Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Teknik En Güvenli Mobil İşletim Sistemi Hangisi?

Mehmetkarahanlı
18-06-2016, 12:18
Şu bir gerçek ki hiçbir işletim sistemi güvenli değil. Peki en güvenlisi hangisi? Bu yazımızda mobil işletim sistemlerinden bahsediyoruz.

Bizi uzun süredir takip ediyorsanız eskiden Android Noktası olduğumuzu biliyorsunuzdur. Dolayısıyla sadece Android ile ilgili haberler paylaşıyorduk. Doğrusunu söylemek gerekirse size Android’i aşılıyorduk. Artık Tekno Bölge olduğumuzdan teknoloji dünyasındaki yenilikler için eşit mesafeli olduğumuzu ve bu yazımızda da işletim sistemlerine karşı tarafsız davranacağımızı söyleyebiliriz. Hadi başlayalım.

Android
Android’in ünü, StageFright güvenlik açığı ile ciddi bir şekilde sarsıldı. International Data Corporation’ın 2015 ağustosunda yayınlamış olduğu rapora göre 2014’ün ikinci çeyreğine (%84.8) kadar pazardaki hakimiyetini artıran Android, 2015’in ikinci çeyreğine kadar geçen süreçte kayıp yaşadı ve pazardaki hakimiyeti %82.8’e geriledi. Son bilgilere baktığımızda ise 2016’nın şubat ayında Android, pazarın %80.7’sine hakim. Android’in bu denli kayıp yaşaması hem StageFright güvenlik açığı hem de Apple’ın Federal Soruşturma Bürosu (FBI) arasındaki savaştan kaynaklandığını söyleyebiliriz.

Biraz StageFright güvenlik açığından bahsedelim. Siber suçlular bu açık sayesinde cihazınızı sadece ve sadece bir multimedya mesaj (MMS) ile hackleyebilme yeteneğine sahip oldular. Bu açıktan Android cihazların %95’i etkilenmesi ve buna rağmen Google’ın bu açığı kapatma konusunda yavaş davranması güvenilirliğini etkiledi. Tabi bu Google ile kalmadı. Google açığı kapatsa bile cihaz üreticileri bu açığı kapatma konusunda çok daha yavaş davrandılar veya bu açığı hiç kapatmadılar. Bu açıktan korunmanız için yapmanız gereken tek şey ise kullanmış olduğunuz varsayılan mesaj (SMS) uygulamasında MMS’leri otomatik al seçeneğini devre dışı bırakmanız.

Bildiğiniz gibi Android açık kaynak ve farklı programlama dilleri ile uygulama geliştirilmesini sağlıyor. Bu sayede suçlular, kötü amaçlı kodlar yerleştirebiliyor. Kötü amaçlı yazılımlar büyük bir kitleyi hedeflemektedirler. Geçtiğimiz yıl 2.5 milyondan fazla uygulama üzerinde yapılan bir çalışmaya göre bu uygulamaların %97’si Android’i hedefleyen kötü amaçlı yazılımlar olduğu ortaya çıktı.

Android işletim sistemi, bir sorun olduğunda sizi otomatik olarak uyarmaz. Siber suçluların Android cihazınıza girdiklerinde ve hayalet yazılımlar (Ghostware) kullandıklarında ise hiç haberiniz olmaz. Bu tür yazılımlar sisteminize girildiğinden itibaren tüm izlerini gizlemektedirler ve daha sonra izleri bulunamamaktadır.

Şüpheli uygulamaların bilinmesi konusunda, Android kullanıcılarına büyük pay düşmektedir. Siz söylemezseniz biz söylemezsek nasıl bileceğiz?

Yukarıda bahsettiklerimiz kullanıcılar için kulağa hoş gelmiyor. Ancak Google, kendi Nexus (üreticileri farklı) cihazları için aylık güncellemeler sunacağının sözünü verdi. Ne kadar mükemmel değil mi? Ancak son çıkan Nexus (Nexus 5X ve Nexus 6P) modellerinin ülkemizde satışa çıkmadığını belirtelim. Bunun yanı sıra markette zararlılara ve kötü amaçlı yazılımlara karşı çok sayıda güvenlik uygulamaları var. Keşke bu uygulamalara ihtiyacımız olmasaydı.

Android dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olduğundan dikkatleri de üzerine çekiyor. Ayrıca açık kaynaklar kötü amaçlı kişiler için çok popüler.

Mehmetkarahanlı
18-06-2016, 12:23
iOS

Google Play Store Android için neyse, App Store da iOS’un hazinesi. App Store görünüşte kırılmaz bir güvenliğe sahiptir. Gerçekten de böyle mi? Her şey kırılabilir!

Apple Logo

En önemlisi, Çinli sohbet uygulaması WeChat’in geliştiriciler tarafından kullanılan Xcode üzerindeki değişikliklerden sonra yaklaşık 500 milyon kullanıcının zararlı uygulamadan etkilendiği Apple tarafından doğrulandı. Tabi bu zararlının etkilediği sadece WeChat değildi. Daha önceden kötü amaçlı yazılımlar jailbreakli cihazlara sahip kullanıcıların düşünmesi gereken bir şeydi. Ancak görünen o ki Apple gerçekten de tamamen güvenli değil.

Bazı ünlülerin gizli kalması gereken bazı fotoğrafları iCloud hesaplarından internete düşünce iPhone kullanıcıları aniden diğer güvenlik tehditlerinin farkında oldular.

Popülerlik açısından iOS, Android’ten sonra geliyor. Virüs konusunda ikinci sıradakinin ünü birinciye göre kötü kalıyor. Bunun yanı sıra Apple güvenliğe çok büyük önem vermektedir. Android’in aksine iOS kapalı kaynaktır ve bir uygulama işletim sistemini başka bir parçasıyla iletişim kurmaya çalışırken kabul etmek zorundasınız.

iOS’in dahili şifrelemesi rekabet edilmesi oldukça zor. Buna benzer güvenlik hizmetini WhatsApp’ın da sunduğunu belirtelim.

Biraz daha güvenlikten bahsedelim. Geçtiğimiz aylarda Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Apple’dan gözaltındaki bir suçluya ait cihazın kilidinin açılmasını istemiş ve Apple bunu reddetmişti. Vay be FBI’ya bile kafa tutuyor diyebilirsiniz. Peki sonra ne oldu? FBI bir hacker buldu ve şifreyi kırdı. Hacker da 1.3 milyon dolar (yaklaşık 3.8 milyon TL) ödemeyi aldı.

Çok güvenli bildiğiniz iPhone’lar bile kırılabiliyormuş değil mi? Ancak gerçekten de zor olduğunu söyleyebiliriz.

Mehmetkarahanlı
18-06-2016, 12:25
Windows Phone ve Windows 10 Mobile

Windows Phone ve Windows 10 Mobile güvenlik konusunda ciddi bir rakip olabilir. Eugene Kaspersky (internet güvenlik firması Kaspersky’ın CEO’su) Windows Phone ve Windows 10 Mobile için “Şimdiye kadar çok temiz.” diyerek güvenliğini vurgulamıştır.

Windows 10 Mobile

Microsoft, Windows Uygulama Mağazası’nı çok sıkı bir şekilde kontrol etmektedir. Windows Phone’a sahip cihazınız sistemsel olarak kırılmadıkça, uygulamalar indirebilmek için resmi kanalları kullanmak zorundasınız ve bu resmi kanallar diğer işletim sistemlerine göre daha fazla kısıtlamalara sahiptirler. Her uygulama birbirinden ayrılmıştır ve siz izin vermedikçe birbirleriyle iletişim kuramazlar. Bu yüzden de uygulamalar herhangi bir soruna neden olmazlar.

Tabi ki bunlar, Mağaza’nın açık kapılarının olmadığı anlamına gelmiyor. Ancak açık kapıların kapatılması için yeni güvenlik yamaları sürekli verilecektir. Zaman zaman cihazınızda güncellemeleri kontrol etmenizde fayda var ve gerekirse güncellemelerin otomatik olarak indirilmesine izin verin.

Olumlu yönden baktığımızda Windows Phone’a sahip cihazların küçük bir kullanıcı kitlesi var. Bu durum Microsoft için iyi olmasa da güvenlik açısından iyi olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekten küçük bir kitlesi olduğundan Windows 8.1 yayınlandığında herhangi bir güvenlik duvarı veya antivirüs uygulaması yoktu.

Microsoft kendi mağazasını popüler hale getirebilmek için sahte uygulamalara izin verdi ve bunun sonucu olarak kötü bir üne sahip oldu. Ancak Microsoft daha fazla kitleye ulaşabilmek için bu davranışına devam ediyor.

Windows 10 Mobile yeni olduğundan, güvenlik konusunda çok az bilgi mevcut. Ancak masaüstü sistemiyle neredeyse aynı olduklarından kötü amaçlı yazılımlara karşı duyarlı olabilirler.

Gelişmiş BitLocker teknolojisini kullanarak cihazınızı kilitleyen Windows 10 Mobile’ın Cihaz Şifrelemesi özelliği büyük bir etken. Bir başkası sizin şifreleme anahtarınıza sahip değilse dosyalarınızı okuyamaz. sizden başka kimse bilmiyorsa, dosyalarınız bir başkası tarafından okunamaz. Bu şifreleme anahtarı bir PIN kodudur aslında. Ayarlar -> Sistem -> Cihaz şifrelemesi yolunu izleyerek etkinleştirebilirsiniz.

Mehmetkarahanlı
18-06-2016, 12:27
BlackBerry

Priv adlı telefonları iyi incelemelere sahip olmasına rağmen BlackBerry’nin popülerliği birkaç yıl önce azaldı. Gömülü sistemlere yönelik olan QNX işletim sistemine sahip PlayBook’un başarısızlığından sonra Android BlackBerry’nin işletim sisteminin yerini aldı.

BlackBerry Priv

Android çalıştıran BlackBerry; Samsung, HTC ve diğer modellerin karşılaştığı sorunlara karşı duyarlı olmuştur. Yani sorunlar BlackBerry’de de baş göstermiştir. Neyse ki Priv Google Play Store’a erişebilmenizi sağlıyor. Böylece üçüncü taraflara güvenmek zorunda değilsiniz.

Peki orijinal işletim sistemine sahip eski bir BlackBerry kullanıyorsanız ne olacak?

