Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Doktordan Yarışma !!!!!!!!

doktor
09-05-2007, 15:20
evet bu güzel forumumuza next bölümü için 1 adet 9000 ultra ethernetli model ,ı adet duvara asılabilir next dvd hediyeli süre 2 hafta ..

konu,mevcut yazılımlarda donanım gerektirmeden mevcut fonksiyonların daha kullanışlı hale getirilmesi..örn kanal liste düzeninde daha rahat dizmek için son super plus yazılımında daha rahat olan 9000 serisi seçim menüsü getrildi..bunun gibi öneriler..istiyorum....en güzel öneri uygulanacak,sahibi ismiyle özel yazılım ve hediyelerden 9000 2. ci güzel öneriye dvd..lütfen hardware gerektirecek şeyler istenmesin mevcut özellikleri kullanışlı hale getirme konumuz..

Süre 2 hafta idi dün akşam bitmiştir...

~~fyt~~
09-05-2007, 15:48
yazılım güncellemelerinde hemen hemen her seferinde alt yapıda değişiklik olduğu için kanal listesi editörü verilemiyor bunun mantığı bu fakat TP listesi için bir şansımız olmalı diye düşünüyorum.

nasıl olacak ?
satcodx internet üzerinden çok kısa sürede TP listesini güncellemeye olanak veriyor. işte burada satcodx uyumlu bir editör ve yazılımın oluşturacağımız bu dosyayı tanıması (.sat uzantılı olabilir) gerekiyor bize istediğimiz uyduyu güncelleyecek ve gereksiz uyduları diskalifiye edebileceğimiz.

bu avantajın bize sağladığı şeffaflık; sadece kullandığımız uydular kalacak seçimi ve ayarı bir o kadar da pratik

cihazı kişiselleştirilme adına olması gerektiğine inanıyorum.

2. önerim:

emulatörde softcam.key ilk kullanan markalar arasında next yer almaktadır.

softcam.key format olarak ss2 lerde kullanılan bir anahtar key dosyasıdır.

ss2 ler için v plug dosyalarının gelişmelerde kısa sürede fixlendiği biliyoruz.

mantık olarak ss2 pluginleri emulatörde etkinleştirilme yapılabilir.

usb takılı konumda v plug dosyalarını cihaza okutmayı başarır veya emunun alt yapısına plugin desteği eklenebilir ise eminimki next rakiplerinden her zaman bir adım ileride olacaktır.

*********** da yazdıklarımı aynen copy paste yaptım :)
saygılar.

doktor
09-05-2007, 16:11
turkey forumla konu ayrı..o uçuk fikir...bu yazdıkların istek..ama yazılımla alakalı olsada tüm modellere uygulama şansı donanıma taklır usb olmayanlarda

mach1
09-05-2007, 16:11
Hayırlı olsun güzel fikirler çıkar inşallah arkadaşlardan ...

reko
09-05-2007, 16:16
esasında harfle arama daha kolay hale gelebılır...bırde kanal cubugundakı sembollerın tam acıklamasını bı turlu bulamadımm..ben sadece 3 tanesını cozdum dıgerlerı nekı...bu arada ben memnunum bı tek tps sport+ gelsın bana yeter..saygılar

~~fyt~~
09-05-2007, 16:18
turkey forumla konu ayrı..o uçuk fikir...bu yazdıkların istek..ama yazılımla alakalı olsada tüm modellere uygulama şansı donanıma taklır usb olmayanlarda

sayın doktor niyetinizin ve fikrinizin mükemmel olduğunu dile getirmek ve de verilecek hediyenin en güzelinin next kullanıcılarının tamamı olması en güzel hediye olduğunu düşünüyorum.

1 adet 9000 ultra ethernetli model ,ı adet duvara asılabilir next dvd hediyeli
benim için en büyük hediye yazılıma uygulanacak güzellikler olacaktır.

şimdiden next ailesine hayırlı olmasını temenni ediyorum.

saygılar.

nebutv
09-05-2007, 16:32
Doktor Coştu bi kere tutana aşkolsun.Haydin üyeler bastırın.Kapın 9000XcamUltra yı .Duvara asılabilen DVD ile ikisi birden evdede şık durur ama beni yarışmaya sokmaz doktor.hehe

hipzup
09-05-2007, 16:33
Turkeyforumda yazmıştım buraya da yazayım. Olabilirse harika olacak.

(Konuşan Next)
Görme özürlü veya kısmi görme özürlü vatandaşlarımızda tv izleyebiliyor veya dinleyebiliyor. Bu vatandaşlarımızın da cihazları ile ilgili bir takım işlemlerini yapabilmesi için menüler sesli olabilir. Küçük kapasiteli insan sesi kayıtları cihaz yazılımına adapte edilebilirse bu herhalde çok faydalı ve Türkiye'de (belki dünyada) ilk olur.

Rezerve ettiğimiz kanallarla ilgili vakti geldiğinde ekrana sadece uyarı mesajı geliyor. Başka bir işle uğraşıp daldığımızda çoğu kez bu uyarıyı kaçırıyoruz. Ekrana gelen uyarı mesajı ile birlikte ayrıca sesli uyarı alabilirsek harika olur.

kullanıcı
09-05-2007, 16:46
*Menü düzeninin -Liste Düzeni, Çanak Yarı, USB, Sistem Ayarları v.s.- aynı cep telefonlarındaki gibi animasyon düzeninde kendi atayabileceğimiz simgeler şeklinde olsun. Bunlar arasında sessli ya da sessiz geçiş imkanı olsun.
*MP3 dinlerken parça adının liste görünümünden bağımsız olarak kayan yazı şeklide ekranda geçmesi,
*Kanal arama ya da otomatik aramalarda sağ üstte bulunan parabol anten yerine gene kendi seçtiğimiz bir animasyonun konsun.
*Cihazın eğlence ya da başka bir bölümüne bir nevi "Not Defteri" şeklinde bir uygulama eklense, zamanı geldiğinde ekranda değişik animasyonlarla ya da sesli olarak bu not geçsin.
*Teletext olan herhangi bir kanalın istediğimiz bir sayfasını -misal döviz kurları- belli bir tuşa bastığımızda küçük ekran halinde bir köşede gösterebilsein.
*Pause tuşundaki çoklu ekran seçeneğinde USB içindeki resimlerden bir ya da birkaçını buraya atayabilelim. Veya USB resimlerde cep telefonu şeklindeki aynı ana menü görünümü olsun, küçük resimler halinde görülebilsin.
*Motorla ayar yaparken doğru ayar için -sol/sağ, aşağı/yukarı şeklinde- grafik rehber olsun.
*Belirli bir tuşla seçilen bir ya da fazla uydudaki değişiklikleri tarasın. Yenileri ekleyip eskileri çıkarmak ister misiniz diye sorsun.
*Ana yazılımdan ayrı olarak USB bellekle -PC temaları gibi- değişik menü biçimleri oluşturup atılabilsin.
*Şifre bölümünde keylerin ait olduğu paket ve kanal isimleri görülsün.
*Belirlenecek bir tuş "Panik" tuşu olabilir. Bu tuşa bastığınızda cihazda mesela "Kanal yok, sinyal yok.v.s. Lütfen cihazı kapatıp açın" gibi bir mesajla key atılınca yaptığı gibi reset atıp açılsa.Böylece Recall listesi ve uydu bilgisi en son kapanış ayarlarında açılacağından iz bırakılmamış olur gece kuşlarına faydalı olabilir.
*Tv başında uyuyup kalanlar için belli bir süre sonra seli uyarı ile kendiliğinden kapansın... Mümkün mü acaba? Olsa tam süper olacak, kulağa baya hoş geliyor. İyi günler...

