Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : LNB Kesme İşlemi {sizde LNB nizi sünnet edin}

emucu
10-11-2005, 10:46
http://img210.exs.cx/img210/41/lnbkesmeilemi32br.jpg

yukardaki verilen resimde değerler tamiyle doğru olup lnb nizde yapım aşamasındaki hasardan dolayı ne ben nede mach1digital sorumlu değildir.

sile
10-11-2005, 10:56
Eline sağlık emucu
Tabi sünnet işini parabol anten kullananların yapması lazım.Ofsette verim alamıyabilir.Bir de hangi lnb lerden ne kadar verim alınabilindiğini deneyen arkadaşlar yazsınlar.

emucu
10-11-2005, 10:57
resimde özellikle yazdım offsette randıman alamazlar..

mkan27
21-11-2005, 17:00
Ofset Ve Parabolu Bİrer Örnekle Anlatabİlİrmİsİnİz?
GÖsterebİlİrmİsİnİz Resİmlerle ?

TeŞekkÜrler

digicom
21-11-2005, 17:04
emucu arkadasım yapmış oldugun çalışma için tesekkürler ederim.güzel olmuş,fakat bu yapılan işlem yoresel olarak alış farklılıkları gosteriyor!bende denedim fakat benim burada bir işe yaramadı.+ artık 0,3 ve 0,2 db lnb ler çıktıu.bence gerek yok gibi gerekiyor bundan sonra kesme işlemlerine.
http://www.betasat.net bu arkadasımızın sitesinde 0,2 ve 0,3 db ler var.saygılar...

emucu
21-11-2005, 17:15
Ofset Ve Parabolu Bİrer Örnekle Anlatabİlİrmİsİnİz?
GÖsterebİlİrmİsİnİz Resİmlerle ?

TeŞekkÜrler

offset dediğimiz yumurta tipi çanaktır

parabolik ise tam yuvarlakdır ;)

alex_sauza
21-11-2005, 17:50
arkadas bunun ne faydasi var neden yazmıyonuz.

MasteR
21-11-2005, 18:00
Faydası sinyal seviyesini arttırıp sınırda gelen yayınları izleyebilmektir.

danger35
21-11-2005, 18:06
arkadas bunun ne faydasi var neden yazmıyonuz.
evet ama tabii bunun yanında zararlarıda var.lnb nin dış etkenlerden korumanması zayıflıyor;)

dijimagic
22-11-2005, 00:07
2-3 yıldır kesilmiş lnb kullanıyorum bi zarınını görmedim bozulma falan olmadı. ben uçtan 1 cm kadar keserek yaptım bu işi astrada gelmeyen zayıf yayınları almaya başladım. bolgeden bolgeye kesim oranı değişebilir. arkadaşlarım bu işi baya abartıp 1 torba lnb kesmişlerdi abartısız :D

selamlar

digicom
22-11-2005, 00:15
dedigim gibi arkadasım bence kesmeye gerek yok.aynen bende kestim hiç birsey olmadı.en iyisi0,2 - 0,3db lik lnb kullanmak...

danger35
22-11-2005, 11:43
@digicom 3 yıl önce lnb kesme modası varmıydı :)
bu arada kesmeye hiç gerek yok bende çok denedim hiç bir faydasını görmedim...

MasteR
22-11-2005, 11:47
Benim bir sürü testim var bu konuda, kesme işlemi çanağa lnb markasına ve hatta kesme şekline göre farklı sonuçlar veriyor.

eraslan
22-11-2005, 11:54
arkadaşlar bu işi benim bildigim ilk kanki arkadaşım yapmış ve verim almış....sinyal kalitesi next marka cihazlarda 5 ile 10 kalite artırıyormuş...

digicom
22-11-2005, 16:59
tekrar diyorum arkadasım bence anlamsız.boyle birsey olsa lnb sirketleri bunu göz onunde bulundururlar ve ona gore yaparlar uretimi...

emucu
22-11-2005, 18:36
tekrar diyorum arkadasım bence anlamsız.boyle birsey olsa lnb sirketleri bunu göz onunde bulundururlar ve ona gore yaparlar uretimi...

anlamsız değil digicom :alalal:

tarafımca yılla önce denenen ve halaa uygulanan bir sistem.