BlackBerry’ler güvenlik üzerine inşa edilmişlerdir. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron güven verici açıklamalar yapmışlardır.

İki büyük hükümetin bu sisteme güvendiğini ve çok güvende olduklarını düşünebilirsiniz. Ancak Priv’den öncekiler güvende mi? Eski işletim sistemi hackerlara karşı korumalı mı? Hacker, Steve Lord, who runs Mandalorian Security Services Ltd yöneticisi Steve Lord, “Eski akıllı telefonlar bilinen zayıflıklara sahip olduklarından daha az güvenli olarak kabul edilirler. Eski bir telefon kullanıyorsanız, akıllı olmayan bir telefon ile daha iyi durumda olursunuz. Ancak eski bir akıllı telefon kullanmanız gerekiyorsa BB10-tabanlı Blackberry veya Windows Phone 8 veya daha yenisini çalıştıran bir Windows Phone kullanın.”

Sony, 2014 yılının sonlarına doğru saldırıya uğradığında, krizi yönetebilmek için BlackBerry’lere güvenmeye başladı ve uçtan uca şifreleme özelliğine sahip olması BlackBerry’lerin kullanılmasının ana sebebi olmuş ve BlackBerry’lerin güvenliğe yönelik olduğu hafızalarda yer edinmiştir.

Mehmetkarahanlı
18-06-2016, 12:30
Ubuntu Touch

Geçtiğimiz yıl İspanyol akıllı telefon üreticisi BQ, Ubuntu’ya sahip cihazı yayınladığında çok sayıda üreticinin Android’ten Linux kernel sistemine geçeceği ön görülüyordu.
Ubuntu Touch hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, Android’e benzeyen açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra Ücretsiz ve Açık Kaynak Kodlu Yazılım (Free/Libre Open-Source Software – FLOSS) topluluğu ve Ubuntu’nun yaratıcısı Canonical şirketi tarafından desteklenmektedir.

Sisteminizi güncel tutmak istersiniz değil mi? Ubuntu işletim sisteminde yamaları içeren yeni sürümler her altı ayda bir yayınlanmaktadır. Masaüstü bilgisayarınızda Ubuntu işletim sistemini kullanıyor ve sürümü LTS (Uzun Süreli Destek) değilse işletim sistemi güvenlik yaması güncellemelerini almamaktadır. Ancak akıllı telefonları yeni olduğundan en azından bir süre desteklenecektir.
Ubuntu, kullanıcılarını casus yazılımlardan ve kötü amaçlı yazılımlardan kurtardığı konusunda kendisiyle övünüyor. Ancak açık kaynak ve dolayısıyla internetten bazı kötü amaçlı uygulamalar sisteme girebilir. Açık kaynak topluluğunun kodlara erişimi olduğundan ve yamaları test edebildiklerinden hata düzeltmeleri hızlı bir şekilde kullanıcılara ulaştırılmaktadır. Buna karşılık kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerinde kodlara sadece şirket çalışanlarının ulaşabildiğini belirtelim.
Ubuntu’nun uygulama mağazası (Apps Directory), yeni bir uygulamanın güvenli olup olmadığını kontrol eden otomatik bir inceleme aracı kullandığından daha güvenlidir. Şüpheli herhangi bir şey tespit edilirse uygulama manuel olarak incelenmektedir. Bunun yanı sıra uygulamalar kendilerine ait verileri yüklemeden önce belirli izinleri vermeniz gerekmektedir.
Android ve iOS ile karşılaştırdığımızda Ubuntu Touch’ın şu anda popüler bir sistem olmadığını söyleyebiliriz. Bu yüzden bu işletim sistemine saldırılar çok az seviyede. Bu popülerlik büyüdükçe Ubuntu daha büyük bir hedef haline gelecektir. Birkaç ay öncesine gittiğimizde 2015 yılının ekim ayında bir uygulama kurulum kodundaki bir açıktan yararlanarak 15 kişiyi etkilediğini belirtelim.
Netflix, Snapchat ve Dropbox gibi büyük şirketler sistemlerinde Ubuntu kullanmaktadırlar. Bunun yanı sıra Uluslararası Uzay İstasyonu ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Ubuntu kullanıyor. İşletim sistemlerinin güvenliklerini değerlendiren İngiltere’nin Elektronik İletişim Güvenlik Grubu (CESG) 2013 yılında en güvenli işletim sistemini Ubuntu olarak belirlemiştir.
Güvenlik uyarılarının kapsamlı bir liştenin olması sorun teşkil edebiliyor. Bu listedekiler yaması yapılan yani kapatılan güvenlik açıklarını içeriyor. Peki kapatılmayanlar? Ubuntu hiçbir zaman kandırılamaz değildir. Zaman zaman Ubuntu da diğer işletim sistemlerinin mücadele ettiği güvenlik açıklarıyla karşılaşmaktadır.

Mehmetkarahanlı
18-06-2016, 12:46
Kazanan Hangisi?

Buna net bir cevap vermek mümkün değil. İşletim sisteminin popülerliği ile siber suçluların hedefi haline gelmek doğru orantılı diyebiliriz. Ancak işletim sistemi bir kenara, uygulamalar zaten bizi izliyor. Örneğin bir harita uygulaması düşünün. Yerini doğru olarak buluyorsunuz, tamam ama sizin yerinizi başkalarına göndermediği ne malum?
İşletim sistemlerinden kısaca bahsedecek olursak:

Android: Güvenlik ayarlarınızı kendiniz yapıyor ve Google Play Store’a karşı kendinizi sınırlandırıyorsanız Android’in iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de kötü amaçlı yazılımların hedefinde. Doğrusunu söylemek gerekirse şu an en güvenli Android cihaz Nexus’dur.

iOS: Çok sayıda güvenlik açığı ve ihlaller olmasına rağmen Apple büyük ölçüde güvenilirdir. Kapalı sistemi sayesinde kötü amaçlı yazılımları çok etkili bir şekilde köşeye sıkıştırır. iOS çok sayıda kişi için uygun olmasına rağmen, yakın bir zamanda karşılaşılabilecek büyük çapta herhangi bir güvenlik ihlali tüketicilerin güvenini azaltabilir.
Windows Phone: Pazardaki payı artığında sayısız saldırıların hedefi olabilecek Windows yüklü telefonlar için güncelleme konusunda Microsoft’a güvenmek zorundasınız. Şirket bu konuda kararlı gözüktüğünden işletim sistemi şu anda çok güvenlidir.

BlackBerry: İşletim sisteminin eski sürümlerinin güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yeni modelleri Android’e sahip olduğundan Android için söylediklerimiz BlackBerry’nin yeni modelleri için geçerli. Priv modelinin güvenlik yamaları çok sayıda Android cihazdan daha önce yayınlanıyor. Buna rağmen üçüncü taraf kötü amaçlı yazılımların hedefinde olduğunu belirtmemizde fayda var.

Ubuntu: Önemli bir kitleye sahip olduğunda daha fazla saldırıya maruz kalacağını söyleyebileceğimiz Ubuntu için güvensiz bir sistem olduğunu söylemek zor. Herkes Linux tutkunu değil ve açık kaynak kod için her zaman bir şüphe olacaktır. Ancak en azından uygulama mağazası sıkı bir inceleme sistemine sahip.

Peki sizce en güvenli sistem hangisi? Hangi mobil işletim sistemini kullanıyorsunuz?

Mehmetkarahanlı
08-08-2016, 23:11
Lumia 650 50 Dolara Düştü

Microsoft tarafından piyasaya sunulan ve Windows Phone işletim sistemi kullanılan Lumia 650, 50 dolardan satışa çıkarıldı.

Microsoft mobil alanda istediği rakamlara bir türlü ulaşamazken marka tarafından yapılan son hamleler ile birlikte Lumia 650 adı verilen modelde çok yüksek bir indirime gidildi. 70 dolar üzerinden satışa çıkartılan cihaz ilgi görülmemesi üzerine stokların eritilmesi için 50 dolara indirildi. Bu bakımdan kullanıcılar yeni telefon modelini Sadece 50 dolar karşılığında satın alabilecek.

Amerika’da İndirimde

Amerika'da başlatılan bu kampanya ile birlikte Lumia serisinin son durumu da gözler önüne serilirken 21 Ağustos’a kadar sürecek bu kampanyadan isteyen tüm kullanıcılar yararlanabilecek. Kampanya dahilinde Lumia 650 modeline sahip olacak kullanıcılar Windows işletim sistemini kullanmak zorunda. Modellerin bugüne kadar çok tercih edilmemesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi kullanılan Windows işletim sistemi olarak gösterilirken telefonda bu işletim sistemi özelliğinin dışında yer alan özellikler söyle;

5 inç ekran 720p HD çözünürlük ve AMOLED panel

Snapdragon 212 işlemci

1 GB RAM

16 GB dahili depolama alanı

microSD kart desteği

8 MP arka kamera

5 MP ön kamera

LTE, NFC, Bluetooth 4.

FM Radyo

2,200mAh

Mehmetkarahanlı
21-08-2016, 23:20
Windows Phone Yok Oluyor

Microsoft tarafından geliştirilen Windows Phone işletim sistemli telefonlara çok fazla ilgi gösterilmemesi bu bölümün kapatılabileceği şeklinde yorumlandı.

Microsoft’un mobil sektöre giriş yaptığı ilk günden itibaren yüksek satış rakamlarına ulaşamaması bu konuda ciddi bir sorun yaratıyor. Üstelik son zamanlarda kullanım oranları yüzde 5’in altına düşen Windows Phone işletim sisteminin geleceği ile ilgili ciddi endişeler hakim olurken yapılan son araştırmalarda 2016 yılında sadece 2 milyon satış yapılması kullanıcıların artık Windows Phone işletim sistemine sahip telefonlara ilgi göstermediğini de gösterdi.

2015 yılı içerisinde 8.5 milyon cihat satmayı başaran Microsoft 2016 yılında oldukça düşüş yaşamış durumda. Rakamların 2 milyonun altında ulaşması bu konuda ilginin çok daha düştüğünü gösterirken Google Android ve Apple iOS işletim sistemleri Windows Phone için ciddi bir hakimiyet kurmuş durumda. Bu durum kullanıcıların daha çok diğer iki seçeneği tercih etmesine neden olurken Microsoft'un bu konuda yapabileceği pek bir işlem de bulunmuyor.

