Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Kapıdan satışların yerini cep telefonu şikâyetleri aldı

cımsky
03-01-2007, 18:52
Tüketici şikayetlerinde her zaman ilk sırayı alan kapıdan satış yerini son dönemde cep telefonuna bıraktı. Sanayi Bakanlığı'nın verilerine göre uzun süredir şikayet listelerinde en başta bulunan kapıdan satışlarla ilgili müracaatlar yüzde 10'a düştü.

Cep telefonu ile ilgili şikayetler ise rekor artışla yüzde 30'a yükseldi. Tüketici haklarının korunması ve savunulması için çalışan sivil toplum kuruluşları da var. Bunlardan Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) bu yıl e-tüketici uygulamasını başlattı. Merkeze bu çerçevede çoğunluğu cep telefonu şikayeti olan 9 bin civarında müracaat yapıldı. Merkezin başkanı Ömer Keser, "Birkaç yıl öncesine kadar vatandaş en çok kapıdan satış yapanlardan şikayetçi oluyordu. Şimdilerde listenin başını cep telefonu satıcılarıyla yaşadıkları problemler çekiyor. Şikayetlerin çoğunluğunu, garanti kapsamında olan cihazın 30 işgünü içerisinde tamirinin yapılıp tüketiciye iade edilmemesi oluşturuyor." bilgisini verdi.

Satın aldığı üründen memnun kalmayan tüketici, bu durumu resmî olarak takip etmek isterse Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Alo 175-Tüketici Danışma Hattı'yla paylaşabiliyor. Ayrıca şikayet, bakanlığın resmî internet sitesi www.sanayi.gov.tr'deki form doldurularak da iletilebiliyor. Ancak şikayetlerin büyük bölümü Alo 175 aracılığıyla yapılıyor. Kusurlu malı satın aldığı şirkete başvurduğu halde sonuç alamayan vatandaşlar, tüketici derneklerine veya ilçelerde bulunan hakem heyetlerine de başvurabiliyor. Bakanlığa gelen şikayetlerin başında cep telefonuyla ilgili olanlar başı çekiyor. Bunu, otomobil, elektrik ve elektronik eşya, kapıdan satış, ayakkabı ve giyim ürünleri takip ediyor.

Ürün şikayetlerindeki çoğu meselenin fatura ve kullanım kılavuzuyla ilgili olduğunu vurgulayan TÜ-MER Başkanı Keser, alışverişlerde mutlaka bu iki belgenin istenmesini tavsiye ediyor. Keser, "Ürünün garanti belgesi mutlaka onaylatılmalı. Onaysız garanti belgesinin geçerliliği yok. Türkçe kullanım kılavuzu da önemli; çünkü hataların bir kısmı yanlış kullanımdan kaynaklanıyor. Bir önemli nokta da arızalanan cihaz ile ilgili müracaat faturanın üzerindeki adrese yapılmalı ve tamirler garanti belgesine işlettirilmeli. Çünkü bazı cihazlarda birkaç defa tamire gitmesi durumunda yenisinin verilmesi gerekiyor. Belgelenmeyen arıza ise cihazın iadesini zorlaştırıyor." uyarısında bulundu.

Cep telefonuyla ilgili tüketici sorunlarını kabul eden ve çözüme kavuşturan kurumlar arasında Telekomünikasyon Kurumu da yer alıyor. Kurum, web sitesinde yurtdışından gelen vatandaşın yanında getirdiği yeni bir telefonu kayıt altına nasıl alacağı konusunda bilgilendirmede bulunuyor. Aynı zamanda tüketici ile GSM operatörleri arasında meydana gelen ve çözüme kavuşturulamayan sorunları da kabul ediyor.

kaynak zaman gazetesi

zombi16
03-01-2007, 22:16
hiç bir işe yaramıyorlar.ben yeni aldığım tlf beğenmedim ve aldığım yere gidip bunu değiştirmek istediğimi bildirdim.bana gülerek bunun mümkün olmadığını bildirdi.derneğe gittim ve saygıdeğer beyefendileri zorla kendimi dinnettirebildim.bana değişimin olamayacağını ama servise götürüp arıza tespit yaptırabilirsem o zaman olurmuşmuş