elite
09-05-2007, 16:46
tp listesinde olmayan yeni tp yi eklediğimizde tp listesinin sonuna değilde tp değerine göre dizmesi mümkün mü ?
tp listesindeki silme işleminin daha basit hale getirilmesi

organik81
09-05-2007, 16:49
Doktor Coştu bi kere tutana aşkolsun.Haydin üyeler bastırın.Kapın 9000XcamUltra yı .Duvara asılabilen DVD ile ikisi birden evdede şık durur ama beni yarışmaya sokmaz doktor.hehe

nebucum düşün biraz kopya ver biz de katılalım yarışmaya.. :) :mzk:

elite
09-05-2007, 16:56
bekleme konumunda uyduları tarayarak yeni bulduğu kanalları ve sinyal gelmeyen kanalları tv yi açtığımızda bize listelese güzel olur

ahaldaba
09-05-2007, 18:43
Kanal düzenleme için yanyana 2 ayrı liste olsun
Biri mevcut kanalların listesi
Diğeri boş liste
Soldaki taşımak istediğimiz kanalın üzerinde OK'ye basınca kanalı sağdaki boş listeye atsın, mevcut listeden çıkarılsın.

Favori düzenleme de şöyle olsun:
Solda yine boş kanalların listesi olsun
sağda ise favori grup isimleri nümerik olarak sıralı olsun:
1 - Haber
2 - Sinema
3 - Spor
4 - Çocuk vb....
Soldaki mevcut kanalın üzerinde favori gruba ait nümerik rakama basınca kanalı o gruba atsın.
Yani : Solda NTV'nin üzerine geldik,
1 rakamına bastık, sağdaki "Haber" başlıklı favori grubuna dahil oldu.

Bende 2000 cıs sp var. menülerinden memnunum. ayrıca cihazda görsellik te aramıyorum, yok menüler kırmızı olsun, sarı olsun, ayrı kullanıcı profili olsun vb. çünkü bu cihaz bir uydu alıcı. Bilgisayar değil. disk kapasitesi belli. Görseliğe dayalı her yeni yazılım cihazı da da şişirecektir. Yavaş çalışmasına neden olacaktır. yeni yazılımlarda kısıtlayıcı olacaktır. o nedenle, cihaz asıl işlevini yapsın diyorum. görsellik ikinci planda kalsın. menüleri kullanışlı olsun. Çeşitli kısayollar eklensin. 2-3 tuşla yapılacak şeyleri tek tuşla yapalım. benim görüşüm bu. Benim için cihazın işlevi değil görselliği önemli diyenler vardır mutlaka, o arkadaşlara da saygı duyarım. Ancak yazılımlar genele hitap ediyor. Bu nedenle, genele hitap edecek yazılımlar noktasında ustaların kararına saygı duymak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü herkesin mutlu edilmesi mümkün değil. Benim düşüncelerim uygulanır vaya uygulanmaz, ben bundan üzüntü duymam. Çünkü cihazla ilgili düşüncelerimizi buraya yazıp paylaşmak bile çok güzel bir şey. Bu konuda ustalara, özellikle doktor üstada teşekkürler. Bu durum biz kullanıcılar için çok güzel bir olay. Çünkü düşüncelerimize değer verildiğini görüyoruz burda. Daha önce kullandığım cihazla ilgili bölüme bir şey yazdığımda cevap bile verilmezdi. Ancak Next bölümünde Mach1, Doktor, Tasarım, Altansat ve diğer ustalar maaşallah gece gündüz cevapsız soru bırakmıyorlar.
Emeği geçen tüm arkadaşlara şahsım adına teşekkür ediyorum.
( Ha, bu arada bu övgüleri cihazı almak için yazmadım. -şaka şaka- Kendi Cihazımdan çok memnunum. Önemli olan Cihazla kullanıcı arasında bir köprü olan kullanıcı arabiriminin, yani orjinal adıyla "user interface" in kullanışlı olması.

Çok uzattım, kusura bakmayın.
Herkese teşekkürler, saygılar....

>>mesut bey<<
09-05-2007, 19:29
sharede ıdent seçmememiz yeşil tuşla değilde au olsa harika olur örnğ:kırmızı tuşa basınca kendi au bulsun ve save etsin tek tek ıd tanıtmak ölüm sevgilerimle...;)

Erol58
09-05-2007, 20:19
turksat hotbırd veya diğer uydulara yeni gelen veya frekans değiştiren kanalı manuel olarak değilde cihazın otomatik olarak bulması yazılımlara özellik olarak eklenebilirmi.

altanonel
09-05-2007, 20:34
Tekrar kanal taratmada önceden isimlerini düzenlediğimiz kanalların isimleri düzenlediğimiz gibi kalsa güzel olur...saygılar

reko
09-05-2007, 21:00
hocam adultları ızlerken yakalanma rıskıne karsı bı tus..malum sesınıde kısıyoruz ızlerken bırı gelınce ıcerı ancak kanalı kapıyoruz sese mudahale edemıyoruz..buda bıze karsı supelerı doguruyor..bu nedenle bı tus basınca belırledıgımız bı kanal(kanal 7 mesela) ıyı bırde ses duzeyı..kofteyı cakmama tusu dıyebılırız hocam..(bu tusta alttakı mavı kırmızı sarı vs bı tus olabılır bu mesajı turkeyforumada yazdım)saygılar

Tasarım
09-05-2007, 21:25
Hadi bakalım arkadaşlar gösterin hünerlerinizi :D
Bu arada bende fikrimi yazayım. Olabilirse hatırlatma event timer örneği, hatırlatmaları cihaza ekleyip, zamanı gelince altyazı olarak geçmesi ve ezan saatleri gelince uyarı vermesi güzel olur diye düşünüyorum.

mutluelektronik
09-05-2007, 21:39
Tek bir işlemle veya tuşla kullanılmayan,boş tp'ler silinebilirse güzel olmazmı?
Aynı durum uydular içinde geçerli olabilir.......:toplu:

