde RG-213 için 1 adet UHF erkek, UHF konnektörler ara bağlantı için 1 adet dişi-dişi UHF, SMA konnektöre giden kısa RG-58 için UHF ve son olarak wireless kart için gerekli olan ters dişi SMA konnektör kullandım.

110x110mm bakır plaket.

Bakır borunun yandan görünüşü. Uç kısmından 2mm bir yarım-ay kesilecek

Bakır levhanın (veya plaketin) ortasına delinmesi gereken delik. Buradaki çap kullanacağınız borunun çapına bağlı olacak.

Yorum yap

Borunun plakete yerleşimi. Boru plaketten 16mm kadar çıkacak

Boruyu plakete lehimlerken yüksek güçlü bir havya veya küçük gazlı şalumo kullanabilirsiniz. Lehim yaparken plaketin üzerindeki bakır kaplamayı yakmamaya ve kavlatmamaya dikkat ediniz.

Anten elemanının şekli.

Bakır teli mümkün olduğunca düzgün hale getirin.

Ortadan ikiye katlayın. Ölçüleri kaçırmamaya çalışın.

Ters yönde iki tane daha kat yapın.

Kare olacak şekilde tamamlayın.

Şekillerin simetrik olmasına dikkat edin. Gerekiyorsa kumpas kullanın. Köşeleri yapabileceğiniz kadar keskin yapın.

Telin boşta kalan iki ucunu borunun kesilmemiş olan kısmına iki taraftan lehimleyin. Telin alttaki köşeli kısmı ortada ve hiçbir yere değmeyecek şekilde olsun.

Yorum yap

Koaksiyel kabloyu sıyırın (yaklaşık 30mm).

Canlı ucu 4mm çıkacak kadar sıyırın.

Kabloyu telin boşta kalan köşeli kısmına lehimleyin.

Eğer imkanınız varsa anteni bir çanak antene monte ederek (LNB gibi) kazancı 2 katına kadar çıkarabilirsiniz.
                    Iyi denemeler...

Kaynak Siteler:

http://martybugs.net/wireless/biquad/

http://www.trevormarshall.com/biquad.htm

Yorum yap

buda benim yaptıgım guzel calışıyor...

Yorum yap

alicim yine yapmışsın yapacanı çok güzel öptüm seni kolun iyleşmiş baksana yazmaya başlamışsın .....
                        VU+DUO GİGABLUE 800 UE PLUS GİBERTİNİ 135 CM MOTORLU
                        125 OFFSET MOTORİZE LG SMART TV FULL PROGRAMLI İPTV Lİ TV

AZBOX PREMUM HD 42,19,23,5,07,01,UYDULAR
                        GigaBlue quad Xtreand et 9000

Yorum yap

eyvallah daha iyim calışmalarım suruyor dublesini yaptım onuda resmini koyım bari bide cd kutusu içine konulabilen bi model yapıcam onuda yapınca eklerim..

buduble model cok özenle olculeri dikkatli yapılırsa baya performanslı calışıyor..

Yorum yap

mesafe ne oluyor arkadaşım 500 M yi bulurmu saygılar

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                            X