• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

TMSF, ATV VE Sabah'a el koydu !

Gizle
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• TMSF, ATV VE Sabah'a el koydu !

Dinç Bilgin ve Turgay Ciner'in ortaklığını tespit eden TMSF ATV ve Sabah ile birlikte bazı şirketlere el koydu. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimlerini devraldı.

TMSF'den yapılan yazılı açıklamada, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ilgili hükümleri gereğince Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimlerinin fon tarafından devralındığı belirtildi.Fondan yapılan açıklamada şöyle denildi: ''Etibank A.Ş. hakim ortağı Dinç Bilgin ile Turgay Ciner arasında imzalanmış olan gizli sözleşmelerin yeni ortaya çıkması sonucunda, Bilgin ve Merkez Grubunun medya sektöründe faaliyet gösteren 63 adet şirketinin yönetim ve denetimleri 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca TMSF tarafından devralınmıştır.

Etibank A.Ş'nin hakim ortağı Dinç Bilgin ile Merkez Grubunun doğrudan veya dolaylı hakim ortağı Turgay Ciner arasında imzalanan 1 Ekim 2002 tarihli lisans sözleşmeleri, Fon ile Medya grubu arasında imzalanan 17 Kasım 2003 tarihli ve Fon, Medya ve Merkez Grubu firmaları arasında imzalanan 3 Mayıs 2005 tarihli protokollerin imzası aşamasında mevcut olduğu halde protokol taraflarınca Fonun bilgisinden gizlenen 12 Haziran 2002 tarihli protokol ve 8 Ağustos 2002tarihli sözleşmeler, Fon tarafından muvafakat verilen satış ve devir protokollerini geçersiz hale getirmiştir.

Bu hukuki durum karşısında, Dinç Bilgin'in Merkez grubu da dahil olmak üzere yukarıda zikredilen protokollere konu mal, hak ve varlıklardan oluşan tüm Medya sektöründe Turgay Ciner ile ortak olduğu, 1 Ekim 2002 tarihli ilk lisans sözleşmelerinden itibaren başlayan bu sürecin tamamında ortak hareket ettikleri, hileye dayalı ve muvazaalı işlemlerle Fon'u yanılttıkları belgelenmiştir. Bu nedenle, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ilgili hükümleri gereğince Medya Grubu (Dinç Bilgin Grubu) ve Merkez Grubu şirketlerinin temettü hariç ortaklık hakları ile yönetim ve denetimleri fon tarafından devralınmıştır.''

Bu bir son dakika haberi olup, bilgilendirme amaçlıdır...
    Next 2000X CIS Plus - Diseqc Motor
    Next 5000X CI - Turksat, Hotbird

"Eli ile çalışan işçidir, eli ve aklı ile çalışan ustadır; eli aklı ve ruhu ile çalışan sanatkardır."

"Nice insanlar gördüm, üstünde elbisesi yok; nice elbiseler gördüm, içinde insan yok." Mevlana

"Sevap kazanmak iyilik yaptığının hayır duasıyla, günah kazanmak zarar verdiğinin bedduasıyla olur."

[email protected]

www.konyahasanseyh.com (Lütfen tıklayınız!)

www.pagosking.com (Lütfen tıklayınız)

abi deli haber bu albayraklara versinler ....
    MACH1 HOCAM SAĞOLSUN

Yorum yap

onların satışı ayarlanmıştır satın alcakta bellidir

Yorum yap

Ciner Grubu gelişmeleri değerlendiriyor !.

Ciner Grubu gelişmeleri soğukkanlılıkla değerlendiriyor: TMSF'nin Merkez Grubu medyalarına el koymasının ardından Grubun yönetiminden şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Grup yönetimine dayandırılan açıklamaların hiç biri doğrulanmadı. Grup yönetiminin TMSF'nin kararını hukuki olarak incelediği belirtiliyor. TMSF'nin bu kararına karşı idari yargı yoluna gidilmesi bekleniyor.

Ciner Grubu'nun elinde, Dinç Bilgin ortaklığının yıllar önce bitirildiğine dair belgelerin olduğu biliniyordu. Bu aşamada, grubun TMSF'nin ortaklık tezini çürütecek bu belgeleri mahkemeye sunması bekleniyor. Bu belgeler arasında Dinç Bilgin tarafından imzalanmış ve ortaklığın sona erdirildiğine dair çok sayıda resmi belgenin bulunduğu da biliniyordu. Gelişmeleri soğukkanlılıkla değerlendiren Ciner Grubu yönetimi büyük olasılıkla yargı yoluna giderek, elindeki güçlü kanıtları mahkemeye sunacak.

Son dakika alıntıdır: 02.04.2007 00:51

"Eli ile çalışan işçidir, eli ve aklı ile çalışan ustadır; eli aklı ve ruhu ile çalışan sanatkardır."

"Nice insanlar gördüm, üstünde elbisesi yok; nice elbiseler gördüm, içinde insan yok." Mevlana

"Sevap kazanmak iyilik yaptığının hayır duasıyla, günah kazanmak zarar verdiğinin bedduasıyla olur."

[email protected]

Yorum yap

Mehmet Barlas TMSF'nin kararını yorumladı !.

