Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Tavukçuların bayram sıkıntısı


collo1
11-11-2010, 15:32
Sağlıklı olması nedeniyle tüketilmesi tavsiye edilen tavuk etine olan talebin Kurban Bayramı'nın yaklaşması nedeniyle azaldı.

Sağlıklı olması nedeniyle tüketilmesi tavsiye edilen tavuk etine olan talebin Kurban Bayramı'nın yaklaşması nedeniyle azaldığı bildirildi.
Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin Çalışkan, yaptığı açıklamada, iki hafta öncesine kadar kilosu 5 lira 25 kuruşa satılan piliç etinin Kurban Bayramı öncesinde 4 lira 75 kuruşa düştüğünü söyledi.

Vatandaşların Kurban Bayramı nedeniyle et tüketimine ara verdiğini ifade eden Çalışkan, satışlarda yüzde 60'a varan gerilemelerin olduğunu kaydetti.
Türkiye'de günde yaklaşık 3 bin tonun üzerinde tavuk kesiminin yapıldığının vurgulayan Çalışkan, ancak Kurban Bayramı öncesinde kesimlerin azaltıldığını belirtti.

Kurbanlıkların pahalı olmasının beyaz et sektörüne olumlu yansımasını beklediklerini vurgulayan Çalışkan, şöyle devam etti:
“Daha önceki yıllarda vatandaşlarımızın çoğu canlı hayvanın pahalı olması nedeniyle kurban kesmiyordu. Bunun yerine daha ucuz olması nedeniyle hayır kurumlarına kurban bağışında bulunuyordu. Ancak, geçen yıl bazı hayır kurumlarının kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk yapması buralara güveni sarstı. Bu yıl kurbanlıklar daha önceki yıllara göre çok daha pahalı. Dar gelirli vatandaşlarımızın kesim yapması zorlaştı. Hayır kurumlarına güvensizlik de kesimleri düşürecek. Bu nedenle dar gelirli vatandaşlarımızın, bu yıl kurban kesemezse tavuk eti tüketimine yöneleceğini tahmin ediyoruz. Ancak, satışların iki hafta öncesinden yüzde 60'a varan oranlarda düşmesi bu tahminimizi yanıltıyor. Piyasadaki durgunluk, bu yıl da Kurban Bayramı'nda kayıp dönem yaşayacağımızı gösteriyor.”

YILBAŞINA KADAR SIKINTI SÜRECEK

Kurban Bayramı'nın ardından da tavuk eti tüketimine talebin düşük olacağını ifade eden Çalışkan, indirimlerin sürekli devam edeceğini belirtti.
Sektördeki bu kayıp dönemi İran ve Irak pazarıyla kapatacaklarını vurgulayan Çalışkan, “İç piyasadaki tüketim azalmasını ihracatla kapatmaya çalışıyoruz. Bunun için İran ve Irak'a beyaz et gönderiyoruz” diye konuştu.
Çalışkan, beyaz et sektöründeki sıkıntılı dönemin yılbaşına kadar devam etmesini beklediklerini, ardından piyasanın canlanacağını sözlerine ekledi.

collo1
10-01-2011, 23:24
Türkiye'nin en büyük kırmızı et üreticilerinden Banvit, kırmızı et üretimini durdurduğunu açıkladı.


Banvit'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği açıklamada, şirketin yaklaşık 21 bin baş besi hayvanı ile Türkiye'nin “önde gelen” kırmızı et üreticisi olduğu belirtildi.

Türkiye'de yeterince besi hayvanı olmaması, üretimdeki yüksek maliyet ve diğer sebeplerden dolayı kırmızı et fiyatlarının yükseldiği ve ithalatın serbest bırakıldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Mevcut kırmızı et ithalat rejimi yürürlükte iken yerli üretilen etin ithal etle rekabet etmesinin imkanı olmadığından kırmızı et üretimimizi durdurma kararı almış bulunuyoruz. İleride kırmızı et ithalatı yerli üreticinin de üretim yapmasına elverdiği takdirde tekrar üretime başlayabiliriz.”