Şirketin önümüzdeki yıl yeni telefon modelleri ile piyasaya çıkması beklenirken 2017 yılında da benzer durumların yaşanmasının ardından mobil sektörün kapatabileceği konuşuluyor.

Mehmetkarahanlı
10-09-2016, 22:48
Sony, optik imaj sabitleme teknolojisine yer verdiği yeni 4K aksiyon kamerasını duyurdu. İşte Sony X3000R aksiyon kamerasının tüm detayları!

Aksiyon kamerası pazarında aktif rol oynayan markalardan birisi olan Sony, optik imaj sabitleme teknolojinin yer aldığı X3000R model 4K aksiyon kamerasını duyurdu.

Yıllardır aksiyon kameralarında dijital stabilizasyon kullanan Sony, geniş görüntüleme açısında görüntüyü kırparak titreşimleri azaltmakta ve böylece sarsıntısız görüntüler ortaya çıkarmakta. Ancak, bu teknolojide görüntüler her defasında aynı kalitede olmuyor.
Aksiyon Kameralarında OIS, Belirleyici Özellik Haline Geliyor!

Sony, her zaman başarılı olmayan bu çözüm karşısında sonundaoptik görüntü sabitleme teknolojisine geçiş yaptı. OIS teknolojisinde adından da anlaşılacağı üzere görüntü sabitleme işlemi yazılımsal olarak değil, doğrudan cihazın içerisinde yer alan mekanik parçalar ile yapılıyor.

12 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraf çekebildiğiniz X3000R, sizi 4K video kaydı ile sınırlamıyor. Daha uzun süreli çekimler yapmak istediğinde Full HD ve HD çözünürlükte video kaydı yapabiliyorsunuz.
f/2.8 diyafram aralığına sahip olan ZEISS Tessar lensin kullanıldığı Sony X3000R, Exmor R CMOS görüntü sensörü sayesinde düşük ışık altında oldukça kaliteli görüntüler elde edebilmenizi sağlıyor.
Aksiyon kameralarında kullandığı ayarlar menüsünü tamanen yenileyen Sony, artık görüntü kalitesi ve SteadyShot vb gibi seçeneklere doğrudan ulaşmanızı sağlıyor. Su altı kılıfı sayesinde 60 metre derinliğe kadar su geçirmeyen aksiyon kamerası, 400 dolar fiyat etiketi ile satışa sunuldu.

Mehmetkarahanlı
14-10-2016, 23:21
Yeni İddia: OnePlus 3S Geliyor!

OnePlus 3 modelinin ardından yeni versiyonlarının piyasaya sunulacağı iddia edilirken son olarak OnePlus 3S modeli hakkında yeni bilgiler gelmeye başladı.

One Plus tarafından üretimi yapılan ve büyük ilgi gören OnePlus 3 modeli, yakaladığı başarının ardından sürekli gündemde yer almaya başladı. Gündemde yer alan telefon aynı zamanda farklı versiyonları ile de piyasaya sunulacağı iddialarıyla konuşulurken bugüne kadar pek çok farklı versiyon ve isim gündeme getirildi.

Yeni İddialarda One Plus 3S Var!

Bu konuda son olarak ise OnePlus 3S modelinin piyasaya sunulacağı belirtildi. Üstelik bu sefer durum belgelerle de kanıtlanmış durumda. OnePlus 3S ile ilgili yayınlanan belgelerde yeni telefon modelinin ismi net bir şekilde yer alırken elde edilen bilgiler ile birlikte OnePlus 3S modelinin piyasaya sunulacağı kesin olarak ifade edildi.

İki Farklı Versiyon Sunulacak

Üstelik yeni telefon iki farklı model piyasaya çıkacak. Bu bakımdan özellikleri ile birbirinden ayrılacak olan iki telefon ile birlikte One Plus 3 modeli desteklenmiş olacak. Özellikle fiyatlarında düşüş olacak olması yeni telefona daha fazla kişinin ilgi göstermesini sağlayacak.

OnePlus 3 ile ilgili paylaşılan bu bilgilerin ardından gözler üretici firmaya çevrilmiş durumda. Fakat şu ana kadar marka tarafından gündemde yer alan iddialar ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu bakımdan yeni cihaz için büyük soru işaretleri bulunduğu gibi OnePlus 3 modelini seven, tercih eden kişiler yeni modellerin piyasaya sunulmasını beklemeye başladı.

Mehmetkarahanlı
15-10-2016, 21:35
Son haftaların istisnasız en çok konuşulan telefonları Samsung’un Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttığı Galaxy S6 ve S6 Edge oldu. 10 Nisan’da Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde raflardaki yerini alacak olan modeller, Samsung’un önceki telefonlarında gördüğümüz gibi çok sayıda yeni özelliğe sahip. Apple ise Eylül ayında iPhone 6’yı çıkardıktan sonra şirketin çeyrek bazında daha önce görmediği bir gelir elde etmişti. Hali hazırda iPhone 6 satışları olumlu seyrini gösterirken, artık Apple’a gerçek bir rakip geldi diyebiliriz.

Elbette iPhone 6’nın da, Samsung’un yeni Galaxy telefonlarının da kullanıcısını üzmeyecek cihazlar olduğunu düşünüyoruz. Yine de yeni Samsung modellerinde, iPhone kullanıcılarını az da olsa kıskandıracak harika özellikler bulunuyor. Bu rehberimizde, Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge’in yapabildiği ancak iPhone modellerinde bulamayacağınız 10 etkileyici özelliği derledik.

1. HIZLI ŞARJ

Apple’ın iPhone modelleri her daim hızlı bir şekilde şarj olan stabil telefonlardı. iPhone 6’yı da özellikle iPad şarj aletiyle şarj ettiğinizde normalden çok daha hızlı bir şekilde telefonu alıp kullanabiliyorsunuz. Ancak bu hız bile Galaxy S6 ve S6 Edge’in yanına yaklaşamıyor. Hızlı şarj özelliği ile yeni Galaxy telefonları yalnızca 10 dakika şarj ederek 4 saat kullanabiliyorsunuz.

2. KABLOSUZ ŞARJ

Akıllı telefonlar düşünüldüğünde artık en önemli konulardan biri olan pil ömrü konusunda Samsung’un iyi çalıştığını söylemek mümkün. Nokia’nın Windows Phone modellerinde ilk olarak gördüğümüz kablosuz şarj özelliği, Samsung’un Galaxy S6 modellerinde de karşımıza çıkıyor. İlk kez bu yeni telefonlarına kablosuz şarj desteği ekleyen Samsung, birçok farklı mağazada ve ön siparişte kablosuz şarj standını da ücretsiz olarak veriyor. iPhone 6’da ise telefonu resmi bir şekilde kablosuz şarj etmek mümkün değil. Farklı kaplar ve ek cihazlar ile ancak şarj edebiliyorsunuz.

Mehmetkarahanlı
15-10-2016, 21:36
3. AYNI ANDA BİRDEN FAZLA UYGULAMA KULLANMA

Samsung’un Galaxy Note serisinde öve öve bitiremediği aynı anda iki uygulama kullanma özelliği, yeni Galaxy modellerinde de kullanıcıyla buluşuyor. Galaxy S6 ve S6 Edge’de yan yana iki uygulama açıp kullanmak, hatta birindeki içeriği kopyalayıp diğerine yapıştırmak mümkün. Herhangi bir iOS cihazda bunu yapmak ise imkansız.

4. TELEFONA BAKMADAN KİMİN ARADIĞINI GÖRME

Yalnızca Galaxy S6 Edge’e özel olan bu özellik, telefon ekranı aşağı bakacak şekilde bir yere koyulduğunda ve favori kişilerinizden biri aradığında, ekranı sizin seçtiğiniz bir renkte yakıyor. Böylece telefonu kaldırmadan, kenarlarındaki kavisli ekranda renge göre kimin aradığını görebiliyorsunuz.

Mehmetkarahanlı
15-10-2016, 21:37
5. BİLDİRİMLERİ GÖRMEK İÇİN EKRANIN BİR KISMINI AÇMA

Samsung’un ekranı açmak için telefonu “ovma” işlemi pek mantıklı durmasa da, ekran kapalıyken bile Galaxy S6 Edge’i kullanarak gelen bildirimleri görebiliyorsunuz. Yalnızca kenar ekranı uyandırmak suretiyle, ekranı hiç açmadan, hatta telefonu kaldırmadan bile bildirimlere göz atmak mümkün. iPhone’da hali hazırda bildirim geldiği zaman telefonun ekranı açılsa da, kenar ekrandan bildirimlere bakmak gayet havalı olur diye düşünüyoruz.

6. HER YERDE MOBİL ÖDEME

Apple, iPhone 6 modelleriyle birlikte bir de Apple Pay’i duyurmuştu. NFC teknolojisi kullanarak telefondan ödeme yapmaya olanak sağlayan bu sistem için Apple’ın anlaşmalı olduğu yerlerden alışveriş yapmak gerekiyor. Samsung’un duyurduğu Samsung Pay ise, “çıktığı zaman” çok daha fazla mağazada kullanılabilir olacak. Yeni modellerin desteklediği Samsung Pay, hibrid bir teknoloji kullanarak en yeni NFC pos cihazlarının yanında kartsız ödeme destekleyen eski kredi kartı poslarında da kullanılabilecek. Bu mobil ödeme özelliğinin yıl sonuna doğru çıkması bekleniyor.

7. OTOMATİK ODAKLANMA TAKİBİ

Samsung’un Galaxy S6 ve S6 Edge’deki kamera performansına söyleyecek söz yok. İki telefon da gördüğümüz en güzel fotoğrafları çekme yetisine sahip olmalarının yanında, kamera yazılımlarında da çok ince ayrıntılar yer alıyor. Bir tanesinin detayına inecek olursak, otomatik odaklanma takibi sayesinde, Galaxy S6 kamerasını kullanırken bir nesneye veya kişiye odaklamak için dokunduğunuzda, nesne ya da siz hareket etseniz bile kamera sürekli odağı o nesnede tutuyor. Böylece çok daha kaliteli fotoğraflar çekilmesi sağlanırken, aynı özellik videolarda da karşımıza çıkıyor.