Herkese işlerinde kolaylıklar dilerim........ :) :ters: :)

end
09-05-2007, 21:55
böyle yarışma olurmu ,hani noter nerden bilecegiz torpil yapılmadıgını en azından 2 ciye 3 cüyede teselli ikramiyesi verin vcd filan yada çıkacak yazılımı ilk alan olsun sonra foruma ekleyin üyeligini yükseltin gibi gibi

emir.kk
09-05-2007, 22:27
bence bir next900ultrada olmasını istedigim
bilgisayar dakı gibi kılavyeyle internete girmesi
sörf yapmak yazılımları uyduya yüklemesi
cep telefonu ve kamaradaki kartları okuması uydudan göstermesi
yabancı dildeki kanaları türkce alt yazı ile vermesi
her kanalın üstünde keyleri direk bir tuşla girebilmemiz
isterim.ayrıca doktora teşekürler

muti74
09-05-2007, 22:37
ben ultra kullanıyorum ve çok memnunum birtek isteğim var internet bağlantısı ile yazılım yüklemek pc den veya ftp adresten farketmez herseferinde pc başına getirmek istemiyorum ultrayı hem zaman kaybı hemde yeni çıkan pc lerin çoğunda com çıkışı yok ve bazı arkadaşlar zor durumda kalıyor çoğu usb to com da arızalı olduğu için bence ftb veya pc üzerinden ağ bağlantısı ile atılabilmeli
saygılarımla

cımsky
09-05-2007, 22:41
cihazlarda ekranda müzik dinlerken 3d boyut özelliği olabilmesi menülerin hareketli olması.

kullanıcının menülere mesale kendi adını veribilmesi mesela çanak ayarları yazar depo çanak ayarları vs.

kanal düzenlemesinin daha seri daha şık olması.

ekranda 4 boyutlu tv izleme ayrıcalığının olması hdd kalitesini düşünerek 4 kanal ayrıacalığı.

Günümüz elektronik çağı bu çağdanda herkez faydalanıyor next cihazlarının yeni bir görünüm şık kasaları next yazısının şık logolu yazı olması buda kişiye büyük zevk verir.

gelelim teknik kısma cihazın oyun özelliğinin arttırılması yenı akıcı heycan verıcı yeni oyunlar olması.

cihazın daha seri olması flaş belliğinin günümüzün enson teknolojiyle yapılandırılması hem bu cihaza büyük hız katar kullanımıda bir okadar seri olur kişi kumandasını alıp tv seyretme keyfinin farkına varsın bir cihaz ona bu kadar tv yi sevdirsin.

Günümüzde paralı yayıncılık var bu kuluşların kartını alıpta bu tip cihazlarda izleye bilme imkanı olabilmesi next cihazlarına büyük bir fark katar.

Cihazımızın modüllünün kendi kendine uydudan upload yapa bilmesi özelliğinin olabilmesi yada yazılımlarının biz bir şeye karışmadan bu tip teknik kısımlarda büyük zevk katar tv izlemeye.

Cihazın teknik açıdan günümüzün şartlarının en üst sınıfta ola bilmesi mesela kendi düşüncem cihazda hardisk olabilmesi istediğimiz yayınları kayıt yapabilmek zaten var ama bazı cihazlarda hardiskinin 200 gb olup hem müzik kayıt etsin mp3 şeklinde radyodaki müzikleri yada tv deki müzikleri filmleri.

Tp listesinin geliştirilmesi günüzün şartalarının en üst sınıfında olaması biliyoruzki teknolojiyi yakalamak zor .

Sesli kanal arama eklenmesi bazen uydu cihazımız arama yaparken can sıkıntısı veriyor.

ayrıca aklıma gelen bir özelliğin daha eklenmesi dvd okuyucu takıla bilmesi buda fark katar hem dvd film izlenir hemde aynı anda küçük bölümde tv izlenir buda cihaza büyük fark katar.

Usb bağlantısının yapıla bilmesi flaş belleklerimizi takabilme özelliğinin ola bilmesi bazı cihazlarda var ama geliştirilmesi mesela hardiskine kayıt ettiğim müziği filmi hem ipoduma alabilme imkanı olabilmesi ve flaş belliğime.

Cihazda geliştirilmiş osd menü özelliğinin olabilmesi .

Gelelim içmimarisine yeni bord olaması hem güçlü hemde son teknoloji gerçi next bunu çoktan aştı ama bir cihaz bukadar bizlere heycan versin .

ceyar
10-05-2007, 00:26
bence help tuşunu yani yardım tuşuna cihaz hakkında küçük ip uçları ve cihaz bilgisinde var ama burayada eklenebilir sanıyorum, cihazda hangi yazılım yüklü ne zaman atılmış bunun gibi;
bide kanal kilitlemede tam seçeneği yani kilitlemeye geldiğimizde bütün kanalları kitle özelliği.

hope
10-05-2007, 07:50
Şöyle birşey olabilir: Her kanalın toplam ne kadar süre izlendiğini görsek nasıl olur?
Mesela Show TV bugün toplam 2 saat 12 dk, Kanal D 1 saat 3 dk izlendi gibi...

1975
10-05-2007, 08:29
teletex te stop tuşu olsun

doktor
10-05-2007, 11:19
NOTER isteyen şahıs...BURASI DEVLET DAİRESİ değil..sen FORUMA KAYDOLURKEN vermeyi UNUTTUĞUN MUHTARDAN ALINMış nufus suretiyle İKAMETGAH senedini AL .. AİDATINIDA YATIRMAMIŞSIN .BUNLARI HALLET .BERABER GİDELİM NOTERE...

kullanıcı
10-05-2007, 12:36
NOTER isteyen şahıs...BURASI DEVLET DAİRESİ değil..sen FORUMA KAYDOLURKEN vermeyi UNUTTUĞUN MUHTARDAN ALINMış nufus suretiyle İKAMETGAH senedini AL .. AİDATINIDA YATIRMAMIŞSIN .BUNLARI HALLET .BERABER GİDELİM NOTERE...
Üstad siz böyle şeleri kafanıza takmayın. Size güvenimiz sonsuz zaten takdir de size ait. Bir de şöyle bir şey mümkün mü?
*Kanalların logolarından çok sıkılıyoruz. Bunun yerine ekranda yerini bizim seçebileceğimiz -mesela logonun üstüne gelebilecek şekilde- bir resim, animasyon v.s. gibi bir şey konabilir mi? İyi günler...

kullanıcı
10-05-2007, 13:12
Açılış ve kapanış logosu olarak "Dalgalanan Ay Yıldızlı Bayrağımız eşliğinde İstiklal Marşı çalacak şekilde" olabilir mi?:tr:
Bir de aşağıda resimde krmızı çerçeveli bölüm hafızayı rahatlatmak açısından çıkarılabilir diye düşünüyorum. Zaten yeşil çerçeveli bölümde aynı menü var. İyi günler...
http://img526.imageshack.us/img526/6029/36dp9.jpg

reko
10-05-2007, 14:07
arka planda kaydettıgımız resımlerı rs232 ıle pc aktrabılırmıyız...bazem guzel karelerı yakalayabılıyoruzda....tabıı bu bırazda pc programınıda ıcerıyor..saygılar

kenan_citak
10-05-2007, 15:59
1. 2000 serisinde network tarama yaptığımızda kanalları editörde düzenlenmiş gibi sıralı bir şekilde bulma imkanı .

