• If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Duyuru

Gizle
No announcement yet.

TF-530 Yazılımı Güncelleme (Kullanma Kılavuzu)

Gizle
Bu konu sabit bir konudur.
X
X

• Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• TF-530 Yazılımı Güncelleme (Kullanma Kılavuzu)

TF-530 Yazılımı Güncelleme
    Kullanma Kılavuzu

Belge Hakkında
    Bu belge, kullanıcının TF-530-AC yazılımını Ethernet üzerinden güncellemesi için takip etmesi gerekli adımları açıklamaktadır.

1. Genel Bakış
    TF-530-AC çipinin yazılım güncellemesi kumanda veya ön panel üzerindeki tuşlar yardımı ile cihazdaki basit menü işlemleri ile yapılabilmektedir.

Yazılım yüklemesi Ethernet ara yüzü üzerinden yapılır. Bu nedenle cihaz ve yeni TF-530 yazılımına sahip bilgisayar arasında Ethernet bağlantısı kurulmalıdır.

Yazılım güncelleme işlemleri ilerleyen kısımlarda anlatılmaktadır.

2. YAZILIM GÜNCELLEME İÇİN HAZIRLIK

2.1 Bilgisayar ve Cihaz arasında Ethernet bağlantısını kurma
    Cihaz, yeni TF-530 yazılımına sahip bilgisayar ile bir Ethernet bağlantısına sahip olmalıdır. Bağlantı bir Hub veya çapraz kablo kullanılarak doğrudan üzerinden olabilir.

2.2 Yükleme aracı olarak Web göz atıcısı
    Yeni yazılımı yüklemek için, kullanıcı girişini bekleyen bir HTTP sunucu cihaz üzerinde çalışır. Menü ekranında beliren web adresinin açılması ile sunucuya bağlantı gerçekleştirilir.

Bu yüzden kullanıcı Ethernet üzerinden yazılım yüklemek için bir web göz atıcısı kullanmalıdır.

3. YAZILIM GÜNLEME İÇİN İZLENİLECEK ADIMLAR
    Not: Aşağıdaki adımlardan biri başarısız olursa, kullanıcı güvenli bir şekilde işlemleri baştan başlamalıdır.

Adım 1: Cihazı çalıştırın
    Adım 2: Cihaz ve bilgisayar arasında Ethernet bağlantısı oluşturun. Bağlantı bir Hub veya çapraz kablo kullanılarak doğrudan üzerinden olabilir.
    Adım 3: Uzaktan kumanda veya ön panelden menu tuşuna basın
    TV ekranında üstte ismi ile bir menu görünecektir.
    AĞ (NETWORK) isimli menüyü açın. Uzaktan kumanda veya ön panelden sol – sağ tuşlara basarak menülere göz atabilirsiniz.

Şekil AĞ (NETWORK) menüsünü göstermektedir. Bu örnekte “Ağ bağlantısı yok” iletisi gösterilir. Bu ileti cihaz Ethernet kablo üzerinden ağa bağlı değilse gösterilir. Bu durumda lütfen Adım 2 ye dönün.

Adım 4: AĞ ADRESİ menüsünü seçin ve cihaz için IP adresi alın.
    IP adresi, AĞ ADRES AYARI menüsünde Metot kısmında seçilen ve ardından OK menu seçeneğine basılması ile DHCP sunucu veya static üzerinden alınabilir.

Aşağıdaki resim TV ekranında görülen AĞ ADRES AYARI menüsünü göstermektedir. Bu örnekte Metod kısmı DHCP olarak ayarlanmıştır.

Not: Cihazınıza IP adresi almak için STATIC VEYA DHCP metotlardan herhangi biri kullanılabilir.

Yukarıdaki menüde OK seçeneğine basılması ile, aşağıdaki menu gösterilebilir. Açılır ileti “Bekleyin, DHCP sunucu bulunuyor” yazar.

IP adresi başarı ile alınmışsa, “kayıt için bekleyin” iletisi görünecektir

Başarılı durum
    Not: DHCP başarısız ise, lütfen tekrar deneyin. Veya STATİK metodu seçip menüde OK ye basın.
    Aşağıdaki resim DHCP sunucudan IP adresi almanın başarısız olduğu durumda gösterilir. “DHCP bulma başarısız” iletisi çıkar.

Resim Metod kısmının STATIC olarak ayarlanmasını gösterir.

Bu menu üzerinden kullanıcı cihazın IP adresi gibi ağ parametrelerini yapılandırabilir.

Adım 5: Uzaktan kumanda veya ön panelden exit tuşuna basarak, bir önceki menüye geri dönün.
    Adım 6: Sol sağ tuşlarını kullanarak menüsüne gidin ve CİHAZ GÜNCELLEME menüsünü seçin.
    SİSTEM AYARLARI resimde görülmektedir.

Adım 7: AĞ ÜZERİNDEN GÜNCELLEME menüsünü seçin, Ağ İletimine Başla seçimi ile cihaz üzerinde çalışan HTTP sunucu IP si gösterilecektir. IP adresini not edin ve Ağ İletimine Başla ya basın.

