Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : İstanbul ve Ankara'da toplu taşıma ücretlerine zam yapıldı


collo1
13-08-2011, 12:03
İstanbul'da 15 Ağustos'tan itibaren uygulanacak yeni tarifeyle, tam kontör 1,75 TL, öğrenci 1 TL, tek geçişlik bilet ise 3 TL olarak belirlendi.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nden (UKOME) yapılan yazılı açıklamada, personel giderleri, akaryakıt fiyatları, enflasyon oranlarına bağlı olarak malzeme ve yedek parça girdi maliyetindeki artışlar göz önüne alınarak, toplu taşıma ücret tarifelerinde yeniden düzenlenme yapılması gerektiği belirtildi.
Metrobüsün ücretlendirilmesi konusunda mevcut aktarma almaz-verir uygulamasının ve aktarmada uygulanan bilet türleriyle yapılan yolculuklarda 2 saatlik aktarma süresinin devam edeceği ifade edilen açıklamada, bilet entegrasyonuna tabi olan taşıma sistemlerinde TCDD hariç kağıt bilet, jeton uygulamalarına 29 Ekim'e kadar son verileceği kaydedildi.

Açıklamada, 15 Ağustos Pazartesi günü uygulanacak yeni tarifeyle tam kontörün 1,75 TL, öğrencinin 1 TL, tek geçişlik bilet fiyatının ise 3 TL olarak belirlendiği kaydedilerek, kademeli bilet sisteminin uygulandığı metrobüste de yolcuların üç durağa kadar tam 1,45 TL, öğrencilerin 0,85 TL, üç durak sonrası için ise tam 2,10 TL, öğrencilerin 1 TL ödeyeceği bildirildi.

İŞTE YENİ FİYAT TARİFESİ

Açıklamaya göre, yeni tarife şöyle:

AKBİL-ELEKTRONİK KART
Tam 1,75 TL
Öğrenci-İndirimli 1,00 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı) 1,20 TL

MAVİ KART (AYLIK)
Tam 140,00 TL
İndirimli-Öğrenci 70,00 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı) 80,00 TL

METROBÜS
İlk 3 durak için tam 1,45 TL
Öğrenci 0,85 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı) 1,00 TL
Üç durak sonrası için tam 2,10 TL
Öğrenci 1,00 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı) 1,20 TL
Tek Geçişlik Bilet 3,00 TL
İki Geçişlik Bilet 5,00 TL
Beş Geçişlik Bilet 12,00 TL
On Geçişlik Bilet 23,00 TL

İDO, ŞEHİR HATLARI, ÖZEL DENİZ MOTORLARI VE RAYLI SİSTEMLER
Kurumsal Bilet 2,00 TL

ADALAR ŞEHİR HATLARI VE ÖZEL DENİZ MOTORLARI
Tam 3,00 TL
Öğrenci 2,00 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı) 2,35 TL
Jeton 4,00 TL

ÖZEL DENİZ MOTORLARI
Jeton (KARTAL-ADALAR) 3,50 TL

İDO BOSTANCI-KABATAŞ, BOSTANCI-BAKIRKÖY
Tam 4,75 TL
Öğrenci 3,15 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı) 3,45 TL
Jeton 7,00 TL

KABATAŞ-ADALAR
Tam 6,50 TL
Öğrenci 4,75 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı) 5,30 TL
Jeton 8,00 TL

BOSTANCI-ADALAR
Tam 3,90 TL
Öğrenci 3,30 TL
Diğer (Öğretmen/Yaşlı) 3,60 TL
Jeton 5,00 TL

SİRKECİ-HAREM ARABA VAPURU
Motosiklet 3,50 TL
Otomobil, Jip 6,50 TL

OKUL SERVİSLERİNE DE ZAM

UKOME'den yapılan yazılı açıklamada, okul servis araçlarına 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında zam yapılmadığı hatırlatılarak, yeni düzenlemeyle ilgili şu ifadelere yer verildi:

''25 kilometrenin üzerindeki her bir kilometre için 2,80 TL eklenecek. Köprü geçiş ücreti fiyatlara ilave edilecek. Etüt için yapılan taşımalarda servis ücretinin en fazla yüzde 30'u alınabilecek. Kardeş indirimi, gerekli belgeler ibraz edilmesi ve aynı okula gitmeleri halinde birinci çocuk tam, ikinci çocuk yüzde 10, üçüncü çocuktan itibaren yüzde 20 indirim olarak uygulanacak. Öğretim yılı boyunca resmi ve idari tatiller ücrete tabi olacak.
Yarıyıl tatili ücreti alınmayacak. Öğrenci taşımacılığı yapan her araç, okul aile birliği tarafından onaylanmış ve servis aracı kiralama komisyonunca yazılı olarak bildirilen maddi durumu yeterli olmayan ihtiyaç sahibi bir öğrenciyi ücretsiz taşıyacak. Taşıma ücreti her ayın 1'i ile 10'u arası ödenebilir. Yıllık peşin ödemelerde tarife üzerinden en az yüzde 5 indirim uygulanacak.''