8-10 AYDA BİTER
Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener, Habertürk TV'ye yaptığı açıklamada, üreticinin maliyet anlamında büyük sorunları olduğunu belirterek, "elimizdeki hayvanları 8-10 ayda bitirip piyasadan çekilebiliriz" dedi.

GAZETELERE TAM SAYFA İLAN VERMİŞTİ
Banvit, ithal et nedeniyle yaşanan sıkıntılara Kasım ayında gazetelere verdiği tam sayfa ilanla tepki göstyermişti. Banvit, “Ülkemizde besiciliğin bitmemesi için bir uyarımız var” diyerek et ithalatında yaşanan sorunları ilanlara taşımıştı.
Türkiye’deki maliyet yapısına göre bir ‘gümrük eşik değeri’ belirlenmesini öneren Banvit, üretim yapanların cezalandırılmaması için kesilmiş et ithal edilmemesi gerektiğini savunmuş, Banvit Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Görener de, “Bu ilanı Banvit adına değil, Türkiye’nin besicileri için yazdım. Türkiye kesilmiş et ithal ederse, besicinin maliyet farkları yüzünden küçük besiciyi cezalandırmış oluruz” demişti.

collo1
13-01-2011, 14:39
Türkiye`nin ve Avrupa`nın en büyük tarım ve hayvancılık işletmesi olan Saray Çiftliği, canlı hayvan alımını durdurdu.


http://dosyalar.hurriyet.com.tr/haber_resim_2/Koccc.gif (http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=16741206)

Saray Çiftliği Genel Müdürü Hüseyin Teber, et fiyatlarının yükselmesi sonucu canlı hayvan ithalatı ve et ithalatının başlamasının, besicilik sektöründe belirsizliklere neden olduğunu, et ithalatının sürmesinin de yerli üreticileri zor durumda bıraktığını anlattı.

Yem fiyatlarının sürekli artması, et fiyatlarının ise gerilemesi sonucu canlı hayvan alımını durdurduklarını belirten Hüseyin Teber şunları söyledi:
“Besicilik sektörü önünü göremiyor. Biz, kullandığımız yemlerin büyük bölümünü kendimiz ürettiğimiz halde, artık mal alımında ve satımında çok dikkatli olmak durumdayız. Et ithalatı nedeniyle önümüzü göremiyoruz. Et ve canlı hayvan ithalatı ne kadar sürecek, fiyatlar hangi seviyede kalacak bu belli değil. Bu nedenle piyasadan canlı hayvan alımını durdurduk. Kendi üretimimiz olan hayvanları beslemekle yetiniyoruz. Bizim gibi çok sayıdaki entegre kuruluş, sıkıntı içerisinde.”

Saray Çiftliği'nin Kayseri ve Adana tesislerinde şu anda 18 bin büyükbaş hayvanının olduğunu ifade eden Hüseyin Teber, “Piyasalar iyi değil. Şu anda et satışı çok durgun. Et ve canlı hayvan ithalatı yapılmalı ama yerli üretici de zarara sokulmamalı. Dengenin bozulmaması, yerli üreticinin korunması lazım. Hayvancılık kredisi alanların, bu kredileri başka işlerde kullanmalarının önlenmesi lazım. Hayvancılık alanında yatırım yapanlar, artık yeni yatırım yapmaya, işlerini genişletmeye çekinir hale geldi” diye konuştu.

Merkezi, Kayseri'nin Develi ilçesinde bulunan Saray Çiftliğinde ayrıca süt üretimi için 1050 adet süt ineği de besleniyor. Elde edilen sütler işlenerek pastörize süt, UHT süt, peynir, tereyağı ve diğer süt ürünleri olarak piyasaya sürülüyor.

Develi ilçesine kurulan et kombinasında ise günlük 200 büyükbaş, bin 300 küçükbaş hayvan kesimi yapılabiliyor.

Saray Çiftliği'nin Kayseri, Adana, Kahramanmaraş ve Nevşehir'de et ve süt ürünleri satan 15 satış noktası bulunuyor.