2. kısayol tuşu belirleyip tek tuş ile bir tp ekleme imkanı çok güzel olur kullanıcılar açısından hatta değişen tp üzerine gelip değiştirerek kanalın değişen frekansını değiştirip aynı sıralamada çıkması gibi...

aklıma geldikçe devam edicem hocam....

tako 2000
10-05-2007, 16:17
Sayın Üstad Doktor bey.şu anda aklıma gelen bir öneriyi hemen mesaja dökeyim dedim.mesela cihazlarımızda şifreli kanalları softcam key veya emu key olarak cihazımıza bazılarında pc den bazılarında usb den yüklüyoruz.bldiginiz üzere degişik şifreleme sistemleri vede bunların sisteminde yayın yapan dijital platform vede ayrı ayrı kanallar var.cihazlarımızın menülerinde manuel olarak girebilecegimiz key girme yerleride mevcut.fakat bazı serilerde kumandadan 1 veya 2 tuşa basmak kaydıyla bu menüye ulaşabiliyorsun.hatta acele ederek te keyi yanlış indent yerine girebiliyorsun yayını biran önce seyredeyim diye.benim size bir öneri olarak mesela diyelimki D+ nın 00 veye 01 indentinden bir tanesi degişti vede bunu manuel olarak kumandadan girmek istiyoruz.cihazda key menüsüne giripde nagra bölümünden D+ nın indentini bulana kadar her hangi bir D+ kanalının üzerindeyken kumandadan tek bir tuşa bastıgımızda otamatikmen sadece D+ nın keyini girecek kısım gelirse zannedersem bu kullanıcı için kolay bir sistem olur.bu tabiki degişik şifreleme sistemlerindede aynısı olabilir.yani bir nevi kullanıcı için kısa yol tuşu.saygılarımla.başarılar dilerim.

adela
10-05-2007, 17:28
benim isteğim;
1/bilgi barı aşağıdaki gibi olsa.
2/ekrandaki yazılar 8000xcamplu'daki gibi devamlı kaysa.
3/deisecg pozisyoner bölümü;LNB,diescg ayar bölümünün içine alınsa(2.resimdeki gibi.
4/backup kaldırılıp yine 8000xcam ler kendimiz atabilsek.
http://img520.imageshack.us/img520/9403/kopyasfoto019zh8.jpg

http://img523.imageshack.us/img523/1332/foto016zn5.jpg

yst
10-05-2007, 22:59
bu yarışma sadece 9000 ultra yazılımı içinmi yoksa diğer serilerde dahilmi?

end
10-05-2007, 23:16

üstad yazış şeklinize bakaraktan benim yazdıgım mesaja sinirlenmişsiniz
izlenimine kapıldım eger öyleyse üzülürüm şahsen ben biraz espiri bir yaklaşımla yazdım
belki diyeceksiniz muhappet bölümü degil o yazılan konu benden önce yazı yazanlardada biraz espirili yaklaşım gördüm ona
istinaden yazdım nerden bu samimiyet diye bilirsiniz forumlar kaynaşma tanışma
fikir alış verişlerinin oldugu yer diye bilirim ben sizlerin çalışmalarına çamur atan veya rekabet halinde olan çekemeyen firima ,satıcı kuruluş veya irili ufaklı işletmelerden birisi degilim sıradan üyeyim burada bu forumda çalışmaları olan kişilerin emegine saygızızlık edecek tarzda biri degilim pek katılımcı olamıyorum zaman sızlıktan dolayı .zamanla bu da aşıla bilir .neyse uzatmayayım yazdıgım yazıda gerçekten rahatsızlık verici bir durum söz konusu ise yetkilisiniz forumda editleyin yada ben editleyeyim devam edelim konunun aslına ben izleyiciyim bundan sonra yorum yazmam yanlış anlaşılıyor kolay gele saygılar

ersudag
11-05-2007, 09:09
doktor arkadaşım mesela aynı tp ye sahip olan kanallardan 2 tanesini ekranda olamazmı yani 2 kanal tek ekranda tp leri aynı olmak kaydıyla tabi

alpinx
11-05-2007, 16:14
hocam benim 4 önerim var,
1- Türkiyeye göre en doğru saati gösteren bir kanalın saatini onaylayarak tüm kanallarda aynı saati göstermesi
2- Menülerde değişik renk seçeneği veya radyoda vumetre
3- Eses önerim; ebeveyn kilidinin 2000X CI Plus gibi olması (çünkü kilitli olan kanalları değiştirirken her defasında şifre girmem gerekiyor, ebeveyn kilidi önemli bence)
4-multi-single trading ayarlama işleminin ortadan kalkması.

teşekkürlür, bu tür uygulamalar faydalı olabilir

seorpia
11-05-2007, 16:30
doktor hocam bence şöyle bir olay olsa çok güzel olur.tabii bu sadece sabit çanaklarda olabilir.örneğin ben türksatta arama yaparken cihazıma bağlı diğer uydulardan herhangi bir kanalı seyredebileyim.cihaz altta taramasını yapsın ama ben eskiden hafızaya alınmış olan kanalları izleyebileyim.veya motorlular içinde şöyle olabilir.hangi uyduyu taratıyorsa o anki hafızada bulunan kanalları izleyebilsin.bilmiyorum ama zor bişeymi istiyorum acaba.insan bazen tarama yapılırken çok sıkılıyorda.veya bizim hanım gibi başımızın etini yiyorlar tarama yaparken.saygılar.iyi çalışmalar.

seorpia
11-05-2007, 16:37
hocam birde mevcut fonksiyonların daha kullanışlı hale getirilmesi demişsiniz.bunla ilgili olarakta şunlar olabilir.
1.newcamd 2 de 16 server için giriş yeri mevcut ama biz sadece 1 tanesine giriş yapabiliyoruz.tüm serverlara aynı anda girilebilinse ikidebir server değiştirmesek.başlat dediğimizde kaç server varsa hepsi birden çalışsa.
2.birde mach 1 hocam lütfen yanlış anlamayın ama 1973000 çok uzun daha kısa olamazmı veya bir tuş atanıp ona bastığımızda açılamazmı.
saygılar.

reko
11-05-2007, 17:08
gecerken dıkkat ettımde hocaları bugun işyerındede gormedım yok galıba mach1 de yoktu...galıba yazılımlar uzerıne calışıyolar..saygılar

atlasgold
11-05-2007, 17:17
sevgili doktor üstadım;eğer imkan var ise hangi bordlar için donanım uygun ise
'' AYNI TRANSPONDER İÇİNDEKİ KANALLARI PIP YAPMA ÖZELLİĞİ ''olabilir diye düşünüyorum.saygılarımla

uykurdu
11-05-2007, 17:18
1- Kanal degiştirirken Tv logosunun görünüp kanal degişmesi ve kanal bilgi barında tv kanal logosunun kullanıcı tarafından konması

2- cep telefonlarında oldugu gibi hatırlatma olması hatırlatmanında kayan yazı halinde ekranın altından geçmesi tv kanallarında alt yazı geçer gibi