lnb firmalarına gelince onlar işin orta hallisini bulup her çanakta çalışan en iyi şeyi yapmak zorunda bizim ise farkımız burda sadece 'PARABOLİK' çanaklarda geçerli olan bir sistemde kullanmak özelliklede doğu bölgelerinde yani astra yada hispasatı 2 mt ile alınan bölgelerde.

ben yazmakla kefilim bu güne kadar bir çok lnb boşada gitti ama en ince ve hassas ayarı bu şekildedir isteyen keser isteyen kezmez..

digicom
23-11-2005, 00:42
Emucu arkadasım tabiki olur ve mutlaka işe yarar sinyal alışında kesme işlemi.herkez isteklerinde serbesttir.tabi adamlar offset çanaklara gore lnb uetiyorlar bu bir gercek.ama yeni lnb lerde çıkıyor.saygılar...

Mrdp
23-11-2005, 01:13
Birincisi Emucu arkadaşın dediği olay bire bir dogrudur anlamsız diyen arkadaşlar denemediği için bir kesinliğe kavuşamazlar bilgisizliğe varan cevaplarda zaten gerek yok.
İkincisi Kesilen LNB 99'den beri farklı markalarda deniyoruz. En iyi kaliteyi Sharp W 1000 Lnb vermektedir kesilmeden önceki ve kesildikten sonraki sonuçlar...
Kesilmeden 327 kanal ASTRA 19.2 derece (Yalnız kesim boyutu sace feddhorn un ön bölümü ) Kesimden sonra 548 kanal.
Üçüncüsü Hizpasat İstanbul a göre zayıf 1.60 mt parabol anten, Kesilmeden önce 83 - 87 arası bazı kanallar donarak. Kesildikten sonra 189 kanal bazıları saat aralıklarına göre donmaktadır.
Dördüncüsü Sharp W 1000 Lnb ofset antendede farketmektedir.

dijimagic
23-11-2005, 01:21
eğer işiniz zayıf sinyallerle yoksa tabiki kesmenize gerek yok ama canağınızdan en iyi verimi almak ve kırılan yayınları daha net izlemek için yapcağınız kesmek başka yolu varmı. tabi kaliteli kablo , canak ,maunt,lnb kullanmanız gerekli.
selamlar

digicom
23-11-2005, 01:25
Bu sistemde aparatlar kesinlikle kaliteli olması şart arkadaşlar.bunlar saglandıgında sırtınız katiyen yere gelmez.urunleri secerken iyi incelemek gerekli.saygılar...

Mrdp
23-11-2005, 01:25
Sende haklısın tabiki digimagic ama piyasada firmalar adam gibi kablo yapmak veya getirmek yerine 100 de 100 halis çelik hadi biz bunları biliyoruzda.Satın alan vatandaşa ne diyeceğiz aldığın kablo bu muymuş. Git yeniden bunu mu al. Hadi bunu da geçtik memlekette ne mount yapan firmalar var valla bir maunt yapmışki adam gibi bir rüzgar yetiyor kaynakların kırılması için. Çanaklarda öyle aslında bir türlü adam gibi çanak göremiyeceğiz memleketimizde mega dan başka

ebra65
25-11-2005, 19:22
Mrdp kardesım dogru soyluyor. Adamlar canakların capaklarını almaya bıle usenıyorlar, borular çok kotu.... vs..