CİHAZ GÜNCELLEME menüsü resimde görülmektedir.

Resimde gösterilen IP adresi cihaz üzerinde çalışan HTTP sunucusuna bağlantı için kullanılmalıdır.

Ağ İletimine Başla seçeneğine bastıktan sonra, “Çalışıyor… Web sayfası açın” iletisi gösterilecektir

Yukarıdaki IP adresi ile kullanıcı bir web adresi açabilir.

Yukarıdaki örnekte gösterilen IP adresinin 192.168.10.13 olduğunu farz edelim.
    Adım 8: WEB göz atıcınızı çalıştırın ve yukarıdaki IP adresi “http:// 192.168.10.13” kullanarak sunucuya bağlanın. Aşağıdaki gibi yükleme sayfası göreceksiniz.
    Not: Cihazla doğru bağlanır için, bilgisayarınızın port IP adresinin sunucu IP adresi ile uyumlu olduğundan emin olmanız gerekmektedir.
    Örneğin: Cihazın http sunucu IP adresi “192.168.xxx.yyy” ise, bilgisayarınızın IP adresi 192.168.xxx.1 ve 192.168.xxx.254 arasında olmalıdır (cihazın kendi IP adresi hariç).
    Örneğin, bilgisayarınızın IP adresi 192.168.10.1ve 192.168.10.254 arasında olmalıdır (192.168.10.13 hariç).

Adım 9: “DVBUIPAR.bin” yazılım dosyasını “Browse” basın.

Son Adım 10: Yüklemeye başlamak için “Upgrade” basın. İnternet tarayıcısında yükleme durumunu göreceksiniz.
    Lütfen yükleme işleminin 1 – 2 dakika civarında sürdüğünü not edin.

NOT: Şimdi hiçbir kullanıcı işlemine gerek yoktur.

Re-Login ekranı:
    Web tarayıcısı Re-Login seçenekli bir ekran gösterecektir, burada hiçbir kullanıcı işlemine gerek yoktur. Yükleme işlemi bittikten hemen sonra web sunucu ile bağlantı kesilecektir. TF350 çipi yüklenen yeni yazılım ile kendini otomatik olarak tekrar başlatacaktır.

Not: Bu işlemden sonra sadece TF350 çipi kendini otomatik olarak tekrar başlatacaktır cihaz yeniden başlamayacaktır. Hiçbir kullanıcı işlemine gerek yoktur, yeni yazılımı kullanmaya hazırsınız.

Şimdi cihazınız yeni TF530 yazılımı ile çalışmaktadır.

TF530 Yazılımını Atamayanlara Bazı İpuçları

Next/Botech/Yüksel Elektronik Antalya Servisi olduğum için 9000 ultralara yanlış yazılım atanlarla dolup taşıyor işyerim. Çoğu da TF 530 yazılımını atamayınca işin kolayıa kaçıp hemen comporttan atıyorlar ve tabii sonrasında servere bağlanamıyorlar.
    şurada TF-530 Çipine lan üzerinden Resimli Yazılım atma Açıklaması var. Ama bu yetmiyor.
    Öncelikle bilgisayarımızdaki Antivirüs programını durdurmak lazım.
    Güvenlik duvarını kapatmak lazım
    Cihazı yazılımdan önce resetlemek lazım.

Buna rağmen bağlanılamıyorsa, bilgisayarı yeniden başlatmak ve cihaza yeniden 30 Hazıran yazılımı atıp resetledikten sonra ağ ayarlarını yapmak lazım.
    Bir de en önemlisi sabır. Bazen defalarca denemek, saatlerce uğraşmak zorunda kalabiliyor insan.
    Bağlantı kuruldu diyelim. Resimdeki gibi. Sakın bu işlem yapılırken cihaza ya da bilgisayara müdahale etmeyin. Zira her an bağlantı kopabilir ve işlem yarıda kalabilir.

Kablomuz da çok önemli. Bir müşterimizin kablosu bozuktu ve günlerce uğraştığı halde bir türlü yapamamıştı. Kaliteli ve sağlam bir kablo almak çok önemli

Bazen de Sayfa açılır ama kullanıcı adı ve parola ister. Bu durumda
    Menü
    Ağ Ayarları
    19730000 girin.
    Orada ID ve Parola yazan yere kendinize göre bir isim ve parola verin sonra da explorerde açılan sayfaya da aynı ismi ve parolayı yazın. İşlem tamamdır.
    ELHAN ELEKTRONİK
    ANTALYA

Next 9000 Ultra Share Resimli Açıklama

Next 9000 Ultra TF530 Çipinin İnternetten Güncellenmesi Resimli Açıklama

Next 9000 Ultra Resimli Yazılım Atma Açıklaması

Birkaç ufak not:

Yeni 29.08.2006 Yazılımını (NLXT740CXCI_VFD_CLIENT_NEXT_20060829.nle) yüklemeden önce TF530 çipini güncelleyin...

TF530 çipini güncellerken, Mozilla Firefox kullanmayın, Internet Explorer kullanın.

Yorum yap

Eğer TF530 Çipi güncellenmişse, cihaz menüsünde bilgi bölümünde;

Kod:
      N/W Version: V2.0 (17.08.2006)
      yazar...