Mehmetkarahanlı
15-10-2016, 21:37
8. HIZLI AÇILAN KAMERA

Biraz hızlı şarj olmaya benzeyecek ama yeni Galaxy’lerin kamerası gerçekten hızlı açılıyor. Kilit ekranı üzerinden herhangi bir iOS cihazda kameraya ulaşmak kesinlikle çok kolay ve hızlı. Ancak Samsung burada da Apple’ı geçiyor ve yeni Galaxy modellerinde 0.7 saniye gibi bir sürede kamerayı açıp fotoğraf çekmeye hazır bir şekilde bekliyor. Bunu yapmak içinse telefonun ekranı kapalıyken ana ekran tuşuna iki kez basmak yeterli oluyor. Ne kadar önemli bir faktör olduğunu bilemiyoruz ancak etkileyici olduğundan eminiz.

9. TELEVİZYON KUMANDASI

Son dönem Android telefonlarda gördüğümüz infrared blaster, kendine yeni Galaxy S6 modellerinde de yer bulmuş. Şimdiye kadar elinizden geçen tüm uzaktan kumandalarda da bulunan bu minik cihaz sayesinde Galaxy S6 telefonlar ile tüm televizyonları kontrol etmek mümkün. iPhone 6’da bunu yapmak istediğinizde ya televizyon ile uyumlu resmi bir uygulama, ya da direkt uyumlu olduğunu iddia eden üçüncü parti bir uygulama indirmeniz gerekiyor.

10. KALP ATIŞ HIZI

Samsung’un ilk olarak geçen seneki Galaxy S5 modelinde tanıttığı kalp atış hızı monitörü, bu senenin amiral gemisi modellerinde de yer alıyor. Galaxy S6 ve S6 Edge’in bu özel kalp atış hızı monitörü sayesinde anlık olarak nabzınızı ölçmeniz mümkün. Oldukça doğru sonuçlar veren Samsung’un monitörü dışında iPhone’da da kameranın flaşını kullanarak kalp atış hızı ölçen çok sayıda üçüncü parti uygulama olduğunu söyleyelim. Ancak bu uygulamalar Samsung’un özel olarak tasarladığı monitörün yanında yavaş ve çoğu zaman yetersiz kalıyor.

Size Galaxy S6 ve S6 Edge’de mümkün olan ancak iPhone’da yapamayacağınız 10 özelliği sıralarken, şu an akıllı telefon pazarındaki en büyük iki modeli farklı bir şekilde “karşılaştırdık” diyebiliriz. Umuyoruz karar almanıza yardımcı olacak bir rehber olmuştur.

10 Nisan’da raflardaki yerini alacak olan telefonlardan Galaxy S6’nın 32 GB’lık modeli 2499 TL, Galaxy S6 Edge’in yine 32 GB’lık modeli de 2999 TL’den tüketiciyle buluşacak. iPhone 6 ise Eylül ayında 2349 TL’den satışa çıkmıştı, ancak yükselen döviz kuru sebebiyle şu an 16 GB modeli 2499 TL’den satışa sunuluyor.

Mehmetkarahanlı
18-10-2016, 14:50
Mobil Kullanım Artıyor, Pazar Büyüyor

Mobile kullanım giderek artarken mobil sektöre yapılan yatırımlarda da artış yaşandığı belirtildi. Güncellenen son rakamlara göre mobil reklam sektörü 37 milyon euro'ya kadar çıkmış durumda.

Firmalar için mobil kullanımının artması farklı bir reklam pazarının da oluşmasını sağladı. Potansiyel müşterilere ulaşmak ve yeni satış kanallarının oluşmasını sağlamak adına mobil sektöre reklam yatırımları giderek artarken, yeni yapılan araştırmalar ile birlikte sektördeki reklam harcamaları ile ilgili detaylar paylaşıldı.

Artış Oldukça Yüksek

2014 yılı içerisinde 22 milyar dolar gibi bir rakamın harcandığı mobil reklam sektöründe 2016 yılında artış oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşti. Yaşanan artış ile birlikte 2016 yılı içerisinde şu ana kadar reklam yatırımları için yapılan harcama 37 milyar dolar olarak açıklandı.

Mobil olarak yapılan reklam yatırımlarından arama sonuçlarına yönelik ve gösterim bazlı olarak iki farklı reklam çeşidinin ilgi gördüğü ifade edilirken reklamlardan elde edilen dönüşlerin oldukça tatmin edici olması reklama yapılan yatırımların daha da artmasını sağlıyor.

2017’de Rakamlar Artacak

Bu açıdan 2016 yılında yakalanan başarının 2017 yılı içerisinde çok daha yüksek oranlara çıkması bekleniyor. Bu nedenle kullanıcıların giderek mobil kullanıma ilgi göstermesi çok daha büyük bir pazarın oluşmasını sağlayacak

Mehmetkarahanlı
05-11-2016, 22:30
Meizu Pro 6S Resmen Sunuldu! İşte Teknik Detaylar

Uzun zamandan beri gündemde büyük bir yer bulan ve 10 çekirdekli olması ile dikkat çeken çeken Meizu Pro 6S resmen marka tarafından tanıtıldı. İşte tanıtım ile birlikte cihazın tüm özellikleri.

Son dönemlerin en iyi mobil markalarından bir tanesi olan Meizu yeni çıkardığı telefon modeli ile tüm dikkatleri üzerine toplamayı başardı. İlk olarak telefonda dikkat çeken detay 10 çekirdekli bir işlemcinin kullanılması olurken telefonda kullanılan üst düzeydeki donanımlar sayesinde performans oldukça üst seviyelere çekilmiş durumda. Konuyla ilgili yapılan tanıtımlar Çin'de gerçekleştirilirken tasarımından donanımlarına kadar her detayı oldukça beğeni topladı.

iPhone Benzerliği Eleştirildi

Telefon özellikle iPhone 7 serisi ile benzetildi. Donanımlarıyla olmasa da tasarımıyla oldukça iPhone 7 modelini andıran Meizu Pro 6S bu bakımdan bir kesim tarafından eleştiri aldı. Gövdesinde tamamen alüminyum bir malzemenin kullanıldığı telefon 10 çekirdekten oluşan Helio X25 işlemciyi kullanıyor. Üstelik 4 GB RAM ve Mali T880 grafik birimi bulunan telefon böylece yüksek performans noktasında da oldukça başarılı.

Telefon ile ilgili yapılan tanıtımlara göre telefonda Full HD çözünürlük sunacak 5.2 inç ekran yer alacak. Kamera konusunda da yine yüksek tercihlerin yapıldığı telefonda 12 MP arka kamera ve 5 MP ön kamera kullanılıyor.

Meizu Pro 6S Kaç Para?

Yapılan tanıtımlarda telefonun etiket fiyatı da belirtilirken telefonun 399 dolar gibi bir fiyata sahip olacağı açıklandı. Telefonun Türkiye'de satışa çıkıp çıkmayacağı ise henüz bilinmiyor.

Mehmetkarahanlı
07-11-2016, 21:12
Adobe'den Yeni Uygulama VoCo

Tasarım, dizgi ve düzenleme alanında sunduğu uygulamalar ile popüler halde bulunan Adobe ses kaydı düzenlemek için yeni bir araç geliştirdi.

Adobe tarafından yapılan son tanıtımda ses kayıtları için PhotoShop olarak görülen yeni bir araç tanıtıldı. VoCo ile artık kişilerin ses kayıtları üzerinden çeşitli değişiklikler yapması ve kişilerin ses kaydı üzerinden farklı konuşmaların hazırlaması oldukça kolay olacak. Yapılan tanıtımlarda yeni ses kaydı aracına Adobe VoCo adı verildiği belirtilirken kısa süre içerisinde bu uygulamanın yüksek kullanım oranlarına ulaşması bekleniyor.

Sesi Analiz Ediyor

Ses kayıtları üzerinden özel bir şekilde analiz işlemlerini gerçekleştiren VoCo kaydın kelimelere dökülmesini sağlıyor. Böylece kişiler istediği kelimeleri karıştırarak farklı konuşmalar hazırlayabiliyor. Ses kaydının alt bölümünde yer alan kelime bölümü üzerinden kişilerin kolay bir şekilde konuşmayı farklı şekillerde hazırlayabilmesi mümkün olduğundan dolayı uygulamanın farklı amaçlar için kullanılabilmesi de mümkün. Bu konuda en çok dikkat çeken detaylardan bir tanesi ise uygulamanın özellikle ses kayıtlarının dökümü konusunda büyük bir kolaylık sunması.

İsteyen kişiler video içeriğindeki sesleri kelime kelime yazmak yerine Adobe tarafından kullanıma sunulan uygulama ile kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek. Bu açıdan önümüzdeki dönemlerde Adobe'nin yeni sisteminin yüksek indirme oranlarına ulaşarak popüler hale gelmesi bekleniyor

Mehmetkarahanlı
18-11-2016, 22:37
Quick Charge 4 Şarjda Yeni Dönem Başlatıyor!

Telefonların kullanım süreleri kullanıcıları tatmin etmezken Quick Charge 4 ile birlikte büyük bir kolaylık sağlanacak. İşte yeni teknoloji ile ilgili detaylar.

Qualcomm tarafından geliştirilen yeni teknoloji için geri sayıma geçildi. 2017 yılında piyasaya sunulması beklenen Quick Charge 4 için bilgiler gelmeye başlarken şarj sürelerinin kısalacağı ve kullanım sürelerinin uzayacağı dikkat çekti.

5 Dakikada Şarj Olacak!

Quick Charge 4 teknolojisine sahip olan telefonların şarj süreleri 5 dakikaya kadar inebilecek. Bu sayede çok kısa sürede şarj edilecek telefonlar şarj sorunu olmadan kullanılabilecek. Üstelik Quick Charge 4 ile 5 dakika şarj edilen bir telefon 5 saat boyunca da sorunsuz kullanım sağlayabilecek.

Qualcomm’dan Güvenli Şarj İmkanı!

Quick Charge 4 için ABD’de önemli bir etkinlik yapılırken, etkinlikte hem Quick Charge 4 hem de Snapdragon serisinin yeni üyesi 835 tanıtıldı. Tanıtım ile birlikte yeni teknolojilerin detayları hakkında bilgi almak mümkün olurken mobil sektörün en büyük problemi olan şarja yönelik Quick Charge 4 gibi bir imkanın sunulması kısa süre içerisinde yeni telefonların büyük bir bölümünde bu teknolojiye yer verilmesini sağlayacak.