3- ufaklıklar için kumandaya ve ön panel için tuş kilidi konsun

4- Bilgisayarlarda oldugu gibi kullanıcı kullanıcı ataya bilsek onlarda kendilerine göre kanal listesi düzenleye bilseler .

herkese kolay gelsin

cevbay
11-05-2007, 18:16
kanal taşıma ve silme yaparken birinci kanalın üzerine gidiyor hangi kanalı taşımak ve silmek istersek onun üzerinde kalmasını istiyorum çünki bazen kanal numarasını unutabiliyoruz böyle olsa daha seri olur kanal dizme yerinde ise hangi uyduyu dizme yapacaksak onu dizsin bütün uydular şimdiki durumda karışıyor

flyHaN
11-05-2007, 18:39
uygulanabilirse eğer TP taşıma özelliği mükemmel ötesi olur...

havsalı
11-05-2007, 20:44
radyo dinlerken o kanalın görüntüsü olsun

dijiwedat
11-05-2007, 21:42
(1):mesela tek tuşla auto disecg seçile bilsin kullanmada bilmeyen kullanıcılar için çok rahatlık olacak (2):usb cihazlar için film izlemek için örnk windows media player gibi driwer flaş diskte kurulu o driveri tanıyabilsin (3):x plus serileri için şifre tür paketleri koyulsun (4):mesela com üzerinden comu usbye çeviren aparatlar varsa o destek koyulsun imkanı varmı bilemiyorum varsa güzel olur (5):x puls ve süper plus serilerine santraç oyunu koyulsun (6):next tv driver olarak direk pc ye com üzerinden yayın verbilme gibi özelliği pc programı yapılsın digital ve analovg tv kartına gerek kalmasın (7):süper pluslarda animasyon özelliği eklensin gerçi başka bi arkadaş yazmıştı ama güzel olur(8):satco dx ozelliği tp günceleştirilmesi eklensin bu özellikler next bütün serilerine uygulansa çok süper olur gerçi 9000 serisinde santraç ve şifre tür var diyer özellikler olsa çok güzel olur next ailesin başarılarının devamını diliyorum kolay gelsin www.diji-wedat@hotmail.com DİJİTAL ELEKTRİK ŞANLIURFA / VİRANŞEHİR

muammer
11-05-2007, 21:42
2000 cıslarda kanal sıler ve taşırken,10 satırlık menuda sayfanın aşağı ve yukarısına dayandığında hep görunmez kanal gelıyor, yanı 800 ve 9000 bınler gibı sayfanın dıbıne ınınce dıyer sayfanın başına geçse kanal sılme ve taşıma görerek daha çabuk olabılır..malum bu cıhazlara settıng alınamıyor,her yazılımda yenıden taratmak ve yenıden dızmelerde buyuk kolaylık olur..saygılarımla..

maxone
11-05-2007, 22:03
ne olursa olsun 9000 her şeyiyle mükemmel
benim isteğim motorlu çanak kullanan arkadaşlar uydulara göre silme .taşıma vs yaparken hep ilk tarattığımız uydudan başlamak zorundayız...bunu hangi uydudaysak mesala hispasat sadece o uydunun kanallarını görüp silinecekleri silmek taşıyacağım kanalları taşımal istiyorum .saygılar

DIGIPLUS
11-05-2007, 22:26
Kanal isminin tek tuşla güncellenmesi derim.
Mevcut yazılımlarda ileri sıralardaki kanalların ismini güncellemek uzun zaman alıyor. Önce kanalı siliyoruz ardından kanalın frekansını taratıyoruz, daha sonra kanal sona ekleniyor ve bu kanalı istediğimiz yere koymak için taşıma işlemi yapıyoruz. Kanal ismi tek tuşla güncellenebilirse daha kullanışlı olacağını düşünüyorum.

armanc1
11-05-2007, 22:40
herkese saygılar ve güzel fikirlerle
benim next cihazlarda görmek istedigim tabi yapılabilinirse

1. kanal silme olayını a dan ze harflerele bir tuşla atanıp a harfiyele başlayan kanal isimlerilerin hepsi silinse veya c harfli x ve ya diğer harflerle :)

2. her hangi bir kanalı kilit atıldığında kanal gizlensin tek şifre de hepsi açılsın cihaz kapanıp açıldığı zaman otomatik olarak tekrar kilitli ve gizli kalsın

3. ağla bilgisayardan bir yazılım ile istenilen bir kanali bilgisayardan izlenebilinsin (varsa bu özellik bilmiyorum )

4. birde tekrar ağ yolu ile bilgisayara yüklenen bir filimi cihaz yolu ile televizyondan seyreteme olursa güzel olmazmı ? :)

5. iki kanalda aynı anda filim var reklamlar çıktığında diğer kanala otomatik geçsin gerekli yerlere kanal ismi yazıldıktan sonra ( şimdi doktor bana kızacak ben sihirbazmiyim diyecek bu öneri sadece bir hayal mi bilmiyorum olabilirimi hehehe:) )

şimdilik bu kadar arkadaşlar desteklerinizi bekliyorum saygılar :)

armanc1
11-05-2007, 22:45
yine ben herkese selam fikirlere devam :)

cihaz satnby konumunda iken televizyon açık birakıldığındta bir şelale veya televizyonu kaplıyacak bir klasik saat veya güzel bir resim yapılabilirmi veya olabilirmi tekrar saygılar

erkmenliharun
11-05-2007, 23:14
iyi akşamlar lanlı cihazlarda nevcamd bölümlerine bilğisayarla,klavye ile yazılsa iyi olmazmı.tşk

~~fyt~~
12-05-2007, 09:31
sayın doktor eklenti plugin desteği için USB siz modellerde donanıma takılacağını belirtmişti buna istinaden yeni bir öneri.

http://img525.imageshack.us/img525/8577/pluginpa3.png

yazılımla alt yapıya dosya türlerini tanıyabilmesi için menüye uzantı ekle/kaldır konabilir bu sayede eklenti desteğinin önünü açmış oluruz.

saygılar.

epsodi
12-05-2007, 10:18
cihazı kapadığımızda yeni kanalları otomatik tarayıp ekleme yapabilir yani biz gece uyurken o boş durmayıp yeni kanlları tarayıp bize sunsa ve cihazı açtımızda yeni kanallar bul dese ve listeden istediğimizi işaretleyip ekliyebilsek hiç fena olmazdı saygılar...

alo
12-05-2007, 10:21
kanal listesinde istediğimiz kanala şifre koymak toplu olarak değil sadece istediğimize, birde cihazda son izlenen 10 kanalın kaçar dakika izlendiğine tabi bu bölüm özel bir yerde ve şifreli olarak.

kullanıcı
12-05-2007, 13:13
Power Point ve/veya slayt gösterimi yapabilsin, ".txt". ".xml", ".doc" dosyalarını açabilsin. İyi günler...

mustafada
12-05-2007, 17:30
kanal hide özelliği geliştirilerek uydu hide yapılmalı.bu şekilde birden fazla anten olmasına rağmen benim dışımdaki kullanıcı tek uydu görmeli

2.olarak kanal silme menüsüne şu şifreleme sistemini kullanan kanalları sil tarzında menü eklenmeli. diyelim ki seca yada irdeto kullanan tüm kanalları listemden silmek istiyorum.burda irdetoyu seçtiğimde ilgili şifreleme sistemini kullanan kanalları silebilmeliyim.