fenerlisabo
26-11-2005, 03:32
Yaklaşık 5 senedir bu sünnetli LNB geyiği aktuelliğini koruyor çünkü herkes Einstein olmak istiyor ama altyapısızda olmuyor.Arşimed hamamda suyun kaldırma gücünü bulduğunda matematik öğrenimi görmüştü.Yani çiftçi değildi.
Sünnetli LNB ye gelelim; bu lnb yi zaten üretiyorlar.İpucu verelimde biraz heyacanlı olsun.Neden yalnız parabolda çalışıyor?:out:
Çünkü ofset feedhornlu LNB nin Feedhornunu keserek unun parabola uyumlu yapıyorsunuz.:bravo: Yani piyasada satılan flansh lnb nin ucuna parabul feedhorn takılıyorya onun kötü kopyasını yapmış oluyorsunuz.Dünyada Üretilen tüm LNB ler (flansh lnbler hariç) ofset lnb dir.Yani örnekteki sharp LNB bir ofset lnb dir.onun feedhornunu keserek uydurma parabol feedhorna dönüştürüyorlar sonrada seviye % 15-20 arttı diyorlar peki o kesilen lnb yi ofsete geri taksınlar bakalım ne olacak? Şimdi arkadaşlar herzaman flansh lnb alın.Yanındada 2 tip feedhorn alın.1 adet ofset 1 adet te parabol için.Bunların sünneti fabrika tarafından yani doğuştan yani mühendis sünnetli olup en iyi yayını alırsınız.Aslında Lnb yi sünnet etme yoluna hiç şüphesizki türkiyedeki çanak üreticileri düşürüyor.:tr: Yurtdışında bu sorun yok çünkü her çanağın yanında ona uygun ölçülere göre üretilmiş feedhornuda beraber veriliyor.Bizdede olsaydı fenni sünnetçiliğe başlamazdık:booo:
neyse zannedersem bu yazıyı okuyan arkadaşlar artık lnb lerin boyuyla değil de
lokal osilatörlerine bakarak:mzk: seçim yaparlar.Oda nemi?
Şimdi kaliteli lnb hakkında sizileri aydınlatırsam reklama falan girer:patla: neme lazım bunalarıda lnb yi aldığınız yerde sorarsınız
Herkese selamlar

Parola
LNB KATLİAMINA SON
LNBLER ARTIK KESİLMESİN
LNBLERE ÖZGÜRLÜK:muckk:

dragon
26-11-2005, 07:03
antalyadan dsf paketini alamıyordum lnb kesince %50 sinyal alıyorum tabiki canak çapı 150cm bir arkadadaşımda 180cm o antenle kesilmemiş lnb ile %70 sinyal alıyor

digicom
26-11-2005, 17:35
Yani arkadasım her zaman çanak çapı onemli rol oynuyor.Fakat şanslısın almışsın kucuk çaplı anten ile.diger arkadaşa gore...

paradox1965
26-11-2005, 20:36
kesme işlemi ile sinyal seviyesimi yükseliyor.....

danger35
27-11-2005, 23:30
evet %5yükseliyormuş...

fenerlisabo
28-11-2005, 00:21
ARkadaşlat bravo yani üstteki yazımıı okumadan aynı tempodan yürüyorsunuz
LNB yi kesmeyle sinyal artmaz.İnsanların paralarını sokağa attırmaya çalışmasın kimse yada o %5 veya 10 nasıl artıyor veya ölçüluyorsa onun dğru dürüst açıklamasını yapın burada.İnsanları doğru bilgilendirelimki bizede doğru bilgiler gelsin

digicom
28-11-2005, 00:46
Degerli arkadasım,lnb kesme mantıgı zaten kesinlikle dogru bir yanı yok.Lnb ureticileri boyle birsey olsaydı zaten kesik lnb satarlardı.Heee.biraz karpuz misali oldu..
Neyse Bu seneki Fuarda gercek 0,2--0,3db lik lnb ler vardı ve bunları kullanmak daha dogru olur bence.Fiyatlara o kadar pahalı degil bence.Her zaman kalite fiyatını gosterir.saygılar...

Mrdp
28-11-2005, 02:09
Valla ben fuarda nedense gercek 0.2 db LNB lere rastlamadım ama userine 0,2 veya 0,3 db yazılmış çok LNB gördüm ne hayırsa. Yalnız heralde bir adam gibi lnb şu araba üstü hareketli antende gördüm gibi.

MasteR
28-11-2005, 12:18
Sn @Fenerlisabo Bilgilerinizin hepsi harfiyen doğru fakat gelmeyen yayınlar gelmeye başlayınca sinyal seviyesi artmamış mı oluyor?

ozonder35
28-11-2005, 13:36
Topiği şöyle bir okudum da, LNB kesme işlemi aklıma yatmadı. Bunun bir faydası olsaydı teknik yaratıcılar ve üretici firmalar bunu dikkate alırlardı...