Quick Charge 4 için yapılan kıyaslamalarda bir önceki versiyon olan Quick Charge 3 modeline göre yeni ürünün daha iyi olduğu ve yüzde 20 oranında daha hızlı bir sistemin sunulacağı belirtildi. Üstelik verimli enerji kullanımında da yüzde 30’luk oranda bir iyileştirme yapılmış durumda.

Mehmetkarahanlı
28-11-2016, 20:11
Windows 10 işletim sistemine sahip olan yeni Moly X1 akıllı telefonu, sadece 179 Dolara Satışa Sunuluyor.
Moly’nin Windows 10 işletim sistemine sahip olan yeni akıllı telefonu X1, Indiegogo üzerinden 179 Dolar'a satışa sunuluyor. Bu fiyatın önümüzdeki günlerde 190 ila 230 Dolar arası bir fiyata çıkacağı söylenmekte.

Moly’nin yeni X1’ine baktığımızda; Gorilla Glass ile korunan 5.5 inç’lik HD (720p) bir ekrana sahip olduğunu görüyoruz.
Kısaca Temel Özellikleri
İşlemci: 1.2 GHz, dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 410

İşletim sistemi: Windows 10 Mobile

RAM: 2 GB

Dahili Hafıza: 16 GB (artırılabilir)

Kamera: Çift LED’li 13/5 megapiksel, 1080p video kaydı

Ayrıca, 2,600 mAh’lik bir batarya entegre edilen X1; 4G, Wifi, Bluetooth 4.0 desteği ile birlikte geliyor. Şarj ve dosya aktarımlarınızı yapabilmeniz içinde microUSB soketi bulunan X1’de Windows 10 Mobile, sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Mehmetkarahanlı
08-12-2016, 19:31
Mobil İnternet Kullanım Oranlarını Artıyor

Son dönemlerde internet kullanım alışkanlıklarının değiştiği görülürken masaüstü kullanımdan ziyade mobil kullanımlar daha çok ön plana çıkmaya başladı.

Uluslararası alanda yapılan yeni araştırmalar mobil kullanımın ilk defa masaüstü kullanımına geçtiğini ortaya çıkardı. milyarlarca web sayfası üzerinden yapılan araştırmalarda uzun zamandan beri mobil internet kullanımının yükseldiği görülürken son raporlar ile birlikte masaüstünün mobile göre geride kaldığı belirtildi.

Araştırmalar StatCounter’den

StatCounter tarafından yapılan araştırmalar sonrasında masaüstü internet kullanımı yüzde 48 oranlarında kalırken mobil versiyon yüzde 52 oranlarına kadar yükselmeyi başardı. Bu bakımdan uzun zamandan beri yükselişte olan mobil internet kullanımı yine uzun zamandan beri düşüşte olan masaüstü internet kullanımını geçmeyi başardı.

Mobil Zirveyi Bırakmaz

Bundan sonraki süreç içerisinde internet kullanımının daha çok mobile dönmesi beklenirken masaüstü internet kullanımının ilerleyen dönemlerde mobil kullanımı geçmesi beklenmiyor. Bu bakımdan büyük bir kırılma 2016'nın Ekim ayı itibariyle yaşanmış durumda. Web sitelerinin mobil uyumlu olmazsa artık çok daha fazla önemli bir hale geldi. Site sahiplerinin mobil uyumlu bir şekilde sunacağı hizmetlerden çok daha fazla geri dönüş alabilmesi ve daha kolay bir şekilde başarıya ulaşabilmesi mümkünç. Bu açıdan önümüzdeki dönemlerde Google tarafından yapılacak yeni algoritmalarda mobil uyuma daha fazla ağırlık verilmesi bekleniyor. Öyle ki artık mobil uyumdan ziyade sitenin daha kolay bir şekilde yönetilebilmesi, içeriklerin daha okunaklı olabilmesi ve diğer önemli detayların Google tarafından önemsenmesi ve bu doğrultuda yeni algoritmaların geliştirilmesi bekleniyor.

Online Test Yapılabilir

Mobil uyum konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişilerin web sitelerini ilk olarak Google araçları ile kontrol etmesi gerekir. İnternet üzerinden yapılacak testlerde internet sitesinin mobil açıdan durumu kontrol edildikten sonra eksik olan bölümlerin tamamlanmasıyla birlikte mobil uyum kolay bir şekilde yakalanabilir. Bu açıdan mobil uyum konusunda Google ile iyi bir çalışma yapmak ve arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteyen kişilerin mutlaka Google algoritmalarını karşı düzenleme yapması gerekiyor. Bu konuda gerekli tüm kaynaklar da resmi Google blog sitelerinde mevcut.

Mehmetkarahanlı
10-12-2016, 13:56
Telegram İçin Güncelleme Geldi! İşte Yeni Özellikler

Telegram güncellemesi ile birlikte uygulamaya gelişmiş sohbet seçenekleri eklendi ve fotoğraf editörü geliştirildi.

Mobil cihazlar için en popüler mesajlaşma uygulamalardan biri olan Telegram, birkaç yeni özellik ve birçok iyileştirme ekleyen önemli bir güncelleme daha aldı. Güncelleme, uygulamanın hem Android hem de iOS sürümleri için kullanılabilir durumda. Bu bakımdan kullanıcılar işletim sistemi kısıtlaması olmaksızın yeni güncellemeyi kolay bir şekilde alabilecek.

Telegram 3.15 Sunuldu

Telegram 3.15 için en çok dikkat çeken önemli ileti dizisini gelen kutusunun üst kısmına yerleşmesi oldu. Sabitlenmiş sohbet seçenekleri ile birlikte uygulama açıldığında her zaman üstte istenen içerikleri görebilmek mümkün. Böylece sık sık kullandığınız sohbet pencerelerini favorilere alarak siz de en üstte kalmasını sağlayabilirsiniz.

IFTTT Entegrasyonu Geldi

Güncelleştirmede yer alan bir diğer önemli özellik, Twitter veya Instagram gibi en popüler sosyal ağların yanı sıra Gmail gibi verimlilik araçlarıyla çalışacak olan IFTTT (If That This That That) entegrasyonudur. Üstelik bu servislere ek olarak, IFTTT, Spotify veya Pinterest gibi bazı eğlence uygulamaları, Dropbox veya Google Drive gibi bulut hizmetleri ve Nest, LIFX veya Philips Hue da dahil olmak üzere IoT (Internet of Things) cihazlarıyla da uyumludur.

Telegram tarafından yapılan açıklamalarda özellikle IFTTT ile tamamen entegreli bir şekilde çalışabilen ilk uygulamanın Telegram olduğu belirtildi.

Mehmetkarahanlı
11-12-2016, 14:33
Cep telefonu mesajlarına düzenleme!
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun aldığı yeni karara göre artık vatandaşları sürekli rahatsız eden kumar ve yasadışı uygulamaları yönlendiren SMS'ler tarihe karıştıracak.

Ülkemizde internet kullanımı ne durumda? Ülkemizde internet kullanımı ne durumda?
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,...
Yeni uygulama ile birlikte rahatsız edici SMS'lerin önüne geçilecek!
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun almış olduğu karar doğrultusunda, SMS gönderen kişi ya da işletmenin rahatlıkla tespit edilebilecek.

Yeni başlatılacak uygulama ile kullanıcıları rahatsız eden kumar ve yasa dışı uygulamalara yönlendiren SMS'ler engellenecek.

BTK'nin başlatacağı yeni uygulama ile birlikte, alfanümerik başlığa sahip olan SMS'leri başlatan işletmenin bilgisi, SMS'lerin sonunda yer alacak 4 haneli bir kodla belli olacak.

Böylece SMS'i hangi operatörün başlattığı bilinecek ve bu operatörler üzerinden izinsiz SMS gönderen kişi yada şirketler rahatlıkla tespit edilebilecek. Tespit edilen kişi veya şirketlere anında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından cezai işlem uygulanabilecek.

Kumar çeteleri rahatlıkla tespit edilecek
Vatandaşları yasa dışı kumar ve bahis oynatan bu sitelere yönlediren SMS'lerin önüne geçmeyi hedefleyen BTK, bir yandan kişilerden gelen tüm ihbarları değerlendirerek, gerekli işlemlerinde yapılacağını belirtti.

Ayrıca söz konusu uygulama ile uluslararası boyutta faaliyet gösteren kumar çetelerinin gençleri Oyuna getirmek için attığı SMS tuzağına son vererek, SMS'i gönderen kumar çeteleri de rahatlıkla tespit edilebilecek.

Mehmetkarahanlı
16-12-2016, 21:33
Samsung Galaxy S7 Ve S7 Edge'ye Aralık Güncellemesi Geldi
Samsung, Hindistan'daki Galaxy S7 ve S7 Edge akıllı telefonlara yeni bir güncelleme uygulamaya başladı. Güncelleme, 270MB civarında. İşte güncelleme ile ilgili detaylar.

Samsung Galaxy S7 Ve S7 Edge için yeni bir güncelleme paketinin sunulduğu görülürken güncelleme paketi şu anda ilk olarak Hindistan’da görüldü. Samsung tarafından yapılan çeşitli çalışmaları içeren paket güvenlik adına çok önemli iyileştirmeler ile geliyor.

Samsung Galaxy S7 Ve S7 Edge Güncellemesi Detaylanmadı

Gündemde güncellemenin başladığı ile ilgili ekran görüntüleri paylaşılmış olsa da güncelleme ile telefonlara hangi özelliklerin eklendiği tam olarak öğrenilemedi. Bu bakımdan güncellemenin içeriğinin öğrenilmesi adına biraz daha beklenmesi gerekiyor. Fakat bu sürenin kısa sürmesi muhtemel ve çok kısa bir süre içerisinde büyük güncelleme paketi açılarak detaylar öğrenilebilir.

Nougat Çalışmaları Ne Durumda?

Samsung Galaxy S7 Ve S7 Edge için güncelleme devam ederken kullanıcıların aslında gözü Android Nougat güncellemesinde. Bu konuda Samsung işi ağırdan alırken paylaşılan son raporlarda hala işletim sistemi için test sürecini devam ettiği belirtilmişti. Gündemde yer alan bir diğer iddialarda ise Samsung Galaxy S7 Ve S7 Edge için Android Nougat 7.0 sürümünün es geçilip direk 7.1'e atlanacağı belirtiliyor. Bu bakımdan uzun süre beklenmesi gerekse de Samsung Galaxy S7 Ve S7 Edge kullanıcıları Android 7.1 sürümü ile çok güçlü bir cihaza sahip olabilir.