ANKARA'DA 1 EYLÜL'DE BAŞLAYACAK
Ankara Büyükşehir Belediyesi Haber Merkezi'nden yapılan açıklamada, Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) bugün yapılan genel kurul toplantısında, başkent ulaşımına ilişkin çeşitli konuların görüşülerek karara bağlandığı belirtildi.

Toplu taşıma ücretlerine de yeni düzenlemenin getirildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Genel Kurul toplantısında alınan karar gereğince 1 Eylül 2011 tarihinde uygulanmaya başlayacak yeni tarifeye göre EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray'da 1.65 lira olan tek binişli kartların 1.75 lira, 1.25 lira olan tek binişli indirimli öğrenci kartlarının ise 1.30 lira olması kararlaştırıldı. Yeni tarifede, Esenboğa Havaalanı-Ankara arası üç binişlik tam yolcu ücreti 4.95 liradan 5.25 liraya çıkarılırken, özel halk otobüslerinde tam bilet 2.10, öğrencilere indirimli bilet 1.30, minibüslerde kısa mesafe 2.10, uzun mesafe ise 2.40 lira olarak karara bağlandı.

UKOME tarafından yapılan yeni düzenlemede ayrıca, 5-10-20 binişlik tam yolcu biletlerinde uygulanan transfer süresi yine eskisi gibi 75 dakika olarak kaldı ve 55 kuruşluk transfer ücretinin 58 kuruşa çıkarılması benimsendi. İndirimli bilet kullanan öğrencilerden ise 75 dakikalık sürede transfer ücreti eskiden olduğu gibi yine alınmayacak.''

dijitalci
14-08-2011, 01:10
İşte budur.!!!! :toplu:

Bizede zaten bu yakışır....:zzz:

zombi16
14-08-2011, 10:08
ağlamak sızlanmak yok.kim neyi hak ediyorsa onu bulur..........

collo1
20-08-2011, 11:52
Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) üyesi bir grup, İstanbul'da toplu ulaşıma yapılan zammın iptali için idare mahkemesinde dava açtı

Yenibosna’daki İstanbul Bölge İdare Mahkemeleri önünde toplanan grup üyeleri, üzerlerinde "Nitelikli, ücretsiz toplu taşıma" yazılı yelekler giydi. Burada grup adına açıklama yapan TÜKODER Başkanı Şükran Eroğlu, bir önceki zammın üzerinden bir yıl geçmeden toplu taşıma ücretlerinin artırıldığını söyledi.

Eroğlu, geçen yıl yapılan zamma karşı İstanbul 8. İdare Mahkemesinde dava açtıklarını hatırlatarak, "Dava devam ederken İstanbul Büyükşehir Belediyesi davanın sonucunu beklemeden ikinci zam dalgasını açıkladı. Belediyenin zam yapma hızına değil bizler, yargı da yetişemiyor" diye konuştu.

Belediyenin zammın gerekçesini akaryakıt fiyatlarındaki artışa dayandırdığını aktaran Eroğlu, şunları kaydetti: "Yıllardır toplu taşımacılığın kamu hizmeti olduğunu, dolayasıyla kar gütme amacı taşımaması gerektiğini, görevleri kamuya hizmet etmek olan belediyelerin de özellikle toplu taşımacılığı rant alanına dönüştürmelerinin hizmetin amacıyla bağdaşmadığını, bu hizmette zarar ediliyorsa bunun başka kaynaklardan desteklenmesinin doğru olduğunu söylememize ve ulaşıma yapılan zamlara karşı davalar açmamıza karşın belediye bildiğinden şaşmayıp tüketicileri mağdur etmeye devam etmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ulaşım Koordinasyon Merkezinin (UKOME) yargı kararını beklemeden yargıyı devre dışı bırakarak verilecek yargı kararının uygulanmasını önceden engellemeye ve kararı konusuz kılmaya yönelik bu tutumunu kınıyoruz."

Eroğlu, vatandaşları da zamlara karşı sessiz kalmamaya ve protesto edenlerin yanında yer almaya çağırdı. Eroğlu, daha sonra hazırlanan dava dilekçesini İstanbul 7. İdare Mahkemesine sundu.