• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Ölüm kalım koşusu

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Ölüm kalım koşusu

Dünya şampiyonu Kenyalı maratoncu, iç savaşta saldırıya uğrayınca canını koşarak kurtardı.

Saldırganlardan üç kilometre koşarak kurtuldu

KAZANDIĞI altın madalyalarla adını duyuran, erkeklerde dünya maraton şampiyonu Kenyalı ünlü atlet Luke Kibet (25) bu kez kürsüye çıkmak için değil, hayatını kurtarmak için koştu. Kenya�da tartışmalı başkanlık seçimlerin ardından çıkan ve binden fazla insanın hayatını kaybettiği çatışmalarda kabile kavgası arasında kalan Kibet, evini basan saldırganların elinden koşu yeteneğini kullanarak kurtuldu. Kalenjin kabilesine üye olan Kibet, saldırı anını şöyle anlattı: �Kenya�daki maratoncuların yüzde 80�i bizim kabileden. Biz de seçimde kabilemize yakın olan muhalefet lideri Odinga�ya oy verdik. Olimpiyat köyünde gece uyuyordum. Kafama gelen bir kaya ile uyandım. Kafam kanıyordu. Çevreme baktım, herkes binayı terk etmiş. İktidar yanlısı kabile bize saldırmıştı. Dışarı adım attığımda, onlarca kişinin ellerinde bıçak, kazma ve sopalarla bana doğru koştuğunu gördüm. Kafam kanıyordu. Hemen koşmaya başladım. Peşimden geliyorlardı. Bir süre sonra arkama baktığımda kimse yoktu. Bana yetişemediler� dedi. Kenya�da çıkan olaylarda Kibet�in 1988 olimpiyatlarına katılan hocası, linç edilerek öldürüldü.

vatan
Hazırlanıyor...
X