Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Erciyes, Türkiye'nin 'Alpler'i Oluyor


collo1
20-11-2010, 13:56
Tevfik Işık - Kayseri (http://www.haberler.com/kayseri/) Büyükşehir Belediyesinin Uygulamaya Koyduğu Erciyes (http://www.haberler.com/erciyes/) Kış Turizm Merkezi Projesi, Büyük Adımlarla Hedefe İlerliyor.

Eerciyes kayak haritasi
http://www.alvistravel.com/images/erciyes_kayak_haritasi.jpg
Tevfik Işık - Kayseri (http://www.haberler.com/kayseri/) Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu Erciyes (http://www.haberler.com/erciyes/) Kış Turizm Merkezi Projesi, büyük adımlarla hedefe ilerliyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 2006 yılında çalışmaları başlatılan proje, belediyeye tahsis edilen 26 milyon metrekarelik arazide, Erciyes (http://www.haberler.com/erciyes/) Dağı'nın dünyanın en önemli kış turizmi merkezlerinden biri haline getirmek için hızlı bir şekilde devam ediyor.

Yoğun bir teknik çalışmanın ardından bu yıl başlarında yapılan ihalelerle fiili olarak uygulanmaya başlanan projenin ilk etabında 6 sosyal tesis, 6 mekanik tesis, karlama üniteleri, elektrik hatları, kanal ve su hatları ile kayak pistleri yapımı işleri hummalı şekilde sürdürülüyor.

Projenin hayata geçirilmesi için Erciyes (http://www.haberler.com/erciyes/) Dağı, adeta karış karış incelendi. Avusturya (http://www.haberler.com/avusturya/) firması ATC'nin hazırladığı projenin aynen uygulanması için yoğun gayret gösteriliyor. Bu kapsamda, dağın 75 bin metrekarelik bölümü adeta çelik ağlarla örülüyor. Mekanik tesisler, sosyal tesisler ve kayak pistlerinin yapımında kullanılması için dağın 2 bin 500-3 bin metre yüksekliğe kadar olan bölümlerinde 35 kilometre yol yapıldı.

Mevcut kayak pistlerinin bulunduğu bölgenin haricinde dağın şehir merkezine bakan kuzey yamacında teleferik sistemleri yapımı devam ediyor. Avusturya (http://www.haberler.com/avusturya/) firması yetkililerinin de görev aldığı çalışmalarda, dağın dik yamaçlarına 20-25 metre yükseklikte dev direkler dikiliyor. Modern teleferik sistemleri için şimdiden 4 milyon vida sıkıldı.

Karlama üniteleri ise İtalyan firma tarafından yerleştiriliyor. Üç aşamada bitirilmesi planlanan projenin ilk etabı gelecek yıl tamamlanacak. Kayak merkezindeki mevcut 7.2 kilometrelik mekanik tesis uzunluğu, ilk etapta 17.5 kilometreye son aşamada ise 35 kilometreye çıkarılıyor. Halen 9 kilometre olan mevcut kayak pisti uzunluğu ise ilk etapta 59 kilometreye, son aşamada ise 160 kilometreye ulaştırılıyor. Mekanik tesis sayısı ilk etapta 11'e ve proje sonlandığında 20'ye çıkıyor. 2011 yılı ortalarında ilk etabın tamamlanmasıyla dağın büyük bölümü teleferik sistemleri, karlama üniteleri, sosyal tesisler ve kayak pistleri ile örülmüş olacak. Her mekanik tesisin başlangıç ve bitiş noktalarına sosyal tesisler yapılacak. Birbirine bağlanan teleferik sistemleri ile kayak severler 75 bin metrekarelik alanda birbirine bağlantılı pistlerde kayak zevkini doyasıya yaşayabilecek.

Kayak pistleri, hem amatör kayakçılara, hem de profesyonel kayakçılara hizmet verebilecek özelliklerde olacak. Türkiye'nin en uzun teleferik sistemleri ile 3 bin 300 metre yüksekte kayak yapabilmeyi sağlayacak en yüksek rakımlı kayam pistleri de Erciyes (http://www.haberler.com/erciyes/)'te olacak.

http://www.6kesek.com/kayak/kayseriErciyesPlani.gif

- TÜRKİYE'NİN 'ALPLER'İ OLACAK-

Erciyes (http://www.haberler.com/erciyes/) Dağı'nın dünyanın en önemli kış turizmi merkezlerinden biri haline getirmesi hedeflenen proje tamamlandığında hesaplamalara göre 5 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Kayak merkezindeki yıllık konaklama sayısı 800 bine çıkarılacak. Tamamı 250 milyon avroya mal olması planlanan proje yıllık doğrudan 100 milyon Avro (http://www.haberler.com/avro/) ve dolaylı olarak 100 milyon Avro (http://www.haberler.com/avro/) gelir sağlayacak. Böylece, bir anlamda bu büyük yatırım kendisini 2,5 yılda amorti edebilecek.

Yapay karlama üniteleri ile 1 milyon 700 bin metrekarelik alan kayak için uygun hale getirilecek. İlk etapta 10 adet karlama makinesinin devreye gireceği karlama üniteleri için dağın yüksek kesimlerinde yapay gölet oluşturulacak.

