Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Teknik Sağlık dünyasındaki yeni gelişmeler


Mehmetkarahanlı
02-07-2016, 22:14
Kanser Tedavisinde Yeni Işık Yöntemi!

Tedavisi en çok zor olan hastalıklardan kansere yönelik yapılan çalışmalarda umut verici gelişmeler yaşandı.

Bilim adamları tarafından kanser hücrelerinin yok edilmesi ve kişilerin yaşamını yitirmeden tedavi olabilmesi adına özel bir tedavi yöntemi bulundu. Yeni bir ışık yönteminin geliştirildiği duyurulurken çalışmaların kanserli hücrelerin yok edilmesini hedeflediği ve bu yönde çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi

Umut Oldu!

Şu anda kullanımda olan kemoterapi ve diğer etkili ilaç yöntemlerinin hastalarda ciddi sorunlara yol açtığı ve hastalığın daha ağır bir şekilde ilerlemesine neden olduğu gerekçesiyle alternatif yöntemler üzerinde çalışan bilim insanları yeni ışık yönteminden oldukça umutlu.

Kanserli hücrenin gelişimini engellemek ve hızlı bir şekilde gelişmesini durdurmak adına yapılan çalışmaların gelecekte daha başarılı sonuçlar vereceği belirtilirken kanser hücrelerinin yok edilmesi amacıyla fareler üzerinde yapılan deneyde hücrelerin yüzde 95 oranında öldürüldüğü belirtildi.

Bu bakımdan şu an için ışık teknolojisinin özellikle kanserli hücrelerin yok edilmesi konusunda başarılı olduğu görülürken yapılacak yeni testler ve geliştirmeler ile birlikte tedavinin insanlar üzerinde kullanılmasının da mümkün hale getirilmesi amaçlanıyor. Yaşanan bu gelişmeler şimdiden teknoloji ve tıp alanında büyük umut yaratırken konu ile ilgili önümüzdeki günlerde daha detaylı bir şekilde açıklamanın yapılması bekleniyor.

Mehmetkarahanlı
03-07-2016, 21:55
110 Nobel'li Bilimciden GDO Çağrısı: İzin Verin

110 bilim adamı tarafından yapılan açıklamalarda genetiği değiştirilmiş gıdaların üretimine izin verilmesi gerektiği belirtildi.

GDO’lu ürünlere karşı dünya genelinde büyük tepkiler gösterilirken bu konuda bilim adamlarının ortaklaşa yaptığı açıklamada GDO’lu ürünlerin üretilmesine izin verilmesi gerektiğinin söylenmesi yeni bir tartışma başlattı.

GDO’da Risk Yok!

Yaşayan Nobel ödüllü bilim adamlarının 110’unun bir araya gelerek ortak bir şekilde yazdığı mektup çok ses getirdi. Genetiği değiştirilmiş organizmalara karşı yürütülen çalışmalarının sonlandırılması ve hükümetler tarafından bu tip ürünlerin yetiştirilmesine izin verilmesi gerektiğini söyleyen bilim adamları bu sayede beslenme sorunu bulunan pek çok bölgelerde beslenmenin karşılanabileceği ve açlık ile mücadelenin devam ettirileceği belirtildi. Yapılan açıklamalarda kişilerin hiç beslenmemek yerine GDO’lu ürünler ile beslenmesinin en azından açlığı önleyeceği ve kişilerin yaşamlarına böylece devam edebileceği belirtirken bu konudaki açıklamalara tepkiler de gecikmeli.

Pek Çok Önemli İsim Var

Nobel Tıp Ödüllü Philip Sharp, Brce Beutler, Christiane Nusslein-Volhard, Nobel Kimya Ödüllü Paul Boyer, Robert Lefkowitz, Nobel Fizik Ödüllü, Claude Cohen-Tannoudji ve Srge Haroche gibi pek çok ismin aralarında bulunduğu açıklamada özellikle Greenpeace için öneri yapılırken Greenpeace tarafından yapılan eylemlerin sonlandırılması istendi.

Risk Yok

GDO'lu ürünler üzerinden yapılan araştırmalar ile ürünlerin güvenli olduğunun pek çok yönden test edildiği ve onaylandığı belirtilirken küresel açlığa karşı bu ürünleri kullanılmasının gelecek adına kurtarıcı olabileceğini söylendi. Genetiği değiştirilmiş ürünler ile birlikte daha fazla ürün elde etmek mümkün olurken böylece hem daha ucuz ürünlerin elde edilmesi hem de açlığa karşı pek çok kişinin ihtiyacının daha ekonomik bir şekilde giderilmesi mümkün olabilecek.