3.olarakta tv listeme radyo kanallarınıda ekliyebilmeliyim
kolay gelsin

yakuphan
12-05-2007, 17:59
evet arkadaşlar fikirler guzel hediyeside guzel bende derimki kanal listesini acınca pencere acılsın 9000 binlergibi hide özeliyi olsun gebox Direk makineni içinde olsun arka :odunkes: pilanları yakalama ozeliyi olsun diyoruz ama bizim dememizle
olmuyor macha1 sayın doktor calışmalarıyla olmıyacak hic bişey yok SAYGILAR
HERKESE

aleksandır
12-05-2007, 21:07
Çoklu Pencere Seçeneğinde En az iki kanalın aynı anda oynatılması ses sadece birinde çıksın
iki maçı aynı anda takip etmek isteyenler için müthiş birşey olur bence

http://img411.imageshack.us/img411/9760/12195031ac5.png (http://imageshack.us)

yellowstorm
13-05-2007, 17:29
kumanda daki recall tuşuna bastığımızda bir önceki kanala geçiyor.bu tuşun işlevliğini arttırabiliriz.sadece bu tuşa basarak önceden ayarlar kısmından ayarladığımız 5 veya 6 kanalı sırasıyla seyredebiliriz.mesela belgesel meraklıları için ayarlar kısmında belgesel kanallarını ayarlarsak hangi kanalda olursak olalım recall tuşuna bastığımızda karşımıza bizim istediğimiz kanal gelir.yani tek tuşluk küçük bir favori listesi oluşturmuş olacağız.bu tuş recall tuşu değilde sarı mavi vs tuşlardan birisi de olabilir tabiki.o konu ustalara kalmış.
böyle yarışmaların artarak devam etmesi temennisi ile.Herkese kolay gelsin..

M.Acar
14-05-2007, 15:23
oyun bölümü kişiselliştirilmeli.resimler gibi uyumlu oyunları silip yükleyebilmeliyiz.kanal şifreli olduğunda screensaver devreye girmeli.hareketli akvaryum gibi.usb den kayıt imkanı sunulmalı.cihazı her açtığımızda yeni kanalları keendi bulup güncellemeli.bu fonksiyon on of yapılabilmeli.şimdilik bukadar

ahaldaba
14-05-2007, 15:51
doktor hocam bu yarışma ne zaman bitiyor bir tarih var mı?

kullanıcı
14-05-2007, 16:12
Kanal ekleme yaparken o andaki kanalın tp'si ekranda olsun direk ok tuşu ile bu kanalın tp'sini tarasın. İyi günler...

kullanıcı
14-05-2007, 16:15
*Liste Düzeninde ya da ok tuşu ile gelen listede "Seçmeli Olacak şekilde" ilgili seçenek açıksa imleç hangi kanal üstündeyse küçük ekranda o kanal görüntüsü gelsin. Kapalıysa mevcut hali ile sadece imleç değişsin kanal değişmesin.
*MP3 listesinde OK tuşuna basmadan parçalar değişmesin. İyi günler...

fatix67
14-05-2007, 21:05
hocam ben 9000 ler icin konusacagım
kanal arama da 1.sırada türksat olsun 2. sırada hotbirt olsun
kanal düzenlemede tasıma işlemi biitikden sonra işaretleri kendi silsin
uydu kilitleme olsun .
9000 ultrada kumanda daki sayıların üzerinde alfabetik harfler yerlestilebilir. birde newcamd2 de nokta başa alınsın.
:toplu:

armanc1
14-05-2007, 22:07
:ehehe: arkadaşlar benim yine bir fikrim geldi .....:) ;)) ;)

kanal değiştirken kanal ismini sesli olarak söyliyebilirmi ;):ehehe: :ehehe:

:odunkes: doktorun mimik :patla: hareketlerini görür gibiyim galiba ben kazandım ;):firca: :patla:

muammer
14-05-2007, 22:18
sabahları kahvaltı bıle hazırlar, eyer ustalar ısterse...

şükrü
14-05-2007, 22:57
ustad benım hayalimde şöyle süper plus usb lilerde kor tarama özılligi var benim söylemek istedigim cıhaz kendı kendine kurulumdakı baglı bukundugu uyduları tarayıp yeni gelen kanalları otomatıkmen ya liste arkasına dizsin yada bize uyarı versin yeni bir tp bulundu diye veya yeni kanallar geldi gibi uyarı versın bu uyarıdaki listeyı görüp hafızaya almaya biz karar verelim listedeki kanalları hafızaya almak isediklerimizi secip secmediklerimiz otomatikmen silinsin bu özellik of on olarak devrede veya devre dısı olur devredeyken gunde haftada ayda tara diye eklentiler olmalı genelde stbay tarama yapabilir benim hayalımdeki özellık bu üstadlar sevgi ve saygilarımla

ahaldaba
15-05-2007, 00:05
ustad benım hayalimde şöyle süper plus usb lilerde kor tarama özılligi var benim söylemek istedigim cıhaz kendı kendine kurulumdakı baglı bukundugu uyduları tarayıp yeni gelen kanalları otomatıkmen ya liste arkasına dizsin yada bize uyarı versin yeni bir tp bulundu diye veya yeni kanallar geldi gibi uyarı versın bu uyarıdaki listeyı görüp hafızaya almaya biz karar verelim listedeki kanalları hafızaya almak isediklerimizi secip secmediklerimiz otomatikmen silinsin bu özellik of on olarak devrede veya devre dısı olur devredeyken gunde haftada ayda tara diye eklentiler olmalı genelde stbay tarama yapabilir benim hayalımdeki özellık bu üstadlar sevgi ve saygilarımla

iyi de bu özelliğin şu dezavantajı var: ben hiç kullanmadığım kanalları siliyorum mesela, cihaz kendi kendine tarama yapıp bulacak listeye ekleyecek her defasında, ya da soracak ekleyeyim mi diye. kör tarama fonksiyonunun manuel olması daha iyi bence....

