Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : rekabet kurulun ndan elektirik icin sok karar


collo1
16-12-2010, 16:10
Rekabet Kurulu'ndan elektrik özelleştirmeleri ile ilgili Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığındaki MMEKA ve AKSA için şok bir karar geldi. Kurul, MMEKA ile AKSA'yı tek bir teşebbüs olarak saydı ve iki şirketten birinin Boğaziçi, Gediz ve Trakya Elektirik Dağıtım ihalelerinin tekinden vazgeçmesini istedi. Kurul kararına göre ya AKSA Trakya'dan ya da MMEKA Gediz veya Boğaziçi'nden vazgeçecek.


AYRI GİRDİLER REKABET KURULU 'TEK' KABUL ETTİ
Rekabet Kurulu, teklif sahiplerinden MMEKA’nın hissedarlarından Mehmet Kazancı, Esin Kazancı, Begüm Kazancı ve Mustafa Kurnaz’ın, Kazancı Holding A.Ş. ve dolayısıyla Aksa Elektrik ile aynı ekonomik bütünlük içinde olduğu ve 4054 sayılı Kanun kapsamında tek bir teşebbüs olarak kabul edilmesi gerektiği sonucuna ulaştı.
Oysa iki kardeş arasındaki anlaşmazlık nedeniyle ihalelere ayrı girdikleri belirtilmişti.

İKİSİNDEN BİRİSİ VAZGEÇECEK
Kurul, Mehmet Emin Kara Mehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığı olan MMEKA'nın kazandığı Boğaziçi ve Gediz Elektirik Dağıtım ile AKSA'nın kazandığı Trakya Elektirik Dağıtım özelleştirmelerine ilişkin olarak iki şirkete, “Boğaziçi, Gediz ve Trakya’dan sadece ikisini tercih edin” kararı çıktı.
Kurul kararına göre ya AKSA Trakya'dan vazgeçecek, ya da MMEKA Gediz veya Boğaziçi'nden vazgeçecek.

HAKİM DURUM YARATIR!
Kurul, İş-Kaya-MMEKA ve/veya Aksa Elektrik tarafından Boğaziçi, Gediz ve Trakya’nın üçünün birden devralınması halinde, Kazancı Holding bakımından hâkim durum yaratılması suretiyle ilgili pazarlarda rekabetin önemli ölçüde azaltılması sonucunun doğacağı ve söz konusu işlemlere izin verilemeyeceğini belirtti. Ancak “Söz konusu teşebbüslerin Boğaziçi, Gediz ve Trakya’dan sadece ikisini devralmaları durumunda 4054 sayılı Kanun bakımından bir sakınca oluşmayacağı kararına vardı.”

DİCLE’DE SORUN YOK
Kurul, Dicle’nin, İş-Kaya-MMEKA-Rosse tarafından devralınması işleminde ise bir sakınca olmadığına karar verdi.

ETİ GÜMÜŞ’e 4’ÜNÜ ALAMAZSIN 3’ÜNÜ AL
Rekabet Kurulu bugünkü toplantısında, Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle’nin en yüksek ikinci teklif sahibi olan Eti Gümüş tarafından devralınması ihtimalini de değerlendirdi.

Kurul, Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle’nin dördünün birden Eti Gümüş tarafından devralınması işleminin hâkim durum yaratacağı ve ilgili ilgili pazarlarda rekabeti azaltacağı sonucuna vararak devir işlemine izin vermeyeceğini belirtti. Ancak şirketin bu dört özelleştirmeden birini bırakarak, 3’ünü alabileceği kararına vardı.

CİNER, SABANCI, ÇEÇEN, ÇALIK ALABİLİR

Kurul ayrıca diğer teklif sahipleri açısından da bir değerlendirme yaptı.

Bu çerçevede Kurul;

Park Holding A.Ş.’nin Boğaziçi’ni,

Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin Gediz’i,

IC İçtaş veya KCETAŞ-AYEN’den birinin Trakya’yı,

Karavil – Ceylan İnşaat veya Çalık Enerji’den birinin Dicle’yi devralması işlemlerinin 4054 sayılı Kanun açısından herhangi bir sakınca taşımadığına karar verdi.

collo1
18-02-2011, 20:13
Yerli enerji üretiminde Türkiye'nin önde gelen firmalarından GSR Enerji dikey eksenli WAW türbinleri için TÜBİTAK'a başvuruda bulundu. Kurumun denetçilerinden tam not alan 50 KW rüzgâr türbini desteğe değer bulundu.

http://www.ressim.net/61/upload/6ccd8452.jpg


Proje ile GSR yeni türbininin geliştirilmesinde TÜBİTAK'ın da desteğini alarak yoluna devam edecek.
Firmanın WAW türbinleri, dünya üzerindeki geleneksel türbinlerden ayrılarak dikey eksenli olarak üretiliyor. Böylece rüzgâr basıncı bir yöne uygulanıyor ve ilk hareket için desteğe ihtiyaç duymuyor. GSR Enerji Ankara Ostim'deki fabrikasında akademisyen ve uzman bir kadro ile Ar-Ge yaparak yüksek verimlilikte çalışan türbinler imal ediyor.

WAW TÜRBİNLERİN MALİYETİ DAHA DÜŞÜK
GSR Enerji Genel Müdürü İsmail İnci, WAW türbinlerin verimli olmasının yanı sıra, diğerlerine göre daha ucuz olduğunu ve toplam sahip olma maliyetinin yüzde 30 daha uygun olduğunu belirtti. Sistemin kısa sürede kendini amorti edebildiğini dile getiren İnci, sınıfında öncü sistem olan WAW türbinlerin kanat yapısındaki farkı sebebiyle rüzgârı 90 derece açıyla karşıladığını ve rüzgârdan daha fazla güç elde ettiklerini vurguladı.

TÜRKİYE'NİN KURULU GÜCÜ DÜNYANIN 175'TE BİRİ
Türkiye'deki rüzgâr enerjisi santrali piyasasıyla ilgili açıklamalarda bulunan İsmail İnci, Türkiye'nin bu enerji kaynağını kullanmak için oldukça geç kaldığına işaret etti. Toparlanma konusunda kimi adımlar atıldığına kanaat getiren İnci, 2010 itibariyle Türkiye'de kurulu gücün yaklaşık 1.000 MW seviyesinde olduğunu, bir sene içinde 400 - 500 MW güç eklenerek 1.500 MW'a ulaşacağını kaydetti.

Sektörün dünya genelindeki durumuna da değinen İsmail İnci, dünyada rüzgâr enerjisi alanında 200 milyar dolardan fazla yatırım yapıldığını ve yaklaşık 175 bin MW kurulu santral gücüne ulaşıldığını kaydetti. Almanya, Amerika, Çin ve İspanya'da kurulu güçlerin 30 - 35 bin MW seviyesinde olduğunu aktaran İnci, Türkiye'de bu rakamın ancak bin 500 MW olduğunu bildirdi.

GSR Enerji'nin hedeflerine ilişkin bilgi veren İsmail İnci, başlangıçta 500 kilovatın altında tercih edilecek türbinlerin üreticisi olmak istediklerini sözlerine ekledi.

cafermemet
18-02-2011, 22:04
toroslar elektrık ne oldu acaba.yıldızlar holdıngemı verılıyor.hıc bırr gelısme yok gıbı.