Mehmetkarahanlı
17-12-2016, 15:11
Bir zamanlar özellikle de iş dünyası için sunduğu fiziksel QWERTY klavye içeren akıllı telefon modelleri ile adından söz ettiren Blackberry ne yazık ki son dönemde devamlı olarak gerileme yaşadı. Kendi geliştirdiği Blackberry OS adındaki mobil işletim sistemi ile modeller sunan firmanın satış rakamları her dönem daha da geriledi.

Geçtiğimiz sene firma bu kötü gidişat sonrasında radikal bir karar almış ve Google'ın Android mobil işletim sistemini kullanma kararı almıştı. Firma Android kullanan ilk cihazını da Blackberry Priv adı ile sunarken, bu akıllı telefon üst düzey donanım özellikleri ve kayar kızak mekanizmalı QWERTY klavye içermekteydi.

Bu sene ise Blackberry iki yeni Android modeli daha pazara sundu. Bu yeni cihazlar Blackberry DTEK50 ve DTEK60 adı ile sunulurken, cihazlar özgün tasarım ile gelmedi. Çinli TCL Corp. bünyesinde bulunan Alcatel firmasının sunduğu Idol 4 / 4s tabanlı cihazlar oldular.

Blackberry kısa bir süre önce bazı önemli açıklamalar gerçekleştirdi ve artık akıllı telefon olarak donanım geliştirmeyeceğini açıkladı. Şimdi de firma beklenen bir duyuruyu gerçekleştirdi ve firma TCL Corp. ile partner olduğunu duyurdu. Artık Blackberry akıllı telefonlar TCL Corp. tarafından üretilecek ve yine bu firma tarafından satışa sunulacak.

TCL Corp, ileride sunulacak olan Blackberry modeller için tasarım, üretim, satış ve servis desteği sunacak ve Blackberry de güvenlik yazılımı ve servislerini lisanslayacak,

Mehmetkarahanlı
10-01-2017, 21:04
İşletim sistemlerindeki güvenlik açıkları 2016

Android Güvenlik Açığı Sayısı 523

Debian Linux Güvenlik Açığı Sayısı 319

Ubuntu Linux Güvenlik Açığı Sayısı 278

Leap Güvenlik Açığı Sayısı 259 228

Opensuse Güvenlik Açığı Sayısı 217

Linux Kernel Güvenlik Açığı Sayısı 215

Mac OS X Güvenlik Açığı Sayısı 172

Windows 10 Güvenlik Açığı Sayısı 161

iPhone Os Güvenlik Açığı Sayısı 156

Windows Server 2012 Güvenlik Açığı Sayısı 154

Windows 8.1 Güvenlik Açığı Sayısı 139

Windows Rt 8,1 Güvenlik Açığı Sayısı 134

Windows 7 Güvenlik Açığı Sayısı 133

Windows Server 2008 Güvenlik Açığı Sayısı 126

Enterprise Linux Workstation Güvenlik Açığı Sayısı 126

Enterprise Linux Server Güvenlik Açığı Sayısı 125

Windows Vista Güvenlik Açığı Sayısı 125

Enterprise Linux Desktop Güvenlik Açığı Sayısı 120

Fedora Güvenlik Açığı Sayısı 111

Linux Güvenlik Açığı Sayısı 102

Apple TV Güvenlik Açığı Sayısı 77

Watchos Güvenlik Açığı Sayısı 74

Solaris Güvenlik Açığı Sayısı 63

Enterprise Linux Güvenlik Açığı Sayısı 61

Linux Enterprise Güvenlik Açığı Sayısı 54

Enterprise Linux Hpc Node Güvenlik Açığı Sayısı 53

Enterprise Linux Server Eus Güvenlik Açığı Sayısı 49

Enterprise Linux Hpc Node Eus Güvenlik Açığı Sayısı 49

Suse Linux Enterprise Serve Güvenlik Açığı Sayısı 48

Mehmetkarahanlı
19-01-2017, 18:28
NFC Özelliği Olan Telefonlar (2017)

Mobil ödeme başta olmak üzere NFC etiketleriyle birçok işlevsellik özelliği bulunan telefonların tam listesi
Apple

iPhone SE, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus

Not: Apple’ın iPhone ürünlerinde NFC özelliği sadece Apple Pay’de çalışmaktadır. Bu sebeple NFC etiketleriyle kullanıma uygun değildir.

Alcatel

Idol 3, Idol 3c, Idol 4, Idol 4s, Pop 4s

Asus

ZenFone 2, ZenFone 2 Deluxe, ZenFone 3, ZenFone 3 Deluxe, ZenFone Zoom, ZenFone AR

BlackBerry

Priv, Passport, DTEK50, DTEK60, Classic, Q5, Q10, Z30, Curve 9360

CAT

S50, S60

General Mobile

Discovery Elite, Discovery Elite Lite

Google

Pixel XL, Pixel, Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 5, Nexus 4, Galaxy Nexus

HTC

U Ultra, U Play, 10, 10 Evo, One M9, One M9 Plus, One M9s, One M8, One M7, One M7 Mini, One Mini 2, One M8s, One Max, One A9, One A9s, One S9, One X, One X Plus, One SV, Desire 10 Pro, Desire 10 Lifestyle, Desire Eye, Desire 816, Desire 650, Desire 626, Desire 610, Desire 530, Desire C, 8X, Butterfly, J Butterfly

Huawei

Mate 9, Mate 9 Pro, Mate 9 Porsche Design, Mate 8, Mate S, P9, P9 Lite, P8, P8 Lite, Nova, Nova Plus, Honor 8, Honor 7, Honor 6, Honor 6 Plus, Honor Magic, Honor V8, G9, G9 Lite, G8, Ascend P7, Ascend G7

Lenovo (Motorola)

Moto Z, Moto Z Play, P2, Vibe P1, Vibe P1 Pro, Vibe Z2 Pro, Vibe X3, Vibe X3 Lite, K80, A7010, K6 Note, K5 Note, K4 Note

LG

V20, V10, G5, G5 SE, G5 Speed, G4, G4 Beat, G4 Stylus, G4c, G3, G2, G Flex 2, G Flex, Optimus G, Optimus G Pro, Optimus 4X HD, Optimus L9, Optimus L7 2, Optimus L7, Optimus L5 2, X Cam, X Screen, X Skin, X5, X300, K10, K8, Stylus 2, Stylus 2 Plus, Class, Spirit, AKA, Band Play

Meizu

Pro 6, Pro 6 Plus, Pro 6S, Pro 5, MX6, MX5, MX4

Microsoft

Lumia 950 XL, Lumia 950, Lumia 650, Lumia 640 XL, Lumia 640

Nokia

Lumia 1520, Lumia 1020, Lumia 930, Lumia 925, Lumia 920, Lumia 830, Lumia 820, Lumia 735, Lumia 730, Lumia 720, Lumia 620

OnePlus

OnePlus One, OnePlus 3, One Plus 3T

Samsung

Galaxy S7, Galaxy S7 Edge, Galaxy S7 Active, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge Plus, Galaxy S6 Active, Galaxy S5, Galaxy S5 Neo, Galaxy S4, Galaxy S3, Galaxy Note 5, Galaxy Note 4, Galaxy Note 3, Galaxy Note 3 Neo, Galaxy Note 2, Galaxy Note Edge, Galaxy A9 Pro, Galaxy A9, Galaxy A8, Galaxy A7 (2017), Galaxy A7 (2016), Galaxy A7, Galaxy A5 (2017), Galaxy A5 (2016), Galaxy A5, Galaxy A3 (2017), Galaxy A3 (2016), Galaxy A3, Galaxy Alpha, Galaxy J7 (2016), Galaxy J7, Galaxy J5 (2016), Galaxy J5, Galaxy J3 Pro, Galaxy C9 Pro, Galaxy C7, Galaxy C7 Pro,Galaxy C5, Galaxy C5 Pro, Galaxy On7, Galaxy On5, Galaxy Mega 6.3, Galaxy K Zoom, Galaxy Grand 2, Galaxy Grand Prime, Galaxy Grand Prime Plus, Galaxy Core Advance, Galaxy Fame, Galaxy mini 2,

Sony

Xperia XZ, Xperia X Performance, Xperia X, Xperia X Compact, Xperia XA, Xperia XA Ultra, Xperia Z5 Premium, Xperia Z5, Xperia Z5 Compact, Xperia Z3 Plus, Xperia Z3, Xperia Z3 Compact, Xperia Z2, Xperia Z2 Compact, Xperia Z1, Xperia Z1 Compact, Xperia Z Ultra, Xperia Z, Xperia Z4v, Xperia ZR, Xperia C5, Xperia C5 Ultra, Xperia C4, Xperia M5, Xperia M4 Aqua, Xperia M2 Aqua, Xperia M2, Xperia M, Xperia T3, Xperia T2 Ultra, Xperia E5, Xperia E4g, Xperia SP, Xperia ion, Xperia S, Xperia L, Xperia sola, Xperia A4

Xiaomi

Mi Mix, Mi 5, Mi 5s, Mi 5 Pro, Mi 5s Plus, Mi 5 Prime, Mi Note 2, Mi 3

Vestel

Venüs, 5.5X, Venüs 5.5V

ZTE

Axon 7, Axon 7 Mini, Nubia Z9, Nubia Z9 Max, Nubia Z11, Nubia Z11 Max, Blade V8 Pro

Operatör Telefonları

Turkcell; T40
Vodafone; Smart Pro 7, Smart Style 7, Smart 6, Smart 4 max, Smart 4 power
Türk Telekom; Honor 7, K8

Mehmetkarahanlı
23-01-2017, 12:47
iPhone 8'de Yeni Bir Touch ID ve Yüz Tanıma Sisteminin Test Edildiği Söyleniyor!
KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın yeni telefonunda yer alacağını iddia ettiği dikkat çekici özelliklerin yer aldığı bir araştırma raporu yayınladı.
Tanınmış KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın 2017 yılında piyasaya süreceği iPhone ile ilgili beklentileri özetlediği bir araştırma raporu yayınladı. Ming-Chi Kuo, bu raporda biyometrik kimlik tespiti teknolojisi ve 3D Touch özelliğine sahip esnek bir OLED ekran için daha iyi bir yapısal destek sağlamak adına yeni bir tasarımın gerekliliği gibi konulara değindi.