şükrü
15-05-2007, 00:20
arkadaşım sen veya ben bu cıhazı kullanmasını cok iyi biliyoruz bunu bilmeyanler vede nasıl bu işlerin yapılacagını bılmeyenler var yeni kanal geldiginde yada frakans degişikliklerinde kanalları nası bulacaklarını bilmeyen cok kişiler var bunlar cogunlukta ben kurulum yapıyorum nelerle karsılaştım bir bilsen şaşarsın bu özellik olursa şayet bu durumdakı müşterilere büyük bir hizmettir ben o acıdan yazdım

akif52
15-05-2007, 00:35
Doktor hocam güzel hediyeler sunmuş ama benim hediyem daha güzel. Üstadlar şu bizim technosat 18000 serisine bir auto yazılımı çıkarın bizlerde size minnettar kalalım. Hediyemiz ise elimizden ancak bu kadarı geliyor, tüm bu serinin kullalnıcılarının bol bol hayır duası. Umarım sahipsiz kalan bu modele ustalarımızdan biri el atar.İnşallah.

gunes01
15-05-2007, 01:06

ben arkadaşın oyazısını okuyunca herhalde espiri yapıyor dedim geçtim gittim.
Çalışmalarınızda başaılar dilerim.

benim isteklerim.
ana menüdeki kanal sıralaması ve favori gruplar arsındaki kanal sıralamasının birbirinen bağımsız olması.

kullanım kılavuzunda da bahsedilen ses&görüntü senkron seçeneğinin eklenip, işlenirlik kazanırılması.(bazen adamın sesi hareketinden önce gelebiliyor.)

modül bölümüne de modülü aç kapa gibi bi seçenek eklenmesi. (modül kontrol sorunu yaşayan arkadaşlara yardımcı olur.)

önceki yazılımda olan kanalların pakete göre sıralanabilmesi tekrar eklenebilirmi?

uydudan yazılım ve şifre güncelleme; tp ve kanal güncelleme.(frekansı değişen kanalın yeni frekansını bulup kanalı ekleyip eskisi silmesi- redline cs100x)

en azından kanal listesini usbye yedekleyebilme ve bir kanal editörü olamasa da tp editörü olması.

arkadaşların da dediği gibi takvim kısmına bir hatırlatma eklenmesi. ezan saatlerinde uyarması.

Bizlere en büyük hediyeniz destekleriniz... super cihazlarımız daha da super olacak inşallah.
Saygılar ve selamlar...

gunes01
15-05-2007, 01:15
bir de kart paylaşım olayında bilgisayar kullanmadan cihaza eklenebilecek uygun bir parça ile(usb den lan çevirici veya rs232 den lan çevirici gibi) paylaşım yapabilmek...

anten ayarlaması yaparken sinyal çubukları biraz zor görünüyor. hele gündüz çok daha zor. buna bi çare. sesli ve daha büyük okunabilir görüntü.

usb den mp3 leri dinlerken diğer menülerde de gezebilmek.

kanal arması yaparken bulduğu kanallardan dilediğimizi izleyebilmek.

radyo dinlerken veya usb den bilgilere bakarken ir kanalı köşede küçük ekran sesli veya sessiz izleyebilmek.
kolay gelsin. Herşey next kullanıcıları için. saygılar.

alpinx
15-05-2007, 10:28
Sayın hocam,
ben bir 9000 ultra kullanıcısıyım ve ebeveyn kilidinin 2000X CI Plus gibi olmasını arz ederim. (Yani kilidi açtığımda tüm kanal kilitlerin açılmanı, 9000 ultrada kilitli olan kanalları değiştirirken her defasında şifre girmem gerekiyor, özellikle serverlerin full çalışan bu makinanın ebeveyn kilidinin hem biraz kolay olması hem de önemli olduğunu arz ederim).

Hocam, birde şu ana kadar kafanıza yatan bir öneri okudunuz mu ?

kolay gelsin, bizi dinlediğiniz için teşekkürler.

hilaldigital
15-05-2007, 12:04
sevgili usta tp hafızası doldugunda tp silme işlemi eziyet haline geliyor 2000 ve süper serilerinde toplu tp silme olayı hasıl olursa çok daha güzel olur diye düşünüyorum. ben ce cihazda yapmış oldugunuz diger düzenlemeler beklentilere cevap verecek düzeyde çalışmalarınızda başarılar dilerim...

torero
15-05-2007, 16:06
sevgili hocam güzel konu açmış iyide olmuş ben yumatu kullanıyorum ama aklıma gelen birseyide söylemek istedim

çok fazla teletex kullanan olduğunu sanmıyorum bu özelliğin kaldırılarak, yerine kanal geçiş hızını arttırmak veya key bölümünü genişletmek bence daha faydalı olabilir

birde toplu kanal taşıma özelliği fena olmazdı(mx serisinde yok)

diğer önerilerin hepsini okumadım aynı tavsiyeyi veren varsa kusura bakmasın

alo
15-05-2007, 18:43
turkey formunada yazdım ama burayada uyuyor belki şansımız vardır benim kafamdan geçende
Kumandada herhangi birtuşa bastığımızda (mesela mute+1 tuşu) kumanda normal işlevinden çıkıp ekrandada o tuşa bastığımızda bir menü çıksa o menüdede
1 tuşu cihaza reset
2 tuşu kanal listesi düzenleme
3 tuşu uydu taratma menüsü
(bu yönergelerde ekranda görünecek ve yönergelerde en çok kullanılanlar olacak) gibi yazsa bizde direk 1 basıp reset menüsüne geçsek nasıl olur menüye girip reset yeri gibi yerleri aramaktan kurtulsak direk bir tuşla yerlerini gösterse bize kısa yol gibi bişe olsa nasıl olur

kullanıcı
16-05-2007, 09:30
*Liste Düzeninde ya da ok tuşu ile gelen listede "Seçmeli Olacak şekilde" ilgili seçenek açıksa imleç hangi kanal üstündeyse küçük ekranda o kanal görüntüsü gelsin. Kapalıysa mevcut hali ile sadece imleç değişsin kanal değişmesin.
Özellikle yeni taramadan sonra kanal silme için sürekli info tuşuna basıp kanalı görmek zor oluyor. Bu özellik çok pratik ve kolaylık olur. İyi günler...

paradox_35
16-05-2007, 09:55
sevgili hocam güzel konu açmış iyide olmuş ben yumatu kullanıyorum ama aklıma gelen birseyide söylemek istedim

çok fazla teletex kullanan olduğunu sanmıyorum bu özelliğin kaldırılarak, yerine kanal geçiş hızını arttırmak veya key bölümünü genişletmek bence daha faydalı olabilir

birde toplu kanal taşıma özelliği fena olmazdı(mx serisinde yok)

diğer önerilerin hepsini okumadım aynı tavsiyeyi veren varsa kusura bakmasın
sende bi alemsin toredo kardeş biz burda next ile ilgili seçenek sunuyoruz sende yumatuda kullanıyorum diyorsun pes yani kolay gelsin

pacho
16-05-2007, 11:41
Benim fikrim şu;
---------------
sanırım cihazların master codeleri değiştirilemiyor(forumlardan okuduğuma göre)
özellikle bu fikrim ultralara çok uygun olur.(bence elzem)
1973000 VE 2006 RAKAMLARININ kullanıcı değiştirebilir hale gelirse;
1/bunları tuş kilidi gibide kullanılabilinir.
2/tabii master code kanal kilidi gibi bunuda açmaması lazım.

bu fikirimi ödül için falan yazmadım.ultra kullanıpda server kullanmayan yoktur.
malum şimdiki çocukların hepsi elektronoği çok yatkın.hergün gece hotbirdi taratıp işim bittiğinde silmekten ...
TABİİKİ BU İŞLEMLERİ ÇOCUKLARIN YAPMADIĞI NE MALUM..
olabilirse sizden ricam budur.

