Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Ağ Ve Bağlantilar


profsulo
02-11-2005, 16:02
Bilgisayarları birbirine ağlarla bağlarız. Bu ağlar bilgisayara bağlanan ethernet kartt aracılığıyla kurulur. Ethernet kartları takıldıktan sonra bunların kablo bağlantıları yapılması gereklidir. Bağlantıyı, ucunda ethernet kartlarının arkasına takılabilen (jaka) adı verilen fişlerle yaparız. Kablonun ucuna jaka 'ları takarken belirli bir sıra izlenmelidir. Yoksa bağlantı yapılamaz. Bu sıranın düzgün olabilmesi için kablolar ayrı renklerde yapılmıştır. Bizde bu renkleri takip ederiz ve sırasına göre düzgünce jaka'nın içine yerleştirip, özel pensesiyle sıkıştırarak jakayı kablonun ucuna sabitleriz.

Bağlanacak bilgisayarlar birbirine 20 metreden yakınsa KROS kablo bağlantısını kullana biliriz. Ancak kros kablo bağlantısı için kablonun iki ucuda farklı şekilde sıralanarak (Bkz. Kros kablo bağlantısı) bağlanmalıdır. Diğer türlerde ise her iki uç ta aynı şekilde düzülür. Eğer elimizde 8'li kablo yok ta 4'lü kablo varsa bu sefer farklı bir sıralama izleyerek bazı bölümleri boş bırakırız. Burada her iki ucu da aynı şekilde sıralarız (Bkz. Kros dörtlü kablo bağlantısı).

Bağlanacak bilgisayarlar 20 metreden daha fazla ise UTP Konnektör bağlntısı kullanılır.Bu şekilde de kablonun her iki ucuda aynı şekilde sıralanır.(Bkz.UTP konnektör)

Bunların haricinde MAP-TAB adıverilen bağlantı ve 100MB lık çıkışları destekleyen kablo bağlantıları vardır.

MAP-TAB kablo bağlantısında özel bir parça ile sağlanır Burada kablo yine özel bir şekilde renklerine göre bağlanır(Bkz. MAP-TAB bağlantı şekli).

100 MB'lık çıkışı destekleyen bağlantı şeklinde ise kablonun her iki ucu da aynı şekilde sıralanır. Rakamların sırasına göre bağlantı yapılır (Bkz. 100 MB PG Kablo bağlantısı).
kablonun 1. ucu kablonun 2. ucu
Turuncu beyaz Yeşil beyaz
Turuncu Yeşil
Yeşil beyaz Turuncu beyaz
Mavi Kahve beyaz
Mavi beyaz Kahve
Yeşil Turuncu
Kahve beyaz Mavi
Kahve


daha farkı baglantı şekillerşi istersen yine yardımcı olurum isimleri önemli degil herkes yarafından