Araştırma raporunda Kuo, Apple’ın kullanıcılarına daha iyi bir 3D Touch deneyimi sunmak amacıyla mevcut olarak kullandığı FPCB sensörden film sensörüne geçiş yapabileceğini, çünkü film sensörünün daha fazla hassasiyet sağladığını söylüyor. Ayrıca ekran için esnek OLED panel kullanılmasını ve dokunma işleminin yarattığı baskıdan dolayı bu esnek OLED panelin şeklinin bozulmasını önlemek için daha iyi bir yapısal destek sağlamak amacıyla film sensörünün altına metal bir yapısal parça yerleştirilmesini beklediğini ifade ediyor. Bunların yanı sıra Kuo, Apple’ın tam ekran tasarımını tamamlamak ve işlemlerin güvenliğini artırmak için yeni bir Touch ID teknolojisi üzerinde çalıştığını düşünüyor.

iPhone 8, Yüz ve Hareket Tanıma Fonksiyonuna Sahip Olabilir!
Ünlü analist, iPhone 8 olması beklenen yeni iPhone’da parmak izi tanıma sisteminin yerini yüz tanıma sisteminin alacağını, ancak teknik zorlukların üstesinden gelinememesi durumunda hem parmak izi hem de yüz tanıma sisteminin birlikte yer alabileceğini de ekliyor. Kuo, Apple’ın yeni sisteminin, akıllı telefonlardaki biyometrik kimlik tespiti uygulamalarına yaklaşımdaki değişimin öncüsü olacağını da iddia ediyor.

Kuo’nun raporu, 10. yıl iPhone’una ilişkin en son tahminleri de içeriyor. Bunlar; yeni iPhone’un kenardan kenara ekrana ve ana ekran tuşunun bu ekranın içine gömüldüğü radikal bir tasarıma, cam gövdeye ve kablosuz şarj özelliğine sahip olacağı gibi çeşitli tahminler.

Mehmetkarahanlı
24-01-2017, 20:29
Rusya’nın Yakutsk şehrinde buz tutan bir nehre düşen iPhone 7 Plus, aradan geçen 13 saatin ardından dalgıçlar tarafından çalışır şekilde bulundu.
Apple’ın geçtiğimiz yıl Eylül ayında tanıttığı iPhone 7 Plus, suya, hatta buza karşı bile ne kadar dayanıklı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Rusya’nın Yakutsk şehrinde bulunan ve -36 derece ile yüzeyi donmuş olan Lena Nehri üzerinde balık tutan bir kişi, oltasını fırlatmak isterken cebindeki iPhone 7 Plus’ı düşürdü. Olayın gerçekleşmesinin ardından telefonu düşürdüğü yere dalgıç olan bir arkadaşını götüren adam, arkadaşından telefonu çıkarmasını rica etti. Sıcaklığı 4 derece olan suya giren dalgıç, ‘bir cevapsız araman var’ diyerek nehirden telefonla birlikte çıktı.

Telefonun sahibi olan adam ise saatlerce çalışır halde bulunan telefonun şarjının %35’ten yalnızca %19’a düştüğünü söyledi.

Mehmetkarahanlı
29-01-2017, 16:23
Kullandığınız akıllı telefona kaç para verdiniz bilemiyoruz ancak; o telefonun gerçek sahibinin siz olmadığını söylesek?
Telefonlar artık sadece insanları aramak ya da onlara mesaj atmak için kullandığımız cihazlar değiller. Ve artık Snake(yılan) oyununu oynamak, telefonunuz ile yapabileceğiniz en havalı şey değil.

Günümüzdeki telefonlar, zamanın Nokiaları ya da Motorolalarının aksine daha çok bilgisayar gibiler. Hatta gibiler değil, aslında hepsi birer cep bilgisayarı. Ve bu "bilgisayarlar" için yazılımlar her geçen gün giderek önemlerini arttırmakta.

Fakat bu yazılımlar ile birlikte akıllı telefonların kontrolleri de aslında yavaş yavaş elinizden kayıyor. Yani bir başka deyişle şunu diyebiliriz; telefonlarınız sahibi aslında sizler değilsiniz.

Buna en güzel örnek Note 7 üzerinden gösterilebilir. Bataryadan kaynaklı problemler sebebi ile satışı durdurulan ve dünya genelinde geri çağırılan Note 7 cihazlarını pek çok kişi kullanmaya devam ediyordu. Bunun üzerine Samsung, bir güncelleme yayınlayarak telefonların çoğu özelliğini etkisiz hale getirdi. Bu güncelleme ile ne telefonunuza taktığınız SIM kartı aktif oluyordu, ne de cihaz internete bağlanabiliyordu. Elinizde sadece girip menüsünde gezebileceğiniz bir cihaz kalıyordu. Yani bir başka deyişle, para verip aldığınız cihaz, cihazı geliştiren firmanın isteği doğrultusunda kullanım dışı kalabiliyor.

Ve bu durum sadece Note 7 ile sınırlı değil. Samsung'dan HTC'ye, LG'ye hatta iPhonelara ve Lumialara kadar, aklınıza gelebilecek her türlü Android, iOS ya da diğer işletim sistemlerini barındıran telefonları ele alalım. Tüm bu işletim sistemlerini kullanırken, o işletim sistemi dolayındaki yazılım lisansını da kabul etmiş oluyorsunuz. Ancak bilmediğiniz bir şey var; yazılım lisanları pek de masum şeyler değil.

Tabii bunu muhtemelen pek bileniniz yoktur zira hiçbirimiz yazılımlar ile alakalı bilgileri okumuyoruz. Ancak eğer okusak, karşılaşacağımız şey şu olacak; yazılımların sahipleri siz değilsiniz. Telefonu aldığınız zaman yazılımını da satın almıyorsunuz ve sahibi olmuyorsunuz. Sadece onu kullanıyorsunuz. Bu durum da telefonunuzun gerçek sahibinin siz değil, yazılımın sahibi olan firmanın olduğu anlamı taşıyor.

Mehmetkarahanlı
29-01-2017, 16:23
Bu yüzden Samsung, sadece bir güncelleme ile Note 7'lerin tüm fonksiyonlarını sonlandırabiliyor. Çünkü telefonların asıl kontrolleri yazılım sahiplerinin elinde. Tabii bu durum sadece Samsung ile alakalı değil. Bütün firmalar için benzer şey geçerli.

Neyse ki telefonları ve yazılımları yapan firmalar, kötü niyetli firmalar değiller. Amaçları sadece ürünlerini beğenmemizi sağlamak. Özellikleri arttırılan cihazlar, geliştirilen yazılımlar, hep bize daha iyi kullanım deneyimi sunma amaçlı.

Ancak, ya bu firmalar kötü niyetli olsalardı?

Bir telefonun kilidi açılabilir ve farklı bir işletim sistemi yüklenebilir. Fakat telefonun içinde bulunan yazılımı değiştirmek mümkün değil zira yazılımın kontrolü sizin elinizde değil. Telefonlarımıza jailbreak ya da root'lama gibi şeyler yapabiliyoruz. Fakat bunlar da yazılımın kontrolünü ele almamızı sağlamıyor.

Tabii bu durum telefon ve yazılım üreticisi firmaların kapınıza bir polis ile gelip telefonunuzu elinizden alacağı ya da sizin istemediğiniz şekilde yazılımlarını kullanacağı anlamına gelmiyor. Zira bize sundukları şeyi beğendiğimiz takdirde, karşılık olarak bu cihazlara ve yazılımlara iyi paralar ödüyoruz. Yani ortada iki taraflı bir alışveriş mevcut.

Hatta Samsung'dan ve Note 7'den örnek verdik ancak, Samsung'un Note 7'ye yönelik yaptığı güncelleme ile telefonu kullanılmaz hale getirmesi aslında kullanıcı güvenliğine yönelik bir hareketti. Yani şu an için şunu rahatlıkla diyebiliriz; yazılım geliştiricisi firmalar, müşterilerine daha iyi bir cihaz kullanımı sunmayı amaçlamaktalar.

Ancak bu durum, -bir kez daha tekrarlamak gerekirse- telefonların gerçek sahiplerinin bizler olmadığı gerçeğini değiştirmiyor.

Mehmetkarahanlı
06-02-2017, 17:24
2017'nin En Kahraman Kamerası
Nick Woodman'ın Şirketi 116 milyon dolar kaybı gösterdi. Kâr yapmak için ürettiği bu kamera bu yıl için bir umut.

GoPro şirket CEO'su olan Nicholas Woodman son zamanlarda tek bir kamera ile zararını telafi etmeyi planlıyor. En yüksek kalitede ve kahraman olarak tanıttığı kamera beklentilere göre 4K çekimi 30fps yerine 60 fps'te yapabilecek olan GoPro Hero 6, yazılımsal geliştirmeler bakımından ise çok daha iyi olacağını duyurdu.12MP çözünürlüğündeki kamerasında da geliştirmeler beklenen cihaz.

GoPro Hero 6 Neden Gecikti?

GoPro’nun, geçen yıl bazı sorunlar nedeniyle ürünü geciktirebileceğine ya da iptal edebileceğine dair bazı haberler yayılmıştı. Fakat şirketin yeni kamerasının özelliklerine dair şu an için varsayımdan öteye geçebilen kesin bir bilgi yok.

CEO Nick Woodman, geçtiğimiz ay düzenlenen CES 2017 fuarında şirketin geleceğine ve küresel bir GoPro kamera vizyonuna dair bazı detayları basın mensuplarıyla paylaşmıştı.

GoPro Hero 6 süper takım olarak yayımladığı kamera şimdiye kadar 60 metre derinliğe kadar görüntü çekerken, kazalar da yüksek bir korumayla sabit tutma, takımlarıyla beraber piyasaya sürmeyi hedefliyorlar.

