• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

Doğru Güney'in Tesbit Edilmesi

Gizle
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• Doğru Güney'in Tesbit Edilmesi

DOĞRU GÜNEY'İN TESPİT EDİLMESİ :
    Sıfır noktamızı (doğru güneyi) bulabilmemiz için referans almamız gereken uyduyu belirlememiz gerekmektedir.Uyduların gökyüzünde bir yay çizerek durduğunu ve diseqc motorların doğu batı ekseninde bu yayı (klark kuşağı) tarayarak uydulara yönlendirilmiştir. Gökyüzüne baktığımızda klark kuşağının en üst noktası (tepe noktası) bizim tam güneyimizdir (pusulada kuzey 0'a göre 180 derece). İşte biz, bu yüzden sıfır noktası olarak bizim tam güneyimizdeki yani klark kuşağının en tepesindeki uyduyu referans almak zorundayız. Uzayda uydular bu sıfır noktası tepe olmak üzere doğuya ve batıya doğru ufukta yay şeklinde dizilirler.
    Bu linkten bulunduğunuz yerin enlem ve boylamını öğrenebilirsiniz.Çıkan sayfada Search String bölümüne bulunduğunuz İl veya İlçe yi yazınız daha ayrıntı için ise Neighbours yazan link'i tıklayınız.
    Yer bilgilerini girerken mutlaka ingilizce harfleri kullanınız.Örneğin;çandarlı değil-candarli yazınız.
    *Doğru güneyinizi bulmanız için TIKLAYINIZ.
    *Doğru güneyinizi ilgili linkten öğrendikten sonra hangi uydu olduğunu öğrenmek için TIKLAYINIZ.
    *Sabit çanak kullanıyorsanız Uydu Yönünü, çanak ile Lnb'nin durması gereken pozisyonu öğrenmek için TIKLAYINIZ. Çıkan sayfada dil seçeneği bulunmaktadır(TR yok).Bulmak istediğiniz uyduyu,bulunduğunuz şehri ve ülkeyi listeden seçerek Calculate'ye tıklayıp öğrenebilirsiniz. saygı ve sevgiler.
    Not:
    Motorlu çanakta İdeal ayar için 42E Türksat ve 13E Hotbird Uydularında ince ayar yapılması uygundur.
    Çanağın tepesinden tutunca;

13E çekince artarsa;
    42E itince artarsa; Motoru çanakla beraber hafif Batı’ya çeviriniz.
    ---------------------------
    13E çekince azalır;
    42E itince azalırsa; Motoru çanakla beraber hafif Doğu’ya çeviriniz.

Bu hareketleri yaptığınızda her seferinde motoru tekrar manuel ayar ile en yüksek sinyal seviyesinde kaydediniz.
    Eğer bu ayarı aşarıdaki şekillere bakarak ayarlıyabilirseniz.hispaya kadar sinyalin gelmesi gerekir.yani 13E ile 42E de çanağın tepesinden tuttuğunuzda ister itiniz isterseniz çekin sinyaller düşmesi gerekiyor.Bıraktığınızda her iki uyduda da en yüksek sinyali bulmalısınız.Kolay gelsin.

TÜRKİYE Yerleşim merkezleri
    Yatay beyaz çizgiler Kuzey enlemini, dikey beyaz çizgiler Doğu boylamını derece olarak gösterir.

Bu haritanın 987×551 pixel ebadında ve png formatındaki detaylı kopyasını indirebilirsiniz.
    Ülkemizdeki yerleşim merkezlerinin coğrafi koordinatlarını enlem-boylam derecesi olarak gösteren tabloya bakabilirsiniz.
    1546 yerin koordinatlarını Excel dosyası olarak indirebilirsiniz.

(Harita için,Haluk Akçam arkadaşımıza teşekkürler.)
    Next HH Disecq motor 120 çanak 42E-30W
    2 x 90 çanak 5 Uydu.42E-19E-13E-7E-5E

Eline sağlık @civannuri konuyu sabitledim

Yorum yap

:sagol: arkadaş güzel olmuş
      Sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma

Yorum yap

Şimdi bir konu bakarken gördüm. Bir çok konuyu bulma şansım oldu. Elinizer sağlık. Çok güzel olmuş....!
        [S][/S]Kazatacı[S][/S]

Yorum yap

teşekürler dostum
          ***BİLMEMEK AYIP DEĞİL ÖĞRENMEMEK AYIP***

Yorum yap

teşekkürler

Yorum yap

teşekürler iyi bir çalısma

Yorum yap

civannuri usta beni her konuda bilgilendirdin..
                çok teşekkürler bunun için
                gerisi bizim yeteneğimize kalmış..
                emeğine ve bilgine sağlık..

Yorum yap

çok güzel bir çalışma teşekkürler

Yorum yap

Civanım güneyi bulamayınca anteni ayarlayamadık

kaldık ortada

sonunda bugun ayarladım

Yorum yap

ellerine saglık cok güzel olmuş
                      AYBERK ELEKTRONİK

Yorum yap

ustalarım benim dayzek motorun montajladığım evde yeni taşındım fakat ayrlamakiçin binanın kenarına taktım turksatı göremiyorum bina engel 1 batıya kadar aldım turksat için araya normal dayzek taksam yayını alabilirmiyim

Yorum yap

daha doğrusu çalışırmı

Yorum yap

a_tiraki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                            daha doğrusu çalışırmı
                            Turksat için sabit anten koyup, bu iki anteni diseqc ile birleştirirseniz çalışır.

Yorum yap

teşekkürler ustam sağol

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X