Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : 'Bor'la ilgili gerçekler!


collo1
15-06-2011, 21:12
İnternette ve bazı çevrelerde bor madeniyle ilgili spekülasyonlar olduğunu biliyoruz. Peki gerçekten trilyon dolarlık servetimiz varda biz mi hiç bir şey yapmıyoruz?. İşte cevabı;

http://www.hizliupload.com/img/66158561947141353598.jpg

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz, geçen yıl 629 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini, bu yıl 820-850 milyon dolar arasında ihracat hedeflediklerini bildirdi.

Yılmaz, Savunma Sanayii Müsteşarlığında düzenlenen ''Savunma Sanayinde Borun Kullanımı Çalıştayı''nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bor madeninin üretimi, ticareti ve teknolojisinde ne durumda olduğuna ilişkin bilgiler verdi.

Türkiye'nin dünya bor rezervinin yüzde 72'sine sahip olduğunu anlatan Yılmaz, boru ham madde olarak değil, kimyasal olarak üretip sattıklarını söyledi. Bor kimyasallarının cam, seramik ve deterjan sektörlerinde ağırlıklı olarak kullanıldığını ifade eden Yılmaz, kullanım alanının her geçen yıl daha da genişlediğini belirtti.

Borun tüm sektörlerde katkı maddesi olarak kullanıldığını ifade eden Yılmaz, ''Bire bir bordan yapılan dünyada hiç bir şey yok, bor her şeyde figüran, hiç bir şeyde baş rolde değil. Örneğin cam sanayinde yüzde 18, ilaç sanayinde milyonda 1 gibi oranlarda kullanılıyor '' dedi.

İnternette ve bazı çevrelerce bor madeniyle ilgili çeşitli spekülasyonlar yapıldığını anlatan Yılmaz, ''(trilyon dolarlık servetimiz var ama hiç bir şey yapılmıyor) gibi söylentiler çıkarılıyor. Bunlar hem kurumumuza hem ülkemize büyük zararlar veriyor'' diye konuştu.

Tüm dünyada bin yıl yetecek bor rezervinin bulunduğunu, bunun 700 yıllık kısmını tek başına Türkiye'nin karşılayabileceğini anlatan Yılmaz, şöyle konuştu:

''Biz yoksak bile dünyada 300 yıl yetecek kadar rezerv var. Dolayısıyla (bor satmayalım dünyayı kendimize mahkum edelim) gibi söylemlerin de bir anlamı olmadığını bilmemiz lazım. Böyle bir durumda bor üreten diğer ülkeler size teşekkür ederler.''

Eti Maden İşletmelerinin geçen yılki karının 300 milyon dolar olduğunu anlatan Yılmaz, bu yıl sonunda karlarını 400 milyon dolar olarak belirlediklerini kaydetti.

Bor kimyasallarında mümkün olan en büyük miktarı ve en kaliteliyi üretmek gibi bir hedeflerinin bulunduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti:
''Son 4-5 yılda dünyada pazar payımız ciddi artış gösterdi ve yüzde 40 seviyesine çıktı. 2000'li yılların başında toplam 435 bin ton bor kimyasalları üretirken şimdi 2 milyon tonun üzerinde üretim yapmaya başladık. Şu anda stoksuz çalışıyoruz. 2023 yılına kadar da bor üretimini 2 milyon tondan 5,5 milyon tona çıkarmayı hedefliyoruz. Bunlarla ilgili ihale süreçlerini ve çalışmaları başlattık.

Geçen yıl 629 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu yıl 820-850 milyon dolar arasında ihracat hedefliyoruz. bu satıştan da 400 milyon dolar kar bekliyoruz. Hazineye ödeyeceğimiz temettü miktarı ise 2011 yılı itibariyle 234 milyon dolar.''

Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Endüstriyel İlişkiler Koordinatörü Münib Karakılıç da BOREN'in, bor ürünlerinin geniş bir şekilde üretilmesini, kullanılmasını ve geliştirilmesini sağlamak, bu konuda bilimsel araştırmalar yapmak amacıyla 2003 yılında kurulduğunu anlattı.
Karakılıç, BOREN olarak 2004 yılından bu yana 140 projeye destek sağladıklarını söyledi.

Borun kullanım alanlarına ilişkin bilgiler veren Karakılıç, bu çalıştayın Türkiye'de bor farkındalığının oluşturulmasına ve savunma sanayi alanında yeni bir kapı açılmasına katkı sağlayacağı için önemsediğini ifade etti.