MasteR
28-11-2005, 13:47
Bakın olayın esası şu: Şuan piyasadaki bütün kullandığımız lnbler offset çanaklar için üretilmiştir. Parabol çanaklar için üretilenler feedhornlu ve flanşlı lnblerdir.
Yani üreticiler zaten gerekeni üretiyorlar, biz sadece offset için üretilmiş lnbleri budayarak paraboller için tasarlanan flanşlı lnbler gibi çalışmasını sağlamaya uğraşıyoruz bu kadar basit...

ozonder35
28-11-2005, 14:02
Yaw bu sakalmı kesintraşı

dijimagic
28-11-2005, 20:38
bu bir öneri ister kes ister kesme.

selamlar

Mr_MeMo™
28-11-2005, 21:53
bu bir öneri ister kes ister kesme.

selamlar

evet haklısın dijimagic bagzı kesilen Lnb ler bagzı hassas calısan paketlerde %3-7 arası sinyal artırır bagzı paketlerde ise sinyal dusmesine neden olabilir...

Mrdp
28-11-2005, 23:36
Ya hala LNB yok kesilir yok kesilmes tartışması yapıyoruz. Şu üreticiler neden adam gibi LNB üretmiyor veya üretende uçurum rakamlar istiyor. Parabol çanakta 0.3 db yazan etiketinde tabiki 45 dolar verdiğim bir LNB ile denedim.Flanşıda getirtdim bu arada taktım.Lakin ne kadar ince ayar yapmaya çalıştıysamda 400 yayını bulamadım. Sharp W1000 LNB de sünnet işini yaptım 20 ytl verdim. Sünnetçiyi çağırdım sünnet etti.(zuhahahaa) Taktım ve 572 kanal aldım. Pekala bu firmalar hani Flanslı adam gibi LNB üretiyorlardı. Daha hala flanslı da flanslı LNB konusuyorsunuz. Tamam kesme işi benim aklıma yatmıyor ama BİZ SADECE çanağın verimini düşüren ilk 4 mm lik bölümde bunu aldık diğer resimde gösterilen gibi extradan dokunmadık. Şimdi flans üreticisimi baştan savma yapıyor LNB üreticisimi.? Türkiyedesiniz kardeşim birinci sınıf çayları bile FABRİKA müdürleri çalışanları içiyor. Birinci sınıf LASTİKLERİ DİŞARI İTHAL EDİYORLAR 4 sınıf lastikleri alıyorsak ne mutlu. Kendimizi kandırmaktan başka bişey yapmıyoruz. Biz bu şekilde ürünleri kullanarak kaliteyi alamayız. Paramızla sanki 5. sınıf kölelik yapıyoruz.

fenerlisabo
29-11-2005, 00:53
@master ,sorduğun sorunun cevabını zaten bir sonraki yazında kendin vermişsin.
@Mrdp,sevgili arkadaşım şimdi olayı çok daha geniş anlatmak isterdim,imkanda yok.çok kısa senin sorununu belirteceğim.Önce şuna değineyim nedense suçlu hep lnb h,ç kimse çanağına veya tunerine toz kondurmuyor.Çanağının ölçüleri tamammı? ben biliyorum.değil çükü çanak yerlimalı vede kopya kalıptır.sünnet ettiğin lnb nin fitörnü ile diğerinden biraz daha fazla uyum sağlamış.Bu 45 $lık
lnb nin kötü olduğu demek değil.Aslında senin verdiğin lastik örneği ile tam örtüşüyor.
selamlar

spartakus35
29-11-2005, 14:00
Hiç mi işiniz kalmadı, sakal tıraşı, sünnet muhabetleri konuyu teknik realitesinden uzaklaştırdı. LBN kesme işine ben de katılmıyorum. Uydu bir hobi işidir ve elbette bir bedeli de vardır, çok şey istiyorsan iyi LBN alacaksın, bu iş kesmeyle biçmeyle olmaz...

MasteR
29-11-2005, 14:17
Aynı lnb nin sinyal kalitesi kesilmemişi %20 gösterirken kesilmişi %25 gösteriyor pahalı kategorisine girer mi bilmiyorum ama 0.2db smart titanium lnb. Yani sonuç olarak benim sistemimde kesik lnb gayet güzel çalışıyor hem de daha önce alamadığım tps superbeam'i gelmeye başladı.
Sizin sisteminizde çalışacak verimli olacak diye bir kaide yok.

