• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

37 ekran beko 12.1 şase ekranda beyaz çizgi

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• 37 ekran beko 12.1 şase ekranda beyaz çizgi

tv ekranı yukardan katlanmıştı. d570 33v zener diyot kısa devre olmuştu değiştirdim ama değişme olmadı. tda 8174a d502(1n 40019 değiştirdim belki değer kaybetmiştir die onu değişinde ekran tamamen ortaya toplandı tda 8174A yı değiştirdim ama yine düzelmedi üzerinde şimdi tekrar uğraşıcam bilginiz varsa yardımlarınızı bekliyorum ilginize tşk ederim.

Kontrol edeceğiniz elemanlar:
    R567 - 4.7 Ohm
    D553 - BYV95C
    D502 - RF2007 (1N2007)
    C510 - 100uF/50V
    IC501 - TDA8174A
    Özellikle D502 ye dikkat

Yorum yap

d502 yerine karşılık gelen başka hangi diyotu önerirsiniz ?
      r567- 4.7 sağlam gözüküyor
      d553 rgp15j sağlam gözüküyor
      d502 1n4001 arızalı çıktı
      c510 sağlam( yinede değiştirildi)
      ıc501 sağlam ile değiştirildildi.

ekranın orasında 3 ana renk çizgisi var. arızalı diyotla karıncalı bişeyler vardı sağlamla sadece 3 renk çizgi var.

Yorum yap

rebel_blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
        d502 yerine karşılık gelen başka hangi diyotu önerirsiniz ?
        Herhangi bir Tv nin şebeke gerilimini doğrultan köprü diyotta kullanılanlardan birini takabilirsiniz.

Yorum yap

yardım tkantar :P

Yorum yap

Yatay çizgi dalgalı bir şekilde çıkıyorsa vertikal saptırma bobinine giden kablo kopmuş veya soketten sıyrılmış olabilir.
            TDA8174 entegrenin 2 ve 10 nolu pinlerde 24-28v civarı ölçmelisiniz.
            1 nolu pinde 12-14V ölçmelisiniz.

Yorum yap

çıkan soket yok.
              24-28v alıyorum.
              1 nolu bacaktada 14 v var.
              ekrandaki çizgi dalgalı deil düzgün hiç kıpırdama olmadan 3 ana renk tek bir çizgi halinde ekranın ortasında duruyo.
              test sinyali gibi :P

Yorum yap

Çok ilginç ama ümidinizi kesmeyin.
                Elinizle çıkış entegresinin bütün ayaklarına dokunursanız yatay çizginin titremesi veya kalınlaşması bu entegrenin sağlam olduğunu ifade eder.
                Bu cihazın horizontal ve vertikal osilator STV2116A (Bazı cihazlarda STV2112A) entegresidir.
                Bu entegrenin 22 ve 42 nolu pinlerine 9.5V besleme gelmelidir.
                Entegrenin yanında Q512 sarı bir kristal vardır (dikkat edin 503F2 olmasına), vertikal osilator referans frekansı içindir. Değiştirin.
                Aynı zamanda STV2116 34 ve 35 nolu pinlerderden vertikal sürücü ve vertikal genlik sinyalleri TDA 8174 entegreye gelmektedir, osiloskopla kontrol edin.
                T502 BC848B ve etrafındaki chip dirençleri gözden geçirin.
                Kolay gelsin

Yorum yap

stv2112 22-42 nolu ayaklarında 8 v var.
                  Q512 değiştirdim.
                  genlik sinyali nedir anlamadığım için onu yapamadım
                  tda 8174 ayaklarına elimle dokunduğumda ekran genişliyo ( elediğim ayaklara en sonunda köprü atmayı düşünüyorum )
                  t502 ayaklarındaki mikro dirençlerin hepsini kontrol ettim sağlam.
                  mikro kondansatörlerden şüpeleniyorum ama onlarıda söküp söküp ölçmek bana ölüm geliyo artık bana basit bi yol öğret )

Yorum yap

Yardim...

Yorum yap

rebel_blue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                      Yardim...
                      Osiloskop yardım edecek

Yorum yap

abi olay değişti şimdi kesin çözecez ekranı açtım stv2116 video out çıkışı bozulmuş onu değiştirdim ekran açıldı ama yukjarıdan 5 cm kadar ekran aşağıda çıkıyo şimdi tek sorun bu bunu çözersek bu tv elimden klurtulucak

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                        X