yellowstorm
16-05-2007, 13:07
turkey formunada yazdım ama burayada uyuyor belki şansımız vardır benim kafamdan geçende
Kumandada herhangi birtuşa bastığımızda (mesela mute+1 tuşu) kumanda normal işlevinden çıkıp ekrandada o tuşa bastığımızda bir menü çıksa o menüdede
1 tuşu cihaza reset
2 tuşu kanal listesi düzenleme
3 tuşu uydu taratma menüsü
(bu yönergelerde ekranda görünecek ve yönergelerde en çok kullanılanlar olacak) gibi yazsa bizde direk 1 basıp reset menüsüne geçsek nasıl olur menüye girip reset yeri gibi yerleri aramaktan kurtulsak direk bir tuşla yerlerini gösterse bize kısa yol gibi bişe olsa nasıl olur

tebrik ederim güzel öneri benimde aklıma geldi ama sen benden önce yazmışsın.aynen katılıyorum söylediklerine yapılırsa güzel olur....Başarılar..

alpinx
16-05-2007, 16:00
yellowstorm
bence menüleri en kolay olan ve anlaşılır olan next cihazlarıdır, sizin öneriniz gerekli değil, o menüler zaten var ve kolay bir şekilde yapılıyor.

armut_ye
16-05-2007, 16:58
Kor tarama olsa super olur.

armanc1
16-05-2007, 23:23
yarışma güzel gidiyor nezaman sonuçlanacak acaba :)

halilak
17-05-2007, 11:51
Bu yazacaklarım muhtemelen yarışma dışı.
Amacım da yarışmaya katılmak değil, bir cihazda olması gerektiğini DÜŞÜNDÜĞÜM ek özellikleri ifade etmektir...
Donanımsal Upgrade özelliği...
Bu tip teknoloji kullanan cihazlarda en önemli vasıflardan biri Upgrade özelliği olmalı bence...
Bu hem satış stratejisi açısından kullanıcıyı donanıma bağlar,
Hem donanım satıcısı yeni ekleri ile aynı maldan kar etmeğe devam eder,
Hem de firma açısından öenmli bir logosu olur. (ki bu tür cihaz kullanıcıları açısından bu vasıf önemlidir.)
Bu aynı zamanda üst cihaza geçişleri kolaylaştırmanın da bir yoludur.
Mesela küçüklükten bu yana bilgisayar donanımı konusundan tecrübeli oğlum, belli modelleri tercih eder.
Ve hem cihazını sürekli yeniler hem de, donanım firmalarını aldığı her yeni donanım için kazandırmaya devam eder.
Bizden bir örnek vereyim.
Next YE 8000 X Cam da en önemli eksiklik (İki de bir yazılım verilmeme tehdidi dışında) ram dir. Firma bunu önceden görüp Ram'leri değiştirebilecek bir donanımla pazara girebilirdi.. Vs...
Saygılar...
Hatam olmuşsa, yazdıklarımda yanlış kısımlar varsa şimdiden affola...

fmberg
17-05-2007, 12:55
bakıyorumda kimse kablosuz baglantı istemiyor dunya artık kablosuz baglantı kullanıyor kurtulalım artık su gereksiz kablolardan paylasımlı cihazım oldugu halde kulanmıyorum kablosuz modemim oldugu icin evet modeme ve baglanabilen diger ekipmanlara kablosuz baglanması bence super deil asrın olayı olur cok ses getirir satıs patlaması olur kablosuz modem kullanan bir suru insan var bence cogu alır ole bi cihazı kablo sorunu yuzunden cihazı almak istemeyen cok arkadasım var dahada cok oldugunu tahmin ediyorum bildigim kadarıyla piyasada bole bi cihaz yok kim bilir ne zaman cıkar cihazları geliştirmekle kim ilgileniyorsa bunları okuyordur bildigim kadarıyla turkiyede bircok ilki basarmıs bi markasınız yapın sole bi özellikte bi ilki daha yasatın bizlere bakım bakalım ozaman kendilerini bir numara olarak gosteren markaların havaları nasıl sonuyor

kullanıcı
18-05-2007, 14:04
Boş olan "0" ya da başka bir tuşa bastığımızda ekranda saati göstersin. İyi günler...

kullanıcı
18-05-2007, 15:18
Kanal isimlerini değiştirirken istediğimiz bir ya da birkaç harfi değiştirme imkanı olsun. Mevcut durumda hepsini baştan yazmak gerekiyor. İyi günler...

şükrü
19-05-2007, 12:40
Kor tarama olsa super olur.

usb lilerde kor tarama var

muco2000
19-05-2007, 14:13
açılmayan veya seyretmeyi uygun görmedigimiz kanal tp lerini silip hafızaya kayıt ettıgımız halde her taratmada yeniden aynı kanalların gelmesi engellenirse harika olur.evde olmadıgımız zamanlardada kafamız rahat olur.

tutanboya
19-05-2007, 16:10
bu yarışma için doktora teşekkurler . bütün arkadaşlar birbirinden güzel fikirler üretmiş bizlere fazla bişey kalmadı ama aklıma gelen ilk şey!!!!!!!!!!!!!!

next uydu cihazlarının her modelinde birbrinden gelişmiş özellikler var birinin özelliği birine tutmuyor bu da bu cihazları üstün kılıyor. bu sebeble ne isteye biliriz ki ustatları yeni şeylerele yeni buluşlarla uğraştırmayalım . yeni bişeyler yapılacaksa

****** bilgisayarı , uydusu, dvd'si, mp3 çaları , 5+1 ses sistemi , gibi elektronik sistemleri tek kutu içinde toplayan bir teknoloji harikası yapın. ****

teşekkurler .

osman.man
19-05-2007, 17:36
yarişmalardan anladığımkadar bu yaz nextler yazılım şovu yaşayacaklar olurmu bilmem ama filim seyrederken reklamlarda başka kanala geçiyoruz reklamların bitip bitmediğini anlamak için aynı polaritdeki başka bir kanalı serederken reklam olan kanalı küçük bir resimde seyredebilirsek iyi olur saygılarımla

arda 48
19-05-2007, 18:18
otomatik aramada şebeke arama yaptığımızda aramaya başladığımız zaman yeni tp yüklerken aynı anda da sinyal olmayan eski tp silinsin.bir de kanal eklemede birden fazla frekans eklensin ve bunların sıralaması yapılabilsin.bu şekilde istediğimiz frekansları bir kerede işaretler ve sadece istediğimizi yükleriz.

rohat
19-05-2007, 19:53
sevgili doktor bende birşey yazayım belki olurda yaparsınız ..özellikle izlemek istediginiz bir kanalı cihazda saatini belirleyip o saatte cihazın hangi kanalında olursan ol saatini ayarladığın kanala dönmesi yani proğramın kaçırılmaması için...selamlar iyi çalışmalar.