• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Şarjı bitmeyen telefon...

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Şarjı bitmeyen telefon...

Pek çok elekronik alette uzun süre şarj etmeden kullanılabilecek yakıt pili imalatı başlıyor.

Koç Grubu, cep telefonundan otomobile kadar pek çok araç ve cihazda uzun süre şarj etmeden kullanılabilecek yakıt pili imaline başlıyor.

TÜBİTAK ile yürüttüğü araştırmalar neticesinde, polimer elektrolit membranlı yakıt pili üretimi için gerekli teknolojiyi elde eden Koç, Demirdöküm fabrikasında bir üretim hattı kurmaya girişti. Hidrojeni yakıt olarak kullanacak pilleri Koç Grubu şirketlerinden Demirdöküm kombi cihazlarında, Arçelik elektrikli ev aletlerinde ve Ford Otosan da hibrit otomobilde kullanacak. Yüksek teknoloji ürünü olan yakıt pilini üreten 3 ortaklı bir Kanada firması, birkaç yılda sıfırdan milyar dolarlık ciroya ulaşmıştı.

Arçelik'in yakıt pilli ilk cihazı kablosuz elektrik süpürgesi olacak. Mekanik aletlere elektrik enerjisi sağlayan yakıt pilleri, normal pillerle kıyaslanamayacak kadar uzun bir süre dayanıyor. Sözgelimi, cep telefonları ile ortalama 4 saatlik konuşma süresine sahipken, bu pile sahip telefonlarla aylarca kesintisiz konuşmak mümkün olacak. Araştırmalar 18 ay sürdü. Başta imzalanan anlaşmaya göre yakıt pilinin patenti 5 yıl TÜBİTAK'ta kalacak.

Demirdöküm üretim bandında ilk olarak 1,5 kW Polimer Elektrolit Membran tipi yakıt pili imal edilecek. Üretimle birlikte yakıt pili sisteminin evler veya araçlarda kullanımı için sistem entegrasyonu aşamasına geçilecek ve yeni durumlara paralel olarak TÜBİTAK'la anlaşmalar yapılacak. Yakıt pillerinde hidrojen elde etmek için bor madeni kullanılıyor. Dünyanın en zengin bor rezervlerine sahip olduğu için yakıt pillerinin geliştirilmesi Türkiye açısından ayrı bir önem taşıyor. Proje koordinatörü Murat Yıldırım, hedeflerini yüzde 90 oranında yerli girdiyle yakıt pilini üretmek ve ticarileştirmek olarak açıkladı. Koç, çığır açacak yeni teknolojiyle ilgili ayrıntıları, kullanım alanlarını ve beklentilerini bugün düzenleyeceği bir toplantı ile duyuracak.

Haber: İbharim Balta-Zaman'dan alıntıdır...
    Next 2000X CIS Plus - Diseqc Motor
    Next 5000X CI - Turksat, Hotbird

"Eli ile çalışan işçidir, eli ve aklı ile çalışan ustadır; eli aklı ve ruhu ile çalışan sanatkardır."

"Nice insanlar gördüm, üstünde elbisesi yok; nice elbiseler gördüm, içinde insan yok." Mevlana

"Sevap kazanmak iyilik yaptığının hayır duasıyla, günah kazanmak zarar verdiğinin bedduasıyla olur."

[email protected]

www.konyahasanseyh.com (Lütfen tıklayınız!)

www.pagosking.com (Lütfen tıklayınız)

teşekkürler arkadaşım

bu pil çıkarsa ilk müşterilerinden biri ben olacağım

Bir günde Kral olmadık... Bir günde tahttan inmeyiz...

GERÇEKLERİ TARİH YAZAR TARİHİDE.....GALATASARAY

Yorum yap

Darısı diğer yerli firmalarımıza.

Yorum yap

arkadaşım bu piller yurt dışında otmobillerde (şarjlı araba) uzun süredir kullanılıyor zaten.
        NEXT 8000 X CAM PLUS (PCM)

Yorum yap

güzel bir haber.paylaşım için teşekkürler

Yorum yap

Hazırlanıyor...
          X