Sabah Gazetesi yazarı Mehmet Barlas, TMSF'nin Ciner Medya Grubu'na el koyma kararını değerlendirdi:

28 ŞUBATIN ARTÇI DEPREMLERİ HALA MEDYADA SÜRÜYOR...

Pazar günü, TMSF'nin, Sabah ve ATV'de bulunduğu ileri sürülen Dinç Bilgin hisselerinin varlığı iddiasına dayalı olarak bu yayın organlarının yönetimine el koyması, medyayı sanki bir zaman tüneline sokup, 28 Şubat'ın hemen sonrası günlere dönülmüş izlenimi yaratabilir. 28 Şubat'ta çarpıklığın zirvesine çıkan medya-siyaset ilişkilerinin yansımaları sonucu, Dinç Bilgin'e nasıl Etibank'ın verildiği ve bu süreç sonunda Sabah gazetesinin ve ATV'nin ne tür serüvenler arasında yalpaladığını herkes hatırlar.

28 Şubat sürecindeki çarpıklıklar sadece Bilgin ailesini basın dışına ve yargı çemberi içine sürüklemedi..Bu aileye ait yayın organları da, çalışanları da büyük problemler yaşadı. Bu problemlerin sürmesi, herhalde en fazla rakip grupları mutlu ediyordu. 28 Şubat'taki kartelciliğe alışanlar, sonunda medyada tek başlarına kaldıklarını görerek daha da mutlu oluyorlardı.

Bu süreç, Sabah ve ATV'yi Turgay Ciner'in TMSF'den satın almasına dayanan gelişmelerle bitti. Tekrar rekabet ve çok seslilik medyaya egemen oldu. Ama Pazar günü, TMSF'nin, Sabah ve ATV'de bulunduğu ileri sürülen Dinç Bilgin hisselerinin varlığı iddiasına dayalı olarak bu yayın organlarının yönetimine el koyması, medyayı sanki bir zaman tüneline sokup, 28 Şubat'ın hemen sonrası günlere dönülmüş izlenimi yaratabilir.

Oysa bu durum tabii ki geçici bir süreci ifade ediyor. Dinç Bilgin'in TMSF'ye verdiği söylenilen 2001 tarihli bir anlaşma metninin, bu yayın grubunun bugünkü mülkiyet durumunu ne ölçüde etkileyeceğine yargı karar verecek Ama sonuç ne olursa olsun Sabah, ATV ve bağlı yayınların Bilgin ailesine geri dönmesi hukuken mümkün değil. Ayrıca bu yargı ve hukuki belirleme sürecinde Sabah'ın yayınlarının da, kadrosunun da aynen korunacağı, Sabah'ın yayın politikasının ve yazı işlerinin özerkliğinin gözetileceği, yazıişlerine TMSF yetkilileri tarafından bildirildi.

Yani amaçlanan Sabah ve ATV'nin çökertilmesi ise, bu pek mümkün değil. Bu ortamda önemli bir medya grubunun etkisiz kılınması herhalde siyasi ve idari mantığa sığmazdı. Burada şiddetle hatırlanması gereken gerçek, 28 Şubat üzerinden bunca yıl geçmiş olmasına rağmen, o dönemdeki uygulamaların hala medyaya ne tür kötü yansımalar getirdiğidir. "Durumdan vazife çıkartanlar"ın atadıkları siyasetçiler, Türkiye'de medyayı içinden çıkılması hala uğraş konusu olan krizlere ve kararsızlıklara sürüklemişlerdir.

HABERX' den Alıntıdır...

[email protected]

Yorum yap

İşte Sabah Grubu'nun yeni yönetim kurulu !.

TMSF el koyduğu aralarında Sabah ve Atv'nin de bulunduğu 63 medya şirketine ortak yönetim kurulu atadı. İşadamı Turgay Ciner'e ait Merkez medya grubu şirketlerinin yeni yönetim kurulu, Fon görevlisi olan şu isimlerden oluştu: "Mehmet Akif Yaşin, Fahrettin Özyapar, Yusuf Adıgüzel, Taner Yalçın, Turan Korkmaz, Ali Göçer Kelebek ve Tahsin Kaplan."

Fon yetkilileri bugüne kadar el koydukları diğer şirketler gibi Merkez medya şirketlerini de satıp Dinç Bilgin'in Etibank'tan olan 800 milyon dolar civarındaki borcunu tahsil etmeyi planlıyor. Ancak TMSF'nin elinde henüz bir satış takvimi yok.

Ciner idare mahkemesine gidiyor

Ciner grubu el koyma karşısında sessiz kaldı. Ciner'in idare mahkemesine başvurup Fon'un el koyma kararıyla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı almayı planladığı öğrenildi. Ciner grubu kendi atadığı medya grubu yöneticilerine "Eskisi gibi çalışmaya devam etmelerini" tavsiye etti. Ciner grubu baş hukuk müşaviri avukat Mehmet Kenan Tekdağ'ın ofisi el koymayla ilgili soruları cevapsız bırakırken, "Gerekenler, gerektiği zamanda yapılacaktır" açıklamasıyla yetinildi.

ZAMAN / İbrahim Balta

[email protected]

Yorum yap

hepsi ayarlanmış

Yorum yap

Hazırlanıyor...
              X