Mrdp
29-11-2005, 22:47
@master ,sorduğun sorunun cevabını zaten bir sonraki yazında kendin vermişsin.
@Mrdp,sevgili arkadaşım şimdi olayı çok daha geniş anlatmak isterdim,imkanda yok.çok kısa senin sorununu belirteceğim.Önce şuna değineyim nedense suçlu hep lnb h,ç kimse çanağına veya tunerine toz kondurmuyor.Çanağının ölçüleri tamammı? ben biliyorum.değil çükü çanak yerlimalı vede kopya kalıptır.sünnet ettiğin lnb nin fitörnü ile diğerinden biraz daha fazla uyum sağlamış.Bu 45 $lık
lnb nin kötü olduğu demek değil.Aslında senin verdiğin lastik örneği ile tam örtüşüyor.
selamlar

Ya çanak tüner vs vs hepsi tamam güzel iyi hoşta hep suç bizdemi yoksa 90 lık çanak nasıl 90 lık 120 lik çanak nasıl 120 lik firmalardamı ? FİRMALAR HALA UCUNDAN KENARINDAN TRAŞ ETMEYE ÇALIŞIYOR KAR ORANI YÜKSELECEK NE YAPSINLAR. Tünere gelince Next 2000 serisi kullanıyorum. Haricinde çoğu cihazla işlem yapmadanda denedim yok hiç farketmiyor zaten konuyu uzatmak için devam etmedim ki. Çanakların kollarının bile anormal oldugunu fuardaki çanakları incelerken zaten gördük. Merkezleme die bişey yok çoğunda.

Birde uydu işi hobi işi diyince aklıma çıkulata geliyor. Bu kadar insan adam gibi yayın seyretmeye para verirken nasıl hobi işine döndü bu olay.

Birde biz ne dersek diyelim öylede düdükleniyoruz, böylede kurtuluşu yok. Eskiden bir ithal çanak yüzü görürdük adam gibi adamların 60 lık çanagı bizim 90 lıga bedel, 1,50 liklerini düşünürsek heralde onlarda 3 metrelere eş gelir.

fenerlisabo
30-11-2005, 00:17
@master arkadaşım bak şöyle anlatayım aynı LNB dediğin ofset lnb yidi parabol çanakta tam verimli çalışmaz.SADECE FLANSH LNB ler parabol çanak içindir sen ne yaptın?fitörnünü kestin ve parabola uyumlu yaptın halbuki bunu yapacağına flansh lnb ve parabol fitörn taksaydın sinyal seviyeni hem %30 a çıkarırıdın hemde uğraşmamış olurdun. umarım şimdiki açıklama yeterli olmuştur.
Bu konu hakkında bu kadar durmamım sebebi şu:
1.Burası mach1 in forumu vede burada bilgiler doğru olmalı.
2.Ben 1999 dan beri butip forularda üyelik veya moderatorluk yaptım yani 6 yıllık tecrube
3.Ben LNB işi yapıyorum daha doğrusu ithalatçısıyım yani onların işlevinden vede kalitesinden yeteri kadar anlıyorum.Yani aslında siz kestikçe biz daha fazla satarız ama......vicdanım el vermiyor ve genede yazıyorum.
bu konu hakkında son kez yazıyorum.Artık ne yaparsanız yapın.
Selamlar

Western
30-11-2005, 02:11
Gözünle görmediğin için İnanmaya bilirsin ama Bu LNB Kesme işi Gerçekten Çok yararlı...Sinyal Seviyesi az olan Kanallar için bire bir.
Bende İnanmıyordum ama Aynı Çanaktaki LNB'yi Kesip, 1.50 Bilsat ile SKY İtalya Paketini alınca bende inandım......Selamlar

MasteR
30-11-2005, 11:02
Sn @fenerlisabo sizinle aynı dilden konuşuyoruz ama çanağıma en uygun flanşlı lnb yi bulmaya çalışmaktansa (çünkü oldukça pahalılar) bildik yöntemi tercih etmek daha pratik ve ucuza geliyor. Siz 150cm bilsat çanak için en uygun flanşlı lnb markasını biliyorsanız alıp denerim bu sayede benim cebime sizin de vicdanınıza katkımız olur :)