Erciyes (http://www.haberler.com/erciyes/), bu proje ile sadece kış turizmine de hizmet etmeyecek. Yaz aylarında dağın kongre merkezi haline gelmesi için içinde farklı büyüklüklerde salonlar barındıran büyük bir kongre merkezi yapılacak. Ayrıca, yaz aylarında futbol takımlarının kamp yapabilmesi için merkezler oluşturulacak. Erciyes (http://www.haberler.com/erciyes/) Dağında kış aylarında 16 ve yaz aylarında 13 farklı turistik, kültürel veya sportif aktivite düzenlenebilecek.

Büyükşehir Belediyesi, projenin altyapısı için ve bugüne kadar yapılan çalışmalar için 100 milyon lira harcama yaptı. Gelecek yıl sona erecek ilk etap çalışmalarının ardından özellikle konaklama tesisleri için özel sektörün yatırım yapması sağlanacak. Yabancı yatırımcıların da yakından ilgilendiği proje için Kültür ve Turizm Bakanlığı da 50 milyon avroluk katkı yapmaya hazırlanıyor. Bu katkı ile projenin ikinci etabının hızlanacağı belirtiliyor.

Arap yatırımcıların da ilgilendiği proje için Avusturyalı yatırımcıları yönelik olarak önümüzdeki günlerde Kayseri (http://www.haberler.com/kayseri/)'de tanıtım toplantısı düzenlenecek.

collo1
04-12-2010, 22:41
BURSA’nın simgesi haline gelen teleferik yenileniyor. Oteller bölgesine kadar ulaşacak olan yeni teleferik projesinin startı, bugün düzenlenen tören ile verildi. Dünyanın en uzun hatlı telefeferiği olma özelliğini taşıyan yeni proje hizmete girince, İstanbul ile Uludağ oteller bölgesinin arası 2 saatin altına düşürülmüş olacak.
http://www.hurriyet.com.tr/_np/5425/12165425.jpg
Bursa’da 1963 yılında hizmete giren ve şehrin simgesi olan 4 bin 817 metre uzunluğundaki teleferik hattı yenileniyor. Bugün düzenlenen temel atma törenine, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Recep Altepe, AK Partili milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yapım çalışmaları tamamlanınca dünyanın en uzun hatlı teleferiğinin Bursa’da olacağını söyledi. Yeni teleferiğin mevcut kapasitenin on kat fazlasında yolcuyu modern gondollarla beklemeksizin oteller bölgesine kadar taşıyacağını belirten Recep Altepe, bu hizmetlerinin Uludağ karayolundaki yoğunluğu asgariye indireceğini söyledi.

Altepe’den sonra kürsüye gelen Devlet Bakanı Faruk Çelik, 1955 yılında projesi yapılan 1963 yılında açılışı gerçekleştirilen teleferiğin önümüzdeki yıllardan itibaren yeni ve modern haliyle hizmet vereceğini açıkladı. Teleferik projisinin Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının ürünü olduğunu belirten Çelik, “Bu hizmet onların ufkunun ne kadar geniş olduğunun bir göstergesidir. Ülkeyi türlü sıkıntılardan kurtarmaya çalışırken, aynı zamanda Bursa’yı ve Türkiye’yi geleceğe taşıyacak böylesi hizmetleri hayata geçirdiler. Ancak kendilerini darağacında buldular. Ne mutlu ki geride hoş bir seda bırakanlara, bir taş üstüne taş koyanlara, hizmet üstüne hizmet üretenlere” dedi.

Tören, Faruk Çelik ve davetlilerin teleferiğin yeni projesinin temelini topluca atmalarıyla sona erdi.

SAATTE BİN 800 KİŞİ TAŞIMA KAPASİTESİ

Proje kapsamında, halen çalışmakta olan Teferrüç, Kadıyayla ve Sarıalan istasyonlarına Oteller Bölgesi istasyonu da eklenecek. Toplam 8 bin 84 metreyle dünyanın en uzun teleferik hattına sahip olacak Bursa’daki teleferik ile yolcular 8’er kişi kapasiteli toplam 175 gondol ile sıra beklemeden taşınacak. Yap-işlet ve devret modeli ile iki yıl içersinde tamamlanması planlanan projenin 35 milyon TL’ye mal olması bekleniyor.

Teleferiğin başlangıç noktası olan Teferrüç İstasyonu’nda, teleferik müzesi, süpermarket, 50 mağaza, 50 oda kapasiteli otel, çok amaçlı salon ile kafeterya ve restoran inşaa edilecek.
DÜNYANIN EN UZUN HATLI TELEFERİĞİ OLACAK
İnşaası tamamlandıktan sonra 8 buçuk kilometrelik uzunluğu ile dünyanın aktarmasız en uzun teleferik hattı olma özelliği taşıyan proje ile Bursa'nın kış turizmine daha da hareketlendirilmesi hedefleniyor. İstanbul (http://www.hurriyet.com.tr/index/istanbul/) ile olan uzaklığı düşürmeyi hedeflediklerini belirten Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Recep Altepe, bu proje ile İstanbul (http://www.hurriyet.com.tr/index/istanbul/)'dan denizyolu ve teleferik kullanılarak oteller bölgesine 2 saatten az bir sürede ulaşılabileceğini belirtti.