Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : İşte bankaların müşterilerin den kestiği paralar


collo1
08-05-2011, 21:35
Faiz gelirleri azalan bankalar, müşterilerine verdikleri her hizmeti ayrı ücretlendirmeye başladı

Artık para bozduran ve gişeden dekont isteyen müşteriden bile para alınıyor. Bankaların havale, EFT ve komisyon başta olmak üzere vatandaşa sundukları hizmetlerin karşılığında talep ettikleri birbirinden ilginç ücretler "Deli Dumrul" vergilerine dönüştü.

SADECE GEÇEN YIL 10.7 MİLYAR TL GELİR

Bankalar şubeye giren müşteriye de girmeyen müşteriye de çeşitli isimler altında ilginç faturalar çıkarıyor. Şubeden yapılan işlemlerde dekont istemek bile ayrı para.

Ücret ve komisyonların bir kısmı bankadaki hesaptan kesildiği için çoğu vatandaş ödediği paradan dahi haberdar olamıyor. Bankalar ücret ve komisyonlar sayesinde geçen yıl 10,7 milyar lira gelir elde etti.

BDDK 'TEST'İ YAYINLADI
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Türkiye'deki tüm bankalardan bankacılık ürün ve hizmet ücretlerini toplayıp yayınlamaya başladı. Halen test amaçlı yayınlanan veriler 30 Haziran'a kadar BDDK'nın internet sitesinde test amaçlı yer alacak.

BDDK bankalardan gelen verileri benzer bir formata oturtarak vatandaşı bilgilendirmeye çalışıyor. Ancak, siteyi inceleyerek en ucuz hizmeti sunan bankayı bulmak son derece zor. Çünkü bankaların hizmet tanımlaması bile birbirinden farklı isimlerle ifade ediliyor. Bankaların vatandaştan aldığı ücret ve komisyonlardan bazıları şöyle:

PARA TÜMLETME 10 TL

* TL para bozdurma ya da tümletme 10 TL, mektup yazdırma 15 TL,


* Gişeden fatura ödeme 1 ila 8 TL, kredi kartı ücreti 0 ila 150 TL, gecikme bildirimi 2 TL.

* Otomatik kredi kartı ödeme 30 kuruş ila 1 TL, hesap işletim ücreti 4 ila 15 TL

* Kredide vade değişikliği işletim ücreti 500 TL, ihtiyaç kredisi esnek ödeme sistemine geçme 25 TL, Hesap bakımı 1.5 TL

* Ödemesiz dönem opsiyon koruyucu 50 TL, istihbarat ücreti 10 TL,

* Vadesiz hesap açma 5,5 TL, hesap bakım ücreti 1.5 TL, sıfır bakiyeli hesap açma 10 TL, şube ekranından ekstre yazdırma 1.5 TL.

MASRAFLARI AÇIKLAMAK ZORUNLU
BDDK, 6 Ocak 2011 tarihinde yayınladığı genelgeyle bankaların gelen ücret ve komisyon tarifelerini sitesinden yayınlama kararı aldı. BDDK'nın yayınladığı liste içerisinde; para aktarma, bireysel krediler, kredi kartları ve banka kartları, mevduat hesapları, ATM kullanımı, kiralık kasa ücretleri, menkul kıymet işlemleri, çekler ve senetler ile diğer işlemler karşılığı tahsil ettikleri masraf, ücret, komisyon gibi her türlü faiz dışı unsur ve yasal kesintinin yanı sıra bazı bankacılık ürünleri için uygulanan özel faiz oranları bilgileri yer alıyor.

serdar17
09-05-2011, 10:08
eski tefeciler şimdinin bankacısı olunca birde kanun maddelerinde açık kapılar kalınca bedavadan sıcak parayı kim almaz...tüm cebinizdeki akrepleri yok etmek için streteji geliştirmek , karşı kas oluşturmak gerekir. bankadaki vadeli paralarınızı, bekleyen vadesiz paralarınızı çekin altın, gümüş gibi aklıma gelmeyen daha başka yatırım alanlarında değerlendirin, kıredi kartsız ,nakit olarak hayatını götürebilecekler kartlarını iade ederlerse ve bunları toplu olarak yapabiliyorsanız bakın bankalar kuzumu oluyor kurtmu.... Türkiyede en çok kazandıran sektorü araştırın finans sektörü olduğunu göreceksiniz.yani üretmeden ,yatırım, istihdam sağlamadan başkalarının birikimleri veya yatırımlarına kıredi karşılayarak halkın iliğini kemiğini kurutan sektör , halkı fakirleştiren sektör ... icra dairelerindeki dosyaları görme şansına sahip olanlar demek istediğimi anlıyordur.....çok lafa gerek yok görünen köy kulavuz istemez , aklın yolu birdir....Akıllı olun zarar görmeyin....