Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Taksiyle.com ile taksi ücretini kolayca öğrenin


collo1
18-08-2010, 09:53
Gideceğiniz yer ile bulunduğunuz nokta arasındaki mesafeyi vetaksi ücretini hesaplamak artık havuz problemleri kadar zor değil…

Taksiyle.com harita üzerinde seçtiğiniz iki nokta arasındaki mesafeyi, alternatif yolları ve taksi ücretini hesaplayarak ödemeniz gereken rakamı size söylüyor. Büyük şehirde yaşamanın en büyük zorluklarından biri de ulaşım sorunu. Çoğu zaman gideceğimiz mesafenin ne kadar uzak ya da yakın olduğunu bilemediğimiz gibi bu mesafe için ödememiz gerekecek olan taksi ücretini de bilemiyoruz.

http://taksiyle.com/
www.taksiyle.com web sitesi işte tam olarak bu ihtiyacımıza çözüm sunuyor. Oldukça kullanışlı ve ücretsiz bir servis olan Taksiyle.com, özel aracınız veya taksiile gitmeyi planladığınız iki nokta arasındaki en kısa rotayı alternatif yollar ile birlikte bularak, yaklaşık taksi ücreti ve kaç km uzaklıkta olduğunu sizin için hesaplıyor.

Şu an için İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve Muğla olmak üzere altı ilde hizmet veren servis yakın zamanda tüm Türkiye’yi kapsayacak. Servisin yan ürünü olacak bir iPhone uygulaması şu an geliştirilme aşamasında ve yakın bir gelecekte ücretsiz olarak Apple Store’dan indirilebiliyor olacak. Böylece kullanıcılar bilgisayar başında olmasalar dahi servisten faydalanabilecekler. Mesafe ve taksimetre ücreti bilgileri yanında seçtiğiniz noktaya en yakın taksiduraklarını da harita üzerindeki yerleri ile birlikte sizin için bulan taksiyle.com; büyük şehirlerde hava limanları, vapur iskeleleri, büyük meydanlar, alışverişmerkezleri, kültür durakları, hastaneler, otobüs ve tramvay durakları, camiler gibi günlük hayatta yol tarifinde sık kullanılan POI (Point of Interest) noktaları da biliyor. Liste olarak sunulan bu noktalar haritada gideceği yerin neresi olduğunu ya da haritanın hangi bölgesine düştüğünü tam olarak bilmeyen kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlıyor.

Taksiyle.com Nasıl Kullanılır?

Üyelik veya herhangi bir ücret gerekmeksizin hizmet veren Taksiyle.com, mümkünolan en kısa rotayı ve uzaklık bilgisini Google Harita ve Yön Bulma servisi API'lerinikullanarak buluyor ve alternatif yollar arasından en kısa olanı seçerek taksi ücretinive kaç kilometre olduğunu size söylüyor. Arka planda yeni nesil coğrafi konum bulma teknolojilerinden de faydalanan uygulama, taksi ücretini hesaplarken o şehirdeuygulanmakta olan güncel taksimetre açılış ve kilometrede artış miktarını dikkate alıyor. Siteye girdiğinizde yapmanız gereken tek şey harita üzerine tıklayarak veya harita size yabancıysa sağ tarafta bulunan listeleri kullanarak iki nokta seçmek. Gerisini taksiyle.com oldukça hızlı bir şekilde tamamlıyor.

Başlangıç noktasının seçilmesiyle o noktaya en yakın taksi durakları aynı anda harita üzerinde otomatik olarak imleniyor. Haritanın sol tarafında ise taksi duraklarınınisimleri, telefon numaraları ve adresleri, taksi çağırmak isteyen kullanıcılar için listeleniyor ki bu uygulamayı kullandıktan sonra ortaya çıkabilecek taksi durağı arayışına da güzel bir çözüm sunuyor.

Servis ayrıca; belirlediğiniz bir güzergahı tek bir tıklama ile yol tarifi vermek istediğiniz arkadaşınıza gönderebileceğiniz kısa bir adrese dönüştürmenize izin veriyor ve oluşturduğunuz bu adresi açan kişi hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan seçtiğiniz rotayı kendi ekranında görüyor.

1 Mayıs 2010 tarihinden bu yana onbinlerce kullanıcıya hizmet veren taksiyle.com sadece taksi ücreti hesaplamanın ötesinde yol tarifi vermek ya da almak için de kullanılabilen, sade görünümüyle internet servislerini başarıya götüren yolun, arayüzdeki basit, temiz kurgudan ve kullanım kolaylığından geçtiğini örnekleyen bir çalışma olarak karşımıza çıkıyor.