Mehmetkarahanlı
11-02-2017, 19:21
Akıllı telefonunuzda bazı değişiklikler mi seziyorsunuz? Eğer internet hızınız düşmüşse, telefonunuzda istemediğiniz sayfalar açılıyorsa veya bataryanız normalden fazla ısınıyorsa bu 6 maddeye göz atmanızda fayda var.
Artın ev kapılarımızın değil; bilgisayarlarımızın, akıllı telefonlarımızın güvenliğe ihtiyaç duyduğu bir devirde yaşıyoruz. Gün içerisinde milyarlarca insanın telefon konuşması yaptığı, bu sayıdan daha fazlasının da internet kullandığı zamandayız. Bu sayılar gün geçtikçe artıyor, bilgilerimizi çalmak isteyen veya virüslerden para kazanan saldırganlar da. İster hükümetlere ister web saldırganlarına karşı olsun, kişisel mahremiyet herkesin sahip olması gereken birşey. iCloud skandalının bir benzerini yaşamayacağınız ne malum? Gizliliğinizin ihlal edildiğinin veya telefonunuzda zararlı yazılımların olduğunun bazı belirtileri mevcut. Siz de telefonunuzda virüs olduğu veya izlendiğiniz hissine kapıldıysanız, aşağıdaki 6 maddeye bir göz gezdirin derim.

1-Batarya Problemleri

Bataryanız sürekli ısınıyorsa, bu dikkat edilmesi gereken bir konu. Eğer telefonunuzu yüksek performanslı çalıştırıyor, video ve uygulamaları sık kullanıyorsanız bataryanız fazla ısınıyor olabilir. Ancak böyle olmadığı halde çok ısınıyorsa, sizi izleyen bir uygulama olabilir. Bataryanın ısınmasının birçok nedeni var. Eğer yakın zamanda güneşlenmiyor, video izlemiyor ve uygulama kullanmıyosanız bir antivirüs programı edinin derim.

2-Yüksek Veri Kullanımı

Telefonunuz faturalı ise faturalara göz gezdirin. Çünkü casus yazılımlar internetinizi sömürüyor olabilir. Birçok uygulamanın internetinizi sömürdüğü de doğru, fakat bunları sınırlamanın yolları var. Tüm bu önlemleri aldıktan sonra telefonunuzun veri trafiği bölümünden kullandığınız veri miktarına bir göz atın. Eğer alışılmışın dışanda ise şüphelenmeye başlamalısınız.

3-İstenmeyen Reklamlar ve Uygulamalar

Bu tahta atın hangi ilimizde olduğunu biliyor musunuz? Evet, Çanakkale. Truva antik kenti de Çanakkale ilimizde. Bu önemli bilgiyi verdikten sonra gelelim truva atlarına. İstenmeyen reklam ve uygulamalar, genelde bilgisayar ve telefonunuza truva atı formatında bir zararlı yazılım şeklinde bulaşır. Arka planda çalışırlar, ruhunuz dahi duymaz. İstemediğiniz içerikler geliyorsa, kendisinden kurtulmaya çalıştığınızda zorluk çıkarıyorsa bunun bir truva atı olduğunu anlayabilirsiniz. Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeniz bile çare olmayabilir, hemen bir antivirüs program edinin.

4-Performans Sorunları

Performans sorunları, yalnızca aletinizin eski olmasıyla alakalı değildir. Zararlı yazılımlar, yeni bir aleti eskilerden bile büyük performans sorunlarına itebilir. HummingBad isimli truva atının 10 milyon kurbanı olduğunu hatırlayın lütfen. Siber suçlular bu tarz yazılımlardan aylık yaklaşık 300.000 dolar kazanabiliyorlar. İnternetiniz yavaşladıysa, cihazınız eskisi kadar hızlı değilse ve sürekli istemediğiniz reklamlar çıkıyorsa telefonunuza bir tarama yapın derim.

5-Tuhaf Yazılar

Karşılaştığınız bu yazılar spam veya zararlı bir programın belirtisi olabilir, görmezden gelmeyin! Şüphe uyandıran SMS’ler, sayı dizileri, karakterler gördüğünüzde mutlaka kullandığınız güvenlik programıya bir tarama yaptırın. Ayrıca herhangi bir arkadaşınız size tuhaf mesaj veya mail attıysa yine güvenlik programınıza başvurmakta fayda var. Böyle durumlarda sosyal medya profillerinizi hemen kontrol edin. Sizin göndermediğiniz mesajlar, arkadaşlarınıza gitmiş olabilir.

6-Görüntüsü Değişen Siteler

Bu, hepimizin aşina olduğu bir kalpazanlık yöntemi. Yine de yanlışlıkla tıklayabiliriz ve sonuç olarak büyük bedeller ödeyebiliriz. Telefonunuzda zararlı bir yazılım varsa, bu da sayfalarınızın sıklıkla değişmesine neden olabilir. Bu tarz yazılımlar bir proxy gibi davranır ve sizi başka sayfalara yönlendirirler. Eğer böyle bir şey olduğunu fark ederseniz; ilkin tarayıcınızı, sonra da tüm telefonunuzu anında virüs taramasından geçirin.

Mehmetkarahanlı
12-02-2017, 23:46
Sürekli olarak kullandığımız cep telefonu,tablet gibi cihazların maalesef şarjları hemen bitiyor. PowerBank üzerindeki çıkışlar sayesinde mobil cihazınızı (cep telefonu, tablet vb.) elektrik prizine ihtiyaç olmadan şarj edebilirsiniz. Şimdi bunları inceleyelim.

1- Xiaomi 10400 mAh

Suya ve darbelere dayanıklı dış yüzey günlük kullanım için tasarlanmış.Kullanıcılar tarafından en çok tavsiye edilen PowerBanklar’dan biri.

Özellikler

Pil Gücü: 10400 mAh
Çıkış Hızı: 2.1A (hızlı şarj eder)
USB Çıkışı: 1 adet
LED pil göstergesi: Var
Ağırlık: 250gr
Şarj Ettiği Cihazlar: USB’den şarj olabilen tüm cihazlar
4.5 kez tam olarak iPhone 5S şarj edebilir
2.5 kez Mİ3 tam olarak şarj edebilir
1.5 kez İpad mini tam olarak şarj edebilir.

2-Asus ZenPower ABTU005 10050 mAh

Kredi kartı boyutundadır. ASUS ZenPower tek USB çıkışlı. 10050 mAh bataryası ile ortalama bir telefonu 4-5 kez full şarj edebilir

Özellikleri

Pil Gücü: 10050 mAh
Çıkış Hızı: 2.4A
USB Çıkışı: 1 adet
Ağırlık: 215gr
iPhone 6 Plus / 7 Plus 3 kez şarj eder
iPhone 6 – 6s 5 kez şarj eder
Galaxy s6 / s7 / Note3, 4 ve 5 3 kez şarj eder
3-Sony CP-V10A 10000mAh

CP-V10A’da Sony üretimi şarj edilebilir güçlü bir pil bulunuyor.Lityum iyon polimerden üretilen bu dahili pil, 10.000 mAh şarj kapasitesinde.

Özellikleri

Pil Gücü: 10000mAh
Çıkış Hızı: 1.5A
USB Çıkışı: 1 Adet
Ağırlık: 242gr
Şarj Ettiği Cihazlar: USB’den şarj olabilen tüm cep cihazlar
iPhone 6 Plus / 7 Plus bataryasını 3 kez şarj eder
Galaxy s7 edge / Note 6 bataryasını 2 kez şarj eder
Sony Xperia Z1 / Z2 / Z3 / Z4 / Z5 2-3 kez şarj eder
4- ttec PowerUp Jumbo 13.000mAh

13000 mAh (miliamper/saat) oldukça yüksek bir kapasiteye sahip. Bu sayede cihazınızı birçok kez şarj edebilir ve günlerce priz ve şarj kablosundan uzak durabilirsiniz.

Özellikleri

Pil Gücü: 13.000mAh
Çıkış Hızı: 3.1A (hızlı şarj eder)
USB Çıkışı: 2 adet (2 cihazı aynı anda şarj eder)
Ağırlık: 296gr
iPhone 6 Plus / 7 Plus bataryasını 4 kez şarj eder
Galaxy s6 / s7 / Note3, 4 ve 5 4 kez şarj eder
Sony Xperia Z1 / Z2 / Z3 / Z4 / Z5 bataryasını 3-4 kez şarj eder
5- Philips DLP7800

Boyutu, iPhone cep telefonundan daha küçük, cepte ve çantada kolayca taşınabilir.2 adet USB çıkışı bulunan Philips DLP7800 PowerBank, 7800mAh bataryası (pil gücü) ile ortalama kapasitede bir taşınabilir şarj cihaz
Özellikleri

Pil Gücü: 7800mAh
Çıkış Hızı: 1A ve 2.1A
USB Çıkışı: 2 adet (2 cihazı aynı anda şarj eder)
iPhone 6 Plus / 7 Plus bataryasını 2 kez şarj eder
iPhone 6 – 6s bataryasını 4 kez şarj eder
Galaxy s7 edge / Note 6 bataryasını 1-2 kez şarj eder

Mehmetkarahanlı
13-02-2017, 17:18
Türkiye’de 3 farklı model ile piyasaya giren Alcatel’in yeni telefonu Idol 5S’in teknik özellik detayları ortaya çıktı
Türkiye’de Idol 4, Pop 4S ve Shine Lite modelleriyle piyasaya giriş yapan Alcatel’in 2017 yılında sunacağı yeni telefonu Idol 5S’e ait detaylar Geekbench’te ortaya çıktı. Orta seviyede konumlandırılacağı anlaşılan modelin fiyat/performans açısından da iyi bir noktada olması beklenirken benchmark testine göre aldığı skor ve özellikleri ise şöyle olacak;

Alcatel Idol 5S Özellikleri
Çıkan detaylara göre MediaTek’in Helio P20 olarak bilinen MT6757 işlemcisini barındıracak olan cihazda MT6757CH kod adına sahip işlemci olması Helio P20’nin özel bir versiyonu olabileceğini akıllara getiriyor. 1.7GHz hızında ve 8 çekirdekli bir işlemciye sahip olacak telefonda 3GB kapasiteli de bir bellek bulunacak.

824 puan tek çekirdek, 3421 olarak da çoklu çekirdek performansı sergileyen Alcatel Idol 5S, Android 7.0 Nougat arayüzüyle gelecek.

5.7 inç 2K ya da FHD AMOLED ekran, 32GB/64GB depolama seçenekleri, MicroSD kart desteği ve 16MP/8MP kamera gibi detaylar ile gelmesi beklenen telefon büyük ihtimalle Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılacak.