Tüm Versiyonu (Orjinalini) Göster : Kabloya "F" konnektör takmak..


Mr_MeMo™
09-11-2005, 20:13
Kabloya "F" konnektör takmak..

http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-57.jpg

F konnektörlerin hatalı takılması ciddi sorun yaratabilir.
Uydu alıcı sistemlerinde yaşanan teknik sorunların en önemli yüzdesinin hatalı takılmış F konnektörler yüzünden olduğu ortaya çıkmıştır.
O nedenle doğru yöntemi adım adım inceleyelim.


http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-58.jpg
Kabloyu ucundan yaklaşık 25mm soyun. Özel koaks kablo soyma aleti veya bir maket bıçağı kullanabilirsiniz. Ancak eğer maket bıçağı ile keserseniz bıçağın içerideki bakır ekran blendajını da kesmemesi için dikkat etmelisiniz. Dış kılıfı kestikten sonra çekip çıkarın. Ekran ve blendajı ayırıp resimdeki gibi ayrı ayrı bükünüz.
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-59.jpg
Aluminyum ekranlamayı kesip atın. Bakır örgü blendaj kalsın. Şimdi içteki şeffaf yalıtıcıyı da yaklaşık 3 mm açıkta kalacak şekilde kesip çıkartınız. Bu mesafe iç iletken ile blendaj arasında kısa devre oluşmaması için gereklidir.
Kalın iç bakır iletken yaklaşık 2cm çıplak olarak kaldı.
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-60.jpg
Şimdi size bir kolaylık !
Kablonun ucunu bu halde iken vazelin'e batırır iseniz hem konnektör takılırken daha rahat döner, hem de ilerde konnektörün içine nem sızmasını engellemiş olursunuz!
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-61.jpg
Şimdi blendajı geriye doğru kıvırıp bir 'F' konnektörü
üstüne gidebildiği kadar gidecek şekilde vidalayınız. "F" konnektörü daha iyi tutmak için bir bez kullanabilirsiniz. Ağız kısmına bakarak iç iletken ile blendajın birbirinden olabildiğince uzak olmasına dikkat ediniz. Blendajın artan kısmını kesiniz.
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-62.jpg
İç bakır iletkenin boyunu sadece 3mm kadar dışarıya sarkacak şekilde(resimdeki gibi) yan keski ile kesiniz. Kesmeyi ucun sivri olması için 45 derece açıyla yapınız. Ucun sivri olması takılacağı yer bakımından avantajlıdır.
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-63.jpg
Eğer uydu bulucu(sat finder) metre gibi bir cihazı birçok defa takıp çıkarmanız gerekecek ise o zaman resmdeki kolay takma(Push-on) adaptöründen kullanabilirsiniz. Taktığınız F uç bu adaptöre vidalandıktan sonra takılacağı yere normal bir fiş gibi itilip çekilerek takılıp sökülebilir.
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-64.jpg
Ayrıca eğer F bağlantı yerinde mesafe az ise 90 derece adaptörü(resimdeki) kullanarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-65.jpg
Bina dışında bulunan 'F' konnektörler mutlaka yalıtılmalıdır. Eğer bu yapılmaz ise nem kablonun içinden hızla ilerler, kabloyu, LNB'yi ve diğer cihazları bozabilir. Bunun olmaması için kendikendine kaynayan Self Amalgamating) bant kullanmalısınız. Bu banttan yaklaşık 10cm kesip üstündeki kaplamayı soyunuz.
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-66.jpg
Bandı kabloya 'F' konnektörün gerisinden sarmaya başlayınız. Gerdirerek spiral şeklinde ve genişliğinin en az yarısı kadar üstüste gelecek şekilde sararsanız, bant kendi kendine kaynayarak yalıtımı tam olarak sağlar. Kablodan başlayıp tüm F konnektörü de sardıktan sonra LNB gövdesine kadar geliniz.
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-67.jpg
Bitme yerinde bandı boyunun iki misli kadar gererek geri doğru sarar ve başladığınız yerde bitirir iseniz ucun tam olarak kaynaması için gerekli enerjiyi vermiş olursunuz. Bu amalgam bant muhteşemdir. Kısa süre içinde kaynayarak yekpare bir kılıf haline gelir. Sadece maket bıçağı ile keserek çıkartabilirsiniz. Bu bant yerine izolebant türü başka malzeme sakın kullanmayınız. Onlar zaman içinde açılır ve hiç takmamanızdan daha zararlı olurlar.
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-68.jpg
Bantlamanın tek alternatifi bu işe için özel olarak hazır satılan lastik kılıflardan kullanmanızdır. Bu kılıf tam sıkmalı 'F' konnektörünüze göredir. Avantajı sökülüp takılabilmesidir.
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-69.gif
Normal olarak uydu alıcıdan LNB'ye gelen yüksek frekans kablonuz yekpare olmalıdır. Ancak eğer bir ekleme yapmak zorunlu olursa resimde görülen 'F to F' ek adaptörünü kulllanabilirsiniz. Bu şekilde eklemeden dolayı oluşan kayıp en az olacaktır. Tabii yukarıda belirtilen şekilde bantlayarak en iyi şekilde yalıtmanız kaydıyla.

Sıkmalı "F" mi daha iyi vidalı mı?
Eğer her gün yüzlerce kabloya uç takmanız gerekiyor ise ve gerekli aletleriniz de tamam ise bir de yeterli el maharetini edinebilmiş iseniz, o zaman sıkmalı sizin için güvenli ve pratik olabilir. Ancak, eğer elinizdeki kablo ve sıkmalı F konnektör tipine tam uygun kesme, soyma ve sıkma aparatlarına tam olarak sahip değilseniz bu sizin hem veriminizi düşürür, hızınızı azaltır hem de oluşacak hataların daha sonra bulunup giderilme maliyeti bakımından çok risklidir. Bu aletlerle hızlı ve temiz iş yapabilmeyi öğrenmek biraz vakit alır. İlk günden iyi neticeye ulaşmanız imkansız. Oysa vidalı 'F' kullanırken hata yapma ihtimaliniz yok gibidir. Çok hızlı değil ama daha ilk günden kaliteli ve güvenli iş çıkartabilirsiniz.

Sinyal dağıtım panosu yapmak
http://www.uydutvhaber.net/resim/resim5-70.jpg

Bir plaka üzerine birbirine tercihan en az 25mm uzaklıkta ve her biri 9.5mm çapında delikler açmalısınız. Bu deliklere yukarıda resmi görülen somunlu "F to F" bağlantı elemanlarından yerleştirdiğinizde panonuz tamamdır. DiSEqC sviçler yerine doğrudan LNB'den gelen uçları bu şekilde bir panoya bağlayarak, uydu alıcıdan gelen ucu da yukarıda anlatılan kolay takma(push on) adaptörlüsünden kullanarak kendinize 4(veya istediğiniz kadar çok) çanak için manuel bir sviç yapabilirsiniz. Bu şekilde kullanımda sviç çalışmamasından olan risk de elektronik sviçin verdiği kayıplar da söz konusu değildir. Özellikle eğer gelen sinyal zayıf ise ve sviçteki zayıflama yüzünden yayın alınamamakta ise bu şekilde kullanım kesin bir avantaj sağlayacaktır.


@uydutvhaber.net

MAKARACI
09-11-2005, 21:52
Güzel çalışma arkadaşım.

uyducum
09-11-2005, 21:53
ellerine sağlık,güzel çalışma gerçekten.

emucu
10-11-2005, 10:37
çok iş valla 1 konnektörü 10 dakkada takarsın böyle olursa :)

hehe şaka tabiki profesyonel anlatım olmuş.

uguruysal
10-11-2005, 10:55
Gercekten mukemmel hazırlanmıs... Cok faydası olacak arkadaslara..

alicakmak34
10-11-2005, 21:17
bidakkada yaptıgın işin nasılyapıldını okumak beşdakka suruyo...:):)

Tasarım
10-11-2005, 21:23
Güzel çalışma Mr_Memo ellerine sağlık ;)

danger35
10-11-2005, 21:31
çok iş valla 1 konnektörü 10 dakkada takarsın böyle olursa :)

hehe şaka tabiki profesyonel anlatım olmuş.
ustad müşteriye gidince bu anlatılanı uygulasan herhalde müşteri kovar :ehehe:
şaka tabiki eller alışmış f connektör takmaya böyle taktımmı yandık ama gerçekten tam profesyonelce anlatım olmuş
emeği geçen arkadaşlara sonsuz teşekkürler...:efferin:

uyduccu
11-11-2005, 10:35
eline saglık dostum.güzel çalışma

Levoli
02-08-2006, 14:06
@Mr_MeMo™ üstat konuya son mesaj yazılalı baya olmuş ama ben burayı anca farkettim.Çok güzel anlatmışsın gerçekten.Ama resimler görünmüyor.Özellikle şu sinyal dağıtım panosu çok ilgimi çekti.Ben elektronikten anlayan biri değilim.Uydu işiylede amatörce ilgileniyorum ama şu anda elimde üç çanak yedi lnb var bunları 0/12 v şalter kullanmadan senin bahsettiğin sinyal dağıtım panosuyla receıverime bağlayabileceğimi düşündüm ama tabi resmi olmadığından sadece fikir yürütüyorum.Biraz uzun yazdım özür dilerim.Şimdi senin bahsettiğin bu sinyal dağıtıcı ile bu yedi lnb yi tek kablo ile ve 0/12v şalter olmadan receıvere bağlayabilirmiyim.Eğer bu mümkünse bu sinyal dağıtıcının resmini yeniden yüklemen mümkünmü Bu konuda bana yardımcı olabilirmisin acaba.

Saygılar;)

yahya aldoğan
04-03-2007, 22:08
anlatım çok güzel ve ayrıntılı teşekkürler, ama resimleri göremiyoruz. acaba bizim bilgisayarlardan mı kaynaklanıyor? saygılar...

yahya aldoğan
04-03-2007, 22:22
Mr_MeMo arkadaşım bilgi paylaşımın için tekrar teşekkürler. bir konuda yardım isteyeceğim. ben, evimin güney balkonundan türksat ve hotbird uydularına yönlenmiş iki çanağı diseqC ile birleştirerek küzeydeki odaya yaklaşık 40m. kablo ile odadaki tv nin uydu alıcısına(next 7500dapcı plus) bağlantı yaptım. fakat aynı odada yer alan bilgisayarımdaki skystar kartından da tv seyretmek istiyorum. aynı kablodan iki cihaza kayıpsız nasıl iki çıkış alabilirim? saygılar...

şükrü
08-03-2007, 01:21
arkadaş güzel olmuş

yüxexessiz
25-02-2008, 20:23
resimler bozuk

cominic
28-07-2008, 11:50
arkadaşlar yenileyebilirmiyiz resim yok ve de bence önemli bir konu

atakan23
21-08-2008, 13:23
Resimler lütfennn

Data51
08-09-2009, 12:22
Sayın , MR_MEMO Anlatım çok güzel olmuş elinizesağlık. Bednde diğer arkadaşlar gibi resimleri göremiyorum. Bu konuda yardımcı olursanınız sevinirim.

serdar17
08-09-2009, 16:34
çalışmada verdiğiniz ressim linklerinin alındığı adres ölmüş ,ressimler çıkmıyor.. arkadaşların faydalanması için yenilerseniz iyi olur..

Karbon
18-05-2010, 12:49
1. Mesajda resimler yenilenmiştir.

yücelsaraç
13-11-2016, 22:32
eline saglık,güzel bir anlatım olmuş

vitamin
20-06-2017, 17:30
resimler silinmniş:(

Mertkoc81
21-06-2017, 01:54
Belirli bir zaman sonra siliniyor..