Yorum yap

İyi ama değerli hocalar ; yazılım yüklemeyi biliyorum.Evimde internet yok ama işyerimde var bunu bilsayarım vasıtasıyla nasıl yapabılırım.lütfen yardım edin "Upgrade Firmware" nasıl cıkartabiliriz bilgisayar ekranında İnternet explorer yardımı ıle ... acıklayıcı bilgi verırsenız sevınırım.
        NOT: ağ yolu ile internete baglanıyorum 1024 ten ...ve de işyerımde tv yok sadece internet var ..
        Next Machina 3D & Vu+DUO 4K

Yorum yap

NEXT9000 nin WEB SAYFASINDA Please enter user name and password
          NE GİRİYORUZ

Yorum yap

LASTSAMURAI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
            İyi ama değerli hocalar ; yazılım yüklemeyi biliyorum.Evimde internet yok ama işyerimde var bunu bilsayarım vasıtasıyla nasıl yapabılırım.lütfen yardım edin "Upgrade Firmware" nasıl cıkartabiliriz bilgisayar ekranında İnternet explorer yardımı ıle ... acıklayıcı bilgi verırsenız sevınırım.
            NOT: ağ yolu ile internete baglanıyorum 1024 ten ...ve de işyerımde tv yok sadece internet var ..
            Bilgisayarcılarda Çapraz (Cross) Ethernet kablo yaptırarak evdeki pc ile cihazınız arasında bağlantı kurabilirsiniz.

Yorum yap

D64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
              NEXT9000 nin WEB SAYFASINDA Please enter user name and password
              NE GİRİYORUZ
              Kullanıcı adı ve Şifreyi;
              Menü > Ağ bağlantıları > 1973000 bölümünden kendiniz belirleyebilirsiniz.

Yorum yap

Digium Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                Bilgisayarcılarda Çapraz (Cross) Ethernet kablo yaptırarak evdeki pc ile cihazınız arasında bağlantı kurabilirsiniz.

Değerli üstadım;

calıştıgım isyerinde ağ yolu ile internete server üzerinde zoom modem ile bağlanıyorum.direk ağ baglantımı cıkarsam next 9000 x cam ultra takarak olur mu ? olmaz ise ne yapabılırım.ben bu konuda yardımınızı istiyorum.

Yorum yap

next9000xcamu kullanıcı adı ve parola belirliyorum fakat kabul etmiyor acaba master şifre,parolası varmı?

Yorum yap

D64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                    next9000xcamu kullanıcı adı ve parola belirliyorum fakat kabul etmiyor acaba master şifre,parolası varmı?
                    TF530 çipini güncellerken kullanıcı adı şifre sormaz,
                    Network device upgrade seceneğini açtığınıza eminmisiniz?
                    1. sayfada yapılanları adım adım uygulayın sorun yaşamazsınız.

Yorum yap

Değerli üstadım;

calıştıgım isyerinde ağ yolu ile internete server üzerinde zoom modem ile bağlanıyorum.direk ağ baglantımı cıkarsam next 9000 x cam ultra takarak olur mu ? olmaz ise ne yapabılırım.ben bu konuda yardımınızı istiyorum.
                      Cihaz menülerine girip network device upgrade bölümüne girmen lazım..

Yorum yap

NEXT9000XCAMU Fabrika ayarına cekip acıp kapayınca sorun düzeldi.

teşekkür ediyorum kolay gelsin

Yorum yap

Digium Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
                          Cihaz menülerine girip network device upgrade bölümüne girmen lazım..
                          ondan sonra ne yapacagım illaki işyerinde tv mı olması gerekıyor evde yapıp bu işlemi next 9000 x ca ultra yı işyerıne getırsem olur mu olur ise bu aşamadan sonra ne yapmam gerekır .. veya kumanda yardımı ıle ısyerımde bu ıslemı yapabılırım.walla inan kı ıyı ce kafam karıstı lüten tek tek ızah edersenız sevınırım..

Yorum yap

ondan sonra ne yapacagım illaki işyerinde tv mı olması gerekıyor evde yapıp bu işlemi next 9000 x ca ultra yı işyerıne getırsem olur mu olur ise bu aşamadan sonra ne yapmam gerekır .. veya kumanda yardımı ıle ısyerımde bu ıslemı yapabılırım.walla inan kı ıyı ce kafam karıstı lüten tek tek ızah edersenız sevınırım..
                            olmaz, 1. sayfada anlatılanları sırasıyla kesintisiz yapmanız lazım..

Yorum yap

arkadaşlar internet explorerdan cihazın ip adresiyle sayfa açtığımda karşıma user name ve password çıkıyor ne yaptıysam yazılım yükleme sayfasını çıkaramadım nasıl oluyor bilen arkadaşlar biraz yardımcı olabilirmi ne yapmam gerekiyor teşeşekkürler
                              Vu+duo Wetek play2
                              120cm next ofset,HH120stab diseqc motor, 90cm hotbird,90cm eutelsatW3A,90cm türksat
                              :manga:

Yorum yap

Hazırlanıyor...
                              X